Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Australia si Noua Zeelanda

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#55
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Super oferta pe ebookers.com Paris - Auckland 828 euro cu Malaysian date de zbor pentru 10.04 - 25.04, 24.04 - 09.05, 15.05 - 30.05 sau 22.05 - 06.06

#56
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Numai spre Cancun nu gasesti si tu ceva bun, sa scap de agentia spaniola si sa stau 2 saptamani in acelasi hotel....Posted Image

#57
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmetalactual, on 05 februarie 2013 - 23:04, said:

Numai spre Cancun nu gasesti si tu ceva bun, sa scap de agentia spaniola si sa stau 2 saptamani in acelasi hotel....Posted Image

Am Cancun de vanzare la 429 euro Bruxelles - Cancun cu Jet Air Fly 08.02 - 22.02 dar stiu ca nu te coafeaza ca esti la Buddha in vizita in perioada aceea. :)

Edited by razvanait99, 05 February 2013 - 23:11.


#58
cosminayj

cosminayj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2004
Salutare,

Apelez la ajutorul vostru, deoarece am de gand in aceasta vara-toamna sa fac o excursie in Australia si as fi soarte recunoscator daca mi-ati recomanda cateva variante de zbor mai ieftine. Din ce am citit pe aici, am vazut ca Emirates ar fi o varianta buna.

Multumesc

#59
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postcosminayj, on 17 februarie 2013 - 09:41, said:

Salutare,

Apelez la ajutorul vostru, deoarece am de gand in aceasta vara-toamna sa fac o excursie in Australia si as fi soarte recunoscator daca mi-ati recomanda cateva variante de zbor mai ieftine. Din ce am citit pe aici, am vazut ca Emirates ar fi o varianta buna.

Multumesc

Au fost oferte si la Qatar - open jaw flights - Brussels - Melbourne - Frankfurt la 675 euro sau Roma - Perth - Londra 639 euro. Verifica pe Qatar. Preturile pentru plecari din Bucuresti au 4 cifre asa ca nu ti le recomand.

#60
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postrazvanait99, on 17 februarie 2013 - 12:30, said:

Au fost oferte si la Qatar - open jaw flights - Brussels - Melbourne - Frankfurt la 675 euro sau Roma - Perth - Londra 639 euro. Verifica pe Qatar. Preturile pentru plecari din Bucuresti au 4 cifre asa ca nu ti le recomand.
Imi spunea cineva ca a plecat printr-o agentie de turism, l-a costat sub 1000 de euro, insa a fost personal la agentie si 'cica i-au facut ceva oferta personalizata, a trebuit sa astepte un timp etc.

#61
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Mi-au trimis cei de la Qatar newsletter cu promotia pe care o au acum la biletele de avion Bucuresti - Melbourne sau Perth. Pretul e 1315 euro - No comment...

#62
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru ce data plecari?

#63
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Plecarile sunt pana pe 13.06. Dar n-am stat sa fac simulari, la pretul asta stau o saptamana in Seychelles cu tot cu avion, cazare si masa in aprilie. Plus ca in iunie e iarna in Australia unde vreau sa ajung eu.

Edited by razvanait99, 07 March 2013 - 23:06.


#64
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
in acest moment sunt bilete din BCN spre auckand la 533 eur. perioada pe4 care o am in fata este 25 nov-8 ian 2014

sunt mai multe date, unele cu mai putine zile de ex 25 nov-25 dec.

e destul de urgent...

#65
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Destul de multa frustrare avand in vedere vremea din Europa ... Am fost de curand cu sotia la Bruxelles si am prins cateva zile cu minus si ninsoare ... Nu ca nu ar exista farmec si romantism pe o vreme ce te trimite cu gandul la Siberia, dar pentru „supusii” lui Helios devine apasator ... sa fiu scuzat pentru off-topic ... Vremea de afara, un motiv in plus sa imi aduc aminte de incredibila aventura din Noua Zeelanda !

Dupa calatoria in Coromandel, drumul nostru avea sa ne duca in Paihia, o zona unde eram foarte nerabdatori sa ajungem ... Bay of Islands, locul unde primul european care a pus piciorul a fost idolul meu James Cook (cel ce, dealtfel, a si denumit acest loc Bay of Islands), locul unde a fost semnat tratatul de la Waitangi (prin care britanicii recunoasteau drepturile populatiei Maori asupra acestor pamanturi), un loc impregnat de cultura Maori ... Bay of Islands ... cea mai nordica zona a Noii Zeelande.

Drumul catre Paihia a fost ca o mica „trecere in revista” a ceea ce am experimentat pana in acest moment in NZ ... Drumul ingust ce serpuia pe coasta peninsulei Coromandel intre ocean si pasuni, apropierea de zona metropolitana a Aucklandului (vroiam sa spun agitata, dar pentru o tara cu patru milioane de locuitori, notiunea de agitat capata o nuanta diferita fata de ce suntem obisnuiti in Europa), orasul velelor, dupa care, cu fiecare kilometru parcurs inspre nordul insulei, natura acapareaza din nou, integral, orizontul, verdele devine culoarea dominanta, dar doar atunci cand albastrul oceanului nu preia initiativa in zonele costiere, singura legatura cu civilizatia fiind asfaltul de sub roti (si multii participanti la trafic care in aceasta perioada de vacanta calatoresc catre Paihia Posted Image ) ... Ne-am ingaduit o mica oprire intr-o parcare, unde am mancat sandwich-uri cu carne de miel si am pozat masini vechi (doar in Australia am mai intalnit aceasta „obsesie” pentru masinile vechi reconditionate la perfectie)... Drumul a durat cam sapte ore dar fiecare kilometru parcurs a fost o desfatare, Iar Bay of Islands este intr-adevar un loc deosebit de frumos ... cu plaje superbe, peisaje spectaculoase, un loc unde (de dragul statisticilor) se zice ca este al doilea cel mai albastru cer din lume dupa Rio de Janeiro... Toata perioada petrecuta in Paihia mi-a creat senzatia ca ne aflam intr-o statiune.

Odata ajunsi in Paihia, mici hoteluri cochete se derulau in stanga noastra in timp ce plaje „mignone” erau discret atinse de valurile lenese ale oceanului ... Desfatare ... Dar din pacate hotelul nostru nu parea sa fie in zona, gps-ul parca dorea sa ne faca un scurt tur al Paihi-ei cu intentia vadita sa ne duca in alt loc ...  La un moment dat am facut un scurt „la stanga” si am inceput sa urcam un deal in cautarea hotelului nostru ... Numarand curbele, la un moment dat un panou cu numele locatiei noastre ne ruga sa cotim la dreapta ... In sfarsit am ajuns ...

Hotelul nostru era asezat pe buza unui deal, iar cele 12 camere se intindeau pe toata lungimea crestei dealului, pastrand astfel „secretul” fata de noii sositi... Soarele stralucea puternic pe cer, era o zi de milioane si tot ce ne doream era sa ne relaxam. Asa am facut cunostinta cu N si S, proprietarii locatiei, un cuplu simpatic din Anglia ce in urma cu mai bine de zece ani s-au mutat in Paihia si au deshis aceasta mica afacere. Totul a decurs ca uns, S ne-a introdus in atmosfera locatiei, ne-a facut un mic „instructaj” in ceea ce priveste Paihia (locuri de vizitat, restaurante, etc) si ne-a lasat pe mana lui N (sotul ei) sa ne conduca in camera noastra. Aceasta este momentul in care, fara nici cea mai mica exagerare, odata intrat in camera, am ramas uluit ... Peretele dinspre exteriorul dealului, complet vitrat, in sfarsit a dezvaluit „secretul” hotelului ... Bay of Islands. Tot acest „tertip”, iesitul din Paihia, urcatul serpentinelor pe deal, locatia aproape ascunsa, urmarea un singur tel si anume pozitia perfecta, locul unde ochii, pe toata deschiderea orizontului, nu faceau decat sa admire superbul golf, adapost pentru pitorescul Paihia, Russell si Waitangi. Fiecare dimineata si fiecare seara erau parca desprinse dintr-un loc de poveste ... seara luna lumina discret golful dezvaluind contururi complexe aplasate in planuri diferite, oglindite in apa parca incremenita ... dimineata golful era invaluit in aburi de ceata, care odata cu rasaritul soarelui dispareau ca o cortina ce dezvaluie scena unui nou act ... Senzatia este greu de descris, eram in camera dar in acelasi timp eram in mijlocul golfului, locul unde acum cateva sute de ani James Cook punea piciorul, puteam sta pe terasa camerei ore in sir in care doar sa admir orizontul... Odata ce ne-am instalat ne-am urcat in masina si am oprit la primul super-magazin, de unde ne-am aprovizionat (pe indelete) cu lucruri „placute gurii”, intrucat camera noastra avea dotari pentru cei ce doreau sa gateasca... Si uite asa am pregatit o seara aproape italiana, un sos divin de rosii (probabil ca mirosul de usturoi calit impreuna cu busuiocul proaspat a facut un tur de hotel) ce l-am turnat peste niste paste, peste afumat (si nu oricum ci in Coromandel), alune si o cutie cu sticle de Speight’s Pale Ale puse la rece. Am intins totul pe terasa si ne-am bucurat de privelistea golfului la crepuscul ... Absolut nimic complicat, mancare buna, bere si o priveliste incredibila ... Ce putin ne trebuie sa ne simtim (chiar si doar pentru cateva clipe) fericiti ?...

Zilele petrecute in Bay of Islands ne-au dazvaluit secretele acestei zone ... Am vazut o padure Kauri, am fost in cel mai nordic punct al Noii Zeelande, Cape Reinga, locul unde Marea Tazmaniei se intalneste cu Oceanul Pacific, celebra plaja „90 mile beach”, am mers la sand boarding, ne-am plimbat cu barca in golf si am mers cu un buck („it’s not a bus and it’s not a truck, it is a buck).
„Gumdiggers Park”, este locul unde se afla una din cele mai vechi paduri de kauri (veche de peste 100.000 de ani); Kauri este un copac ce traieste peste 2000 de ani, baza avand peste 10m in diametru si inaltimea de peste 40m, doar sequoia din California depasesc in dimensiuni acest copac. Kauri produc o rasina care in timp se fosilizeaza, formand un „clei de arbore”, defapt aceasta rasina este produsa de copac pentru a-si acoperi si proteja diferitele „rani”, denumita Kauri Gum (chihlimbar in intelegerea mea). Acest chihlimbar a reprezentat o adevarata industrie pentru aceasata parte de NZ, multi europeni s-au mutat in aceasta zona (in special croati) in goana dupa aceasta rasina fosilizata buna pentru lacuire, pe post de lipici, bijuterii .... si asa a aprut o noua activitate, aceasta fiind „prestata” de Gum-diggers ... Aceasta padure dintr-un motiv sau altul (teoriile sunt multiple) a fost complet acoperita, locul devenind o mlastina ... Intrucat conditiile chimice (microbiologice) ale acestei mlastini au fost prielnice conservarii, aceasta padure nu a putrezit, astfel incat odata descoperita, cu fiecare noua spatura copaci vechi, unii de aproape 100.000 ani, au fost scosi la suprafata ... Recunosc ca este un pic emotionant sa stai langa o asemenea „bucata de istorie”.

Vizita la Cap Reinga, acolo unde harta Noii Zeelande se agata in cui, a avut un aer aproape mistic, deoarece acesta zona este protejata, fiind considerata un loc sacru de catre maori. Este locul de unde spiritul persoanelor ce au murit se desparte de aceasta lume si pleaca catre tinutul Hawaiki (locul originar al populatiei maori). Deasemenea Cap Reinga este locul unde Pacificul si marea Tazmaniana se intalnesc, vartejurile rezultate fiind, in cultura maori, actul de creatie a vietii prin impreunarea Marii Barbat cu Marea Femeie. Locul este cu adevarat special, peisajul ce dezvaluie „actul creatiei” fiind intr-adevar unul dramatic si spectaculos, cu plaje albe spalate de ambele parti de doua mari care in bataia soarelui capata irizatii turcoaz ...

Am fost si la sandboarding ... In excursia cu buckul (un cap de camion montat pe un corp de autobus ... super simpatic) am oprit intr-o zona plina de dune de nisip unde toata lumea s-a pus cu burta pe placi si au luat-o la vale pe dune ... foarte simpatic sa vezi tot felul de oameni care pana mai acum cateva minute erau seriosi si pretentiosi care brusc erau cu camasile scoase din pantaloni razand cu gura pana la urechi ... Una peste alta peisajul cu dunele de nisip a fost unul intens fotografiat, intrucat era rupt din orice context, ne simteam intr-unul din romanele lui Herbert asteptandu-ne ca in orice moment sa il vedem pe Muad’Dib calare pe un vierme.

Ne-a fost dat sa traim si o experienta unica ... am vizitat 90 mile beach ... Aceasta plaja nu are 90 de mile (motivul denumirii fiind dezbatut de ani intregi fara rezultat) dar 90 km tot are. Este greu de imaginat o plaja de 90km pe care sa conduci timp de mai mult de o ora. Panta plajei este foarte mica asa ca pe perioada refluxului (singura perioada din zi in care poti sa conduci pe aceasta plaja) apa oceanului se retragea destul de mult dar nisipul inca mai era imbibat de apa astfel incat ai impresia ca „mergi” pe apa.... Si partea ce mai interesanta, timp de o ora jumatate cat am mers pe plaja cu buck-ul am intalnit foarte putine persoane... Peisajul este incredibil ... ajungi sa nu mai intelegi unde incepe apa, unde se termina pamantul, unde incepe cerul, parca esti prins intr-un moment de indecizie al naturii ... de unde nu mai vrei sa scapi ... Incercati sa va imaginati ca drumul de la Bucuresti catre Campina se face pe o plaja ...

Excursia cu catamaranul prin golf a fost ca o cireasa de pe tortul Paihia ... Am vazut insule virgine unde turistii veneau cu cortul si se „exilau” cu zilele, ne-am incarcat plamanii cu „aer de Pacific”, ne-am bucurat de compania delfinilor si am poposit pe una din insule sa mancam fish and chips (si sa bem o bere Posted Image ... adica sa beau ).

Ne-a fost cam greu sa ne despartim de Paihia, dar drumul nostru trebuia sa continue catre Rotorua, locul unde urma o noua aventura !

#66
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Astep si poze...super-tare, parca asa se zice...

#67
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Atunci sa purced cu "super-continuarea" :

1. In drum spre Paihia

Attached File  In drum spre Paihia 01.JPG   66.87K   19 downloads Attached File  In drum spre Paihia 02.JPG   68.05K   19 downloads Attached File  In drum spre Paihia 03.JPG   88.53K   21 downloads Attached File  In drum spre Paihia 04.JPG   130.3K   22 downloads
Attached File  In drum spre Paihia 05.JPG   126.48K   22 downloads Attached File  In drum spre Paihia 06.JPG   91.5K   21 downloads Attached File  In drum spre Paihia 07.JPG   78.96K   22 downloads Attached File  In drum spre Paihia 08.JPG   89.26K   24 downloads

2 Paihia si hotelul :

Attached File  Paihia 01.JPG   132.33K   24 downloadsAttached File  Paihia 02.JPG   127.81K   23 downloadsAttached File  Paihia 03.JPG   73.9K   23 downloadsAttached File  Paihia 04.JPG   74.68K   23 downloads
Attached File  Paihia 05.JPG   100.66K   26 downloadsAttached File  Paihia 06.JPG   88.97K   29 downloadsAttached File  Paihia 08.JPG   75.92K   29 downloadsAttached File  Paihia 09.JPG   54.29K   28 downloads
Attached File  Paihia 10.JPG   108.21K   26 downloadsAttached File  Paihia 11.JPG   29.37K   25 downloadsAttached File  Paihia 12.JPG   60.86K   23 downloadsAttached File  Paihia 13.JPG   121.12K   23 downloads
Attached File  Paihia 14.JPG   204.25K   25 downloadsAttached File  Paihia 15.JPG   158.24K   25 downloadsAttached File  Paihia 16.JPG   130.73K   24 downloadsAttached File  Paihia 17.JPG   80.81K   25 downloads

3. Gumdiggers Park

Attached File  Gummdiggers 01.JPG   216.56K   25 downloadsAttached File  Gummdiggers 02.JPG   202.4K   25 downloadsAttached File  Gummdiggers 03.JPG   202.44K   24 downloadsAttached File  Gummdiggers 04.JPG   167.69K   24 downloads
Attached File  Gummdiggers 05.JPG   194.87K   23 downloadsAttached File  Gummdiggers 06.JPG   232.69K   30 downloadsAttached File  Gummdiggers 07.JPG   138.86K   36 downloads

4 Cape Reinga

Attached File  Cape Reinga 01.JPG   87.9K   34 downloadsAttached File  Cape Reinga 02.JPG   98.4K   26 downloadsAttached File  Cape Reinga 03.JPG   98.6K   21 downloadsAttached File  Cape Reinga 04.JPG   148.94K   24 downloads
Attached File  Cape Reinga 05.JPG   115.6K   23 downloadsAttached File  Cape Reinga 06.JPG   92.09K   23 downloadsAttached File  Cape Reinga 07.JPG   75.59K   24 downloadsAttached File  Cape Reinga 08.JPG   97.17K   27 downloads
Attached File  Cape Reinga 09.JPG   101.38K   33 downloadsAttached File  Cape Reinga 10.JPG   127.9K   30 downloadsAttached File  Cape Reinga 11.JPG   76.88K   29 downloadsAttached File  Cape Reinga 12.JPG   107.45K   28 downloads

5 Sandboarding si 90 mile beach :

Attached File  Sandboarding si 90 mile beach 01.JPG   122.7K   29 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 02.JPG   91.6K   25 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 03.JPG   62.51K   22 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 04.JPG   83.34K   21 downloads
Attached File  Sandboarding si 90 mile beach 05.JPG   60.48K   24 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 06.JPG   67.86K   24 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 07.JPG   67.1K   23 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 08.JPG   76.07K   21 downloads
Attached File  Sandboarding si 90 mile beach 09.JPG   103.99K   21 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 10.JPG   86.59K   24 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 11.JPG   88.45K   23 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 12.JPG   90.74K   21 downloads
Attached File  Sandboarding si 90 mile beach 13.JPG   87.84K   21 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 14.JPG   44.88K   21 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 15.JPG   46.09K   19 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 16.JPG   60.3K   18 downloads
Attached File  Sandboarding si 90 mile beach 17.JPG   57.16K   18 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 18.JPG   58.9K   18 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 19.JPG   55.18K   19 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 20.JPG   68.8K   19 downloads
Attached File  Sandboarding si 90 mile beach 21.JPG   61.36K   22 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 22.JPG   59.19K   22 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 23.JPG   56.01K   21 downloadsAttached File  Sandboarding si 90 mile beach 24.JPG   67.47K   17 downloads
Attached File  Sandboarding si 90 mile beach 25.JPG   60.25K   17 downloads

6 Bay of Islands :

Attached File  Bay of Islands 01.JPG   86.4K   16 downloadsAttached File  Bay of Islands 02.JPG   53.21K   18 downloadsAttached File  Bay of Islands 03.JPG   76.39K   19 downloadsAttached File  Bay of Islands 04.JPG   110.53K   19 downloads
Attached File  Bay of Islands 05.JPG   85.66K   15 downloadsAttached File  Bay of Islands 06.JPG   71.26K   18 downloadsAttached File  Bay of Islands 07.JPG   93.64K   18 downloadsAttached File  Bay of Islands 08.JPG   115K   17 downloads
Attached File  Bay of Islands 09.JPG   124.59K   16 downloadsAttached File  Bay of Islands 10.JPG   140.5K   16 downloadsAttached File  Bay of Islands 11.JPG   77.47K   15 downloadsAttached File  Bay of Islands 12.JPG   79.62K   15 downloads
Attached File  Bay of Islands 13.JPG   84.05K   15 downloadsAttached File  Bay of Islands 14.JPG   89.19K   14 downloadsAttached File  Bay of Islands 15.JPG   128.62K   13 downloadsAttached File  Bay of Islands 16.JPG   64.35K   13 downloads
Attached File  Bay of Islands 17.JPG   106.62K   14 downloadsAttached File  Bay of Islands 18.JPG   109.85K   15 downloadsAttached File  Bay of Islands 19.JPG   136.6K   16 downloadsAttached File  Bay of Islands 20.JPG   117.05K   16 downloads
Attached File  Bay of Islands 21.JPG   148.01K   15 downloadsAttached File  Bay of Islands 22.JPG   97.83K   17 downloadsAttached File  Bay of Islands 23.JPG   184K   18 downloadsAttached File  Bay of Islands 24.JPG   140.85K   18 downloads
Attached File  Bay of Islands 25.JPG   75.46K   18 downloadsAttached File  Bay of Islands 26.JPG   102.91K   17 downloadsAttached File  Bay of Islands 27.JPG   87.52K   18 downloadsAttached File  Bay of Islands 28.JPG   113.45K   16 downloads
Attached File  Bay of Islands 29.JPG   125.52K   16 downloadsAttached File  Bay of Islands 31.JPG   92.36K   14 downloadsAttached File  Bay of Islands 32.JPG   101.38K   14 downloads


.... Next stop.... Rotorua

#68
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
P.S. Uitandu-ma pe lista de filme, am gasit unul facut de sotia mea care este interesant din mai multe motive :
1. Ninety Mile Beach ;
2. De ce "90 mile beach" nu are 90 de mile ;
3. Accentul ghidului nostru Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PXpKXCFC5Q4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image Din pacate ghidul a fost un australian asa ca accentul nu este kiwi-iot

#69
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
In drumurile noastre prin Noua Zeelanda, am vazut lucruri extraordinare, am cunoscut oameni deosebiti si am trait emotii diverse ... Cea mai pregnanta traire a fost cea de departare ... sentimentul ca esti cu adevarat la capatul pamantului ...

Pentru iubitorii de numere ... Distanta de la Bucuresti la Auckland este de aproximativ 17300km si avand in vedere ca lungimea ecuatorului este de cca 40000km, putem exagera un pic si afirma ca din Romania pana in Noua Zeelanda trebuie sa parcurgi jumatate de glob pamantesc.

Pentru a putea face o comparatie va voi spune ca pentru a ajunge din Romania in :
New York, trebuie sa parcurgi cca. 7700km ;
Cape Town, trebuie sa parcurgi cca. 8800km ;
Los Angeles, trebuie sa parcurgi cca. 10600km ;
Honolulu, trebuie sa parcurgi cca. 12700km ;
Ushuaia, trebuie sa parcurgi cca. 14200km ;
Bora-Bora, trebuie sa parcurgi cca. 16950km ;

Avand in vedere cele de mai sus, cred ca oricine poate intelege socul pe care l-am avut intr-una din zile, cand, cuminti in masina, cu ochii largi deschisi catre minunatiile din NZ, intrand intr-un mic sat catre urmatoarea noastra destinatie, am dat peste asta :


Attached File  La Casa Romana.jpg   125.24K   86 downloads

... Pacat ca era inchis ... Ar fi fost foarte interesant !

#70
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
... Urmatoarea noastra destinatie, Rotorua, urma sa fie o incursiune in lumea maori ... Pentru europeni singurele momente in care intra in contact cu aceasta civilizatie sunt cele prilejuite de meciurile de rugby in care performeaza echipa NZ All Blacks ... Celebrul Haka ... strigatul de razboi :

Attached File  Haka.jpg   104.32K   23 downloads

...

Edited by eugenm, 06 April 2013 - 21:19.


#71
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
.... sau Flash-Haka (ciudat, dar chiar se intampla) :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/puXad30DSfg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eugenm, 06 April 2013 - 21:27.


#72
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Oferta de la Malaysian Airlines cu plecare din Londra:
- Perth 749 GBP
- Melbourne 769 GBP
- Sydney 779 GBP
- Adelaide 779 GBP
- Auckland 849 GBP

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate