Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9353 replies to this topic

#523
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Trestiana, on 4th April 2010, 15:14, said:


Deci tu negi trinitatea sau cum?

Edited by CMVD, 04 April 2010 - 15:19.


#524
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 CMVD, on 4th April 2010, 16:19, said:

Deci tu negi trinitatea sau cum?

  Categoric! Neg existenta doctrinei trinitatii in Biblie.

#525
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Trestiana, on 4th April 2010, 16:36, said:

Categoric! Neg existenta doctrinei trinitatii in Biblie.

Cum explici faptul ca în Biblie se vorbeste despre trei (3) persoane si toate sunt considerate Dumnezeu?

Edited by CMVD, 04 April 2010 - 15:39.


#526
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 CMVD, on 4th April 2010, 16:39, said:

Cum explici faptul ca în Biblie se vorbeste despre trei (3) persoane si toate sunt considerate Dumnezeu?
   Considerate de cine ca sunt Dumnezeu. Nu ai citit tot articolul pe care ti l-am postat. La subtitlul TREI IN UNU paragraful 6 se explica si despre faptul ca in Biblie sunt citate cate trei si alte persoane si acest lucru nu inseamna ca sunt una.
   Arata-mi in Biblie unde spune Domnul Isus: Eu si Spiritul sau Duhul,una suntem?

#527
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Trestiana, on 4th April 2010, 17:31, said:

Considerate de cine ca sunt Dumnezeu. Nu ai citit tot articolul pe care ti l-am postat. La subtitlul TREI IN UNU paragraful 6 se explica si despre faptul ca in Biblie sunt citate cate trei si alte persoane si acest lucru nu inseamna ca sunt una.

Am citit articolul. Unica metoda de a testa este prin Sfânta Scriptura (te asteptai la altceva?!)

 Trestiana, on 4th April 2010, 17:31, said:

Arata-mi in Biblie unde spune Domnul Isus: Eu si Spiritul sau Duhul,una suntem?

Ioan 14:16 - Și Eu voi ruga pe Tatăl, și El vă va da un alt Mângâietor (Grecește: Paraclet, apărător, ajutor.), care să rămână cu voi în veac;

Ioan 14:26 - Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, *în Numele Meu, vă va învăța toate lucrurile, și vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.

Ioan 15:26 - Când va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine.

*În numele în greceste mai înseamna si cu autoritatea.

------------------------------------------------------------------------------

Zaharia 12:10 - Atunci voi turna peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului, un duh de îndurare și de rugăciune, și își vor întoarce privirile spre Mine, pe care L-au străpuns. Îl vor plânge cum plânge cineva pe singurul lui fiu, și-L vor plânge amarnic, cum plânge cineva pe un întâi născut.

Edited by CMVD, 04 April 2010 - 17:06.


#528
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 CMVD, on 4th April 2010, 18:01, said:

Am citit articolul. Unica metoda de a testa este prin Sfânta Scriptura (te asteptai la altceva?!)



Ioan 14:16 - Și Eu voi ruga pe Tatăl, și El vă va da un alt Mângâietor (Grecește: Paraclet, apărător, ajutor.), care să rămână cu voi în veac;

Ioan 14:26 - Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, *în Numele Meu, vă va învăța toate lucrurile, și vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.

Ioan 15:26 - Când va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine.

*În numele în greceste mai înseamna si cu autoritatea.

------------------------------------------------------------------------------

Zaharia 12:10 - Atunci voi turna peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului, un duh de îndurare și de rugăciune, și își vor întoarce privirile spre Mine, pe care L-au străpuns. Îl vor plânge cum plânge cineva pe singurul lui fiu, și-L vor plânge amarnic, cum plânge cineva pe un întâi născut.
‘Un ajutor pentru totdeauna’
În timpul întrunirii cu cei 11 apostoli fideli, Isus le-a spus că, peste puțin timp, nu mai avea să fie alături de ei în mod fizic (Ioan 14:28; 16:28). Însă el le-a dat următoarea asigurare: „Îl voi ruga pe Tatăl, și el vă va da un alt ajutor care să fie cu voi pentru totdeauna“ (Ioan 14:16). Ajutorul promis era spiritul sfânt al lui Dumnezeu. Acesta avea să-i învețe lucruri profunde din Scripturi și să le reamintească ceea ce îi învățase Isus pe parcursul ministerului său pământesc. — Ioan 14:26.
Cum ne ajută spiritul sfânt în prezent? Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu scris sub inspirație. Bărbații prin intermediul cărora s-au rostit profețiile și s-a scris Biblia au fost „purtați de spirit sfânt“ (2 Petru 1:20, 21; 2 Timotei 3:16). Studiind Scripturile și aplicând lucrurile învățate, dobândim cunoștință, înțelepciune, înțelegere, perspicacitate, discernământ și ne dezvoltăm capacitatea de gândire. Nu vom fi astfel mai bine pregătiți pentru a face față presiunilor din partea acestei lumi rele?
Spiritul sfânt ne ajută și într-un alt mod. El este o puternică forță care îi ajută pe cei ce se supun influenței ei să manifeste calități divine. Biblia spune: „Roadele spiritului sunt: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoința, bunătatea, credința, blândețea, stăpânirea de sine“. Nu sunt acestea chiar calitățile de care avem nevoie pentru a învinge înclinațiile cărnii spre imoralitate, ceartă, gelozie, accese de mânie și altele de acest gen? — Galateni 5:19–23.
Bizuindu-ne pe spiritul lui Dumnezeu, putem, de asemenea, primi „puterea care depășește normalul“ pentru a face față tuturor problemelor și îngrijorărilor (2 Corinteni 4:7). Deși s-ar putea ca spiritul sfânt să nu îndepărteze încercările sau tentațiile, cu siguranță că el ne poate ajuta să le suportăm (1 Corinteni 10:13). „Pentru toate lucrurile am forță prin cel care îmi dă putere“, a scris apostolul Pavel (Filipeni 4:13). Dumnezeu ne dă această putere prin intermediul spiritului său sfânt. Și cât de recunoscători suntem pentru acest dar! El le este promis celor care ‘îl iubesc pe Isus și respectă poruncile lui’. — Ioan 14:15.
   Acesta este unul din raspunsurile referitoare la Ioan 14:16. Urmatorul este pentru vers.26.

Spiritul sfânt: un mângâietor
11 În timp ce era cu apostolii în ultima seară dinaintea morții sale de jertfă, Isus a vorbit despre încă o măsură luată de Tatăl său ceresc pentru a le aduce mângâiere. Isus a spus: „Eu îl voi ruga pe Tatăl, și el vă va da un alt ajutor [mângâietor, în greacă, paraklétos] care să fie cu voi pentru totdeauna, spiritul adevărului“. Isus le-a dat următoarea asigurare: „Ajutorul, spiritul sfânt, . . . vă va învăța toate lucrurile și vă va reaminti toate lucrurile pe care vi le-am spus“ (Ioan 14:16, 17, 26). Dar cum le-a adus mângâiere spiritul sfânt?
12 Apostolii primiseră o instruire amplă de la Isus. Cu siguranță, ei nu aveau să uite niciodată această perioadă unică din viața lor. Dar aveau ei să-și amintească și ceea ce a spus efectiv Isus? Oare aveau să se piardă instrucțiuni importante din cauza memoriei lor imperfecte? Isus i-a asigurat că spiritul sfânt avea ‘să le reamintească toate lucrurile pe care li le spusese’. Astfel, după aproximativ 8 ani de la moartea lui Isus, Matei a putut să scrie prima evanghelie, în care a inclus înviorătoarea Predică de pe munte ținută de Isus, numeroasele sale ilustrări referitoare la Regat și analiza detaliată a semnului prezenței sale. După mai bine de 50 de ani, apostolul Ioan a putut scrie o relatare demnă de încredere care oferă multe detalii despre ultimele zile ale vieții pământești a lui Isus. Cât de încurajatoare s-au dovedit până în zilele noastre aceste relatări scrise sub inspirație divină!
13 Pe lângă faptul că le-a adus aminte cuvintele lui Isus, spiritul sfânt i-a învățat pe discipoli și i-a îndrumat spre o înțelegere mai profundă a scopului divin. În timp ce era cu discipolii, Isus le-a spus unele lucruri pe care, la vremea respectivă, ei nu le-au înțeles pe deplin. Mai târziu însă, sub influența spiritului sfânt, Ioan, Petru, Iacov, Iuda și Pavel au explicat în scrierile lor noi elemente ale scopului lui Dumnezeu. Astfel, spiritul sfânt a avut rolul de învățător, dându-le discipolilor importanta asigurare că erau îndrumați de Dumnezeu.
14 În plus, darurile miraculoase ale spiritului au arătat în mod clar că Dumnezeu nu mai acorda favoare Israelului carnal, ci congregației creștine (Evrei 2:4). Roadele acestui spirit manifestate în viața personală au constituit un alt factor important în identificarea celor care erau cu adevărat discipolii lui Isus (Ioan 13:35; Galateni 5:22–24). Totodată, spiritul i-a întărit pe membrii congregației creștine să fie martori curajoși și neînfricați. — Faptele 4:31.

  Referitor la Zaharia 12:10, in V.T.  in unele traduceri scrie  "isi vor intoarce privirile spre Mine" iar in altele care sunt in concordanta cu cuvintele citate de Ioan 19:37 : "Vor privi la Acela pe care L-au strapuns" (Biblia ortodoxa romana 1997) , "si il vor privi pe Acela pe care l-au strapuns" Zaharia 12:10 Traducerea Lumii Noi 1984.
   Atat timp cat Ioan citeaza din Scripturile Ebraice cu siguranta ca nu ar fi gresit. El a spus "pe Acela" si nu "spre Mine". Ioan avea acces in sinagoga la scrierile ebraice fiind evreu si mai aproape de original cu 2000 de ani fata de noi. Este normal ca acest verset sa profeteasca ca Isus avea sa fie strapuns ceea ce arata ca Scriptura este demna de incredere si inspirata de Dumnezeu.

#529
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Trestiana, on 4th April 2010, 18:57, said:

‘Un ajutor pentru totdeauna’
În timpul întrunirii cu cei 11 apostoli fideli, Isus le-a spus că, peste puțin timp, nu mai avea să fie alături de ei în mod fizic (Ioan 14:28; 16:28). Însă el le-a dat următoarea asigurare: „Îl voi ruga pe Tatăl, și el vă va da un alt ajutor care să fie cu voi pentru totdeauna“ (Ioan 14:16). Ajutorul promis era spiritul sfânt al lui Dumnezeu. Acesta avea să-i învețe lucruri profunde din Scripturi și să le reamintească ceea ce îi învățase Isus pe parcursul ministerului său pământesc. — Ioan 14:26.
Cum ne ajută spiritul sfânt în prezent? Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu scris sub inspirație. Bărbații prin intermediul cărora s-au rostit profețiile și s-a scris Biblia au fost „purtați de spirit sfânt“ (2 Petru 1:20, 21; 2 Timotei 3:16). Studiind Scripturile și aplicând lucrurile învățate, dobândim cunoștință, înțelepciune, înțelegere, perspicacitate, discernământ și ne dezvoltăm capacitatea de gândire. Nu vom fi astfel mai bine pregătiți pentru a face față presiunilor din partea acestei lumi rele?
Spiritul sfânt ne ajută și într-un alt mod. El este o puternică forță care îi ajută pe cei ce se supun influenței ei să manifeste calități divine. Biblia spune: „Roadele spiritului sunt: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoința, bunătatea, credința, blândețea, stăpânirea de sine“. Nu sunt acestea chiar calitățile de care avem nevoie pentru a învinge înclinațiile cărnii spre imoralitate, ceartă, gelozie, accese de mânie și altele de acest gen? — Galateni 5:19–23.
Bizuindu-ne pe spiritul lui Dumnezeu, putem, de asemenea, primi „puterea care depășește normalul“ pentru a face față tuturor problemelor și îngrijorărilor (2 Corinteni 4:7). Deși s-ar putea ca spiritul sfânt să nu îndepărteze încercările sau tentațiile, cu siguranță că el ne poate ajuta să le suportăm (1 Corinteni 10:13). „Pentru toate lucrurile am forță prin cel care îmi dă putere“, a scris apostolul Pavel (Filipeni 4:13). Dumnezeu ne dă această putere prin intermediul spiritului său sfânt. Și cât de recunoscători suntem pentru acest dar! El le este promis celor care ‘îl iubesc pe Isus și respectă poruncile lui’. — Ioan 14:15.
   Acesta este unul din raspunsurile referitoare la Ioan 14:16. Urmatorul este pentru vers.26.

Spiritul sfânt: un mângâietor
11 În timp ce era cu apostolii în ultima seară dinaintea morții sale de jertfă, Isus a vorbit despre încă o măsură luată de Tatăl său ceresc pentru a le aduce mângâiere. Isus a spus: „Eu îl voi ruga pe Tatăl, și el vă va da un alt ajutor [mângâietor, în greacă, paraklétos] care să fie cu voi pentru totdeauna, spiritul adevărului“. Isus le-a dat următoarea asigurare: „Ajutorul, spiritul sfânt, . . . vă va învăța toate lucrurile și vă va reaminti toate lucrurile pe care vi le-am spus“ (Ioan 14:16, 17, 26). Dar cum le-a adus mângâiere spiritul sfânt?
12 Apostolii primiseră o instruire amplă de la Isus. Cu siguranță, ei nu aveau să uite niciodată această perioadă unică din viața lor. Dar aveau ei să-și amintească și ceea ce a spus efectiv Isus? Oare aveau să se piardă instrucțiuni importante din cauza memoriei lor imperfecte? Isus i-a asigurat că spiritul sfânt avea ‘să le reamintească toate lucrurile pe care li le spusese’. Astfel, după aproximativ 8 ani de la moartea lui Isus, Matei a putut să scrie prima evanghelie, în care a inclus înviorătoarea Predică de pe munte ținută de Isus, numeroasele sale ilustrări referitoare la Regat și analiza detaliată a semnului prezenței sale. După mai bine de 50 de ani, apostolul Ioan a putut scrie o relatare demnă de încredere care oferă multe detalii despre ultimele zile ale vieții pământești a lui Isus. Cât de încurajatoare s-au dovedit până în zilele noastre aceste relatări scrise sub inspirație divină!
13 Pe lângă faptul că le-a adus aminte cuvintele lui Isus, spiritul sfânt i-a învățat pe discipoli și i-a îndrumat spre o înțelegere mai profundă a scopului divin. În timp ce era cu discipolii, Isus le-a spus unele lucruri pe care, la vremea respectivă, ei nu le-au înțeles pe deplin. Mai târziu însă, sub influența spiritului sfânt, Ioan, Petru, Iacov, Iuda și Pavel au explicat în scrierile lor noi elemente ale scopului lui Dumnezeu. Astfel, spiritul sfânt a avut rolul de învățător, dându-le discipolilor importanta asigurare că erau îndrumați de Dumnezeu.
14 În plus, darurile miraculoase ale spiritului au arătat în mod clar că Dumnezeu nu mai acorda favoare Israelului carnal, ci congregației creștine (Evrei 2:4). Roadele acestui spirit manifestate în viața personală au constituit un alt factor important în identificarea celor care erau cu adevărat discipolii lui Isus (Ioan 13:35; Galateni 5:22–24). Totodată, spiritul i-a întărit pe membrii congregației creștine să fie martori curajoși și neînfricați. — Faptele 4:31.

  Referitor la Zaharia 12:10, in V.T.  in unele traduceri scrie  "isi vor intoarce privirile spre Mine" iar in altele care sunt in concordanta cu cuvintele citate de Ioan 19:37 : "Vor privi la Acela pe care L-au strapuns" (Biblia ortodoxa romana 1997) , "si il vor privi pe Acela pe care l-au strapuns" Zaharia 12:10 Traducerea Lumii Noi 1984.
   Atat timp cat Ioan citeaza din Scripturile Ebraice cu siguranta ca nu ar fi gresit. El a spus "pe Acela" si nu "spre Mine". Ioan avea acces in sinagoga la scrierile ebraice fiind evreu si mai aproape de original cu 2000 de ani fata de noi. Este normal ca acest verset sa profeteasca ca Isus avea sa fie strapuns ceea ce arata ca Scriptura este demna de incredere si inspirata de Dumnezeu.

Ce încerci sa spui? Ca este un singur Dumnezeu în mai multe persoane.

Ioan 15:8 - Dacă aduceți mult rod, prin aceasta Tatăl Meu va fi proslăvit; și voi veți fi astfel ucenicii Mei.

#530
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 CMVD, on 4th April 2010, 19:57, said:

Ce încerci sa spui? Ca este un singur Dumnezeu în mai multe persoane.

Ioan 15:8 - Dacă aduceți mult rod, prin aceasta Tatăl Meu va fi proslăvit; și voi veți fi astfel ucenicii Mei.
  Nu. Normal ca nu exista un Dumnezeu in mai multe persoane. Iahveh sau Iehova este Tatal si este Creatorul.Este singurul Dumnezeu adevarat si Atotputernic. Isus este Fiul lui Dumnezeu si nu Dumnezeul Atotputernic. Isus nu este egal cu Tatal insa sunt una in sensul ca au acelasi scop cu privire la om si pamant. Spiritul sau Duhul sfant nu este o persoana spirituala ci este forta sau puterea lui Dumnezeu prin care Creatorul coordoneaza toata activitatea sa in univers.

#531
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Trestiana, on 4th April 2010, 20:14, said:

Nu. Normal ca nu exista un Dumnezeu in mai multe persoane.

 Trestiana, on 4th April 2010, 20:14, said:

Isus este Fiul lui Dumnezeu

 Trestiana, on 4th April 2010, 20:14, said:

Isus nu este egal cu Tatal insa sunt una in sensul ca au acelasi scop cu privire la om si pamant.

Deci?

#532
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008

 Trestiana, on 4th April 2010, 20:14, said:

Spiritul sau Duhul sfant nu este o persoana spirituala ci este forta sau puterea lui Dumnezeu prin care Creatorul coordoneaza toata activitatea sa in univers.

Si o iaga de monopol prin forta cui o trage ?

Edited by briigii, 04 April 2010 - 19:25.


#533
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
În Geneza 22:15-18 scrie: Îngerul Domnului a chemat a doua oară din ceruri pe Avraam și a zis: Pe Mine însumi jur, zice Domnul. De aici vedem că Îngerul Domnului este Domnul însuși.

În Exod 3:2-7 este descrisă chemarea lui Moise pe Muntele Horeb. Citim după cum urmează:Îngerul Domnului i s-a arătat într-o flacără de foc Moise a zis: Am să mă întorc să văd ce este această vedenie minunată. Domnul a văzut că el se întoarce să vadă; și Dumnezeu l-a chemat din mijlocul rugului, și a zis:Moise, Moise!.

Acum, cine a fost în rug? Îngerul Domnului, Domnul sau Dumnezeu? Nimeni să nu creadă că în rug au fost trei persoane. Noi trebuie să facem ca și Moise. Pentru a afla exact cu cine avem de-a face, nu este permis să stăm la distanță, ci trebuie să ne apropiem îndeajuns pentru a ne convinge personal.

De la distanță se poate numai bănui sau ghici. Moise nu a fost nicidecum mulțumit cu aceasta. El s-a apropiat pentru a cerceta aceasă taină. Și această întâmplare dovedește că fiecare descoperire a lui Dumnezeu, indiferent în ce formă are loc, Îl are pe El însuși ca punct central.

În același capitol în versetul 14 scrie: Dumnezeu a zis lui Moise: Eu sunt Cel ce sunt Cel ce se numește Eu sunt, m-a trimis la voi. În Noul Testament auzim expresia Eu sunt de mai multe ori cu aceleași cuvinte: Eu sunt calea, adevărul și viața. De fapt aici
vorbește Același Eu sunt. Dar în Noul Testament nu este în chip de înger, ci în chip omenesc. Aici vorbește Dumnezeu.





Cine scoate ceva din Cuvântul Domnului și îl înlocuiește cu cuvinte sau păreri proprii, acela va sta la urmă ca mincinos înaintea Domnului, când va fi chemat să răspundă, așa cum spune Iov 13: 4-12: Căci voi sunteți niște făuritori de minciuni, sunteți cu toții niște doctori de nimic.

Biblia spune ca Dumnezeu este Duh .Nu scrie ca este persoana .

Ioan 4:24 Dumnezeu este Duh; și cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh și în adevăr."

PERSOÁN//Ă ~e f. 1) Reprezentant al speciei umane privit în ansamblul trăsăturilor sale fizice si psihice; fiintă umană; om; individ; ins. 2) Om luat în raport cu societatea si privit ca subiect cu drepturi si cu obligatii. 3) lingv. Categorie gramaticală, proprie pronumelor si verbelor, care indică vorbitorul, interlocutorul sau pe cel despre care se vorbeste. [G.-D. persoanei] /<lat. persona, germ. Person, fr. personne

Dar deja în Gen. 1, 27 întîlnim faptul că Dumnezeul invizibil apare în două moduri. Singurul Dumnezeu adevărat apare chiar la început, la Creație, în primul rînd, vizibil, în chipul unui om, de aceea este scris: Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său ; iar în al doilea rînd, Duhul lui Dumnezeu se mișca deasupra apelor. Nimănui nu i-a venit în gînd, din cauza aceasta, să vorbească de mai multe persoane. Chiar de la început avem dacă vrem acest lucru modul în care Dumnezeu S-a descoperit pe Sine. Multiplele forme de descoperire ale lui Dumnezeu în Vechiul Testament se numesc în limbajul de specialitate teofanii . În Noul Testament El se îmbracă în chip de om.

#534
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 mizerabilu, on 4th April 2010, 20:52, said:

În același capitol în versetul 14 scrie: Dumnezeu a zis lui Moise: Eu sunt Cel ce sunt Cel ce se numește Eu sunt, m-a trimis la voi. În Noul Testament auzim expresia Eu sunt de mai multe ori cu aceleași cuvinte: Eu sunt calea, adevărul și viața. De fapt aici
vorbește Același Eu sunt. Dar în Noul Testament nu este în chip de înger, ci în chip omenesc. Aici vorbește Dumnezeu.

Ioan 8:16-18 - Și chiar dacă judec, judecata Mea este adevărată, pentru că nu sunt singur, ci Tatăl, care M-a trimis, este cu Mine. În Legea voastră este scris că mărturia a doi oameni este adevărată: deci despre Mine însumi, mărturisesc Eu, și despre Mine mărturisește și Tatăl, care M-a trimis.

Ioan 5:39 - Cercetați Scripturile, pentru că socotiți că în ele aveți viața veșnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.

Exodul 20:7 - Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.

#535
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Isaia 35:4
Spuneți celor slabi de inimă: ,Fiți tari, și nu vă temeți! Iată Dumnezeul vostru, răzbunarea va veni, răsplătirea lui Dumnezeu; El însuși va veni, și vă va mântui."
Isaia 35:5
Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor;

#536
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010
Proverbe 28:9 - Dacă cineva își întoarce urechea ca să n-asculte legea, chiar și rugăciunea lui este o scârbă.

#537
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Proverbele 12:22
Buzele mincinoase sunt urâte Domnului, dar cei ce lucrează cu adevăr îi sunt plăcuți. -

#538
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010
Ioan 17:17 - Sfințește-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.

#539
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Ioan 14:6
Isus i-a zis: "Eu sunt calea, adevărul și viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

ioan 14:7
Dacă m-ați fi cunoscut pe Mine, ați fi cunoscut și pe Tatăl Meu. Și de acum încolo Îl veți cunoaște; și L-ați și văzut."
:console:

Ioan 20:28
Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu și Dumnezeul meu!"
Ioan 20:29
"Tomo" i-a zis Isus, "pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, și au crezut."


#540
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010
Psalmi 32:4-5 - Căci zi și noapte mîna Ta apăsa asupra mea; mi se usca vlaga cum se usucă pămîntul de seceta verii. Atunci Ți-am mărturisit păcatul meu, și nu mi-am ascuns fărădelegea. Am zis: "خmi voi mărturisi Domnului fărădelegile!" Și Tu ai iertat vina păcatului meu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate