Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Cel mai bun firewall din 2008

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006
Matousec.com a dat publicitatii primul test pe anul acesta pe 8 firewall-uri. Comodo a obtinut nivelul 10 de certificare, cu 98 % si deci primul loc.  B) Viva Comodo.

Eset Smart Security a obtinut un rusinos loc 8 nereusind sa treaca nici macar de nivelul 1.  :huh: La pomul laudat ....
Iata aici mai multe detalii si rezultatele complete: http://www.newsfive....l-din-2008.html

Ce parere aveti ?

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Mi se pare perfect normal. Comodo este un firewall foarte bun si isi merita locul 1. Eu il folosesc si chiar daca nu ma pricep sa il setez foarte bine, se vede diferenta dintre el si altele.

Pies: Totusi anul 2008 nu s-a terminat si in cazul asta numele topicului suna cam...ciudat, dar merge! :P
Long Life Comodo! :rolleyes:

#3
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Hai COMODO.Foarte bun firewallul de la comodo.L-am testat si a mers super.

#4
RaZooR

RaZooR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 07.02.2007
comodo>online armor yeah comodo rules .

#5
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
ma mir ca ZoneAlarm e asa jos.

Oricum Comodo a aratat ca se poate si daca e free ;)

#6
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Mie personal nu-mi place Comodo pentru ca are interfata prea incarcata. Firewall-ul de la Eset este suficient pentru ce am eu nevoie, sa vad ce aplicatii imi acceseaza internetul sa pot da ALLOW sau BLOCK. Nu stiu voi la ce altceva folositi firewallurile voastre, insa eu doar pentru atat. Imi scapa ceva ?

#7
Sou

Sou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 05.03.2008

View Postd4m4g3, on Mar 19 2008, 20:06, said:

chiar daca nu ma pricep sa il setez foarte bine, se vede diferenta dintre el si altele.


Cum se vede?

#8
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Cu ochiul liber se vede. Nu trebuie sa fii pc guru ca sa observi diferenta, orice profan o poate face. Lasang gluma la o parte, cred ca 99% din utilizatori nu schimba nimic la setarile default ale antivirus-ului sau a firewall-ului. Si eu le las pe default, ce sa schimbi de fapt ?

#9
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Vazusem acum cateva zile un alt test pe firewall-uri facut tot de Matousec si clasamentul arata neschimbat, cu acelasi Comodo in frunte. Asta ne face sa ne gandim de doua ori inainte de a da banii pe un software de securitate (nu incurajez pirateria, vreau doar sa subliniez faptul ca produsele gratuite sunt uneori peste cele pe bani).

#10
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postalexandrudicu, on Mar 19 2008, 22:07, said:

Cu ochiul liber se vede. Nu trebuie sa fii pc guru ca sa observi diferenta, orice profan o poate face. Lasang gluma la o parte, cred ca 99% din utilizatori nu schimba nimic la setarile default ale antivirus-ului sau a firewall-ului. Si eu le las pe default, ce sa schimbi de fapt ?

trebuie schimbate setarile pentru o protectie mai buna, pentru cerintele userului

cine nu se pricepe, e recomandat sa le lase default ;)

#11
G_e_O

G_e_O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.11.2007

View Postalexandrudicu, on Mar 19 2008, 21:53, said:

Mie personal nu-mi place Comodo pentru ca are interfata prea incarcata. Firewall-ul de la Eset este suficient pentru ce am eu nevoie, sa vad ce aplicatii imi acceseaza internetul sa pot da ALLOW sau BLOCK. Nu stiu voi la ce altceva folositi firewallurile voastre, insa eu doar pentru atat. Imi scapa ceva ?

Doar dupa datele testului pot sa vezi ca iti scapa o multime de lucruri :D Firewall-ul nu e doar pentru a da allow sau block la aplicatii, ci mai tre sa inchida porturi sa te apere de ping-uri scan de porturi de phising si alte conexiuni nu doar din PC-ul tau spre internet ci viceversa!

#12
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,376
  • Înscris: 23.05.2003
Intre timp a trecut Online Armour pe primul loc din cauza de test platit pentru o noua versiune a firewall-ului.
Cam suspecta rapiditatea cu care a reactionat matousec. :D
Anyway, mai aruncati un ochi si la un test complet independent facut de useri (il puteti face si voi daca va inregistrati acolo). Plus ca au teste pentru fiecare componenta in parte sau impreuna: atit firewall cit si HIPS.

#13
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Da interesanta miscarea. Au tinut mortis sa fie primii... ;)

#14
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006
Asta e si reclama lor "The ONLY Firewall solution with 100% leak-protection out of the box" (pentru Online Armor).
Probabil si Comodo va adauga protectie impotriva testelor la care nu a trecut.
Legat de site-ul lui burebista este foarte util, insa nu este chiar foarte actualizat. Dintre cele 2 teste picate de Comodo acolo, keylogtest l-am testat chiar acum 2 minute si il trece cu succes. ;)

#15
Searinox

Searinox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.11.2007
Acum ca intr-adevar COMODO a trecut cu 100% cred ca asta arata cat de departe poti sa mergi cu un soft aiurea facut. Am renuntat la ZoneAlarm cand a inceput sa-mi faca probleme majore pe vista, nu puteam sa inchid Limewire.exe si windowsu se bloca la shutdown. In plus ZA imi consuma 2% CPU. Un firewall bine facut poate sa ramana viu pana la sfarsitul vietii unui sistem de operare -- respectiv pana cand lumea nu va mai folosi XP sau vista. Daca e bine facut cum e COMODO si nu i se gasesc vulnerabilitati poate sa ramana mult si bine in acest top, spre deosebire de antivirusi, care mai variaza in rata de detectie.

#16
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Din pacate tocmai ce mi-am dezinstalat Comodo. Ce-i drept, versatil, super customizabil...dar fooooooarte lent in procesarea pachetelor. In momentul in care rulez ceva P2P, browsing-ul se duce pe copca. Se misca mai rau ca pe modem dialup. Se pare ca-si face rapid overload si cred ca oricat de mare ar fi bufferul de pachete, tot slow e. O fi vorba si de prioritizari, de QOS-ul intern. Aici vorbesc de un sistem X2 6000+ si 2G RAM in timing 4-4-3-10. Dezamagitor mr. Comodo...

#17
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Dezamagitor ce patesti tu, ca restul nu patesc asta. Merge foarte bine la mine P2P fara absolut nicio diferenta fata de situatia fara COMODO. Asa ca... Uite-te ce alte probleme ai pe acolo inainte sa dai vina pe firewall.

#18
Mikay5000

Mikay5000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 30.04.2008
Folosesc si eu Comodo si nu am nici o problema.
Totul merge OK!
Deci Comodo  :first:  :coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate