Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Australia si Noua Zeelanda

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#91
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postflc, on 08 martie 2013 - 20:12, said:

in acest moment sunt bilete din BCN spre auckand la 533 eur. perioada pe4 care o am in fata este 25 nov-8 ian 2014

sunt mai multe date, unele cu mai putine zile de ex 25 nov-25 dec.

e destul de urgent...

asta am postat eu acum ceva vreme. este reala si pretul era asta pana la ultimul click, adica unde urma sa bagi cardul
sunt oferte bune cateodata...

ps:zborul era la British Airways

Edited by flc, 05 February 2014 - 18:11.


#92
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Nu te contrazic ... Dar Craciunul si Revelionul sunt perioade 'tabu' ... Deobicei pretul afisat este cel mai mic din perioada in care sunt promotii !!!

Oricum, important este ca sunt oferte !...

#93
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Bun, eu una am prins ideea, oferte se gasesc, trebuie sa stai sa le cauti.

Eugen, astept continuarea vacantei, cand ai timp!

#94
Pirated

Pirated

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2014
Stie cineva de orice oferte de la Londra la estul Australia? I miss Queensland atât de mult, dar de zbor sunt atât de scumpe.

#95
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Posttak30ver, on 04 februarie 2014 - 10:09, said:

mdt : aboneaza-te la newsletterul Turkish si Qatar, ei au oferte pe zona respectiva. Au fost bilete catre Aukland si la 600 -700 euro . Aboneaza-te la tedoo pe facebook , suntem mai multi acolo care postam ofertele gasite , poate te ajuta in vreun fel .

turkish nu zboara la auckland

#96
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
1. cit costa sa inchiriezi o masina in NZ? nu vreun gip sau vreun suv, o masina normala cu care sa-ti faci treaba onorabil
2. cam la ce buget sa ma gindesc pt 3 saptamini, 2 persoane? cazare, mincare, fara avion, avionul am vazut ca-l gasesc la preturi cuprinse intre 1000 - 1500 de fes.

#97
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Salutare colegi !
As vrea sa ajung prin februarie si eu in Australia la niste neamuri stabilite bine acolo de 30 de ani.
Ma puteti ajuta cu niste info referitoare la viza de acuma ?
Un site cu ceva bilete mai ok ca si pret?
Am cerut ceva oferte pe agentie ..dar cum plecare de pe BuDapesta -Dubai -Brisbane (unde trebuie sa ajung eu)...ar fi cam cea mai convenavila ruta undeva la 1300 euro mai ieftina cu 3escale  undeva la 1100 euro, din ...Budapesta-Vinea, Londra,Roma,Paris ..apoi Brisbane..sau am vazut ca au si pe Sidney si apoi Brisbane..din Cluj ,locatia mea am vazut ca trece peste 2000de euro :))
Ce imi recomandați?
Mulțumesc frumos

#98
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Pentru asa ceva ai nevoie de ceva flexibilitate. Ai putea sa te uiti initial de bilete Cluj - Dubai , ca ai wizz air direct si de pe acum poti prinde preturi bune pentru luna februarie si de acolo cauta separat, eventual iti lasi 1-2 zile intre plecari . Din Dubai in Australia sunt mai multe variante convenabile si eu as mai astepta putin, pana pe la toamna, cand incep sa apara promo-uri la companiile aeriene pentru 2016.

#99
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postcarmenrebeca_31, on 28 iulie 2015 - 22:40, said:

Salutare colegi !
As vrea sa ajung prin februarie si eu in Australia la niste neamuri stabilite bine acolo de 30 de ani.
Ma puteti ajuta cu niste info referitoare la viza de acuma ?
Un site cu ceva bilete mai ok ca si pret?
Am cerut ceva oferte pe agentie ..dar cum plecare de pe BuDapesta -Dubai -Brisbane (unde trebuie sa ajung eu)...ar fi cam cea mai convenavila ruta undeva la 1300 euro mai ieftina cu 3escale  undeva la 1100 euro, din ...Budapesta-Vinea, Londra,Roma,Paris ..apoi Brisbane..sau am vazut ca au si pe Sidney si apoi Brisbane..din Cluj ,locatia mea am vazut ca trece peste 2000de euro Posted Image)
Ce imi recomandați?
Mulțumesc frumos


Buna ziua,
Ai in cele doua linkuri cateva informatii despre viza(si obtinerea ei). Din ce am vazut eu, aruncand un ochi, s-ar obtine usor.. :-)

http://www.border.gov.au/

http://www.visaburea...ia/default.aspx

In ceea ce priveste drumul, poti apela la motoarele de cautare consacrate(edreams.com, skyscanner.com, kayak.com) cat si cele romanesti(vola, paravion, etc). Poti jongla cu datele si cu rutele si poti alege drumul cel mai convenabil pt tine.
Am facut o simulare pe skyscanner si mi-a dat un pret de 1089 eur, cu escale la Roma si Abu Dhabi, cu Etihad. Nu stiu ce varianta vei alege dar nu cred ca vei gasi un segment de zbor sub 30 de ore asa ca va trebui sa te inarmezi cu multa rabdare... :-)
Bafta!!! :-)

#100
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Multumesc pentru info :)

#101
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postcarmenrebeca_31, on 30 iulie 2015 - 06:40, said:

Multumesc pentru info Posted Image

Cu placere :-)

Mai poti incerca, din Budapesta, un zbor cu escala in Dubai(via Emirates) pana in Australia sau un zbor pana in Singapore si de acolo un low cost(JETSTAR, SCOOT AIRLINE, etc).

#102
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Pentru viza trebuie aplicat separat, individual..sotul si sotia nu ?ma gandesc ca nu au alte reguli :) o sa incerc mai multe combinatii cu avionul :)
Multumesc pentru raspunsuri ;)

#103
halekulani

halekulani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.07.2007
Buna ziua!

Ma poate ajuta cineva, va rog, cu un zbor ieftin Melbourne- Cairns, Australia? Sau Melbourne- orice oras din zona marii bariere de corali? (Sau din Perth, daca sunt preturi mai mici).
Ca perioada, sfarsitul lunii noiembrie ,inceputul lunii decembrie (cu stat 6-7 zile la destinatie).
Va multumesc!

#104
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
Noua Zeelandă

e cineva pe aici care a făcut milford track sau routeburn track sau kepler track sau abel tasman coast track sau e cineva pe aici care s-a urcat pe taranaki?

#105
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Era cazul sa ajungem si pe cel de-al saptelea continent. Singurul unde nu am calcat pana acum. Deci am luat bilete de avion spre Sydney pt Decembrie - Ianuarie.

As vrea sa inchiriem o caravana si sa ne plimbam spre Cairn ca doar suntem pasionati de scufundari deci tre sa facem cateva si la Marea bariera.

Dar ma tenteaza si traseul Adelaide-Darwin.

Deci nu prea stiu cum sa ne impartim.

Daca are cineva experienta cu masina/caravana inchiriata si are recomandari de parcuri nationale sau trasee misto. Shoot...Sunt numai urechi.

Saru'mana

#106
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postsomething00, on 29 iunie 2017 - 11:26, said:

Era cazul sa ajungem si pe cel de-al saptelea continent. Singurul unde nu am calcat pana acum. Deci am luat bilete de avion spre Sydney pt Decembrie - Ianuarie.
As vrea sa inchiriem o caravana si sa ne plimbam spre Cairn ca doar suntem pasionati de scufundari deci tre sa facem cateva si la Marea bariera.
Dar ma tenteaza si traseul Adelaide-Darwin.
Deci nu prea stiu cum sa ne impartim.
Daca are cineva experienta cu masina/caravana inchiriata si are recomandari de parcuri nationale sau trasee misto. Shoot...Sunt numai urechi.
Salutare, pentru trasee si atractii turistice e plin netul de informatie. Du-te pe TripAdvisor, sunt multe pareri super pertinente pe acolo. Dar eu nu pentru trasee am ales sa-ti raspund, ci doar sa subliniez doua lucruri care mie mi se par importante pentru toti cei care vin in concediu la antipozi:
1. Jet lag. Dupa 25-30 ore pe avion si prin aeroporturi oboseala e maxima si e nevoie de acomodare la fusul orar si multa odihna. In functie de ora la care ajungeti, incercati sa stati trezi pe timpul zilei, sa beti cat mai multe lichide (nealcoolizate de preferat :D) si sa va bagati in pat seara. Faceti cat mai multa miscare, mersul pe jos face minuni dupa un zbo asa lung, vizitati ceva atractii turistice si faceti multe poze, fara sa va obositi excesiv. Si cel mai important lucru: NU VA SUITI LA VOLAN IMEDIAT DUPA ZBOR! Oboseala ucide. In plus ca va trebui sa conduceti pe partea "gresita" si cu creierul praf de oboseala e teribil de greu.
2. Distantele. Venind din Europa, aici e destul de diferit, se conduce mult si, desi infrastructura e buna, trebuie sa lasati timp suplimentar. Cum zic astia pe aici, racing from A to B isn't an option mai ales cand esti in concediu. Luati-o usor. Unde Google maps va da 5 ore inseamna de fapt vreo 6-7 ore minim, mai ales cu camper.
3. Campervan ai zis? Uitati-va bine la preturi, s-ar putea sa iesiti mai ieftin cu masina mica + cazare. Mai ales ca in Australia nu puteti sa campati pe marginea drumului, sau prin vreo padure, ci doar in zone special amenajate. Veniti in Ianuarie? Uitati-va bine si faceti rezervari cat mai repede posibil.
4. Scufundari. Octombrie-martie e anotimpul musonului in North Queensland si, vorba fratelui sefului meu care traieste in Cairns, cel mai uscat loc pe care-l poti gasi e in piscina :) Ploua mult spre foarte mult, foarte cald si se lipeste camasa pe tine cum iesi din casa. De scufundat trebuie sa va interesati, vara e anotimpul jellyfish si altor moluste mai mult sau mai putin prietenoase si lumea pe acolo nu prea se aventureaza in apa. Parerea mea, daca vreti Marea Bariera de Corali veniti in iarna locala, Iunie-August, cand vremea e cea mai placuta in nordul Australiei si cand aveti si sanse sa intrati in apa fara sa va treziti piscati fara voie.
Daca va razganditi cu scufundatul va recomand Sydney - Melbourne - Adelaide - Darwin - Uluru - Sydney. Great Ocean Road e un traseu de coasta foooaaarte misto pe care e pacat sa-l ratati. Cum ajungeti in Melbourne dati un semn si ne vedem la un gratar :) Bafta cu itinerariul.

#107
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postbeastie, on 06 august 2017 - 13:25, said:

Salutare, pentru trasee si atractii turistice e plin netul de informatie. Du-te pe TripAdvisor, sunt multe pareri super pertinente pe acolo. Dar eu nu pentru trasee am ales sa-ti raspund, ci doar sa subliniez doua lucruri care mie mi se par importante pentru toti cei care vin in concediu la antipozi:
1. Jet lag. Dupa 25-30 ore pe avion si prin aeroporturi oboseala e maxima si e nevoie de acomodare la fusul orar si multa odihna. In functie de ora la care ajungeti, incercati sa stati trezi pe timpul zilei, sa beti cat mai multe lichide (nealcoolizate de preferat Posted Image) si sa va bagati in pat seara. Faceti cat mai multa miscare, mersul pe jos face minuni dupa un zbo asa lung, vizitati ceva atractii turistice si faceti multe poze, fara sa va obositi excesiv. Si cel mai important lucru: NU VA SUITI LA VOLAN IMEDIAT DUPA ZBOR! Oboseala ucide. In plus ca va trebui sa conduceti pe partea "gresita" si cu creierul praf de oboseala e teribil de greu.
2. Distantele. Venind din Europa, aici e destul de diferit, se conduce mult si, desi infrastructura e buna, trebuie sa lasati timp suplimentar. Cum zic astia pe aici, racing from A to B isn't an option mai ales cand esti in concediu. Luati-o usor. Unde Google maps va da 5 ore inseamna de fapt vreo 6-7 ore minim, mai ales cu camper.
3. Campervan ai zis? Uitati-va bine la preturi, s-ar putea sa iesiti mai ieftin cu masina mica + cazare. Mai ales ca in Australia nu puteti sa campati pe marginea drumului, sau prin vreo padure, ci doar in zone special amenajate. Veniti in Ianuarie? Uitati-va bine si faceti rezervari cat mai repede posibil.
4. Scufundari. Octombrie-martie e anotimpul musonului in North Queensland si, vorba fratelui sefului meu care traieste in Cairns, cel mai uscat loc pe care-l poti gasi e in piscina Posted Image Ploua mult spre foarte mult, foarte cald si se lipeste camasa pe tine cum iesi din casa. De scufundat trebuie sa va interesati, vara e anotimpul jellyfish si altor moluste mai mult sau mai putin prietenoase si lumea pe acolo nu prea se aventureaza in apa. Parerea mea, daca vreti Marea Bariera de Corali veniti in iarna locala, Iunie-August, cand vremea e cea mai placuta in nordul Australiei si cand aveti si sanse sa intrati in apa fara sa va treziti piscati fara voie.
Daca va razganditi cu scufundatul va recomand Sydney - Melbourne - Adelaide - Darwin - Uluru - Sydney. Great Ocean Road e un traseu de coasta foooaaarte misto pe care e pacat sa-l ratati. Cum ajungeti in Melbourne dati un semn si ne vedem la un gratar Posted Image Bafta cu itinerariul.


Multumesc frumos pentru sfaturi.
Scufundarile sunt cele mai importante pentru noi asa ca totul s-a planuit in jurul lor. O sa mergem cu un liveaboard in Ribbon Reef si Cod Hole. Si probabil vom merge sa facem Yongala. Nu ma deranjeaza ca ploua. Nu ma duc sa stau la soare. Sa nu fie ciclon ca in rest vizibilitatea stiu ca e buna.

Ne-am razgandit la partea cu caravana...din motiv de timp si distante evident. Asa ca o sa mergem cu avionul dintr-un punct in altul. O sa facem Sydney-Melbourne cu Great Ocean Road apoi Darwin pentru Kakadu (sper sa nu ploua rau) si apoi ne indrepam spre Cairns pt scufundari.

#108
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Doua vorbe despre viza pentru Australia ca tocmai am primit-o.


Ca sa vedeti ce viza aveti nevoie:
http://www.border.gov.au/Trav/Visa-1

Ca sa aplici online:
https://www.border.g...ine-application

Noi am aplicat online pentru vza de mai jos. Nu costa nimic. Si am pimit-o intr-o zi lucratoare. Are valabilitate 1 an din momentul in care aplici si nu poti sa stai mai mult de 3 luni la fiecare intrare.

Supriza a fost ca nu trebuie sa atasezi nici un document. Eu am completat cererea cu mult inainte de vacanta (mergem in decembrie) ca imi era frica sa nu imi ceara vreun document pe care nu il am (gen cazier). Dar trebuie doar sa raspunzi la intrebari. Nu trebuie nici un document.

eVisitor (subclass 651)
Allows a person to visit Australia as a tourist or to carry out business visitor activities such as making general business or employment enquiries, negotiations or participating in a conference.
You cannot work.
This visa is available online for no charge.
Eligibility:
​You must:
  • hold an eligible passport
  • be outside Australia.
Length of stay:
  • Visa is valid for up to 12 months
  • Multiple entry
  • 3 months stay after each entry

What you can do:
​You can:
  • visit as a tourist
  • visit your family and friends
  • undertake business visitor activities
  • study for up to 3 months.
AUD cost from:
0

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate