Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Australia si Noua Zeelanda

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#127
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
De aceea am spus ca "poti aplica exlusiv online".

#128
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 12 noiembrie 2017 - 09:51, said:

Nu e exclusiv online.

Dacă dorești poți depune și in ambasada, dar plătești.


Se poate verifica aici ce tip de viza iti trebuie:
https://www.border.g...Nationality=All

Pt turistii romani exista doar doua posibilitati:
1.
eVisitor (subclass 651)


Allows a person to visit Australia as a tourist or to carry out business visitor activities such as making general business or employment enquiries, negotiations or participating in a conference.
You cannot work.
This visa is available online for no charge.
Eligibility:

​You must:
  • hold an eligible passport
  • be outside Australia.
Length of stay:

  • Visa is valid for up to 12 months
  • Multiple entry
  • 3 months stay after each entry
What you can do:

​You can:
  • visit as a tourist
  • visit your family and friends
  • undertake business visitor activities
  • study for up to 3 months.
AUD cost from:
0

2.
Visitor visa (subclass 600)


This visa lets you visit Australia:
  • to visit or for business visitor purposes
  • for up to three, six or 12 months.
The base application charge for this visa ranges from AUD140 to AUD1020.

Eligibility:

You might be able to get this visa if you are travelling to Australia:
  • as a visitor
  • for business visitor activities
  • to visit family
  • on a tour with a registered travel agent from the People’s Republic of China.
If you are in Australia you can apply for the Tourist stream of the Visitor visa online provided you currently have a valid visa that does not have condition 8503 imposed.
If you are outside Australia only certain passport holders can apply for this visa online.
If you hold a passport from the People's Republic of China and are applying from within China you might be able to apply for the Visitor Visa (subclass 600) Frequent Traveller stream visa.

Length of stay:

​Up to three, six or 12 months
What you can do:

You can:
  • have a holiday
  • visit family and friends
  • undertake business visitor activities
  • study for up to 3 months
AUD cost from:
140

Diferenta cea mai mare dintre ele este perioada pe care o ôti petrece in Australia. Cu eVisitor e maxim 3 luni cu Visitor 600 poate fi 3, 6 sau 12 luni.

Pt prima se aplica NUMAI online.


Pt a doua se poate aplica online dar am impresia ca poti merge si la consulat. Insa din cate stiu eu (rog sa fiu corectata daca este fals) consulatul onorific din Bucuresti a fost inchis. Deci daca nu vrei sa mergi gratis cu Evisitor si tii mortis sa mergi la ambasada atunci trebuie sa faci o vizita in Belgrad.

Edited by something00, 13 November 2017 - 10:18.


#129
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Pana acum tarile unde mi-a fost cel mai greu sa fac un itinerariu de calatorie au fost China si India. Cand ai o tara mare cat un continent este mai greu sa pui toate lucrurile pe care ai vrea sa le vizitezi intr-o perioada de doar trei saptamani consecutive cat ne permitem noi sa avem concediu. Deci m-am gandit si m-am razganit de sute de ori pana am restrans lista cu obiective la ceva ce era cat de cat realizabil dar fara sa fie doar "check check check" fara sa ai timp sa faci nimi si fara sa sece portofelul.

Insa ambele tari par acum foarte usoare daca le compar cu ultima noastra destinatie de calatorie. Care nu numai ca e mare cat un continent dar chiar este un continent.

Yep - Vorbesc bineinteles despre Australia. Singurul continent pe care nu ne-au ajuns picioarele pana acum.

In 2010 am intalnit in Peru un cuplu care calatorea in jurul lumii si care ne-a povestit de aventura lor in Australia si in Noua Zeelanda. Ne-au spus ca au inchiriat o caravana si pentru cateva saptamani au incercat sa vada cat mai mult din tara.

Prietenul si vecinul nostru italian din Belgia a locuit in Australia pentru ceva ani (familia inca ii mai este acolo) si ne povestea si el ca cel mai bine ca sa vizitezi Australia este sa inchiriezi o caravana si sa pleci hai hui.

Prin sutele de bloguri de calatorie citite caravana si Australia apareau si ele mai des decat oriunde altundeva.

Si uite asa am plecat si noi la drum in planuitul calatoriei de la ideea ca vrem sa inchiriem o caravana.

Insa tot la fel de hotarati eram si ca vrem sa vizitam anumite lucuri neaparat.

Dar dupa doar o scurta privire pe harta ne-am dat seama ca si caravana si vizitele "neaparate" se cam exclud recipric. Cand vezi ca oriunde ai vrea sa ajungi inseamna parcurgerea unei distante de 3000 de kilometri apai "avion" scrie pe tine.

Si chiar si renuntand la ideea de caravana tot a fost extrem de greu sa decid ce anume vrem sa vizitam. Pana la urma sotul a zis ca ar trebui sa fac o lista cu destinatiile pe care vreau sa le vad, sa le pun in ordinea importantei, sa le acord un numar de zile si apoi le alegem, in functie de importanta, pe toate cele care incap in timpul avut.

Si asa ne-am restrans la patru locatii:
  • Sydney. Este poarta de intrare in tara pentru noi si este unul dintre putinele orase din lume pe care imi doream sa le vad
[ https://1.bp.blogspot.com/-0f0WNWOiReo/WjuQxeD04ZI/AAAAAAAAJd4/THov0wnd2YI_nOXvLMuNyXzPMoJp4A2AACLcBGAs/s640/Sydney-Harbour.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Sydney
  • Great Ocean Road. Pentru Koala si pentru plaje care iti luxeaza maxilarul. Si de ar fi doar Koala si tot ar fi pe lista.
[ https://2.bp.blogspot.com/-uQ3i5Uf6NpA/WjuQZ6m_-vI/AAAAAAAAJdw/SFVydxWVWowFZbClkJn8yoxSDUnmAimAQCLcBGAs/s400/25008052_132697574087318_1360458103920787456_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Great Ocean Road
  • Kakadu. 50 000 de ani de istorie. Picturi vechi de 23 000 de ani. Ce as putea sa spun mai mult de atat?
[ https://2.bp.blogspot.com/-yy1IWSS7dOo/WjuPpQfou_I/AAAAAAAAJdg/6wxiZs7LDsQFSZuSwDE8QGoXJnspjut-gCEwYBhgL/s400/imageSrc.adapt.687.HIGH.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Kakadu Rock Art
  • Marea Bariera de corali. Cu asta ar fi trebuit sa incep. Pentru ca este principalul motiv pentru care vizitam Australia. Daca iti place sa faci scufundari (asa cum ne place noua) nu ai cum sa nu ai Marea Bariera in Bucket list-ul tau.  Imediat ce am avut biletele de avion in buzunar am contactat cele doua firme care fac excursii de cateva zile in zonele mai indepartate are Barierei, am rezervat doua locuri si apoi restul calatoriei a trebuit planuit in jurul acestei excursii. Si daca tot vorbim de scufundari evident ca nu puteam ajunge in Australia fara o vizita la Yongala. Una dintre cele mai impresionante epave la care poti sa te scufunzi ca amator.
[ https://4.bp.blogspot.com/-7D2M0AbzPkw/WjuPpkDnx0I/AAAAAAAAJdk/BizE4Twf9rErzuoDbuHb3LCJ104oBCXpgCLcBGAs/s400/greatbarrierreef_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Marea Bariera [ https://1.bp.blogspot.com/-cfEc09LTrTM/WjuPpoh01KI/AAAAAAAAJdo/MCtGlhcPxKMdQGEJPyTKTBNOwgS13SrAACLcBGAs/s400/Yongala.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Yongala
Itinerariul:

23 Decembrie - Frankfurt - Beijing
24 Decembrie - Beijing, plecare noaptea spre Sydney
25 Decembrie - Sydney
26 Decembrie - Sydney
27 Decembrie - Avion spre Melbourne, inchiriat masina si plecat pe Great Ocean Road
28 Decembrie - Great Ocean Road
29 Decembrie - Great Ocean Road, Avion noaptea Melbourne-Darwin
30 Decmebrie - Inchiriat masina si plecat spre Kakadu
31 Decembrie - Kakadu
1 Ianuarie - Kakadu
2 Ianuarie - Litchfield
3 Ianuarie - avion Darwin- Cairn, inchiriat masina si plecat spre Yongala
4 Ianuarie - Yongala
5 Ianuarie - Yongala si plecat spre ceva
6 Ianuarie - Nu stiu
7 Ianuarie - Nu stiu
8 Ianuarie - Plecat la scufundari cu Spirit of Freedom (3 Days Cod Hole)
9 Ianuarie - Marea Bariera
10 Ianuarie - Marea Bariera
11 Ianuarie - Marea Bariera
12 Ianuarie - avion Cairn Sydney
13 ianuarie - Sydney, plecat noaptea spre casa (Sydney-Beijng-Frankfurt)
14 ianuarie - inapoi la realitate

#130
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
@something00, itinerariul arata bine. Pacat ca nu ati reusit sa inghesuiti si Uluru in itinerariu, pentru semnificatia deosebita a locului in cultura aborigena. Din pacate prea putini turisti care vin de peste ocean sunt interesati de Australia dinaintea invaziei puscariasilor anglo saxoni.
Pentru condusul in special pe Great Ocean Road: lasati timp din belsug si intotdeauna adaugati 60-90 minute la durata calatoriei. Sunt multe locuri unde puteti opri sa va relaxati si sa faceti poze, se pare ca o sa prindeti vreme faina. Pentru koalas, de pe Great Ocean Road cautati iesirea spre Cape Otway, la un moment dat ar trebui sa vedeti multe masini parcate de-a-n boulea pe marginea drumului, semn ca acolo sunt.
Despre condus: v-ati orientat bine sa zburati, nu are rost caravana/motorhome pentru 2 saptamani la distantele de aici. Cat veti conduce aveti grija sa nu fiti obositi la volan si e de preferat sa nu conduceti noaptea, cangurilor le cam plac luminile de la faruri si de obicei in coliziunea dintre masina mica si cangur nu iese nimeni castigator. Daca faceti cumparaturi din Coles sau Woolworths de peste 30aud luati chitanta cu voi si vedeti ca are un voucher de 4 centi reducere la benzinariile Shell (Coles) sau Caltex (Woolies). Vedeti ca nu toate Caltex-urile ofera discount-ul, ci doar cele care au afisat.
Altceva ce sa mai zic? Distractie placuta si sa aveti vreme buna.
L.E. Am uitat ceva important: insect repellent.

Edited by beastie, 26 December 2017 - 10:30.


#131
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Multumedc frumos beastie.

Acum suntem in Daintree.

Sydney ne a placut.
Great ocean road-nu.
Kakadu a fost suuuper frumos.
Scufundarile la Yongala absolut geniale. Am
Vazut niste marble rays cat o masina si niste Quitar sharks cum
Nu credeam
Ca exista. Suuuuuper. Absolut geniala locatia.
Daintree ne place. Peste 2 zile plecam la scufundarile de la marea bariera.

Pana acum vremea a fost de partea noastra. Tinem pumni pe mai departe.


#132
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Ma bucur ca v-ati distrat in Nord, dar in acelasi timp mi-e ciuda ca v-am facut sa pierdeti timpul cu Great Ocean Road :( Sunteti cred ca primii pe care ii aud ca nu le-a placut, e ok daca te rog sa imparti cateva impresii, sa inteleg de ce anume ati ramas dezamagiti? Sedere placuta, cata mai aveti si zbor fara turbulente la intoarcere.

#133
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Nue cel mai mult in Australia mi-a placut Uluru. E printre cele mai frumoase locuri in care am fost vreodata. Poate si vremea a tinut atunci cu mine, de am prins un peisaj cu niste culori ireal de frumoase. Puteti arunca o privire peste poze aici.
Si Great Ocean Road e draguta si ai multe obiective de vazut. Ar fi necesare cel putin 2 zile pt a vedea ceva cat de cat, dar ar fi de preferat 3-4.
Orasele sunt interesante, dar nu pentru orase te duci in Australia.

Edited by George2210, 11 January 2018 - 18:04.


#134
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postbeastie, on 26 decembrie 2017 - 10:10, said:

@something00, itinerariul arata bine. Pacat ca nu ati reusit sa inghesuiti si Uluru in itinerariu, pentru semnificatia deosebita a locului in cultura aborigena. Din pacate prea putini turisti care vin de peste ocean sunt interesati de Australia dinaintea invaziei puscariasilor anglo saxoni.


Cand am facut itinerariul amù avut de ales intre Uluru si Kakadu. Si am ales Kakadu. Mi s-a parut muuuult mai pe sufletul meu. Si chiar a fost. Este un loc unde am invatat foarte multe despre cultura populatiei aborigene.Si in acelasi timp este un loc unde poti sa fii activ. Sunt numeroare tururi de mers pe jos cu tot felul de teme.

Acum la sfarsit de calatrie cred ca ar fi trebuuit sa facem Uluru in loc de Great Ocean Road. Dar la sfarsit multi viteji se arata :)

Great Ocean Road nu este o destinatie pe placul nostru. Daca e un loc cu sute de autocare de turisti chinezi atunci e mai greu sa fim "cuceriti". In plus mi-ar fi placut sa existe mai multe tururi de mers pe jos. Nu sa te tot muti cu masina si atat. Eu cel putin asa speram ca va fi odata ajungi in Port Campbell. A fost muuult prea turistic pentru noi. atat de turistic incat l-am resimtit ca pe un "turist trap". Si daca stau sa ma gandesc la privelistea in sine atunci parca "am vazut mai misto". Dar banuiesc ca atunci cand ai 12 milioane de chinezi anual  ai si bani de PR :)

#135
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Am inteles, ati nimerit in plin sezon si da, sunt multi turisti in perioada de vara pe Great Ocean Road. Cat ati stat in zona, ati apucat sa bateti cate ceva din potecile documentate pe site-ul Parks Victoria? E.g: http://parkweb.vic.g...l-national-park
Ma rog, mi se pare un pic ciudat ca spui ca v-a placut Sydney, desi v-au deranjat autocarele pline de chinezi. In afara de zona Circular Quay / Harbour Bridge / Opera House si oarecum North Shore, consensul localnicilor e ca in rest Sydney e pretty rubbish, sunt curios ce anume v-a placut voua acolo :)

#136
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Beastie deja reactiile tale suna ca un tras de urechi. Cum de iminpermit sa zic ca mi a placut Sudney si great Ocean road nu?

O sa scriu cand o sa am timp pe larg ce anume am vizitat si opinii.

Cat am stat in CBD Sydney ul s a simtit ca o america plina de chinezi. Insa iesi la alergat dimineata. Mergi pe Observarory Hill sai in Gradina Botanica si deja altfel se simte. La sfarsitul vacantei am stat in Coogee si la fel: esti la alergat si ai zambetul pe buze toata ziua. As alege Coogee to bondi walk oricand in locul oricarei portiuni din Great Ocean Road.

Insa pe mine nu m a deranjat ca erau chinezi turistii ci ca era extrem de aglomerat. Prea putin ma intereseaza nationalitatea lor.
Si in plus mi s a parut turist trap tocmai pt ca au cu cine :)

Ca unira nu le placeSydney si le place Great OceanRoad foartebine. Fiecare om e diferit :) La mine a fost invers...

Edited by something00, 17 January 2018 - 05:34.


#137
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postsomething00, on 17 ianuarie 2018 - 05:21, said:

Beastie deja reactiile tale suna ca un tras de urechi. Cum de iminpermit sa zic ca mi a placut Sudney si great Ocean road nu?
Imi cer scuze daca intrebarea mea te-a deranjat, doar mi s-a parut curioasa preferinta.

View Postsomething00, on 17 ianuarie 2018 - 05:21, said:

Cat am stat in CBD Sydney ul s a simtit ca o america plina de chinezi. Insa iesi la alergat dimineata. Mergi pe Observarory Hill sai in Gradina Botanica si deja altfel se simte.
Parere personala: gradina botanica din Melbourne o bate pe cea din Sydney.

View Postsomething00, on 17 ianuarie 2018 - 05:21, said:

La sfarsitul vacantei am stat in Coogee si la fel: esti la alergat si ai zambetul pe buze toata ziua. As alege Coogee to bondi walk oricand in locul oricarei portiuni din Great Ocean Road.
Coogee to Bondi e frumos, dar ca multe alte locuri, nu cand e aglomerat.

View Postsomething00, on 17 ianuarie 2018 - 05:21, said:

Ca unira nu le placeSydney si le place Great OceanRoad foartebine. Fiecare om e diferit Posted Image La mine a fost invers...
Corect, frumusetea e in ochii privitorului.

#138
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Citeam articolul asta despre scaderea numarului de turisti care viziteaza Marea Bariera de Corali si m-am gandit ca poate nu ar strica sa incep povestile din Australia cu concluzia.

Asa ca iaca: parerea mea despre intalnirea cu Marea Bariera.

Singurul lucru care a pus Australia pe lista noastra de calatorii a fost: Marea Bariera. Atat si nimic mai mult. Australia nu parea genul nostru de destinatie si acum ca am vizitat o mica parte din ea am ramas exact la aceeasi parere. Nu e pentru noi. Si daca inainte de vizita ma gandeam ca poate vom reveni candva pentru alte locuri de pe continent acum stiu clar ca asta nu se va intampla.

Dar Marea Bariera este totusi Marea Bariera si australienii sunt la fel ca americanii cand vine vorba de publicitate deci Marea Bariera este portretizata si ca rezultat perceputa de multi ca apogeul a ceea ce inseamna scufundari sau snorkeling.

Nu cred ca exista om pasionat de scufundari care sa nu isi doreasca sa ajunga macar o data in viata acolo. Si printre ei, hop si noi.

Marea Bariera era sus de tot in “Bucket list” asa ca am zis ca trebuie sa rezolvam “problema” mai ales ca stirile care vin de la celalalt capat al Pamantului nu sunt tocmai imbucuratoare. Marea Bariera este intr-o stare proasta si se deterioreaza pe zi ce trece asa ca daca vrei sa o vezi cam trebuie sa te grabesti.

Nu suntem scufundatori profesionisti dar suntem la un anumit nivel la care nu mai ne multumim cu mers pentru o scufundare la 8 metri aproape de tarm. Sau cu atat mai putin nu ne multumim cu mers la snorkeling ca sa vedem doi pestisori si un coral.

Excursiile de o zi la Marea Bariera te duc aproape de tarm asa ca trebuie sa te multumesti cu ce e de vazut la distante mici de Cairns (de exemplu). La asta se adauga faptul ca sunt multi scufundatori pe aceeasi barca si mai adaugi si multi care merg la snorkeling. Iar cum mie nu imi place inghesuiala nicaieri si cu atat mai putin sub apa, era clar ca o astfel de excursie nu era ceva pentru noi.

Noi ne doream ceva care sa ne duca mai departe de tarm. Departe de unde ajung miile de turisti in excursiile de o zi. Intr-un loc mai ofertant. Mai putin poluat. Mai putin “bleached”. Mai putin distrus de turismul masiv. Iar asta insemna un singur lucru:  mers cu un “liveaboard”. O barca pe care petreci cateva nopti si care este special pentru scufundatori adica toata ziua este construita pe principiul : “Eat. Sleep. Dive. Repeat”.

Dar si in cazul asta erau doua variante: o gramada de barci care merg in “Milln Reef, Thetford Reef, Flynn Reef, Pellowe Reef” si doar doua barci care merg in “Ribbon Reef” sau si mai departe in “Coral See-Osprey Reef”.  Milln Reef, Thetford Reef, Flynn Reef, Pellowe Reef sunt foarte aproape de Cairns. Ca sa ajungi insa pana pe Lizard Island faci 250 de km. Iar asta se vede foarte clar in preturi. Daca pentru cele de aproape platesti in jur de 500 de euro de persoana pentru 3 nopti. Pentru barcile care ajung in Ribbon reef platesti 1500 de euro de persoana pentru aceleasi trei nopti.



Am rascolit internetul cu fundul in sus incercand sa inteleg daca este necesar ca sa platesti diferenta de pret pentru a fi sigur ca ai parte de scufundari bune si raspunsul era invariabil “Da”.

Daca nu ai vazut corali in viata ta si e prima data cand mergi sa vezi pestisori frumos colorati atunci ce vei vedea te va impresiona oricum. Dar daca ai vazut deja locuri si fapturi absolut uimitoare in plimbarea pe sub apa atunci impresionatul devine tot mai greu. Un mic peste clovn m-a facut sa stau langa el jumatate de ora la una dintre primele mele scufundari. Acum insa este ”business as usual”. Ca sa fie “Wow” trebuie sa concureze cu niste scufundari care mi-au luxat maxilarul.

Deci vrand nevrand am hotarat ca vom plati mai mult cu speranta cu vom avea acces la niste zone mult mai bine conservate.

Primele noastre scufundari din Australia nu au fost in Marea Bariera ci am mers intai sa facem una dintre cele mai laudate scufundari la o epava – Yongala. Care a fost absolut uimitoare dar despre asta va scriu alta data. Ideea este ca dupa scufundari stateam de vorba cu un cuplu care facuse “liveaboardul” ieftin. Si ne spunea ca a fost extrem de dezamagitor. Nu a fost mai nimic de vazut si instructorii prezentau o anemona cu un peste clovn ca pe ceva desprins din cartile de fantezie (daca nu stiati - un peste clov este celebrul Nemo).

Deja incepusem sa ma ingrijorez. Daca si la noi va fi la fel? Daca mergem la “pomul laudat”? De 3000 de euro as fi facut scufundari o luna in Indonezia. Daca plec de acolo fara sa vad mai nimic?

Si am ajuns pe barca. Ne-am pornit la drum si in aceeasi zi ne-am oprit in Saxon Reef (in zona unde merg barcile “ieftine”) ca sa facem doua scufundari de proba. Testezi echipamentul. Vezi cum te intelegi cu partenerul de scufundari daca este unul nou. Decizi daca vrei sa faci scufundarile singur sau cu instructor. Etc etc etc.

Si a fost groaznic. Cred ca singurul loc unde am mai vazut coral intr-o stare atat de proasta a fost in Gili Air in cateva locuri unde se pescuise cu dinamita.

Ma uitam la Cipri. Cipri se uita la mine. Si nu ne venea sa credem.

E Marea Bariera. Varf de “Bucket list”. Cum naiba sa fie atat de rau?

Pe barca cu noi era un cuplu care facuse traseul “ieftin” chiar inainte sa vina pe barca cu noi. Au zis ca nu au vrut sa plateasca pretul pe 7 zile pentru barca pe care eram noi asa ca au luat o barca ieftina pentru 4 zile si cea scumpa pentru inca atat. Si spuneau ca TOATE scufundarile facute pe cealalta barca au fost la fel ca ce am vazut noi in primele doua scufundari in Saxon Reef. Adica un peisaj dezolant.

Ca sa nu ma intelegeti gresit o sa repet ceva ce am mai scris mai sus: Sunt convinsa ca daca nu ai vazut coral vreodata tot vei fi impresionat. Dar daca ai vazut coral sanatos vreodata in viata ta atunci iti vor da lacrimile sub apa.

Este trist. Foarte foarte trist.

Starea in care este coralul este ca dintr-un film urat.

Sunt multe zone unde este mort si nu mai e cale de intoarcere.

Prima seara pe barca nu a fost chiar cea mai linistitoare. Ma tot gandeam ca daca toate scufundarile vor fi la fel se numeste ca am zburat in jurul globului ca sa imi iau o mare teapa. Poate ca ar fi trebuit sa ma documentez mai bine…Poate, poate si iar poate.

A doua zi la 06.30 nu numai ca eram in picioare dar eram in costumul de scufundari si gata pentru prima scufundare a zilei. Scufundare care din fericire ne-a aratat ca Marea Bariera nu este doar un produs de success al publicitatii excesive. Mai exista si coral sanatos in Australia. Asta e clar.

A fost o scufundare buna. Una care ne-a pus zambetul pe buze.

Nu a fost la nivelul celor din Belize dar a fost buna.

Din pacate insa nu tot ce a urmat a fost bun. ci a fost un roller-coaster cu multe urcusuri si coborasuri.

Am avut parte de scufundari extraordinare si scufundari in care coralul arata jalnic.

Si chiar si cele absolut uimitoare aveau semne clare ca nu este OK.

Indiferent ce spun operatorii de turism, ca cei din articolul pus la inceputul acestui text, situatia nu este deloc roz. Poti sa ii injuri pe cercetaori cat vrei tu, Marea Bariera tot intr-un proces mult prea rapid de deteriorare se gaseste. Sa impusti mesagerul este doar o atitudine de strut cu capul in nisip.
Ceva trebuie sa se schimbe pentru ca in ritmul asta pana si zonele mai indepartate din Ribbon Reef nu vor mai rezista mult.

O doamna care facea scufundari de 35 de ani si era biolog marin spunea ca ea crede ca in maxim 5 ani locurile din Ribbon Reef care ne-au pus noua zambetul pe buze vor arata fix ca cele din Saxon reef.

Exagereaza?

Poate ca da. Poate ca nu.

Daca o sa vedeti episodul din Blue Planet II in care se discuta schimbarile din coralul de langa Lizard Island o sa intelegeti de ce eu nu cred ca este neaparat o exagerare.

Vin tot mai putini turisti?

Pai sincer eu ii inteleg perfect.

Pentru ca daca este sa descriu experienta scufundarilor de la Marea Bariera singurul cuvant de care am nevoie este “Trist”.

Nu imi pare rau ca am mers. Nicidecum.

Imi pare rau ca am ajuns mult prea tarziu. Insa imi pare bine ca am mai vazut cate ceva. Ca nu stiu cati vor mai avea norocul asta...

Mie personal daca cineva imi cere o recomandare pentru scufundari, nu cea mai mare bariera imi vine in minte. Ci a doua cea mai mare Bariera.

Mergeti in Belize cat inca este OK. Pentru ca inca este OK.

Dar daca totusi vreti Marea Bariera din Australia atunci incercati sa mergeti cat mai departe de tarm. Desi se pare ca distrugerile inainteaza mai rapid decat operatorii din turism…

#139
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
In scufundarile din Australia am vazut zeci de cuttlefish.
Imi plac foarte foarte mult.
Mai ales rapiditatea cu care isi schimba culoarea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0d9xxpvV5A0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by something00, 26 January 2018 - 13:46.


#140
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Daca saptamana trecuta am scris...iar...despre Golden Gate Bridge vazut din toate partile m-am gandit ca ar fi cazul sa scriu si despre celalalt pod celebru preferat. Nu de alta dar acesta vine cu o mare surpriza.


Doamnelor si domnilor...ta na na na...Sydney Harbour Bridge.

[ https://2.bp.blogspot.com/-TS1bbhyk_bc/WqfiZ51lQ2I/AAAAAAAAJjw/TvPI28phcvExs2u3qy4vuKJgxYatJc7OQCEwYBhgL/s400/IMG_4272.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://3.bp.blogspot.com/-ACQbbqSrj_o/WqfiadcJXgI/AAAAAAAAJkA/YXFbwzw6690NGacpwAJrkww1VYPAIailgCEwYBhgL/s400/IMG_4390.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://4.bp.blogspot.com/-dBkHx9VCRE4/Wqfia7inSLI/AAAAAAAAJkE/kdnWntknPrQWDMopSIMMex1Kv9inXX-lgCEwYBhgL/s400/IMG_4510.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://3.bp.blogspot.com/-j7i-YARx_DQ/WqfiaTDaeyI/AAAAAAAAJj8/Z5qGXy3ug6guKOHANV0lSI7LnSbMErZZACEwYBhgL/s400/IMG_4384.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Recunosc ca pe baza felului cum arata zona in care este situat podul, Golden Gate Bridge este de departe preferatul meu. Totul este foarte bine determinat: Pacificul de-o parte si Golful de alta, orasul de-o parte si oarecum o zona verde de partea cealalta etc. Parca totul este schitat cu linii drepte si asta imi place extrem de mult. Golden Gate are claritatea unei ecuatii matematice.

De cealalta parte a lumii, Sydney Harbour arata de parca ar fi garajul nostru luat ostatec de toate hainele de sport ale sotului. Definitia haosului. Insule si insulite peste tot. Cladiri aparand de dupa orice colt. Te-ai astepta sa vezi oceanul dar ia-l de unde nu-i. Macar de ai vedea un alt mal dar nici ala nu este prea bine determinat. Practic in cazul asta liniile drepte nu exista nici macat ipotetic.

Iar pentru mine parca e prea mult.

Insa daca scoatem podul din nebunia din jur, Sydney Harbour are o eleganta care dilueaza orice critica. E frumos bre...Chiar daca este poreclit umeras pentru haine ("coat-hanger").

Si in plus nu numai ca il poti traversa la picior ca pieton dar poti sa te urci sus sus sus in varful lui. Si cum spuneam eu sunt extrem usor de mituit cu o priveliste de zile mari deci nu cred ca a durat mai mult de doua secunde de cand am auzit ca il poti urca pana cand am decis ca vreau si eu.

Ca vrea a fost usor de hotarat dar cumpararea biletelor a venit o leaca mai greu pentru ca m-a cam dezumflat pretul. Am numarat cifrele din care era format pretul de vreo 10 ori. Am decis ca ori nu vad bine ori e pacaleala de 1 Aprilie ori nu este moneda corecta. Din pacate nici una nu se aplica. Asa ca dupa ce am suspinat nitel in fata monitorului am decis ca nu dau atatia bani nici daca este ultimul pod pe care te poti urca in intreaga lume. Uite domne la el. Dar face si de mancare sau ce?

Pentru vreo luna de zile m-am prefacut ca nici nu ma gandesc sa dau banii aia insa in realitate de fiecare data cand mai lucram la planul de vacanta reveneam intr-un fel sau altul la partea cu podul. Era mult prea tentant sa te gandesti ca vei fi deasupra Sydney-ului. Asa ca am facut ceea ce ar face orice om echilibrat si determinat si cu capul pe umeri: am gasit o scuza pentru cumpararea biletelor :) si le-am luat


Si sincer nu imi pare rau deloc iar experienta ne-a placut foarte foarte mult. Nu este numai privelistea in sine, desi apusul vazut de pe pod este unul cat se poate de special iar orasul luminat la picioarele tale ti se strecoara vrei nu vrei pe sub piele, ci este mai mult pachetul complet. Felul cum este organizat totul astfel incat sa fie memorabil: pregatirile , umorul anagjatilor, povestile spuse de ghidul de pe pod, faptul ca nu esti grabit deloc. Oamenii iti iau o caruta de bani dar fac tot posibilul sa simti ca fiecare cent a fost meritat.

Iar daca ai oaresce frica de inaltime sigur vor incerca sa te faca sa uiti de ea si sa te bucuri cat mai mult de priveliste. Ca sa ma incurajeze, ghidul nostru imi spunea povestea unei doamne de 90 si ceva de ani care urcase cu ei. Doamna respectiva era din Sydney si vazuse podul construindu-se in fata propriilor ochi. Ghidul ne spunea ca doamna respectiva stia mai multe despre istoria podului decat stiuai ei ghizii. Pentru ca ea traise istoria aia.

Singura mea carcoteala este faptul ca dupa ce ca platesti un pret extrem de mare la sfarsit ti se mai cer inca 60 de dolari pe 10 fotografii. Asta in conditiile in care tu nu ai voie cu nimic de fotografiat/filmat deci singura ta amintire va fi fotografia de la ei.

Dar hai ca va las cu fotografiile facute de sus si la sfarsitul postului pun si cateva detalii organizatorice in cazul in care va tenteaza experienta:

[ https://4.bp.blogspot.com/-JBIf6FUDxHc/WqfiaEb1OiI/AAAAAAAAJj4/fBt2Q2lEoxwZCv-0U1FWTXXJEV2AAPr5ACEwYBhgL/s400/IMG_4370.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ne pregatim de urcat

Fashion baby
[ https://1.bp.blogspot.com/-sEQI3Yu1APc/WqfiYytKBjI/AAAAAAAAJjk/vRM83DS-Z0kG-OLymIUo_3LLe0J0Q1LtwCEwYBhgL/s400/BridgeClimb%2BSydney%2BFlags%2BMorning.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Hai la deal




[ https://2.bp.blogspot.com/-vj7FZ9cL1JY/WqfiYlpZJWI/AAAAAAAAJkk/JCAk1_0Rbj4z5UQ7GWAnJszmxS6U0DLYwCEwYBhgL/s400/BridgeClimb%2BDawn%2BClimb%2BSydney%2BOpera%2BHouse.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La apus daca tine vremea cu tine

[ https://4.bp.blogspot.com/-LFSnytRNDEc/WqfiZuhFWBI/AAAAAAAAJkc/of8pjVczd_o2EDrgYjT05i7X27_1FhaQgCEwYBhgL/s400/BridgeClimb%2BSydney%2BTwilight%2BClimb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://2.bp.blogspot.com/-19LKa-CUotc/WqfiZJYAXpI/AAAAAAAAJkY/EzscRPVd9-YsWPyiwYPCeLCOnd-qmLmcQCEwYBhgL/s400/BridgeClimb%2BSydney%2BSkyline.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si orasul - fara ploaie

Detalii organizatorice:

Site-ul oficial de unde puteti cumpara biletele este bridgeclimb.com

Exista trei tipuri de urcari:
  • Bridgeclimb este varianta clasica si cea mai lunga si cea mai scumpa. Pornesti pe sub benzile pe unde trec masinile si ajungi pana la pilonul de sud-est. Urci prin pilon 4 randuri de scari pana la inceputul arcului. Si apoi urci pe arcul exterior (pe partea cu Opera) pana ajungi fix in varf. Cand esti la inaltimea maxima traversezi podul (pe sus evident) si cobori pe cealalta parte a arcului, iar prin pilon, iar pe sub masini si gata. In total totul dureaza in jur de trei ore si jumatate si ai 1332 de trepte de urcat. Poate fi facut: la rasarit, la apus, in timpul zilei sau noaptea.
  • Bridgeclimb Express este o varianta mai scurta si mai ieftina dar extrem de asemanatoare cu cea clasica. Diferenta este ca urci si cobori pe arcul interior nu pe cel exterior. Insa atunci cand ajungi in varf treci pe arcul exterior pentru fotografii. Totul dureaza doua ore si un sfert si ai 1002 trepte de urcat. Poate fi facut in timpul zilei si in anumite zile este valabil si la apus sau noaptea.
  • Bridgeclimb Sampler este varianta cea mai scurta si cea mai ieftina. Se urca la fel ca la Express doar ca ajungi pana la un sfert din arc. Nu urci pana in varf. Totul dureaza o ora si jumatate si ai 556 trepte de urcat. Poate fi facut doar in timpul zilei.
Pretul difera in functie de tipul urcarii si de perioada zilei in care faci urcarea.

Pentru in timpul saptamanii cel mai ieftin este un Sampler (care se poate face doar ziua) si pentru care platesti 163 de dolari australieni de persoana. La polul opus un clasic facut la apus este 383 de dolari australieni de persoana.

Pentru in weekend un Sampler este 183 AUD iar in Classic la apus este tot 383 AUD.

Din punctul meu de vedere un Sampler reprezinta bani aruncati aiurea. Decat sa platiti 163 de dolari fara ca macar sa ajungeti in varf, mai bine nu mergeti deloc.

Singurul motiv pentru care as recomanda varianta clasica este daca il luati la apus. Adica fix ce am ales noi. Cand urci esti pe partea cu Opera si o vezi pe lumina. Cand ajungi in varf tocmai apune soarele. Asa ca la coborari esti cu fata catre orasul deja luminat.

Daca vreti sa mergeti ziua atunci Express este cat se poate de potrivit. Desi uneori nu este nici o diferenta de pret fata de Clasicul de zi. In timpul saptamani pretul este 298 AUD iar in week end etse 313 AUD.

#141
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
De vis!

#142
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Si cateva filmulete cu Marea Bariera de Corali - varianta sanatoasa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j9fabDFrM9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DlLX71HHP8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tYs4_zIqHI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#143
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Era ultima zi in Australia.

Stateam la taclale pe malul oceanului pe plaja din Coogee (Sydney), dupa o zi de umblat si analizam ce ne-a placut si ce nu in vacanta.

Surpriza venea de la faptul ca ne-a placut Sydney-ul foarte mult. Iar noi nu suntem deloc turisti urbani. Preferam oricand o plimbare prin padure decat un city-trip. Si un stat la o cabana uitata de lume in loc de hotel in mijloc de haos. Si totusi Sydney-ul ne intrase in suflet.

Explicatia, cred eu, ca este strans legata de concluzia sotului meu: "Orasul asta este perfect pentru un triatlonist: ai unde sa inoti, ai trasee perfecte de alergat si dealuri pentru mers cu bicicleta".

De ceva ani, am tot observat ca orasele care ne plac cel mai mult sunt orase extrem de sportive. De active. Orase unde esti incurajat sa iti petreci timpul afara. Si unde chiar ai ce sa vezi cand esti afara.

San Francisco este un astfel de exemplu. Iar Sydney este poate chiar mai ofertant decat San Francisco.

Pe unde poti sa alergi in Sydney?

Pai iaca celebra poteca dintre plajele Coogee si Bondi.

[ http://3.bp.blogspot.com/-HCtDLbQm50w/WrI30ComZ2I/AAAAAAAAJlA/AHWuP7spI80Hk7jqlMlLuJV3xSh-8apZACK4BGAYYCw/s640/E7118AD7.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


13 Km de privelisti bune sa iti luxeze maxilarul.
Si de plaje pe toate gusturile
[ https://2.bp.blogspot.com/-3kIHjfxaazE/WrI5JiaGijI/AAAAAAAAJlQ/PP374RAj3rAVb82Ee95LmjDC2H4Mu_h7ACLcBGAs/s400/25970179177_596ab9102d_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Am pornit din Coogee

[ https://3.bp.blogspot.com/-iKN2y0Z5Gdk/WrI5L_ikHKI/AAAAAAAAJlw/zQdyjVi54G4okbl5SeoHNuZDDa6gddJYQCLcBGAs/s400/40133222644_71e6b41017_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://1.bp.blogspot.com/-zknD2BNusqI/WrI5Mls6glI/AAAAAAAAJl0/tIesKWWayXo5bGJsdc3JvQ42ochW7EqRwCLcBGAs/s400/40799676712_047d502196_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] In fata noastra apar tot felul de golfulete si plaje [ https://4.bp.blogspot.com/-dnU-Dyx7jrg/WrI5Kz5XBEI/AAAAAAAAJlg/pouajdLxP-UtQfDF1eUBd2osO3tz8Y44QCEwYBhgL/s400/39032218470_d275445324_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Ne oprim la o baie?
[ https://1.bp.blogspot.com/-o1ED8JR6kCM/WrI5LXWEr5I/AAAAAAAAJlo/5CnrsjLRiPAn6ukl-vn75Hr0tLEBC6yrgCEwYBhgL/s400/39947532855_60a7fd9ef8_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Cararea este foarte usor de urmat
[ https://3.bp.blogspot.com/-m95BZL379e8/WrI5KeCzKmI/AAAAAAAAJlY/6_z6Kh8H2lUeewTX3kt-XkK0ZdXZPjbKwCEwYBhgL/s400/39032217870_2283b9f48b_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Si trece si prin locuri mai neobisnuite - un cimitir cu vedere [ https://1.bp.blogspot.com/-QsPRrheZhn4/WrI5LrIAn7I/AAAAAAAAJls/oZaIeVlStJsp30Oqq91ATB_oiiugYfCRgCEwYBhgL/s400/39947533705_751b7204e7_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Iar la plaja
[ https://3.bp.blogspot.com/-oTcQQ_yRyDQ/WrI5LH4nnbI/AAAAAAAAJmE/1C11XFLQRJEtsFZThxkF7rec7Zfvo69BwCEwYBhgL/s400/39947531975_b1585df6ce_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Poate nu va plac valurile

[ https://2.bp.blogspot.com/-qcxq3Yw6Oqw/WrI5KBw5DyI/AAAAAAAAJl8/rCgVIhYQAPAK7qBmy7ANqQyEKQwe0hynQCEwYBhgL/s400/39032216230_39c4e7d9bc_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://3.bp.blogspot.com/-Q7IM035Ha4M/WrI5JdnpprI/AAAAAAAAJmA/6iyqKpKSwMsv9UfKnUqZPvBo9d1oN4tcwCEwYBhgL/s400/25970178627_200e5bf1fc_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://4.bp.blogspot.com/-DQsXm7mLFnY/WrI5Jo4tXiI/AAAAAAAAJl4/2ic3e9g7DLIiRhF4UC2yNCBVezulYgZNQCEwYBhgL/s400/25970154527_6e53fb36ee_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://2.bp.blogspot.com/-RxVpsXjkIUY/WrI6UF7em0I/AAAAAAAAJmU/VBOdi3iRwZUjfNSoK440vcahZxp2BTbTwCLcBGAs/s400/25970155227_e94a70282d_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Bondi

#144
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Probabil toata lumea stie cum este cand te apuci de planuit o plimbare pe undeva si verifici ce este de vizitat si tot dai peste zeci de pagini web cu : "Top 10 things to do in..." sau "Top 5..." sau "Best things to do in..." si alte topuri si topulete de tot felul.

Cand planuiam zilele de stat in Sydney era o activitate care aparea in toate topurile astea: mersul cu ferry pana in Manly. Motivul principal fiind faptul ca este cel mai ieftin mod sa vezi panorama orasului de pe apa. Evident ca poti sa mergi cu un tur. Sau poti sa inchiriezi o barca numai pentru tine. Sau poti sa inchiriezi un kayak daca ai suficient sange rece sa navighezi printre sutele de ambarcatiuni de toate dimensiunile. Dar cand vine vorba de solutie ieftina si eficienta: ferry-ul spre Manly pare a fi lozul castigator.

In plus plaja din Manly parea foarte draguta din poze ceea ce, combinat cu promisiune unor privvelisti interesante, nu m-a facut sa stau pre mult pe ganduri. Ultima noastra zi in Australia a fost petrecuta in Manly. Si concluzia noastra a fost ca isi merita pe deplin locul in topuri: privelistea de pe ferry este foarte frumoasa asa ca va sfatuiesc sa fiti printre primii care se urca pe ferry si sa ocupati un loc afara ori astfel incat sa priviti catre oras, plaja din Manly este interesant dar si foarte plina si in plus puteti sa faceti o plimbare foarte draguta spre Shelly Beach si prin padurea de langa.

Ferry-ul se ia din Circular Quay (Warf No. 3), dureaza in jur de jumatate de ora si costa 15 dolari pt dus-intors daca folositi un card Opal (ceea ce va sfatuiesc).

Si sa trecem la fotografii.

Sydney vazut de pe ferry:
[ https://2.bp.blogspot.com/-h3nW9SabBPI/WrTRSywtMAI/AAAAAAAAJpk/-u2GcuK4NqsHHmAZe0_MP5tjA3_s8wVsACEwYBhgL/s400/40133081294_86afbc0f16_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Poate alegeti o ora mai buna decat noi - pt facut poze [ https://3.bp.blogspot.com/-jSOTNEYrvfk/WrTRSVvH3jI/AAAAAAAAJpU/fbq3SEY_I08GfuRMAJRs2juyUH3ke2azwCEwYBhgL/s400/40133078684_51d7aaeb62_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Sydney Opera [ https://2.bp.blogspot.com/-7q-Tw4rv3X0/WrTRSNfM1qI/AAAAAAAAJpg/k3E8-PZRfNs7PARclWLvqbqU3_E5ltT2ACEwYBhgL/s400/40133078194_e4bfe56957_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Vasul verde cu galben este ferry-ul public [ https://3.bp.blogspot.com/-c5-l_qAqdWY/WrTRRBZFXlI/AAAAAAAAJpU/FSkr4H2XbZsesWVt_LjOuZu5gYD89OXvwCEwYBhgL/s400/39947394935_9985cdf0da_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Cu ditamai vasul de croaziera in Circular Quay

La plimbare prin Manly:

[ https://2.bp.blogspot.com/-ScPWZG3u1LE/WrTRRqAHrjI/AAAAAAAAJpY/tbfJrLWgmdoHY_qJ3Z54y2H-8KON9AcwQCEwYBhgL/s400/39032211980_4cece29c8d_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://1.bp.blogspot.com/-7oHLbnRgvx8/WrTRR2gKIdI/AAAAAAAAJpo/qdP1bbux4z0bHxDD2CQC03cm8xXl6mcrQCEwYBhgL/s400/39947529465_6347126bcd_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://2.bp.blogspot.com/-c1kXPG2VVx4/WrTRQVDJHcI/AAAAAAAAJps/tAwOWgnYLJwidB7xUrBg1uAH18dJRdYCQCEwYBhgL/s400/39032206100_888fc407e7_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Spre Shelly Beach:

[ https://3.bp.blogspot.com/-XjOkXvmdTGU/WrTRU8_3IeI/AAAAAAAAJpU/oBUCbIXOpMQoG8D_BjSeKz2u2OZ2guhIACEwYBhgL/s400/40133122374_23caaa0d83_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://3.bp.blogspot.com/-9ga7jT6W30w/WrTRVR9VeGI/AAAAAAAAJpU/WvB4jcTZNjwXLljC0rx666_AFd4l_XJiQCEwYBhgL/s400/40133122674_a09a68d668_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cu ochii pe surferi:

[ https://3.bp.blogspot.com/-erPEDcINOjI/WrTRZNv4QjI/AAAAAAAAJps/SH4OM4VUOF4Gycekc6eU9D8cigC9jTeFgCEwYBhgL/s400/40799684452_cd3732cb26_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://1.bp.blogspot.com/-mOC0OIIXZmw/WrTRabv1SuI/AAAAAAAAJps/witlLNeOws8OYr0w3o7Zd-8IMjPh3zueACEwYBhgL/s400/40841635681_27cb4d05a4_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://2.bp.blogspot.com/-Jtt0Td7OZbA/WrTRWnFoI8I/AAAAAAAAJps/iqbFdfP_iOk6E89a6MGDZx3tSYFFNNKAwCEwYBhgL/s400/40133185714_a31ca4d5d8_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://1.bp.blogspot.com/-Re3Pp1AGRFA/WrTRYHRalFI/AAAAAAAAJpg/qRbG2oqkvawEsI4fapWopxQ9nZlvb9SFACEwYBhgL/s400/40799674392_8f69555b10_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si prin padurea din apropiere:

[ https://4.bp.blogspot.com/-aQloU8CGbDI/WrTRUmeQW8I/AAAAAAAAJpQ/9Y0cS59m5oY31-VvS2XQIkjRU77qxcAcwCEwYBhgL/s400/40133090864_159bb828ce_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://4.bp.blogspot.com/-JHDN7K3w5Mc/WrTROI_o6dI/AAAAAAAAJpg/v_d0RVtI6jYO8_dWknvloTJYdVyZ-JQqQCEwYBhgL/s400/26971698138_48efd96f63_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://4.bp.blogspot.com/-I88s3dsq4Q4/WrTRO-NjcaI/AAAAAAAAJpI/ViPTfQ_98yEF_M_nqGb1wex3FTMoUAwYgCEwYBhgL/s400/26971703418_d585e9710f_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://4.bp.blogspot.com/-YOGlk4Glds8/WrTRQEIvvBI/AAAAAAAAJpc/CReE7UhN1DkPsmuGEG6RjVcd8wVMTcNEQCEwYBhgL/s400/39032133460_0ee90844ab_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://3.bp.blogspot.com/-wVMqOnHH0OI/WrTRXmIwldI/AAAAAAAAJpY/8Z9kKpbYu-0JxdyALNJtxkqcckU8f2RVACEwYBhgL/s400/40799672512_daf7ea2da0_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate