Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Doctorii modeleaza studentii model ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#127
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostTIC, on Jan 21 2007, 19:47, said:

nu trebuie sa-ti dai tu seama de nimic! stiu ce spun si daca vrei sa ma crezi bine, daca nu, iarasi bine! si nu-ti doresc decat sa fii tu in pielea unui coleg de-al tau, medic, si sa trebuiasca sa-i dai un raspuns la doleanta unui astfel de "profesor"!


probabil ai vrut sa spui "in pielea unui reprezentant medical" (sau "agent de vanzari" sau alte variante).

#128
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postmianna, on Jan 21 2007, 19:54, said:

probabil ai vrut sa spui "in pielea unui reprezentant medical" (sau "agent de vanzari" sau alte variante).

da

#129
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostTIC, on Jan 21 2007, 19:52, said:

dupa cum spuneam mai devreme, undeva in topicul asta, lasa ca va faceti voi mari....
sa inteleg ca ti s-au teminat argumentele. mda, m-am deranjat degeaba sa-ti raspund....cind si daca ai ceva inteligent si indreptatit de zis, te mai asteptam pe topicul asta. drum bun si cale batuta. apropo, as vrea si eu un televizor.... :naughty:

#130
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
booon. de la spaga am ajuns la sponsorizarile oferite de firme :)

la fel ca mai sus: da, exista si asemenea cazuri. nu, nu e universal valabil.

proful/conferentiarul macar se alege (teoretic) cu ceva cunostinte noi de la congrese. farmacista care-si face concediul pe banii unei firme distribuitoare ... da, se alege si ea cu relaxare si cu un album de fotografii.

in alte domenii n-am lucrat, dar ceva-mi spune ca sunt si-acolo cazuri in care asa se vinde marfa.

si cum eu nu generalizez, n-o sa spun ca asa e pretutindeni, ci doar ca asa am vazut eu cu ochii mei - si dintr-o parte, si din cealalta: firma si sponsorizarile ei nu conditioneaza actul medical. multe preparate sunt intr-adevar bune, si cand medicul le prescrie, le prescrie cu conditia sa creada in eficienta lor, nu cu gandul la Tour Eiffel vazut pe banii firmei.

Edited by mianna, 21 January 2007 - 20:14.


#131
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postmianna, on Jan 21 2007, 20:14, said:

booon. de la spaga am ajuns la sponsorizarile oferite de firme :)

la fel ca mai sus: da, exista si asemenea cazuri. nu, nu e universal valabil.

proful/conferentiarul macar se alege (teoretic) cu ceva cunostinte noi de la congrese. farmacista care-si face concediul pe banii unei firme distribuitoare ... da, se alege si ea cu relaxare si cu un album de fotografii.

in alte domenii n-am lucrat, dar ceva-mi spune ca sunt si-acolo cazuri in care asa se vinde marfa.

si cum eu nu generalizez, n-o sa spun ca asa e pretutindeni, ci doar ca asa am vazut eu cu ochii mei - si dintr-o parte, si din cealalta: firma si sponsorizarile ei nu conditioneaza actul medical. multe preparate sunt intr-adevar bune, si cand medicul le prescrie, le prescrie cu conditia sa creada in eficienta lor, nu cu gandul la Tour Eiffel vazut pe banii firmei.
in sfirsit cineva care pricepe despre ce e vorba. eu o numesc "simbioza"....:)
in alta ordine de idei, am inceput sa remarc faptul ca de cite ori apar pe aici e nevoie de mina ferma si cuvintul impaciuitor al miannei.... :huh:  :scratchchin:

#132
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postmianna, on Jan 21 2007, 20:14, said:

booon. de la spaga am ajuns la sponsorizarile oferite de firme :)

la fel ca mai sus: da, exista si asemenea cazuri. nu, nu e universal valabil.

proful/conferentiarul macar se alege (teoretic) cu ceva cunostinte noi de la congrese. farmacista care-si face concediul pe banii unei firme distribuitoare ... da, se alege si ea cu relaxare si cu un album de fotografii.

in alte domenii n-am lucrat, dar ceva-mi spune ca sunt si-acolo cazuri in care asa se vinde marfa.

si cum eu nu generalizez, n-o sa spun ca asa e pretutindeni, ci doar ca asa am vazut eu cu ochii mei - si dintr-o parte, si din cealalta: firma si sponsorizarile ei nu conditioneaza actul medical. multe preparate sunt intr-adevar bune, si cand medicul le prescrie, le prescrie cu conditia sa creada in eficienta lor, nu cu gandul la Tour Eiffel vazut pe banii firmei.

nu chiar. medicamentele originale sunt foarte putine in comparatie cu genericele. medicamentele originale sunt medicamente muuult mai mult supuse cercetarii, pe cand genericele apar ca ciupercile dupa ploaie (aici ma refer la o oarecare compania indiana!). se stie ca la cele generice, efectele adverse apar mai des si sunt mai variate. de aici si competitia acerba care este pe piata medicamentelor, care face ca sponsorizarile astea sa "convinga" un medic sa prescrie mai "atent" un medicament in functie de sponsor!


#133
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
se pare ca nu vrei sa ma crezi, desi iti spun ca am lucrat si de o parte a baricadei, si de cealalta. no problem, dorm linistita si-asa. si i-as ruga sa doarma linistiti si pe cei care, in urma posturilor tale, pot crede ca un medic va alege deliberat preparatul cu cele mai multe reactii adverse - nu este adevarat.

#134
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postmianna, on Jan 21 2007, 21:23, said:

se pare ca nu vrei sa ma crezi, desi iti spun ca am lucrat si de o parte a baricadei, si de cealalta. no problem, dorm linistita si-asa. si i-as ruga sa doarma linistiti si pe cei care, in urma posturilor tale, pot crede ca un medic va alege deliberat preparatul cu cele mai multe reactii adverse - nu este adevarat.

nu, eu nu am spus asta!

#135
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostTIC, on Jan 21 2007, 21:51, said:

nu, eu nu am spus asta!

ok, ma bucur ca suntem de acord, ca sa nu zapacim lumea.

#136
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
La cat de mult se invata acum in facultatile romanesti si la cata spaga se ia pentru examene sincer imi e frica sa ma mai duc la doctor.

#137
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Poate imi explica si mie cineva cum se face ca unora li se cere tot timpul spaga si au tot timpul parte de tratamente proaste sau cel putin nepotrivite, si altora nu le cere nimeni nimic si sunt tratati corect? Cred ca medicii aia care cer spaga sunt telepati, si aleg cu precizie persoanele carora sa le ceara ceva (ceva gen "bai frate, nenea asta are fata de om care da spaga si dup-aia nici nu se duce la politie, ia sa cer"?) Nu pot sa spun ca am avut probleme mari de sanatate, dar am avut cazuri infamilie, persoane tratate la Tg Mures, Cluj, Brasov si Bucuresti (deci nu intr-un singur spital), operate de mai multe ori, carora nu le-a cerut nimeni nimic. O matusa cu vechime in spitale (21 de operatii, daca va puteti imagina asa ceva!) e singura despre care stiu ca impartea sapunuri si bomboane la asistente ca sa-i schimbe mai des pansamentele si pungile de colostomie. Restul ... Flori si strangeri de mana la extrenare. Am nascut doi copii, si am fost tratata in ambele cazuri exact ca si colegele de salon care bagasera in buzunarul doctorilor plicuri cu bani. Si am vazut si persoane care fugeau dupa medic prin parcare ca sa-i dea plicul surpriza. Nici nu mi s-a cerut direct ceva, si nici aluzii nu mi s-au facut, sau poate pricep eu mai greu aluziile. O singura data am incercat sa dau spaga unui medic cand eram studenta, pentru o motivare, si n-am reusit. Am intrat cu un buchet de flori si o cutie de ness si am iesit cu cutia de ness. Mi-a fost rusine sa i-o dau. Si motivarea am primit-o, ca a inteles femeia ca era dupa pasti si am stat si eu mai mult acasa.

#138
arbmed

arbmed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007
Strict on-topic: DA! (Inclusiv daca prin comportamentul lor dau exemplu negativ - macar invata studentii ca asa NU trebuie sa faca). Eu unul nu permit persoanlului din subordine sa foloseasca expresii de genul "bai", "mamaie", "tataie" la adresa pacientilor.

On-topic: Cel care conditioneaza actul medical (direct / prin asistente / prin atitudine) e un criminal. Cel care ofera spaga (fara sa i se ceara) e, de cele mai multe ori, speriat. Cel care accepta spaga (fara sa o fi cerut / dorit) o face pentru ca moare de foame sau ca sa nu jigneasca pacientul.

Off-topic: Sunt medic de 9 ani. Numai eu i familia stim cat am cheltuit in facultate si dupa (tratate, atlase, taxe concursuri etc. etc.). Am ocupat, prin concurs, posturi incepand cu un mic sat, trecand prin orasele, pana la un loc de munca in capitala. Salariul e jignitor de mic in comparatie cu alte categorii sociale (soferi, muncitori din constructii), dar in viata mea nu am cerut spaga. Am preferat sa am mai multe locuri de munca, inclusiv in afara sistemului sanitar, ca sa pot sa traiesc decent. Daca mi se ofera spaga, incerc sa nu o accept, dar exista pacienti foarte insistenti (unul mi-a strecurat plicul cu bani printre niste hartii cu care mergeam la director, la semnat; nu am observat ce a facut respectivul si plicul a fost gasit de director, care a inceput sa rada homeric, stiind ca eu refuz spaga). Daca vine omul cu o cutie de bomboane sau de ness nu refuz, de cele mai multe ori o impart cu asistenta mea, daca se aduna mai mult de o cutie luam fiecare cate una; daca lasa bani (cu forta - lasa banii si iese rapid din cabinet, sau il pune dracu' si imi ofera spaga pe hol) o pun pe asistenta sa cumpere materiale pentru cabinet sau ii dau ei o parte (ea castiga chiar mai putin decat mine). Ce te faci insa cu oamenii sanatosi, care imi intra in cabinet si ofera spaga in speranta ca vor obtine ceva ilicit (avize medicale fara acoperire, sa intre primii la consultatii, mai ales daca e coada la receptie, ca ei sunt smecheri si ceilalti prosti)? Eu efectiv pe astfel de oameni ii dau afara pe branci din cabinet. Chiar daca unii colegi ma vorbesc pe la spate, cica as fi "dus".

In alta ordine de idei, am fosti colegi de facultate care asteapta spaga chiar si de la mine, dar cu asteptatul raman. Si fereasca Dumnezeu sa ceara de la obraz, ca ii aduc DNA-ul pe cap!

Cat despre studenta cu poza - e o poza inofensiva, fata da dovada de teribilismul inceputului. Pe vremea cand faceam disectii noi nici macar nu aveam echipament de protectie. O sa-i treaca si aceasta euforie si o sa se jeneze de momentul cu poza.

Si cand scrieti ca doctorii iau spaga, ganditi-va ca exista si rezidenti care traiesc de pe o zi pe alta, din banii parintilor, doctorite "de tara" care fac desculte kilometri de teren, si medici care muncesc o viata ca sa moara de foame la pensie. Marea lor majoritate nu iau spaga, si, cu atat mai putin, nu au cerut vreodata.

#139
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postarbmed, on Jan 24 2007, 23:49, said:

Si cand scrieti ca doctorii iau spaga, ganditi-va ca exista si rezidenti care traiesc de pe o zi pe alta, din banii parintilor, doctorite "de tara" care fac desculte kilometri de teren, si medici care muncesc o viata ca sa moara de foame la pensie. Marea lor majoritate nu iau spaga, si, cu atat mai putin, nu au cerut vreodata.

Nu vor mai fi asemenea rezidenti  :nonobad: Plecam cu totii in Anglia, Franta sau pe unde ne-or mai primi. Si in afara de bani vom avea si parte si de ceva rar: respect din partea pacientului si a colaboratorilor.

Nu ne-a mai anuntat nenea ala suparat daca si-a mai facut RMN-ul, si daca da, cum: pe banii lui sau moka. Internetul si mai ales google da impresia oricui ca stie mai mult decat medicul, de la diagnostic la tratament. Poate ar trebui inlocuit medicul de familie cu google, si spitalul cu o policlinica privata care face orice examen la cerere si da rezultatul pe CD, ca sa poata fi interpretat de un soft performant.

Ce doctori? Ce studenti model? Daca pacientul oricand stie mai bine si oricum studentul e un tampit si un spagar care a promovat doar pe spinarea unor profesori incompetenti.....

#140
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View Postmaltese, on Jan 28 2007, 00:35, said:

Nu vor mai fi asemenea rezidenti  :nonobad: Plecam cu totii in Anglia, Franta sau pe unde ne-or mai primi.
Ai uitat de Congo, Somalia, Palau, acolo sunt ceva sanse.

Edited by Franco222, 28 January 2007 - 02:01.


#141
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Foarte off-topic: Vreau sa spun ca as merge in Congo si Somalia, daca s-ar potoli un pic cu razboaiele civile. Nu mi-ar placea deloc sa fiu implicata intr-un razboi despre care nu stiu nimic. Si in Palau as pleca si maine, sa stau la mare, la soare, sa fac scufundari, sa mai curat o rana infectata sau sa le vorbesc despre diabet.

#142
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Ai putea sa te instruiesti putin si atunci nu vei mai putea fi implicata intr-un razboi despre care nu stii nimic.

Edited by Franco222, 28 January 2007 - 20:22.


#143
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFranco222, on Jan 28 2007, 20:17, said:

Ai putea sa te instruiesti putin si atunci nu vei mai putea fi implicata intr-un razboi despre care nu stii nimic.


OK, scuze, m-am exprimat gresit. Nu as vrea sa fiu implicata in niciun razboi, cunoscut sau necunoscut.

#144
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
hai sa ne-ntoarcem la medicina in timp de pace, ok?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate