Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

"The Shawshank Redemption" sau "Prison Break" ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

Poll: "The Shawshank Redemption" sau "Prison Break" ? (45 member(s) have cast votes)

Facand abstractie ca primul e artistic, si al doilea e serial, votati si apoi argumentati!

  1. The Shawshank Redemption (32 votes [71.11%])

    Percentage of vote: 71.11%

  2. Prison Break (13 votes [28.89%])

    Percentage of vote: 28.89%

Vote

#1
catal0ntz

catal0ntz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.04.2007
"The Shawshank Redemption" e pe locul doi in top 250 pe [topic="http://www.imdb.com/...chart/top"]imdb[/topic]. Ceea ce as vrea sa aflu este daca este pe primul loc in categoria aceasta cu inchisori, evadari, viata in inchisoare. Dupa mine, principalul candidat este "Prison Break", chiar daca e un serial. Privit in ansamblu am putea sa il reucem la un singur episod. Unul foarte lung ce-i drept :P . Ramane de vazut daca primul a avut un impact mai mare in 1994 decat a avut al doilea in 2005 (parca). Deci incercati sa acordati o nota filmelor, incercand sa va ganditi la unul din el, fara a sti de celalalt. Si apoi votati :)

#2
j0shua

j0shua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 24.03.2007
Nu se poate compara Shawshank cu Prison Break. Shawshank este un film de nota 10, iar Prison Break este un serial mediocru.
Daca Prison Break s-ar fi terminat dupa primul sezon, atunci poate ca s-ar fi putut compara cele doua filme. Dar sezonul 2 este o mare tampenie, o porcarie, un  sh**. Cum vrei sa compari asa ceva cu un film ca The Shawshank Redemption?  :ciocan:

#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Prison break e serial. Dupa prima serie excelent , dupa a 2-a comercial , la a 3-a nici nu ma mai uit
The Shawshank Redemption este excelent.Punct

#4
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Da...cum au spus si precedentii...nu se pot compara cele doua.
Shawshank castiga oricand...in fata oricarui film sau serial cu si despre viata din inchisoare.
Shawshank e un clasic...Prison Break nu o sa devina niciodata asa ceva.

#5
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Cum sa compari Shawshank cu Prison Break?  :huh:

E ca si cum ai compara Godfather cu Sopranos  -_-

#6
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
The Shawshank Redemption e pur si simplu genial. Nu pot compara un film cu un serial, punct.

#7
catal0ntz

catal0ntz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.04.2007
Deci se pare ca s-a format un raspuns deja :D .
Totusi, eu am vazut The Shawshank la TV, prin 90 si ceva cred, si mi-a placut atunci enorm de mult. L-am vazut si zilele trecute si m-a mirat faptul ca mi s-a parut chiar mediocru (stiu ca o sa supar pe multi cu ce am zis :P ). Probabil ca atunci, cand l-am vazut pima data, as fi fost 100% pentru el, dar vazand Prison Break, mi-am chimbat parerea.
Repet: Eu rezum intreg serialul intr-un singur episod, fac o imagine de ansamblu ca sa le pot compara, pentru ca stiu ca nu poti compara un serial cu un artistic.
Cred ca Shawshank este depasit si cei care nu accepta asta sunt prea conservatori.
Sunt constient ca poate peste 10 ani Prison Break o sa aiba soarta Shawshank-ului.
Poate se gaseste totusi cineva de parere cu mine :D mai ales ca avem 2 voturi pentru Prison Break si numai posturi impotriva :)

#8
punisher13

punisher13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 07.03.2007
am si eu o intrebare...ce va placut asa de mult la filmul ala  ""shawshank.redemption""??/a fost o evadare de 2 lei ....o gaura facuta cu cu un ciocanel si acoperita cu un poster e desene animate....depinde ce vreti sa comparam la aceste filme...ca la felul cum au evadat shawshank e" pantaloni scurti" pe langa prison break...

#9
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Ai tu gusturi mai dubioase in materie de filme  :P

Shawshank e drama, poate ti se pare depasit pentru ca il compari cu Prison Break si e normal sa ti se para mai plictisitor.
Nu poti sa le compari penru ca nu sunt acelasi gen si nu au nici aceeasi idee, Shawshank nu e un film despre evadari.

#10
punisher13

punisher13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 07.03.2007
pentru cei care ati fost marcati de filmul shawshank redeption...va recomand  sa va m-ai uitati odata la film sa vedeti ca nu e chiar asa de grozav....evadarea e ca in filmele cu prosti....nu am nimic cu cei care indragesc filmul....parerile nu se discuta dar totusi o evadare nu se face cu un ciocanel....

#11
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

 punisher13, on Apr 29 2007, 15:09, said:

pentru cei care ati fost marcati de filmul shawshank redeption...va recomand  sa va m-ai uitati odata la film sa vedeti ca nu e chiar asa de grozav....evadarea e ca in filmele cu prosti....nu am nimic cu cei care indragesc filmul....parerile nu se discuta dar totusi o evadare nu se face cu un ciocanel....
Shawshank Redemption nu e film de actiune si nu pe asta se bazeaza :fear:
Filmul are un mesaj destul de complex si nu s-a dorit a fi de genul alora cu Van Damme sau Steven Seagal :bicycle:
Cine cauta actiune mai bine sa nu se uite :D

Edited by exorcistul, 29 April 2007 - 17:25.


#12
catal0ntz

catal0ntz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.04.2007
Shawshank e o drama intr-devar. O drama exceptionala, insa Prison Break e si drama si are si actiune, de fapt mai mult decat actiune. Are suspans, e psihologic, iti pune instinctele la treaba. Deci il face pe Shawshank. Bine, daca esti un nostalgic, nu il face. :)
Daca as fi si eu la fel, as zice ca "10 things i hate about you" este cel mai tare film ever. Dar nu e, sunt constient.
Totusi, intrebarea care imi trecu acum prin minte: De ce e pe lcul 2 pe imdb?

Edited by catal0ntz, 29 April 2007 - 17:47.


#13
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Shawshank e o drama.
Prison Break e drama, actiune, aventura etc

Deci nu le poti compara.

Shawshank e pe locul 2 pentru ca asa au decis 250.803 persoane.

Trollule  :P

#14
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006
nu exista comparatie :P

#15
j0shua

j0shua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 24.03.2007

 catal0ntz, on Apr 29 2007, 18:47, said:

Shawshank e o drama intr-devar. O drama exceptionala, insa Prison Break e si drama si are si actiune, de fapt mai mult decat actiune. Are suspans, e psihologic, iti pune instinctele la treaba. Deci il face pe Shawshank.

Macar ai recunsocut ca Shawshank este o drama exceptionala  ;)  Poata Prison Break este drama (desi e mai mult actiune), dar este o drama mediocra.
Da, are si actiune, la fel ca filmele cu van Damme si Steven Segal, dar si la actiune e mediocru. Nu se compara in actiune cu filme ca: Matrix I, T2, Alien 2
Are suspans? I primul sezon da. Dar in al doilea sezon nu a fost: Eram sigur ca nu o sa fie prinsi/omorati pana la finalul sezonului. Sezonul 2 a fost chiar boring, ZERO SUSPANS!
E psihologic?  :roflmaofast:
Iti pune instinctele la treaba? 2X :roflmaofast:

Prison Break e doar un serial mediocru. Sezonul I a fost bun(nu exceptional), dar al doilea e  :puke: .

#16
rob_din

rob_din

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 29.08.2005
Mai curand intrebai Shawshank Redemption sau Last Castle (sau alte filme cu aceasta tema).
Nu poti compara un film cu un serial

Oricum slabe amandoua

#17
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,079
  • Înscris: 10.04.2006

 j0shua, on Apr 29 2007, 13:32, said:

Nu se poate compara Shawshank cu Prison Break. Shawshank este un film de nota 10, iar Prison Break este un serial mediocru.
Daca Prison Break s-ar fi terminat dupa primul sezon, atunci poate ca s-ar fi putut compara cele doua filme. Dar sezonul 2 este o mare tampenie, o porcarie, un  sh**. Cum vrei sa compari asa ceva cu un film ca The Shawshank Redemption?  :ciocan:

Subscriu. Filmul e o lectie de viata, e ceva de memorat. Pe cand din PB ce memorezi ? Ca in orice situatie ai fi , daca esti actorul principal apare cineva sa te salveze? Sau ca #1 MOST WANTED fiind te poti plimba cum ai chef prin oras fara sa te recunoasca cineva?

#18
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,079
  • Înscris: 10.04.2006

 catal0ntz, on Apr 29 2007, 18:47, said:

Totusi, intrebarea care imi trecu acum prin minte: De ce e pe lcul 2 pe imdb?
Pentru ca e un film genial . A aratat ideea ca intri in inchisoare inocent si iesi criminal :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate