Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Dell Studio 15

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
soso_ro

soso_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.12.2005
Noua linie de design de la Dell.


Quote

Processors
Up to Intel?  CoreTM  2 Duo Processor T9300 (2.5GHz, 6MB L2 Cache, 800MHz FSB)

  Operating System
Genuine Windows Vista?  Home Premium
Genuine Windows Vista?  Ultimate

  Memory
Up to 4GB7 Dual Channel 667MHz DDR2 SDRAM.
  Chipset
Intel?  965PM / GM Express Chipset

  Graphics
Intel?  Integrated Graphics Media Accelerator X3100
Discrete Graphic Card: 256MB ATI?  Mobility Radeon HD 3450

  LCD Display
Glossy, widescreen 15.4 inch display (1280x800)
High resolution, glossy LED widescreen 15.4 inch display (1440x900)
High resolution, glossy widescreen 15.4 inch display (1920x1200)
  Audio and Speakers
Intel High Definition Audio 2.0
Optional Integrated Sound Blaster Audigy Advanced HD Software Edition
  Hard Drives
Up to 320GB3 configured with a 5400 RPM SATA hard drive.

  Optical Drives
8X Slot Load CD/DVD Writer (DVD+/-RW)
6X Slot Load Blu-ray/CD/DVD Combo Drive
  Power
6-cell 56WHr Li-Ion Battery
9-cell 85WHr Li-Ion Battery
  Camera
Built-in 2.0MP webcam
  Wireless
Wi-Fi Options:
Dell Wireless 1397 802.11b/g Half Mini Card
Dell Wireless 1510 802.11n Half Mini-Card

Mobile Broadband Options:
Verizon Wireless Mobile Broadband Built-in Card (Dell 5720 EVDO Rev A)
Sprint Mobile Broadband Built-in Card (Dell 5720 EVDO Rev A)

Bluetooth Options:
Dell Wireless 370 Bluetooth Internal (2.0) mini-card
  Ports, Slots, Chassis
Externally Accessible
(4) USB 2.0 compliant 4-pin ports
HDMI connector
15-pin VGA video connector
Integrated network connector 10/100/1000 LAN (RJ45)
AC adapter connector
Audio jacks (1 line-in, 1-line out, 1 Mic-in)
4-pin IEEE 1394 port
54 mm ExpressCard slot
Consumer IR

Internal Card Slots
2 Mini-Card
1 Half Mini-Card

Dimensions & Weight
Width: 14.0" (355.6mm)
Height: 1.0" (25.3mm) front / 1.3" (33mm) back
Depth: 10.3" (261.5mm)
Weight: Starting weight of 6.11 lbs. (2.77 kg)8 (15.4" WXGA TL display, 6 cell battery, DVD +/- RW, integrated graphics). Weights will vary depending on configurations and manufacturing variability.

Attached Files


Edited by soso_ro, 26 June 2008 - 15:44.


#2
bizarre17

bizarre17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 26.05.2008
Pacat ca inca nu s-au lansat Studio-urile astea, mai avem de asteptat pana in august.
Dell promitea ca va integra pe ele platforma Montevina dar se pare ca vom ramane la SantaRosa refresh (procesoarele Penryn), Centrino2 vine in Studio-urile refresh, care vor aparea in toamna.
Sa vedem preturile! :D

#3
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Nu sunt in Romania, insa in Europa (noi nu sunt inca in Europa :)) s-au lansat (pe site-urile Dell).

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Niște modele lansate degeaba după părerea mea... n-au nimic interesant!
Ar trebui să vină cu ceva nou să schimbe un pic linia pe care s-au lansta atât de puternic...

#5
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006
a inceput sa se faca precomanda
Intel Core2 Duo T5750 2.0GHz 2MB Cache, RAM 2 x 1024MB, HDD 160GB, Camera 2.0MP Aproximativ 2600 RON
Intel Core2 Duo T9300 2.5GHz 6MB Cache, RAM 2 x 1024MB, HDD 160GB, Camera 2.0MP Aproximativ 3400 RON

e best deal T9300... foarte ieftin in comparatie cu ce ofera

#6
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
singurul lucru interesant pe care il adauga ar fi placa video de la ati 3450. macar fata de 1525 acum ai posibilitatea sa alegi ceva mai performant decat placa integrata de la intel. ar mai fi si optiunea de a alege un display pe led, dar cum nu am vazut unul nu m-as hazarda.

un soi de struto camila intre inspiron 1525 si xps  :rolleyes:  mai bine ar fi adaugat la 1525 posibilitatea de a alege un 8600gt ca placa video.

#7
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
De fapt e mai degraba un hibrid obtinut din Inspiron 1520 + XPS M1530.

#8
teoX

teoX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.08.2007
Stie cineva care este diferenta intre Dell Studio 15 si Dell Studio 1535 ?  :unsure:
Apoi, prin oferte a aparut dar pe nici un site n-am vazut sa fie trecut "in stoc".
In plus. pe site-urile straine tot ridica in slavi acel "WLed". E chiar asa "mare" diferenta ?

Edited by teoX, 06 August 2008 - 10:59.


#9
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007

Quote

In plus. pe site-urile straine tot ridica in slavi acel "WLed". E chiar asa "mare" diferenta ?
Da, categoric! De la culori pana la unghiuri de vizibilitate.

Quote

Stie cineva care este diferenta intre Dell Studio 15 si Dell Studio 1535 ? unsure.gif
Nu stie nimeni. Este top secret! :lol:
Intra si tu pe site-ul oficial Dell si compara cele doua modele. In primul rand, XPS si Studio fac parte din clase diferite. Despre restul te las pe tine sa citesti.

#10
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View PostteoX, on Aug 6 2008, 11:57, said:

Stie cineva care este diferenta intre Dell Studio 15 si Dell Studio 1535 ?  :unsure:
Apoi, prin oferte a aparut dar pe nici un site n-am vazut sa fie trecut "in stoc".
In plus. pe site-urile straine tot ridica in slavi acel "WLed". E chiar asa "mare" diferenta ?
Dell Studio are 2 linii, 15 si 17 si se refera la dimensiune. Dell Studio 1535 inseamna ca este un 15,4', pe platforma Intel. Exista si 1536 pe platforma AMD.
Exista si magazine care il afiseaza pe stoc, dar inca nu a intrat nicaieri in Romania. Sint intarzieri mari si in strainatate, a ars o fabrica de baterii, nu stiu ce alte probleme, astfel incat probabil mai avem de asteptat pana o sa-l vedem si pe la noi prin magazine.
Despre Wled parerile sint impartite. Este clar ca este un ecran mai bun, dar nu stiu daca se justifica diferenta de pret. Din ce am vazut la noi, optiunea nu apare decat pe configuratiile mai puternice, cele in jur de 1000 de euro. Prin state daca iti configurezi cum vrei laptopul, diferenta e de vreo 150 de dolari si acum depinde de fiecare daca va considera ca merita. Cei care au reusit sa puna mana pe un laptop dotat cu acest ecran spun ca se bucura de un contrast mai mare, o paleta coloristica mai bogata, absenta backlite bleed-ului, un consum ceva mai mic, o viata mai lunga a ecranului, etc. Desi unii dintre ei recunosc ca diferenta fata de cel normal nu e foarte mare, si acesta fiind de buna calitate.
Eu am comandat un 1535 mai entry level - T5750, 3 GB RAM, 160 GB hard, placa dedicata ATI - abia astept sa-l primesc. Dupa ce m-am documentat in ultimele 2 saptamani, consider ca nu exista un brand consacrat care sa ofere ceva mai bun decat Dell in banii astia, dar e greu tare cu asteptarea. Daca o sa vina curand o sa revin cu impresii, in orice caz a primit foarte multe opinii favorabile din partea fericitilor ce au intrat deja in posesia lor.

#11
teoX

teoX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.08.2007

View Postady_9, on Aug 6 2008, 21:48, said:

In primul rand, XPS si Studio fac parte din clase diferite.
Corect. Sunt in clase diferite.
O singura observatie am: in cazul in care as fi facut referire la XPS as fi trecut 1530 .

Confuzia mea a fost generata de modul cum e prezentat pe magazinele online de la noi: pe unele e trecut ca Studio 15 pe altele ca Studio 1535.
In plus, prin oferte mai apar optiuni non-standard (luind ca "standard" cele ce apar in configuratorul de la dell.com), de exemplu hard de 120gb sau de 160gb/7200.

@avlad,
Multumesc pentru explicatii.

#12
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Cred ca eram prea obosit aseara si nu am citit cu suficienta atentie. Imi cer scuze.
Numele de Dell Studio 1535 este gresit. Initial, noua gama de notebook-uri de la Dell avea sa se numeasca Dell Inspiron 1535, abia mai tarziu luandu-se decizia de schimbarea a numelul sub care aceste notebook-uri vor fi comercializate. De aici si confuzia cu numerele.
Inca o data, scuza-ma pentru post-ul de mai sus.

#13
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View Postady_9, on Aug 7 2008, 22:52, said:

Cred ca eram prea obosit aseara si nu am citit cu suficienta atentie. Imi cer scuze.
Numele de Dell Studio 1535 este gresit. Initial, noua gama de notebook-uri de la Dell avea sa se numeasca Dell Inspiron 1535, abia mai tarziu luandu-se decizia de schimbarea a numelul sub care aceste notebook-uri vor fi comercializate. De aici si confuzia cu numerele.
Inca o data, scuza-ma pentru post-ul de mai sus.
Nu este gresit. Daca vrei sa iei manuale sau drivere de pe dell.com, esti intrebat pentru ce model. Iar la Studio gasim doar 1535, 1536 si 1735. Nici vorba de Studio 15 sau Studio 17. :) Probabil inca nu s-au hotarat exact ce vand, sau inca n-au pus la punct toate sectiunile site-ului.
Totusi Dell isi numeroteaza modelele dincolo de numele diferitelor linii. De aia exista Vostro 1510, Inspiron 1525, XPS 1530 sau Studio 1535 de exemplu. In orice caz, Studio 15 sau Studio 1535 sint aceeasi Marie.
Ma rog, e puerila discutia, important e sa ajunga mai repede in magazine. :P

Edited by avlad, 07 August 2008 - 22:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate