Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Facultatea de ISTORIE

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#37
ruxxie

ruxxie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.07.2009
Parerea mea este ca numarul mare e din cauza adaugarii specializarii RISE, sau mai bine zis datorita. :)

#38
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
hmm exista vreo specializare Istorie Militara sau ceva de genu?sau nu are treaba cu facultatea de istorie :P

#39
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postzazone, on 10th July 2009, 19:37, said:

hmm exista vreo specializare Istorie Militara sau ceva de genu?sau nu are treaba cu facultatea de istorie :P

Cred ca o materie, nu o facultate in sine.

Ai avea sanse mai mari la Academiile militare.

#40
Happiness

Happiness

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.07.2009
Am intrat la Facultatea de istorie sectia Istorie...dar nu stiu,nu ma pasioneaza istoria atat de mult....m`ar interesa mai mult o cariera in politica.Auzisem ca in anu 3 la istorie se face si istorie politica...stie cineva sigur?

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă îți plăcea politica, trebuia să intrii la Relații Internaționale sau Studii Europene.

#42
redbull3

redbull3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2009

View Postall3xgod, on 30th June 2008, 03:53, said:

...
eu sunt la rise la istorie in buc.o sa incep facultatea anul acesta.nu sunt la fac asta pt k mi-o doream ci pt k nu am avut alta oportunitate.as vrea sa stiu cat de rau e si ce pot fi dupa.ms anticipat

View Postruxxie, on 10th July 2009, 02:37, said:

Parerea mea este ca numarul mare e din cauza adaugarii specializarii RISE, sau mai bine zis datorita. :)
ma ajuta cineva?sunt la rise la istorie..''boboaca'' si sunt foarte speriata pt k nu-mi plake istoria.ma incurajeaza si pe mine cineva?

Edited by Lucian_M, 12 August 2009 - 20:35.
citare gigant


#43
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Daca nu iti place istoria, de ce ai dat la Facultatea de Istorie?

On: Cata istorie antica/arheologie se face in zilele noastre?

#44
flaviusd

flaviusd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2010
Buna. Am fost admis la facultatea de Istorie si geografie de la Universitatea Stefan cel Mare Suceava in cadrul concursului "Student pentru o zi". Inca nu stiu ce specializare sa-mi aleg.... stie cineva ce pot sa ies de la " Muzeologie" sau de la "Biblioteconomie si Stiinta informarii"?

P.S. Relatii internationale si studii europene e un 0 barat. Va spun: doar suna bine dar in realitate dupa ce termini aceasta facultate nu poti face nimic. Sa ajungi ambasador sau mai stiu eu ce e un vis.... Nu dati la aceasta specializare ca nu va ajuta cu nimic :thumbdown: . Cel putin asa mi-au spus mie niste profesori. Si cred ca au dreptate.

#45
klaus13

klaus13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.04.2010
salut, pentru cei interesati de Istoria Romanilor exista un pachet complet de sinteza din toate cele 7 manuale de clasa a 12-a, se foloseste pt admiterea la academia de politie sau SNSPA si se gaseste Aici

#46
flaviusd

flaviusd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2010
klaus13  manualele alea la prima vedere ar putea ajuta dar in realitate, pt cei interesati de arhivistica, la Facultatea de arhivistica se intra doar cu multi bani....cine vrea sa intre nu-i trebe decat multi banuti sa bage si e intrat. La arhivistica din cadrul academiei nu se intra decat cu multi bani plasati unde trebe. Si eu am vrut sa dau la arhivstica k sunt destul de bunisor la istorie pana am aflat cum se face "selectia". Manualele alea sunt bune doar pentru celelalte facultati din cadrul acadmiei. Acolo se intra "pe bune" din cate stiu .

#47
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009
de Rise din cadrul Universitatii ce parere aveti, credeti ca s-ar merita sa imi bat capul 3 ani cu ea? <_<

#48
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postdergeo, on 19th April 2010, 19:19, said:

de Rise din cadrul Universitatii ce parere aveti, credeti ca s-ar merita sa imi bat capul 3 ani cu ea? <_<

Nu si asta-ti spune o absolventa de RISE.

Oricum, ma irita faptul ca au marit taxa la 3.100!

#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View PostThomas-, on 31st May 2010, 10:59, said:

Nu si asta-ti spune o absolventa de RISE.
Eu ma intreb, oare ce sperante desarte isi fac cei ce urmeaza astfel de specializari...

Cred ca e destul de clar ca in ziua de azi merita facute doar arhitectura, medicina, calculatoare si alte specializari conexe, stiinte economice (daca esti foaaaarte bun), drept (daca ai pile maaaaari), inginerie (doar unele specializari) si poate inca vreo 1-2 facultati ...
Nu RISE, geografie, istorie, filosofie, filologie si alte chestii de-astea...

View PostThomas-, on 31st May 2010, 10:59, said:

Oricum, ma irita faptul ca au marit taxa la 3.100!
Invatamantul costa.
Ca orice alt lucru, de fapt...

#50
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu am inceput RISE in 2001 si a fost greseala parintilor in principal care au insistat sa merg pentru ca era ,,de viitor". Norocul meu e ca am facut si o facultate buna in paralel.

Invatamntul o costa el, dar in tarile nordice/Grecia/Austria e gratis, in Germania/Franta/Spania/Italia e accesibil si pana si in UK costa decent, avand in vedere ca statul britania ofera imprumuturi cu conditii avantajoase de returnare.

Edited by Thomas-, 31 May 2010 - 10:16.


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View PostThomas-, on 31st May 2010, 11:14, said:

pentru ca era ,,de viitor"
De viitor sunt facultatiile ce pregatesc pentru profesiile practice, in linii mari cele enumerate de mine.
Vremea teoriei de dragul teoriei a apus.

View PostThomas-, on 31st May 2010, 11:14, said:

Invatamntul o costa el, dar in tarile nordice/Grecia/Austria e gratis, in Germania/Franta/Spania/Italia e accesibil si pana si in UK costa decent,
Nu-i nici acolo gratis, contribuabilul plateste taxe si impozite sute/mii de euro pe luna.
Intr-adevar, efectele se vad: invatamant si sector medical de calitate, infrastructura, servicii publice etc etc
Dar sa nu deviem prea tare de la tema topicului :)

#52
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009

View PostBogdan R, on 31st May 2010, 11:07, said:

Eu ma intreb, oare ce sperante desarte isi fac cei ce urmeaza astfel de specializari...

Cred ca e destul de clar ca in ziua de azi merita facute doar arhitectura, medicina, calculatoare si alte specializari conexe, stiinte economice (daca esti foaaaarte bun), drept (daca ai pile maaaaari), inginerie (doar unele specializari) si poate inca vreo 1-2 facultati ...
Nu RISE, geografie, istorie, filosofie, filologie si alte chestii de-astea...


Invatamantul costa.
Ca orice alt lucru, de fapt...

pai si cei care au terminat un liceu la profil de s sociale si care in marea lor majoritate habar nu au de matematica, fizica sau alte stiinte reale chiar nu au niciun viitor?

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdergeo, on 2nd June 2010, 10:45, said:

chiar nu au niciun viitor?
Ba da, dar (cu exceptiile de rigoare) vor gasi joburi platite mai slab decat cei la care m-am referit eu.

Edited by Bogdan R, 02 June 2010 - 11:31.


#54
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostBogdan R, on 2nd June 2010, 11:18, said:

Ba da, dar (cu exceptiile de rigoare) vor joburi platite mai slab decat cei la care m-am referit eu.

Asta e clar si asumat. Mai prost platite, dar totusi decent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate