Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Problema monitor LCD -->dunga rosie verticala lata ~5cm

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
DungeonMaster

DungeonMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2008
SAlutare! Am si eu o problema, (anexez poze sa vedeti mai bine despre ce vorbesc). Am dat ieri un restart, si dintr-o data mi-a aparut dunga ai rosie pe car eo vedeti la mijlocul ecranului.

Am incercat sa modific rezolutia, sa sterg monitorul, sa il rotesc cum am mai vazut intr-un topic... da rnu cred ca are treaba, deoarece apare dunga imediat ce deschid laptopul... inainte de bootscreen chiar.. :\
De la ce poate fi? Am cum sa o rezolv afar ade garantie? Inca mai e in perioada, dar e luat din metro si aia nu rezolva ei garantia, ci ma pun sa il trimit la furnizor, adic din Timisoara, eu fiin in Iadi. :\ Asta inseamna2 sapt fara el, nu prea am cum sa ma lipsesc d eel pana in vacanta ~X(.

Mentionez ca e vorba de monitorul la un DELL Inspiron 1501...



Multumesc mult, celor care ma pot ajuta in orice fel :)

Attached Files


Edited by DungeonMaster, 05 May 2008 - 16:34.


#2
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
du-l la garantie, la laptopuri nu prea ai ce sa "mesteresti".  Zi merci ca nu a expirat garantia, si nu trebuie sa platesti reparatia.

#3
DungeonMaster

DungeonMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2008

View Postachim_andrei, on May 6 2008, 23:36, said:

du-l la garantie, la laptopuri nu prea ai ce sa "mesteresti".  Zi merci ca nu a expirat garantia, si nu trebuie sa platesti reparatia.


Sau, am mai inteles la cineva :\...poate sa fie placa video? ....
imaginea imi apare fix inainte de bootscreen la windows...
intre cea de dell si bootscrenn

#4
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
nu este exclus, dar tind sa cred ca este de la ecran. In orice caz problema se rezolva prin garantie.

#5
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
La garantie, problema a cu LCD-ul nu cu cipul grafic. Doar ca 2 saptamani esti optimist. Pune o luna.  <_<

#6
v_razvan_c

v_razvan_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.03.2005
Salut baieti!
Am si eu un LCD Hyundai 17" B17A, care prezinta o dunga foarte foarte subtire de culoare rosie pe negru, pe alb dunga devine verde... Este nasol defectul, mai poate fi reparat?
Merci! :rolleyes:

#7
DungeonMaster

DungeonMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2008
Daca nu e de latime cat un sir de pixeli,(ci mai mare,ca in pozele mele :D) se poate repara, in garantie, nu e chiar scump, (daca nu mai ai garantie)....problema este de la cablul care face legatura intre display si placa video (din ce mi-au zis si mie aia de la service)...


Si nu incerca sa il schimbi tu, poti sa ai mai mari probleme...


Chiar si dca ai o dunga de pixeli morti se poat repara, dar cica e mai scump

#8
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View PostDungeonMaster, on May 5 2008, 17:21, said:

SAlutare! Am si eu o problema, (anexez poze sa vedeti mai bine despre ce vorbesc). Am dat ieri un restart, si dintr-o data mi-a aparut dunga ai rosie pe car eo vedeti la mijlocul ecranului.

Am incercat sa modific rezolutia, sa sterg monitorul, sa il rotesc cum am mai vazut intr-un topic... da rnu cred ca are treaba, deoarece apare dunga imediat ce deschid laptopul... inainte de bootscreen chiar.. :\
De la ce poate fi? Am cum sa o rezolv afar ade garantie? Inca mai e in perioada, dar e luat din metro si aia nu rezolva ei garantia, ci ma pun sa il trimit la furnizor, adic din Timisoara, eu fiin in Iadi. :\ Asta inseamna2 sapt fara el, nu prea am cum sa ma lipsesc d eel pana in vacanta ~X(.

Mentionez ca e vorba de monitorul la un DELL Inspiron 1501...



Multumesc mult, celor care ma pot ajuta in orice fel :)
data viitoare ia rosiile de la aprozar si produsele IT de la magazine specializate,cu service instant

#9
marianxxlvs08

marianxxlvs08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2009
salutare am si eu o problema ma monitor de cateva zile imi apare o dunga pe monitor un mov mai spre roz si daca apas putin pe ea se face albastra am  dunga e ff subtire cam un rand de pixeli inainte daca miscam monitorul disparea acum nu mai dispare de la placa video nu cred ca e pt cam daca e pc ul inchis si deschid monitorul imi apare dunga astept un sfat ms anticipat :D

#10
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009
Si eu am cumparat un laptop de pe okazii , de la "moonwatcher" si am aceeasi problema bate-o-ar norocul , pe langa un hdd plin cu baduri . Nu avea nici placa video din descriere nv9300 ci doar o amarata de incorporata... Dar nu pe acestea vreau a pune accentul .

Ecranul prezinta cam acelasi defect... in dreptul unei fise de pe verticala , pe toata portiunea de ecran de sus pana jos, verdele este ceva mai accentuat... In windows nu prea se observa , ba chiar deloc , dar pe dinamica unui film se vad tot felul de remanente verzi in locurile mai deschise de contrast . Ceva in genul initiatorului acestui subiect .


..ce am incercat eu... dupa ce l-am desfacut am constatat ca daca presez cu cam multicica forta acea fisa de pe verticala , trece de la un verde mult mai predominant la imaginea corecta . Am impresia ca ar fi problema la capatul fisei acela lipit direct pe ecran , pe sticla .

Daca dau jos folia , scotch-ul acela , in speranta ca poate rezolv ceva il mai pot alinia la loc dupa aceea? Sau ce sa fac..



...Craciun fericit!

#11
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009
..sa va spun si voua , ca poate are careva nevoie .

Dupa ce m-am mai jucat pe la acea problema , s-a agravat si mai mult . Defectul , dupa cate am studiat e iremediabil pentru ca s-a dezlipit primul TAB , folia de pe sticla .
Cat stau in camin , prin Buc. , pot face si eu rost  la randul meu de LCD-uri 15.4'' Glossy, noi , 200/buc , ca am cautat pana la urma si mi-am facut 'legaturi .

Edited by darondny, 09 February 2011 - 01:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate