Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

amenoree provocata de pilule?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Sa inteleg ca au disparut si toate durerile si starile asociate menstruatiei?

Edited by mianna, 10 May 2007 - 15:34.


#20
croxyka

croxyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2007
nu chiar toate.

#21
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Tocmai am citit un prospect la jeanine care spunea ca: "Sângerarea dumneavoastra menstruala poate fi mai redusa cantitativ si mai scurta. Ca rezultat, riscul de anemie este mai mic. Durerile menstruale (dismenoreea) pot deveni mai putin intense sau pot diparea complet."
Eu iau anticonceptionale (fara pauza) special ca sa apara hipomenoreea (la recomandarea medicului)

Edited by beaucafea, 10 May 2007 - 16:41.


#22
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbeaucafea, on May 10 2007, 17:39, said:

Eu iau anticonceptionale (fara pauza) special ca sa apara hipomenoreea (la recomandarea medicului)

sa apara hipomenoreea, sau sa atenueze o hipermenoree? seamana, dar nu-i chiar acelasi lucru.

#23
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Postmianna, on May 10 2007, 17:45, said:

sa apara hipomenoreea, sau sa atenueze o hipermenoree? seamana, dar nu-i chiar acelasi lucru.
Stiu ca nu-i acelasi lucru si am zis bine. Am probleme de sanatate din cauza carora ar fi preferabila amenoreea.

#24
guguandreea

guguandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2006
Eu am intrerupr  Jeanine  din februarie si n-am mai avut mentruatie din mai.am fost la doctor , am facut ecografie 2 teste de sarcina.n-am nimic.si nici doctorita nu mi-a dat nimic sa-mi vina.Nu prea stiu ce sa fac s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Edited by mianna, 02 July 2007 - 22:33.
fara limbaj de mirc, te rog (k, sh, tz, c) si fara puncte de suspensie cand nu e cazul


#25
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
intrebare usor offtopic: am auzit ca mai nou se recomanda sa nu se mai intrerupa tratamentul cu anticonceptionale la 6 luni sau 1 an, ci sa se faca tratament continuu, dozandu-se regulat probele hepatice. oricum parerile sunt impatite intre ginecologi/endocrinologi. intrebarea este: daca nu interup pastilele si descopar o afectare hepatica si sunt nevoita sa le intrerup de tot, ce fac? pentru ca alt tratamnet in afara de diane 35 nu a avut nici un efect la mine. ce rost are sa risc o afectare hepatica? pana acum nu m-a lamurit clar nici un medic.

#26
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006

View Postmica23, on Jul 3 2007, 10:13, said:

intrebare usor offtopic: am auzit ca mai nou se recomanda sa nu se mai intrerupa tratamentul cu anticonceptionale la 6 luni sau 1 an, ci sa se faca tratament continuu, dozandu-se regulat probele hepatice. oricum parerile sunt impatite intre ginecologi/endocrinologi. intrebarea este: daca nu interup pastilele si descopar o afectare hepatica si sunt nevoita sa le intrerup de tot, ce fac? pentru ca alt tratamnet in afara de diane 35 nu a avut nici un efect la mine. ce rost are sa risc o afectare hepatica? pana acum nu m-a lamurit clar nici un medic.

Nu am auzit de o asa recomandare (depinde, anticonceptionale in scop terapeutic sau nu ? ). De regula, un anticonceptional se poate lua cam pe o perioada medie de 3 ani, dupa care ar fi bine o pauza. Se poate prelungi si peste daca situatia o impune sau in unele afectiuni. Dupa 8 luni, 1 an se recomanda un consult de specialitate si de stabilit daca mai trebuie sau nu continuat. Sunt multe lucruri de luat in evidenta: daca ai/nu ai copii, daca vrei sa ai copii, daca ai alte afectiuni, o lista enorma etc.
Daca nu poti sa iei anticonceptionale, mai sunt si alte metode contraceptive. Ai de unde alege.
Eu zic ca iti faci prea multe griji, orice medicament are si efecte secundare. Daca mergi la medic stie mai bine situatia.

#27
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlopi, on Jul 3 2007, 11:36, said:

Nu am auzit de o asa recomandare (depinde, anticonceptionale in scop terapeutic sau nu ? ). De regula, un anticonceptional se poate lua cam pe o perioada medie de 3 ani, dupa care ar fi bine o pauza. Se poate prelungi si peste daca situatia o impune sau in unele afectiuni. Dupa 8 luni, 1 an se recomanda un consult de specialitate si de stabilit daca mai trebuie sau nu continuat. Sunt multe lucruri de luat in evidenta: daca ai/nu ai copii, daca vrei sa ai copii, daca ai alte afectiuni, o lista enorma etc.
Daca nu poti sa iei anticonceptionale, mai sunt si alte metode contraceptive. Ai de unde alege.
Eu zic ca iti faci prea multe griji, orice medicament are si efecte secundare. Daca mergi la medic stie mai bine situatia.

!1.am PCOS, deci le iau ca tratament
2. iau de la 16 ani, nici un alt tratament nu a putut sa-mi "tina in frau" dereglarile hormonale. din cauza asta ma gandesc cu groaza ca as putea avea probleme hepatice daca nu fac pauza si as fi nevoita sa renunt definitiv la ele.
3. efectul anticonceptional nu prea ma intereseza ( s-au inventat prezervativele  ;) :
4. nu am copii, vreau sa am, dar nu cred ca va fi posibil ( unfortunatelly)
5. alte afectiuni nu am ( inca)
6. am intrebat aici sa vad cate pareri pro/contra exista in legatura cu interuptul tratamentului, pentru ca medicii au pareri diametral opuse

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate