Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Facultatea de ISTORIE

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#55
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
@Bogdan R
Nu afirma unele lucruri fara sa stii. Poti termina litere, adica limbi moderne aplicate (mai ales daca studiezi si o limba mai rara) si vei vedea ca si din asta se castiga foarte bine, mai ales daca ajungi interpret de conferinte ;). Chiar zilele astea am trecut pe la un birou de traducere si isi facusera intr-o zi vreo 25 de milioane din traduceri :) Ora de interpretariat de conferinta e si aia peste suta de euro si asa mai departe :) Evident ca daca esti prof e partea a doua, e riscul care ti-l asumi, dar daca termini litere nu inseamna ca trebuie sa ajungi neaparat prof si ca gata...ti-ai aratat viata. Nu ai tu idee cat costa o pagina dintr-o limba "rara" tradusa in romana :)

#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAnahi_Mia, on 2nd June 2010, 22:49, said:

Cred ca te cam repezesti :)
Daca citeai cu atentie vedeai ca am specificat: cu exceptiile de rigoare.
Putinii absolventi care ajung interpreti etc sunt tocmai exceptiile la care m-am referit.
Dar trebuie intr-adevar sa recunosc ca si un profesor bun de limbi straine, daca mediteaza in particular, poate castiga bani frumosi in Romania.

#57
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009
si pentru cineva care ar termina relatii internationale la istorie, am vazut mai nou si la UBB fac. de studii de securitate( ce o fi asta nu stiu), in afara de istorie, educatie sau cercetare in istorie nu prea are unde sa se orienteze ca sa profeseze ceva?

#58
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View Postdergeo, on 4th June 2010, 17:32, said:

si pentru cineva care ar termina relatii internationale la istorie, am vazut mai nou si la UBB fac. de studii de securitate( ce o fi asta nu stiu), in afara de istorie, educatie sau cercetare in istorie nu prea are unde sa se orienteze ca sa profeseze ceva?
Am un coleg care e la facultatea asta si a zis ca poate lucra si prin institutii guvernamentale...pe probleme de securitate...isi face acum practica la ceva organizatie...nu stiu multe detalii. E o sectie foarte noua, de vreo 2 ani cam asa si prima din tara (sau ceva de genul acesta). Oricum tot functii publice, tot cu statul :))

Edited by Anahi_Mia, 04 June 2010 - 16:58.


#59
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009
Care este perioada inscrierilor la facultatea de istorie la rise?
Pun aceasta intrebare pt ca site-ul facultatii nu m-a lamurit indeajuns . .
daca e e cineva in cunostinta de cauza  va rog ajutati-ma si pe mine.

#60
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009

View Postworldwideinformer, on 11th June 2010, 21:48, said:

Care este perioada inscrierilor la facultatea de istorie la rise?
Pun aceasta intrebare pt ca site-ul facultatii nu m-a lamurit indeajuns . .
daca e e cineva in cunostinta de cauza  va rog ajutati-ma si pe mine.


in ce oras?.. difera Clujul fata de Bucuresti

#61
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009

View Postdergeo, on 11th June 2010, 23:24, said:

in ce oras?.. difera Clujul fata de Bucuresti


Universitatea Bucuresti

#62
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009

View Postworldwideinformer, on 11th June 2010, 23:34, said:

Universitatea Bucuresti


Calendarul Admiterii

Senatul Universității din data de 24 martie 2010 a aprobat următorul calendar pentru:

ÎNVĂȚĂMÂNTUL UNIVERSITAR DE LICENȚĂ

Sesiunea Iulie 2010
       Înscrieri: 8-15 iulie 2010
       Examene: 17-22 iulie 2010
       Data limită de afișare a rezultatelor: 25 iulie 2010.
e pe site-ul lor :naughty:

#63
roxienne

roxienne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2010
stie cineva cate locuri au fost anul trecut la RISE,adica la admiterea sin 2009?in total buget+taxa?

#64
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009
tot nu prea am inteles cum e cu acel punctaj de admitere la RISE asa ca o sa intreb aici in speranta ca cineva ma va "ilumina"

25% Istorie clasele IX-XII
25% la alegere Filosofie, Economie, Geografie. . . clasele IX-XII
50% media BAC

Bun... pana aici totul este limpede, asa ca vreau sa imi fac o idee cam cu cat ar trebui sa iau bacul ca sa am  o sansa cinstita de intrare la RISE, tinand cont de faptul ca notele la istorie si la cealalta materie care mi se cere sunt bune, maxime......???????

#65
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
daca iei 9 in bac, media ta de admitere ar fi 9.5...deci nah..nu stiu care e limita la RISE :) (asta daca ai 10 pe materiile respective)

#66
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009

View PostAnahi_Mia, on 19th June 2010, 22:32, said:

daca iei 9 in bac, media ta de admitere ar fi 9.5...deci nah..nu stiu care e limita la RISE :) (asta daca ai 10 pe materiile respective)

:w00t: de asta mi-am dat si eu seama  

problema e ca intra in ecuatie un punctaj .... dar in fine nu asta e problema, eu as fi vrut sa stiu cam ce medii au avut studentii de la rise la bac .... asa o medie ... oricum ms

#67
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009
:first:  eu vreau sa intru la RISE cu premiul de la olimpiada nationala de istorie, deci eu cred ca voi intra cu maximul de puncte

Edited by dergeo, 20 June 2010 - 10:10.


#68
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View Postworldwideinformer, on 19th June 2010, 23:02, said:

:w00t: de asta mi-am dat si eu seama  

problema e ca intra in ecuatie un punctaj .... dar in fine nu asta e problema, eu as fi vrut sa stiu cam ce medii au avut studentii de la rise la bac .... asa o medie ... oricum ms

Ideea e sa scoti maximul...eventual daca reusesti sa te uiti la mediile lor...adica nah, eu cand m-am gandit la ce sa dau m-am interesat de mediile din anii precedenti si asa stiam ca trebuie sa scot peste 9.4 cu media maxima la fiecare...:)

PS: ideea e ca nu prea am vazut studenti de la RISE pe aici (RISE de la istorie)

#69
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
RISE-i frectie, v-o spune un absolvent de asa ceva. Puneti mana si faceti o facultate serioasa.

#70
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009

View PostThomas-, on 20th June 2010, 18:37, said:

RISE-i frectie, v-o spune un absolvent de asa ceva. Puneti mana si faceti o facultate serioasa.


Ce sa mai zic acum . . . daca stai bine si te gandesti facultatile bune de ceva din Romania le numeri pe degetele de la o mana.
Avand in vedere ca nu fac casa buna cu stiintele exacte ci doar cu limbile straine si istoria ce as putea sa fac .... oricum insist pe RISE si jurnalism si poate snspa .... dar cel mai mult imi face cu ochiul RISE. :mellow:
nici geografia nu e rea dar ma cam lasa rece , acolo am cacat batu rau de tot, pur si simplu sansele de reusita in viata dupa terminarea fac de geo sunt aproape de 0

#71
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
In general, e bine sa mergi la o facultate cu traditie sau, mai bine zis, la un departament cu traditie. Doua limbi straine, engleza si inca una mai rara te ajuta mult intr-o cariera. Daca vrei ceva gen RISE, am inteles ca la SNSPA se face carte mai serioasa. Deschide ochii bine, nu alege ce suna bine si a aparut numai de 15 ani, colegele mele care au facut RISE plimba hartii ca secretare.

Edited by Thomas-, 20 June 2010 - 19:09.


#72
flaviusd

flaviusd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2010
Relatii internationale si studii europene...de aici poti iesi ambasador, translator ori cine mai stie ce....da oricum de kti ambasadori si translatori poate avea nevoie tara asta? Nu cred e de viitor. sunt o gramada de topicuri pe forumuri contra acestei specializari. Dar daca esti cu adevarat bun la istorie...asa cum cred k sunt toti de pe acest forum :D ducetiva la ceva kre se si plateste si se si gasesc locuri de munca....arhivistica am auzit k se plateste bine si tot istorie iti trebe si sa stiti ca si profesorii de istorie o duc destul de bine....nu ascultati la tv..un profesor castiga destul de binisor. La mine in liceu mai mult de jumatate au masina, ba chiar se intrec kre mai de care sa si-o schimbe. Profesorii mai castiga si din meditatii sau micile atentii de sfarsit de an. Nu sunt asa saraci pe cum vedeti la tv. Un iubitor de istorie mai poate studia si muzeologia sau arheologia. Daca esti cu adevara bun poti castiga bani si din astea( e adevarat mai putin mai ales pe criza asta kre oricum in 2 ani pana terminam o licenta se duce sper). Astept pareri,sa fiu contrazis sau alte chestii..:D Nici eu nu stiu ce specializare legata de istorie sami aleg :S

Edited by flaviusd, 06 July 2010 - 23:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate