Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Dell XPS M1330

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003
Intel Core 2 Duo T7300 (2Ghz)
2Gb DDR 667
120Gb HDD 5400
WXGA TrueLife 13.3' 1280 x 800
Intel GMA X3100 Shared Memory
Attached File  xps1330_red_open.jpg   12.69K   64 downloads Attached File  dell_xps_m1330_2.jpg   41.89K   73 downloads Attached File  dellxpsm1330_0.jpg   60.56K   96 downloads Attached File  xps1330h.jpg   27.46K   82 downloads Attached File  xps1330g.jpg   22.34K   54 downloads

Se gaseste incepand de la 4550 Ron la noi. Ce credeti, merita?

#2
investesc

investesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.06.2007
DA se merita ! acum 2 saptamani am l-am cumparat in configuratia de mai jos... si crede-ma ESTE O BIJUTERIE !
Ce nu mi-a placut la el a fost ca venit cu Vista instalat....si a trebuit sa-l dau jos...aici am avut cateva probleme in gasirea driverelor....( sper sa nu mi'o ia in nume de rau "fanii " Vista...dar eu sunt obisnuit cu XP...)
Nu am decat cuvinte de lauda pentru acest NOTEBOOK...din toate punctele de vedere !
P.S
Se cunoaste ca a venit Michael Dell inapoi !

Display13.3"
Tip DisplayWXGA
Rezolutie1280 x 800
ProcesorINTEL
Model ProcesorCore 2 Duo T7500
Frecventa Procesor2.2 Ghz
Memorie 2,5 GB
Tip MemorieDDRII/667
Hdd 120GB
Tip HDD 5400rpm SATA
Frecventa FSB800 Mhz
Greutate 1.79Kg
Dimensiuni-
VideoIntel Media Graphics Accelerator X3100 UMA
Unitate opticaDVDRW Dual Layer
SunetAC97
Retea 802.11b/g / LAN
Fingerprint reader
Porturi1 x Casti/Boxe / 1 x RJ-11 / 1 x DVI / 1 x Microfon / 1 x RJ-45 / 1 x IEEE 1394a
Baterie9cell
Sistem de operareMicrosoft Windows Vista
Garantie 36 luni
Altele Card reader / Webcam / Bluetooth

Edited by investesc, 02 October 2007 - 13:42.


#3
Diaboliq

Diaboliq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.07.2003
N-are serial:-|
Sincer e un laptop ideal pentru diagnosticari ... dar sa mai cari si un rs232 pe usb... la greutate putea sa fie putin mai mica... modelul de 12 avea 1,2 kg...

#4
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003
Am cumparat acest notebook in urma cu cateva zile de la emag. Dupa 4 zile de jucat pe el, nu pot sa spun decat ca imi place foarte tare.
Am sa incerc mai jos sa fac un review cat mai succint:

Ce imi place:
-cum arata - designul mi se pare foarte reusit si intr-adevar ofera ce imi doream de la un notebook: portabilitate. Are vreo 2kg (din cauza bateriei de 9 celule).
-display-ul - wide, luminos, 1280x800
-tastatura - foarte comfortabila, palm-rest-ul e metalic si nu cred ca va suferi vreo degradare in timp (ca in cazul celor din plastic), tastele multimedia - arata deosebit, dar se pot dovedi un chin pentru cei cu degete mari (nu e cazul meu :D)
-cum se misca: pana acum nu am avut ocazia sa il vad 'gafaind' - se mai intampla insa la iesirea din 'sleep' sa fie un pic 'sleepy' :) - dar asta e din cauza windows-ului
-o surpriza placuta a fost sa vad ca vine cu mai multe accesorii decat scria pe site: a venit cu telecomanda multimedia, casti si (ceea ce apreciez foarte mult) - cu mapa protectoare (attach).
-bateria - in ciuda faptului ca il face un pic mai maricel si mai greu, aduce un plus de cateva ore de autonomie: ieri a tinut de la 6:30 la 12:00 - timp in care l-am butonat, am ascultat muzica (la speaker) si am vazut un film de 1:45 (la casti).
-nu se incalzeste, oricat de tare l-as stresa
-unitatea optica e interesanta, desi scoate un zgomot destul de puternic cand se introduce/scoate CD-ul/DVD-ul.
-softul pentru webcam - pot transforma notebookul in punct de observatie (cu 'motion detection'-ul ;) )

Ce nu imi place:
Well, in mare, nu as gasi nimic important de reprosat.
-Un minus ar fi placa video - care vine doar cu 358MB shared - see attach. Dar pentru mine asta nu e un dezavantaj major - nu l-am luat pentru jocuri, iar pentru multimedia ar trebui sa fie de-ajuns.
-Altceva care ma deranjeaza e un tziuit care se aude cateodata - nu-mi dau seama de la ce vine (inca). Am citit pe-aici ce spun alti utilizatori de dell-uri, nu mi se pare nimic relevant in cazul meu. In fine, o sa mai vad pe viitor (in cazul in care zgomotul ajunge sa ma deranjeze).

Cam asta ar fi.

Am si o nelamurire - in cazul in care cineva stie sa imi raspunda: pe site-ul de unde l-am luat scrie ca vine cu ecran cu WLED. Pe site-ul producatorului, acest ecran e optional. Desi inclin sa cred ca ecranul meu e WLED, nu am nicaieri confirmarea scrisa a acestui lucru (nici in cartea tehnica, nici in configuratia notebookului). Cum as putea afla?

Mai jos cateva poze.
Attached File  video_memory.jpg   72.7K   85 downloadsAttached File  display.jpg   516.94K   103 downloads
Attached File  keyboard.jpg   486.71K   71 downloads Attached File  mapa.jpg   675.93K   79 downloads Attached File  side_view.jpg   432K   87 downloads Attached File  top_view.jpg   464.69K   79 downloads

#5
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
In rama panel-ului (partea de sus sau partea de jos) este o portiune care se incalzeste?

#6
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003

View Postbit 61, on Oct 3 2007, 07:41, said:

In rama panel-ului (partea de sus sau partea de jos) este o portiune care se incalzeste?
Nope. Sau cel putin nu mi-a atras atentia. O sa te tin la curent daca se schimba ceva.
Imi place ca oricat de mult as sta pe el, palm restul nu se incalzeste deloc (desi in stanga e hdd-ul, iar in dreapta -cred- procesorul).

#7
cristi83

cristi83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.10.2005

View Postddy, on Oct 2 2007, 23:55, said:

Am cumparat acest notebook in urma cu cateva zile de la emag. Dupa 4 zile de jucat pe el, nu pot sa spun decat ca imi place foarte tare.
Am sa incerc mai jos sa fac un review cat mai succint:

Ce imi place:
-cum arata - designul mi se pare foarte reusit si intr-adevar ofera ce imi doream de la un notebook: portabilitate. Are vreo 2kg (din cauza bateriei de 9 celule).
-display-ul - wide, luminos, 1280x800
-tastatura - foarte comfortabila, palm-rest-ul e metalic si nu cred ca va suferi vreo degradare in timp (ca in cazul celor din plastic), tastele multimedia - arata deosebit, dar se pot dovedi un chin pentru cei cu degete mari (nu e cazul meu :D)
-cum se misca: pana acum nu am avut ocazia sa il vad 'gafaind' - se mai intampla insa la iesirea din 'sleep' sa fie un pic 'sleepy' :) - dar asta e din cauza windows-ului
-o surpriza placuta a fost sa vad ca vine cu mai multe accesorii decat scria pe site: a venit cu telecomanda multimedia, casti si (ceea ce apreciez foarte mult) - cu mapa protectoare (attach).
-bateria - in ciuda faptului ca il face un pic mai maricel si mai greu, aduce un plus de cateva ore de autonomie: ieri a tinut de la 6:30 la 12:00 - timp in care l-am butonat, am ascultat muzica (la speaker) si am vazut un film de 1:45 (la casti).
-nu se incalzeste, oricat de tare l-as stresa
-unitatea optica e interesanta, desi scoate un zgomot destul de puternic cand se introduce/scoate CD-ul/DVD-ul.
-softul pentru webcam - pot transforma notebookul in punct de observatie (cu 'motion detection'-ul ;) )

Ce nu imi place:
Well, in mare, nu as gasi nimic important de reprosat.
-Un minus ar fi placa video - care vine doar cu 358MB shared - see attach. Dar pentru mine asta nu e un dezavantaj major - nu l-am luat pentru jocuri, iar pentru multimedia ar trebui sa fie de-ajuns.
-Altceva care ma deranjeaza e un tziuit care se aude cateodata - nu-mi dau seama de la ce vine (inca). Am citit pe-aici ce spun alti utilizatori de dell-uri, nu mi se pare nimic relevant in cazul meu. In fine, o sa mai vad pe viitor (in cazul in care zgomotul ajunge sa ma deranjeze).

Cam asta ar fi.

Am si o nelamurire - in cazul in care cineva stie sa imi raspunda: pe site-ul de unde l-am luat scrie ca vine cu ecran cu WLED. Pe site-ul producatorului, acest ecran e optional. Desi inclin sa cred ca ecranul meu e WLED, nu am nicaieri confirmarea scrisa a acestui lucru (nici in cartea tehnica, nici in configuratia notebookului). Cum as putea afla?

Mai jos cateva poze.
Attachment video_memory.jpgAttachment display.jpg
Attachment keyboard.jpg Attachment mapa.jpg Attachment side_view.jpg Attachment top_view.jpg

Salutare. De 2 zile mi-am luat si eu de la emag acest laptop, configuratia de aproape 4100 ron. Problema e ca m-am jucat cu niste programele si nu mai vedea hardul. Am fosrmatat si am instalat XP-ul (vroiam sa fac asta dar un pic mai tarziu). Ma poti ajuta cu niste drivere pentru XP. Sau poate cineva de pe aici? Am intrat la dell pe site....insa sunt foarte multe drivere si habar nu am pe care sa le pun. Multumesc

#8
bogd13

bogd13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.08.2007

View Postddy, on Oct 2 2007, 23:55, said:

Desi inclin sa cred ca ecranul meu e WLED, nu am nicaieri confirmarea scrisa a acestui lucru (nici in cartea tehnica, nici in configuratia notebookului). Cum as putea afla?

Daca ai camera de 2 MPix pe el, SIGUR nu ai WLED. La ora actuala, Dell livreaza modelele cu monitoare WLED doar in combinatie cu camere web de 0.3MPix. No idea why...

#9
BlackRoss

BlackRoss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2007

View Postinvestesc, on Oct 2 2007, 14:33, said:

DA se merita ! acum 2 saptamani am l-am cumparat in configuratia de mai jos... si crede-ma ESTE O BIJUTERIE !
Ce nu mi-a placut la el a fost ca venit cu Vista instalat....si a trebuit sa-l dau jos...aici am avut cateva probleme in gasirea driverelor....( sper sa nu mi'o ia in nume de rau "fanii " Vista...dar eu sunt obisnuit cu XP...)
Nu am decat cuvinte de lauda pentru acest NOTEBOOK...din toate punctele de vedere !
P.S
Se cunoaste ca a venit Michael Dell inapoi !

Display13.3"
Tip DisplayWXGA
Rezolutie1280 x 800
ProcesorINTEL
Model ProcesorCore 2 Duo T7500
Frecventa Procesor2.2 Ghz
Memorie 2,5 GB
Tip MemorieDDRII/667
Hdd 120GB
Tip HDD 5400rpm SATA
Frecventa FSB800 Mhz
Greutate 1.79Kg
Dimensiuni-
VideoIntel Media Graphics Accelerator X3100 UMA
Unitate opticaDVDRW Dual Layer
SunetAC97
Retea 802.11b/g / LAN
Fingerprint reader
Porturi1 x Casti/Boxe / 1 x RJ-11 / 1 x DVI / 1 x Microfon / 1 x RJ-45 / 1 x IEEE 1394a
Baterie9cell
Sistem de operareMicrosoft Windows Vista
Garantie 36 luni
Altele Card reader / Webcam / Bluetooth

unde ai gasit driverele pt xp? dak poti lasa un link unde se gasesc  :peacefingers:

#10
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
greu de cautat la support la dell...greu tare..
http://support.dell..../...&hidlang=en

#11
TTL

TTL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.04.2007

View Postbogd13, on Nov 25 2007, 20:49, said:

Daca ai camera de 2 MPix pe el, SIGUR nu ai WLED. La ora actuala, Dell livreaza modelele cu monitoare WLED doar in combinatie cu camere web de 0.3MPix. No idea why...
Pentru ca ecranul este mult mai subtire la modelul cu WLED si senzorii de 2Mpx sunt mai mari, nu incapeau :D

#12
subler

subler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.08.2007
Oameni buni si priceputi, va rog sa ma sfatuiti asupra card wireless-ului. Vreau sa fac comanda de pe situl dell (si sa mi-l aduca un prieten), dar nu stiu ce varianta sa aleg:
- Dell Wireless 1395 802.11g Mini Card [Included in Price]
- Intel Next-Gen Wireless-N Mini-card [add $50 or $1/month1]
- Dell Wireless 1505 Wireless-N Mini-card [add $25]

Am incercat cu search pe google, dar engleza mea lasa de dorit...
...si daca ati folosit si wireless-N cu router 802.11g-n, niste pareri obiective cu privire la viteza, eventual sfaturi de achizitie a astfel de routere -N...

#13
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Oricare dintre ultimele doua varianta de modul wireless. Ambele sunt compatibile N wireless, ceea ce constituie un avantaj major daca si router-ul la care o sa il folosesti o sa aiba capabilitatea respectiva. Personal, as merge pe varianta Intel, dar nu cred ca sunt mari diferente.
Avantajele sunt, in mod evident, de receptie si viteza de transfer.

#14
subler

subler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.08.2007

View Postady_9, on Aug 7 2008, 22:47, said:

Oricare dintre ultimele doua varianta de modul wireless. Ambele sunt compatibile N wireless, ceea ce constituie un avantaj major daca si router-ul la care o sa il folosesti o sa aiba capabilitatea respectiva. Personal, as merge pe varianta Intel, dar nu cred ca sunt mari diferente.
Avantajele sunt, in mod evident, de receptie si viteza de transfer.
Multam Ady de sfaturi.
Ma mir ca inca nu s-a jucat nimeni cu noul standard, sau poate ca s-a jucat, dar inca nu a dat cu ochii de forumul asta...  ;)

#15
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Daca nu ma insel este cu fingerprint parca asa se numeste chestia aia din dreapta de sub tastatura, zimi cum functioneaza?

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,568
  • Înscris: 10.05.2007
Help!
Am un specimen acasa, i l-am cumparat nevestii.
Nu prea l-a folosit. Mai nou a stat cumnatu-miu, un pustiulica, calare zi si noapte pe el, cu mess, cu nush ce programele, tot felul de minuni.
Faza e ca a inceput sa faca figuri de alalteieri. Disparea imaginea, etc...
Ieri cand am vazut ca dupa 5-6 minute de la deschidere crapa, incepe coolerul sa urle in nestire, i-am reinstalat win vista. A mers fara probleme.
Apoi exista notele alea pe care le da vista sistemului.
Faze ca la grafca nota era 1. Asta dupa ce instalasem driverele.
Apoi am cautat driverul pentru grafica, l-am instalat, l-am restartat si imediat a incepu sa se socheze din nou.
Deci e clar ca problema ar fi de la placa video sau de la un cooler.
Voi ce spuneti de problema asta?
Nu cred ca mai e in garantie dar nu asta e problema.
LE: Dap, i-am reinstalat vista, merge perfect, ii instalez driverele, merge perfect, dar cand instalez driverul pentru placa video se socheaza.
L-am dezinstalat si acum merge ok. Dar nu pot tine un laptop fara placa video instalata, are deficiente.

Edited by Astrul, 22 February 2009 - 13:44.


#17
both

both

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.09.2007
cei care ati spus ca ati achizitionat un xps m1330 aveti probleme pana acum? as dori sa-mi iau si eu unul dar am inteles ca se duce usor placa video/baza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate