Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

amenoree provocata de pilule?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
croxyka

croxyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2007
e 8 luni ma protejez cu janine , dupa 5 luni, mentra a inceput sa fie din ce in ce mai putina , acum nu a mai curs nici un pic de sange, am fost acum 2 luni la ginecolog si mi-a explicat ca este normal sa nu am menstruatie,sunt acum niste teorii cum ca menstruatia este de fapt un fenomen anormal, si pilula m-a ajutat sa imi revin.
Intreb: este normal ? nu ma simt rau, nu am nimic ....inca......
o sa ma duc din nou la medic sa mai aud o parere si o sa imi fac si analizele la sange luni, dar pana atunci ... astept cateva pareri. mentionez ca sunt in perioada de 7 zile intre si ma gandesc ce sa fac vineri sa incep folia nr 9? sau sa astept
nush daca este de la pilule , dar medicul asa mi-a zis, nu sunt vegetariana, am fost in urma cu cativa ani si nu am avut menstra 8 luni eram prea slaba si ff stresata, am luat atunci Diane35 si mi-am revenit.
Acum care sa fie cauza?
multumesc anticipat pt raspuns

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
teoria ca menstruatia ar fi un fenomen anormal n-am auzit-o inca.

insa ceea ce stiu e ca intr-adevar se spune ca nu e motiv de ingrijorare scaderea pana la disparitie a sangerarii, deoarece se subtiaza endometrul si se desprinde mai usor. mai multe despre asta stie, fireste, un ginecolog - care pare-se ca ti-a spus acelasi lucru.

in concluzie, se pare ca n-ai motive de ingrijorare.

nu inteleg intrebarea daca sa incepi sau nu folia - fireste, ritmul de administrare se repeta indiferent de prezenta/durata sangerarii.

#3
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Janine e tot aia cu Jasmine? Ca mi se pare aiurea sa ingurgitezi hormoni de-aproape un an si sa nu-ti ramana macar numele intiparit undeva pe cerebel.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 LoveDemon, on May 2 2007, 15:48, said:

Janine e tot aia cu Jasmine? Ca mi se pare aiurea sa ingurgitezi hormoni de-aproape un an si sa nu-ti ramana macar numele intiparit undeva pe cerebel.
de data asta n-ai nimerit-o, sunt chestii diferite

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 LoveDemon, on May 2 2007, 15:48, said:

Janine e tot aia cu Jasmine? Ca mi se pare aiurea sa ingurgitezi hormoni de-aproape un an si sa nu-ti ramana macar numele intiparit undeva pe cerebel.

nope. e Jeanine.

#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 adadoi, on May 2 2007, 14:51, said:

de data asta n-ai nimerit-o, sunt chestii diferite
De aia am si intrebat, chiar nu eram sigura. Oricum, destul de jenant sa zici ca menstruatia e un fenomen anormal si ca ce bine ca pastilele te-au scapat de ea.

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 LoveDemon, on May 2 2007, 15:54, said:

De aia am si intrebat, chiar nu eram sigura. Oricum, destul de jenant sa zici ca menstruatia e un fenomen anormal si ca ce bine ca pastilele te-au scapat de ea.


ca-i anormal, dupa cum se vede mai sus, nu-s nici eu de acord. dar pentru scaderea cantitatii/duratei (bine, nu chiar pana la disparitie, daca e sa aleg :) ) le sunt recunoscatoare :P

#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Norocoaselor!

#9
croxyka

croxyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2007
am scris gresit scuze,* "jeanine", oricum e bine ca ati sarit atat de repede in ajutor (mai ales la a corecta  :naughty: ) , aici aveti un link unde o sa gasiti un articol destul de "aiurea" in legatura cu "fenomenul anormal" http://www.kambox.ne...mp;id=317340684
multumesc frumos  pt raspunsuri  , m-am mai linistit,
cand am fost la medic , nu am inteles prea bine
mercik

#10
morepillz

morepillz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.05.2007
Nu stiu de ce te-ai linistit, e absolut nenatural ceea ce ti se intampla. Ar exista un singur motiv pt care s-ar intampla asa ceva, si anume sa iei 21 de zile si dupa sa nu faci pauza de 7 zile, ci sa iei in continuare.
In rest, nu mi se pare normal. Amenoreea nu e ceva de care sa te simti norocoasa, d aia se numeste o boala :)

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 morepillz, on May 9 2007, 12:28, said:

Nu stiu de ce te-ai linistit, e absolut nenatural ceea ce ti se intampla. Ar exista un singur motiv pt care s-ar intampla asa ceva, si anume sa iei 21 de zile si dupa sa nu faci pauza de 7 zile, ci sa iei in continuare.
In rest, nu mi se pare normal. Amenoreea nu e ceva de care sa te simti norocoasa, d aia se numeste o boala :)
nu fii tu asa de sigur. Nu zic ca e fiziologic si normal, dar in anumite circumstante nu e cazul sa te ingrijorezi.

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, norocoaselor
in cazul partenerei mele in primul an scazuse la 4 zile iar acum e regulat ce-i drept (poti potrivi ceasul cand vine si cand pleaca) dar dureaza fix 7 zile :(

#13
croxyka

croxyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2007
am fost la medic,
dupa ecografie mi-a spus ca am endometru subtire rau (sau mai bine zis nu prea mai e) si sa fac pauza de la anticonceptionale timp de 2 luni.
am 24 de ani si pilulele jeanine au o concentratie cam mare pt mine la varsta asta.
in concluzie: sa nu luati pilule de capul vostru ,(pana acum am fost la 3 medici ginecologi si cand le=am zis de jeanine au zis foarte bine sunt bune, chiar daca le-am zis de menstra ca este din ce in ce mai putina) . asa o sa stau eu cuminte cam 2 luni, no sex , nici macar cu prezervativ deoarece exista posibilitatea sa se rupa endometru care se formeaza (cica)
cam asta e cu amenoreea provocata de pilule.
:first: :first: :first:

#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 croxyka, on May 10 2007, 10:39, said:

am fost la medic,
dupa ecografie mi-a spus ca am endometru subtire rau (sau mai bine zis nu prea mai e) si sa fac pauza de la anticonceptionale timp de 2 luni.
am 24 de ani si pilulele jeanine au o concentratie cam mare pt mine la varsta asta.
in concluzie: sa nu luati pilule de capul vostru ,(pana acum am fost la 3 medici ginecologi si cand le=am zis de jeanine au zis foarte bine sunt bune, chiar daca le-am zis de menstra ca este din ce in ce mai putina) . asa o sa stau eu cuminte cam 2 luni, no sex , nici macar cu prezervativ deoarece exista posibilitatea sa se rupa endometru care se formeaza (cica)
cam asta e cu amenoreea provocata de pilule.
:first: :first: :first:
iubito, Jeanine sunt unele dintre anticonceptionalele moderne, microdozate, adica printre cele mai mici doze de hormoni care sa aiba si efect. Problema ta nu e data de ele, sincer iti spun ca nu cred ca ai putea lua altceva fara sa aiba acelasi efect. Da, ele sunt bune, tu trebuie sa ai grija, probabil vei reactiona la fel indiferent ce iei. Asta-i si unul dintre motivele pentru care trebuie vorbit serios cu doctorul.

#15
croxyka

croxyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2007
off
atunci pls recomanda-mi un medic la care sa merg si sa imi zica ce sa fac .
plss!

#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 croxyka, on May 10 2007, 11:47, said:

off
atunci pls recomanda-mi un medic la care sa merg si sa imi zica ce sa fac .
plss!
te-as ajuta, dar nu pot. In afara de faptul ca-s din Brasov, n-am tangenta cu domeniul decat prin paciente (sunt farmacista)

#17
croxyka

croxyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2007
Hipomenoreea:
- este o tulburare menstruala caracterizata prin flux menstrual redus, sub 3 zile;
- tulburarea poate fi reprezentata uneori de o simpla pata de sange pe lenjerie;
- cauzele pot fi locale, sistemice sau endocrine: boli inflamatorii genitale, boli generale acute sau cronice, afectiuni neuropsihice, intoxicatii, TBC endometrial, sinechie uterina;
Am facut si un papa nicolau sper sa aflu ceva.
oricum faptul ca nu am raspuns , ma streseza f tare si sunt sigura ca si asta o sa aiba un cuvant de spus asupra sanatatii mele

am pus caracterizarea pentru  Hipomenoree deoarece am avut pana sa ajung aici la Amenoree,
si m-am dus la medic , era o clinica destul de mare, medlife si................ a zis ca e normal .
ma intreb oare de ce sunt acolo? , sa ce, sa ne minta, sa le dam bani, sau ce.. .. sunt degeaba asta e principala idee

Edited by mianna, 10 May 2007 - 12:01.


#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
hai sa ne lamurim un pic cum e cu endometrul asta:

endometrul e mucoasa uterului. legat de discutia de fata, sunt doua aspecte:

- la menstruatie, el se desprinde, se rup vase de sange si de aici provine sangerarea. contraceptivele il subtiaza, de unde reducerea sangerarilor.

- intr-o sarcina, ovulul fecundat se va implanta in endomentru; deci, cam avem nevoie de el, intr-o grosime suficienta.

de lamurit mai bine, tot ginecologul te poate lamuri - ceea ce stiu eu e ca endometrul se poate reface spontan din momentul in care nu mai iei anticonceptionale, iar daca procesul e prea lent, poate fi stimulata dezvoltarea lui (sub stricta supraveghere, ca daca-i prea stimulat poate da in alte alea).

prin urmare, nu e neaparata nevoie sa existe o patologie asociata ca sa apara hipomenoreea. e un efect secundar al pastilelor, intr-adevar cam necunoscut si nepomenit de medici, dar in principiu nu-i ireversibil (spun "in principiu" fiindca nu cred ca poate garanta nimeni, eu una sigur nu, cand si cat se va reface dupa intreruperea anticonceptionalelor).


papanicolaul e foarte bine ca l-ai facut, insa nu prea cred ca-ti va da vreun raspuns la problema asta.

Edited by mianna, 10 May 2007 - 12:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate