Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Dell 1525? deja au schimbat din nou cifrele?

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#1
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Dupa aprox 6 luni ( nu sunt tocmai sigur) de la lansarea lui dell 1520 deja asta pe notebookreview.com vad Dell 1525. Se pare ca are ceva imbunatatiri fata de vestitul dell 1520 care se poate spune ca a facut istorie datorita raportului performanta/pret pe care il ofera/oferea.
Se pare ca 1525 are un design un pic schmbat, cateva culori noi si cateva porturi noi (HDMI). Sincer sa fiu mie nu mi-a placut reasezarea porturilor (cel pt alimentare este acum in partea stanga lateral), dar probabil s-au rezolvat multe din micile probleme pe care le avea 1520-ul. Pe site-ul oficial dell nici macar nu mai exista dell 1520, ci numai 1525. So, ladies and gentlemen, from this day on, Dell Inspiron 1520 is history!
Probabil o sa mai vin si eu cu cateva impresii dupa ce citesc cate ceva. Pana atunci...va dau ceva cu care sa va ocupati timpul: http://www.notebookr...asp?newsID=4175

#2
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
deocamdata nu are ca optiune decat x3100... se pare ca daca vrei ceva mai bun trebuie sa iei xps1530..

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Au rezolvat bubele pe care le avea vechiul model, cel mai mare fiind lipsa portului HDMI. Adica aveai Blu-Ray si nu aveai HDMI ca optiune. Si l-au facut mai mic. Si sper sa nu fie tampiti sa nu ofere optiuni video mai mari pe el...

#4
Andy_ACS

Andy_ACS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 18.06.2007
Sau pot "forta nota" si indrepta clientii amatori de gaming catre XPS 1530 :)

Bafta!

#5
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Cam asta cred ca incearca sa faca de fapt ....
Nu mai este nici ecran wsxga+, au si schimbat locurile porturilor. Nu mai este nici o gama atat de mare de procesoare.... :|

#6
Andy_ACS

Andy_ACS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 18.06.2007
Pe mine ma deranjeaza foarte mult amplasarea porturilor.
As fi preferat sa aiba portul de ethernet in spate, iar cele pentru casti/microfon in lateral. Unii oameni mai folosesc laptopul si conectat la boxe, si pozitionarea asta e tare deranjanta.
Probabil in viitorul apropiat vom vedea pe 1525 noile procesoare Penryn pe 45 nm

Bafta!

#7
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Si cel de AC power este amplasat in partea stanga la 1525..daca bine tin minte...ceea ce de asemenea mi se pare enervant. Nici macar nu cred ca a fost vreun dell pana acum care sa aiba mufa aceea amplasata lateral... Cat despre sunet...aia e si mai stupid.

#8
TTL

TTL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.04.2007
Vi se pare ca X3100 nu e suficienta pentru un film HD? :D

Mi se pare destul de clar ca 1520 a fost ultimul laptop ieftin (si) pentru gaming de la Dell. De acum, XPS scrie pe noi, ca doar de-aia au facut seria :P

#9
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Vad ca a aparut la preturi bune si in Ro. Ce parere aveti de configuratia asta? Merita banii? In afara de placa video e super dotat. De remarcat si HDDul la 7200rpm.

http://www.kontrast....0gb-p-2384.html

#10
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
hmmm..interesant....
cred ca ii "donez" inspironul .........sotiei......... :P

#11
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Sa nu uiti sa iei in considerare si faptul ca un Hard Disk la 7200 RPM o sa fie ceva mai zgomotos ca cel la 5400 RPM, care nu face decat un bazait aproape imperceptibil, pe cand cel la 7200 RPM e mult mai usor de auzit. Configuratia e foarte buna la acel pret.. numai ca parerea mea e ca deja gasesti ceva mai bun la pretul ala.

#12
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Ce as gasi mai bun? PLS, da-mi un exemplu. Chiar sunt pe punctul de a achizitiona ceva in zona asta de pret si orice alternativa e binevenita.

#13
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Era un Toshiba Sattelite foarte bun ca si configuratie pe emag.ro numai ca se pare ca s-a terminat stocul zilele astea... :( Iti mai pot recomanda si dell 1520 tot de acolo daca cumva vrei o placa video mai buna, dar se pare ca tot nu merita atat de mult. Credeam ca exista inca oferta cu acel Toshiba de aceea am zis ca ai fi gasit ceva mai bun. Avea procesor de 2 Ghz, placa video Ati Radeon HD2600 (care este printre cele mai bune placi video de pe un laptop la ora actuala) si venea cu Windows Vista. Oricum, mai pot sa iti recomand diferite modele numai ca depinde de anumite criterii: Ce vrei sa faci cu el, cat vrei sa il tii etc.

#14
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Vreau sa fac un upgrade de la un HP 6720s Core2Duo 5470/1gb ram/video x3100. M-ar interesa in primul rand fiabilitatea (vreau sa il tin cel putin 2 ani) si un LCD bun, plus o baterie buna. Nu am nevoie de performante grafice iesite din comun, nu ma joc aproape deloc.

#15
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Pai daca iti iei Dell-ul din linkul de mai sus o sa ai procesor mai puternic, 2 GB de ram si HDD mai rapid numai ca aceeasi placa video, dar cred ca te descurci cu ea. Ecranul nu garantez ca e foarte buna pentru ca la Inspiron 1520, predecesorul sau au fost ceva probleme cu LCD-urile de la AOL si Samsung, dar se poate sa fi rezolbat problema intre timp.. Ca fiabilitate parerea mea e ca dell-urile stau foarte bine. In plus, ai si garantie 3 ani, deci nu ar trebui sa ai probleme.

#16
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Deci, pe hartie ar merita upgrade-ul? A vazut cineva un 1525 live? Cum e LCDul?

http://www.neomax.ro...p14862s683.html

am mai gasit o varianta identica, la aceeasi bani, insa cu rezolutie 1440x900. Oare e bun acest LCD, nu e prea mare rez pt un ecran de 15inch? Ma gandesc ca toate fonturile si pictogramele vor fi minuscule. Va fi disponibila si pe emag aceasta varianta?

are cineva 1525? cum se comporta? exista probleme sau bube ale copilariei cum a avut si 1520?

#17
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
unicule, ce faci tu cu laptoapa pana la urma? eu mai am un lenovo (care e tot un IBM, doar ii zice lenovo) de 1.7Ghz (pe centrino), e mic, usor, robust, si bateria tine si 9 ore, depinde ce faci. nu are super ecran, insa pt un portabil e excelent.

cel mai bun up-grade la HP-ul ala ar fi inca 1G de ram.

#18
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
1520 a avut si mai are (daca scormonesti bine) raportul pret/calitate maxim. Sincer nu ma incalzeste prea mult daca are iesire HDMI si nu are placa video capabila.

Multi moaneni s-au imbulzit la primele modele de 1520 care au ajuns in tara si si-au cam luat teapa (scuze de expresie dar este o realitate). Aveau procesoare intel PIV de generate o idee mai veche (T2400, T5500) dar nu au foat insintati, memorie 1 gb fata de 2 cat ar fi fost normal, hdd de 120 fata de hdd de 160 gb, licenta de vista care nu stiu cata lume si-a dorit sau nu.

Cat despre laudatul blue-ray nu stu cate modele de 1520 au ajuns in Romania !

Raman la ideea ca 1520 este si va ramane un "mic" desktop replacement !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate