Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Biserica si colectivitatea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
450 replies to this topic

#325
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
A, deci eu și Lupini suntem doi nebuni, dar nebuni... diferiți ca nebunie, unul e hăis, celălalt, cea...

Ce nu pricep este altceva: de ce m-ai pus pe mine, Expertul maestru emerit în Scripturi, în categoria celor cu care nu vrei să vorbești, și pe colegul Lupini, care nu are aproape nicio cunoștință din Biblie, în categoria cu care vrei să vorbești, ba chiar să te iei la harță? :huh:

https://dexonline.ro/definitie/emerit

#326
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 18 ianuarie 2023 - 08:20, said:

A, deci eu și Lupini suntem doi nebuni, dar nebuni... diferiți ca nebunie, unul e hăis, celălalt, cea...
Amândoi sunteți niște batjocoritori ai celor sfinte.
Blasfemiați în cel mai porcos mod, sub ochii îngăduitori ai supermoderatorului, pe Isus Hristos, figura centrală a creștinismului, cel despre care miliarde de creștini consideră că ar fi Dumnezeu. Bine, tu ai încetat după ce nu am mai vorbit cu tine vreo lună-două iar el după ce a primit câteva la ficați.

Dar asta-i viața, dacă este Krișna cumva vorbit de rău se face apel la "să nu atacăm credințele altora!" iar userii sunt avertizați cu roșu. Dubla măsură a corectitudinii politice e o valoare europeană la care trebuie să aderăm cu toții, benevol și necondiționat. Să-i respectăm și să fim amabili cu interlocutorii noștri dar mai ales cu aceia care afirmă că Isus Hristos, la cea mai sfântă ceremonie din creștinism, Cina cea de Taină, era în... "lula goală"!  La asemenea porcovănie nesimțită trebuie zâmbești stereotip și să întorci și celălalt obraz spunând cu evlavie specific europeană: domo arigato gozaimasu! :arigato:

Edited by Sfantul Jakob, 18 January 2023 - 08:47.


#327
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
De ce nu privești acest caz (Lupini ori dark), cu mai multă condescendență și înțelegere? Oare faptul că ne faci hulitori de cele sfinte, nu arată o nesiguranță în ceea ce privește propria ta credință în aceste chestiuni religioase? :dontgetit:

cautati sa mantuiti pe unii, smulgandu-i din foc; de altii iarasi fie-va mila cu frica, urand pana si camasa manjita de carne. (Iuda.1:23)

Primiti bine pe cel slab in credinta si nu va apucati la vorba asupra parerilor indoielnice. (Romani 14:1)

#328
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 18 ianuarie 2023 - 08:45, said:

Bine, tu ai încetat după ce nu am mai vorbit cu tine vreo lună-două iar el după ce a primit câteva la ficați.


Cam așa cumva? Posted Image

[ https://media2.giphy.com/media/A41JUAZUEaiCk/giphy.gif?cid=ecf05e47mlh0ooot1l6dhh5wknu6euwvvvkdhj1u451kzdc9&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 18 January 2023 - 09:10.


#329
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 18 ianuarie 2023 - 08:52, said:

Oare faptul că ne faci hulitori de cele sfinte, nu arată o nesiguranță în ceea ce privește propria ta credință în aceste chestiuni religioase? Posted Image
Eu vă fac?
Nu prietene, voi vă faceți.

Nu e vorba despre nesiguranță ci despre a lua atitudine.
Eu cred că un creștin NU ar trebui să tacă, în mod complice, atunci când despre Mântuitorul lui se spun minciuni scabroase și grosolane.
Dacă creștinii nu-și spun punctul de vedere, prezenți fiind, oamenii consideră că ei sunt de acord, că este un adevăr.

 dark, on 18 ianuarie 2023 - 09:09, said:

Cam așa cumva? Posted Image
Da.

#330
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 18 ianuarie 2023 - 09:16, said:

Nu e vorba despre nesiguranță ci despre a lua atitudine.
Eu cred că un creștin NU ar trebui să tacă, în mod complice, atunci când despre Mântuitorul lui se spun minciuni scabroase și grosolane.
Dacă creștinii nu-și spun punctul de vedere, prezenți fiind, oamenii consideră că ei sunt de acord, că este un adevăr.

La sugestiile viitorului preot părinte, Xlander, tu ai tăcut. :dontgetit:

#331
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 18 ianuarie 2023 - 09:16, said:


Da.

Ți-ai dat seama că italianul cârlionțat este colegul Lupini (care și în realitate este un bărbat foarte atrăgător!), iar tu ești acel pisic jigărit.

https://dexonline.ro.../jigărit/29797

#332
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 18 ianuarie 2023 - 16:07, said:

colegul Lupini (care și în realitate este un bărbat foarte atrăgător!)
Mă surprinde faptul că tu, un bărbat, îl consideri nici mai mult nici mai puțin decât... atrăgător :eek:
Dar nu e treaba mea, aveți drepturile voastre.

#333
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 GRATEFUL, on 18 ianuarie 2023 - 13:27, said:


Te-ai întrebat vreodată, unde este Biserica lui Cristos (pe care porțile Iadului nu o pot birui) și de ce tu nu faci parte, fizic, din ea? :huh:

#334
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 26.01.2007
În cazul tuturor, există un singur răspuns la cea de-a doua întrebare, Darkule: mândria!

#335
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Nu este cazul colegei Grateful! Eu aș avansa o altă ipoteză: faptul că Isus este un mit și prin urmare... de unde Biserica lui Cristos, altceva decât o creație pur  umană? Căci dacă Isus exista, atunci cu siguranță această... mioară, mă refer la colega Grateful, ar fi avut locul ei, în sânul adunării în Cristos... nu ar fi fost lăsată pe dinafară, izolată spiritual, cum este acum...:unsure:

#336
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 21 ianuarie 2023 - 10:38, said:

ar fi avut locul ei, în sânul adunării în Cristos... nu ar fi fost lăsată pe dinafară, izolată spiritual, cum este acum...Posted Image
Nimeni nu te poate tine cu forta în biserică.
Atunci când oamenilor lise pare că știu prea multe și sunt prea mari pentru a mai rămâne în comunitatea bisericii, nimeni nu-i poate opri.

#337
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 18 februarie 2023 - 08:05, said:

Am fost un pic nepoliticos atunci când s-a obrăznicit.
Dar tot am impresia că e o soră credincioasă care a căzut doar la acest capitol.

Ai fost foarte dur cu colega deși știai că este sensibilă! Posted Image

#338
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

 dark, on 18 ianuarie 2023 - 08:52, said:

Oare faptul că ne faci hulitori de cele sfinte, nu arată o nesiguranță în ceea ce privește propria ta credință în aceste chestiuni religioase?

Ce bine că trăim într-o societate în care biserica şi statul sunt separate, măcar legal, că la nivel financiar una sunt...încă. Că de nu erau separate, Dark-ule, pe amândoi ne mâncau flăcările rugului aprins.  [ https://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0802.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#339
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 lupini, on 20 februarie 2023 - 00:04, said:


Ce bine că trăim într-o societate în care biserica şi statul sunt separate, măcar legal, că la nivel financiar una sunt...încă. Că de nu erau separate, Dark-ule, pe amândoi ne mâncau flăcările rugului aprins.  [ https://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0802.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Incep sa ma indoiesc ca sunt separate. Eu zic ca e acelasi cap, adica indivizi care copereaza pentru "binele" poporului.

#340
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Ai găsit-o, Heartu? O asculți? Jake are o alocuțiune de 35 minute, la sfârșitul clipului. Este tipul acela, cu barbișon ca de țap, alb și chelie în cap.Posted Image

#341
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
Nu, n-am găsit-o, trimite-mi-o pe privat... :arigato:

#342
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Done.
Dar vezi, să derulezi mult până la capăt, că Jake apare mai la sfârșit...:unsure:...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate