Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Doctorii modeleaza studentii model ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#91
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postulise28, on Jan 17 2007, 10:21, said:

noi,cei cu cativa ani mai mari ca ea,nu am avut norocul asta sa invatam pe cadavre...ci din atlas!!!!
Ai studiat cumva medicina inaintea aparitiei facultatilor de medicina? Nu de alta, dar disectiile au aparut (au fost permise) de cand s-au infiintat primele facultati de medicina. E drept, era pe vremea chirurgilor-barbieri si a celor cu roba lunga si nu aveau voie sa taie decat un cadavru in fiecare an universitar, dar tot taiau.
Mai exact, din ce epoca ai poposit aici?

#92
ulise28

ulise28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.05.2006

View PostTabu, on Jan 17 2007, 10:28, said:

Ai studiat cumva medicina inaintea aparitiei facultatilor de medicina? Nu de alta, dar disectiile au aparut (au fost permise) de cand s-au infiintat primele facultati de medicina. E drept, era pe vremea chirurgilor-barbieri si a celor cu roba lunga si nu aveau voie sa taie decat un cadavru in fiecare an universitar, dar tot taiau.
Mai exact, din ce epoca ai poposit aici?
tu nu ai dreptul sa jignesti..pt ca daca nu stii afli acuma..la IASI in perioada 2003-2005 NU s-au facut disectii pe cadavre!!!nu s-au facut disectii deloc...poate ai auzit de dl NETTER .....el ne-a salvat!!!!

#93
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postulise28, on Jan 17 2007, 10:38, said:

tu nu ai dreptul sa jignesti..pt ca daca nu stii afli acuma..la IASI in perioada 2003-2005 NU s-au facut disectii pe cadavre!!!nu s-au facut disectii deloc...poate ai auzit de dl NETTER .....el ne-a salvat!!!!
Cine a jignit pe cine? Ti-e bine?
Si de ce nu s-au facut disectii pe cadavre in acea perioada?

#94
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostTabu, on Jan 17 2007, 10:28, said:

Ai studiat cumva medicina inaintea aparitiei facultatilor de medicina? Nu de alta, dar disectiile au aparut (au fost permise) de cand s-au infiintat primele facultati de medicina. E drept, era pe vremea chirurgilor-barbieri si a celor cu roba lunga si nu aveau voie sa taie decat un cadavru in fiecare an universitar, dar tot taiau.
Mai exact, din ce epoca ai poposit aici?
uite, vezi, cind nu stii mai bine nu zici nimic, decit sa dai cu bita-n balta , si cu atit mai putin sa ironizezi lumea.... :nonobad:
La Iasi a fost o perioada, daca nu ma insel ( desi s-ar putea sa ma insel, prietena mea care era la Iasi s-a transferat la Tg Mures si nu mai stiu ce mai e pe acolo) perioada continua si in ziua de azi, in care nu au avut cadavre. nici macar unul singur. nici o mina, nici un picior. Singurul "instrument didactic " pe care-l aveau era un craniu sau cap ( din nou memoria nu ma ajuta, my bad), pe care in functie de asistentul cu care faceai aveai onoarea sa-l admiri  asa cum am admirat noi la inceput borcanele din muzeul de anatomie. fara sa-l atingi. intr-adevar netterul era "baza", mai incoace ( adica acum vreo 3 ani cred) aveau si niste manechine/mulaje din plastic cu care se "jucau". cel putin asta mi-a zis bubu....
poate cineva care e la medicina la iasi sau a facut medicina la iasi ne spune mai multe....
si apropo de subiectul discutiei.....am niste filmulete de la anatomie...unul de torace....membre...si niste sectiuni care fac toti banii. now blame me  :naughty:

Edited by rox, 17 January 2007 - 17:36.


#95
ulise28

ulise28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.05.2006

View Postrox, on Jan 17 2007, 17:35, said:

uite, vezi, cind nu stii mai bine nu zici nimic, decit sa dai cu bita-n balta , si cu atit mai putin sa ironizezi lumea.... :nonobad:
La Iasi a fost o perioada, daca nu ma insel ( desi s-ar putea sa ma insel, prietena mea care era la Iasi s-a transferat la Tg Mures si nu mai stiu ce mai e pe acolo) perioada continua si in ziua de azi, in care nu au avut cadavre. nici macar unul singur. nici o mina, nici un picior. Singurul "instrument didactic " pe care-l aveau era un craniu sau cap ( din nou memoria nu ma ajuta, my bad), pe care in functie de asistentul cu care faceai aveai onoarea sa-l admiri  asa cum am admirat noi la inceput borcanele din muzeul de anatomie. fara sa-l atingi. intr-adevar netterul era "baza", mai incoace ( adica acum vreo 3 ani cred) aveau si niste manechine/mulaje din plastic cu care se "jucau". cel putin asta mi-a zis bubu....
poate cineva care e la medicina la iasi sau a facut medicina la iasi ne spune mai multe....
si apropo de subiectul discutiei.....am niste filmulete de la anatomie...unul de torace....membre...si niste sectiuni care fac toti banii. now blame me  :naughty:
ai dreptate...in anul 2  am avut ocazia sa tinem o piesa de disectie in mana..si aia a fost ...creierul.Azi am aflat ca la alti colegi de-ai mei in anul 1 le-a mai fost adus un membru superior..si cam atat!!Acum la cei de anul intai ,pt ca institutul de anatomie a fost dat in folosinta au parte de niste cadavre..nu mai conteaza cum arata dar important este ca au pe ce invata!!Asta a fost situatia de atunci...noi nu puteam face nimic :bye:

#96
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
vi s-a dat si o explicatie pentru lipsa materialului didactic? a crescut chiar atat nivelul de trai in tara noastra, incat nu mai exista cadavre fara apartinatori intr-un oras universitar? ca stiu ca la noi e departe conceptul de a-ti lasa ramasitele pamantesti sa fie studiate de viitorii medici, dar nu credeam ca-i penuria asa mare.

#97
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postmianna, on Jan 17 2007, 18:18, said:

vi s-a dat si o explicatie pentru lipsa materialului didactic? a crescut chiar atat nivelul de trai in tara noastra, incat nu mai exista cadavre fara apartinatori intr-un oras universitar? ca stiu ca la noi e departe conceptul de a-ti lasa ramasitele pamantesti sa fie studiate de viitorii medici, dar nu credeam ca-i penuria asa mare.
conceptul nu e doar departe, ci si oarecum ilegal. :). problema e destul de spinoasa si cu multe fatete...la un moment dat pina si martorii lui iehova protestau ca "ciopirtim ramasitele umane" si cereau sa li se dea lor cadavrele sa le ingroape pe cheltuiala lor...
Sunt oameni care vin la catedra de anatomie si vor sa-si doneze corpul facultatii pentru cercetare, si ii trimit acasa asa cum au venit. Nu poti sa-ti donezi corpul decat printr-un act notarial facut in viata cu care sa te inscrii in registrul national al donatorilor, bla-bla-bla. hirtogarie
Si comercializarea corpului uman e interzisa.
In schimb, a fost o situatie in care a venit un..."nene" sa revendice un cadavru vechi de cand lumea, ca e tatal lui care disparuse nu-stiu-cind si ca vrea sa-l ia sa-l ingroape. Asta atunci cand a aparut legea cu ajutorul social de inmormintare. Bineinteles ca nu i-a dat nimeni cadavrul, ca n-avea nici o dovada, venise cu o poza si nici pe departe nu aducea cu cadavrul, oricit de vechi era...
legislatia "in domeniu" spune ca:

"4.prelevarea de organe, ţesuturi şi/sau celule de la persoanele decedate se face numai cu consimţământul scris a cel puţin unu dintre membrii majori ai familiei sau al rudelor, în următoarea ordine: soţ, părinte, copil, frate, soră. În absenţa acestora, consimţământul va fi luat de la persoana autorizată, în mod legal, conform legislaţiei în domeniu, să îl reprezinte pe defunct; în ambele situaţii se procedează conform modelului prevăzut în anexa nr. 4;

5. prelevarea se poate face fără consimţământul membrilor familiei dacă, în timpul vieţii, persoana decedată şi-a exprimat deja opţiunea în favoarea donării, printr-un act notarial de consimţământ pentru prelevare sau înscrierea în Registrul naţional al donatorilor de organe, ţesuturi şi celule, conform modelului prevăzut în anexa nr.5;"

cum cadavrele care ajung pe mesele de disectie din facultati sunt in general detinuti/aurolaci/boschetari/persoane fara familie/nerevendicate, e usor de inteles ca nu au facut in timpul vietii vreun act de donatie in acest scop si ca nici nu are cine sa dea cu semnatura ca e de acord...

Edited by rox, 17 January 2007 - 19:03.


#98
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrox, on Jan 17 2007, 18:57, said:

conceptul nu e doar departe, ci si oarecum ilegal. :). problema e destul de spinoasa si cu multe fatete...la un moment dat pina si martorii lui iehova protestau ca "ciopirtim ramasitele umane" si cereau sa li se dea lor cadavrele sa le ingroape pe cheltuiala lor...
Sunt oameni care vin la catedra de anatomie si vor sa-si doneze corpul facultatii pentru cercetare, si ii trimit acasa asa cum au venit. Nu poti sa-ti donezi corpul decat printr-un act notarial facut in viata cu care sa te inscrii in registrul national al donatorilor, bla-bla-bla. hirtogarie
Si comercializarea corpului uman e interzisa.


imi scapa ilegalitatea. bun, cu hartie notariala sa fie (la preturile de la notari cred ca multi ar face stanga-mprejur :) ) - si nu vad unde-i comercializarea - pe gratis, draga mea, pe gratis, pentru binele stiintei  :P

recunosc ca n-am studiat legislatia, si nici nu stiu daca cea referitoare la organe/tesuturi se aplica si la cadavre, sau e alta, speciala.

dar revenind - ni s-au terminat boschetarii?  :o

#99
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postmianna, on Jan 17 2007, 19:05, said:

imi scapa ilegalitatea. bun, cu hartie notariala sa fie (la preturile de la notari cred ca multi ar face stanga-mprejur :) ) - si nu vad unde-i comercializarea - pe gratis, draga mea, pe gratis, pentru binele stiintei  :P

recunosc ca n-am studiat legislatia, si nici nu stiu daca cea referitoare la organe/tesuturi se aplica si la cadavre, sau e alta, speciala.

dar revenind - ni s-au terminat boschetarii?  :o
pai ilegal e ca boschetar fiind n-ai facut act notarial cit ai fost in viata si fara act notarial ciuciu donat...ar fi interesant sa aflam totusi care e legea in sensul asta...poate e vreun priceput prin zona.
cit despre comercializare, aminteam doar ca e interzisa

#100
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
nu la iasi au fost gasite prin nustiuce padure parti ale corpului si organe umane, de le mancau cainii?

Edited by TIC, 17 January 2007 - 19:12.


#101
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
or fi fost, legatura cu cadavrele de la medicina este......?

#102
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrox, on Jan 17 2007, 19:10, said:

pai ilegal e ca boschetar fiind n-ai facut act notarial cit ai fost in viata si fara act notarial ciuciu donat...ar fi interesant sa aflam totusi care e legea in sensul asta...poate e vreun priceput prin zona.
cit despre comercializare, aminteam doar ca e interzisa


deci eu prin "concept" ma refeream la donarea in timpul vietii (eh, exprimare ambigua, intelegeti ce zic oricum), de asta nu pricepeam de ce zici ca-i ilegala.

#103
ulise28

ulise28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.05.2006

View Postmianna, on Jan 17 2007, 18:18, said:

vi s-a dat si o explicatie pentru lipsa materialului didactic? a crescut chiar atat nivelul de trai in tara noastra, incat nu mai exista cadavre fara apartinatori intr-un oras universitar? ca stiu ca la noi e departe conceptul de a-ti lasa ramasitele pamantesti sa fie studiate de viitorii medici, dar nu credeam ca-i penuria asa mare.
atunci au invocat faptul ca Institutul de Anatomie era in renovare si ca nu au unda sa aduca cadavrul...ce-i drept orele de anatomie acum 3 ani se desfasurau intr-o cladire veche care statea sa se darame...si normal ca numai corpurile alea neinsufletite nu mai lipseau de acolo...Asistentii si-au dat silinta sa ne faca sa intelegem cat mai bine "cu ce se mananca" anatomia..situatia fiind de asa natura...Ciudat este faptul ca inaintea mea ..adica in 2002 s-a lucrat pe cadavru...si dupa ce am intrat noi in clinica..adik anu 3...cei mai mici, au inceput iar sa lucreze...si apropos de chestia asta am o prietena care a avut ocazia sa invete pe cadavru si...sa stiti ca nu miroase....ca sunt aproape uscati...ca nu au de unde sa aduca de fiecare data unul nou.. :nonobad:

#104
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postulise28, on Jan 17 2007, 19:25, said:

atunci au invocat faptul ca Institutul de Anatomie era in renovare si ca nu au unda sa aduca cadavrul...ce-i drept orele de anatomie acum 3 ani se desfasurau intr-o cladire veche care statea sa se darame...si normal ca numai corpurile alea neinsufletite nu mai lipseau de acolo...Asistentii si-au dat silinta sa ne faca sa intelegem cat mai bine "cu ce se mananca" anatomia..situatia fiind de asa natura...Ciudat este faptul ca inaintea mea ..adica in 2002 s-a lucrat pe cadavru...si dupa ce am intrat noi in clinica..adik anu 3...cei mai mici, au inceput iar sa lucreze...si apropos de chestia asta am o prietena care a avut ocazia sa invete pe cadavru si...sa stiti ca nu miroase....ca sunt aproape uscati...ca nu au de unde sa aduca de fiecare data unul nou.. :nonobad:


In 2002 erau 2 cadavre, din care un membru superior si unul inferior erau "noi". Am avut "onoarea" de a diseca coapsa, eu si un coleg. Doamne ce frig era, si sala de la parter avea draperii in loc de geamuri.
Schelete erau, nu eram batuti de soarta, ci doar eram la locul potrivit in momentul nepotrivit (renovarea)

Nu stiu ce e acum in institutul cel nou, am intrat doar in amfiteatru care arata excelent. Si pana la urma, cand esti in anul I nu cadavrul te intereseaza. Pentru cei care au trecut de preclinic chestia cu cadavrul tine doar de nostalgie si nu de aplicatiile practice.

Si in legatura cu titlul:doctorii modeleaza studenti model, DA, atitudinea si persoana asistentului de anatomie a fost un factor care mi-a influentat viata de student (si a colegilor, toti recunosc asta) in sens pozitiv.

#105
Marius Hood

Marius Hood

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.01.2007
Mi-am facut acest topic dintr-un singur motiv. Citind diverse subiecte, in care unii medici erau acuzati ca iau spaga, am vazut raspunsul unui user(probabil medic si el) cum ca in medicina nu exista padure fara uscaturi. Adevarul este, si va rog sa cititi cu atentie aceste cuvinte, ca medicina romaneasca (adica cadrele medicale) sunt o padure de uscaturi, printre care mai sunt si crengute verzi. Sper ca noile generatii sa se indrepte din punct de vedere moral. Opinia mea de simplu om in descrierea acestei situatii este urmatoarea:
- medicii din Romania (cu cateva exceptii) din punct de vedere salarial nu o duc foarte bine (inca tot sistemul romanesc medical e scufundat rau de tot in mentalitati comuniste).
- marea masa a medicilor din Romania (chiar daca nu au salarii foarte mari) au un nivel al veniturilor foarte ridicat (comparativ cu oamenii obisnuiti) si aceste venituri vin in general din disperarea oamenilor bolnavi (unii sunt cred, descendenti ai vampirilor dar in loc de sange vor bani).
- este adevarat ca probabil o mica parte au tupeul sa vina sa-ti ceara bani in mod direct (in general mergi la spital si te trimit la clinica personala unde platesti niste taxe de nu vezi bine, se uita si te trateaza ca pe un gunoi, mai ales ca un bolnav are nevoie de acest tratament, si daca-i bagi ceva in buzunar atunci e numai lapte si miere) si doar o foarte mica parte(si astia chiar exista) nu accepta spaga de loc(si nu au BMW 2006 ci sunt oameni normali, buni profesionisti si civilizati).
- am vazut spitale care se daramau si medicii de la spital aveau o clinica super amenajata.
- dragi tovarasi medici, cu toate ca sunteti platiti prost, cereti bani de la nenorocitii de politicieni nu de la oameni bolnavi, disperati, saraci, si care castiga mai putin decat oricare dintre voi (aia cu multi bani merg in alta tara, numai la noi nu).
- nu uitati ca voi nu fabricati brichete, ci chiar aveti viata unor oameni in mainile voastre (adevarul e ca, dupa parerea mea, daca nu constientizati asta nu aveti ce cauta in medicina).
- tineti minte ca nu doar voi a-ti facut o facultate, si sunt si altii care invata destul de mult, si chiar dupa terminarea facultatii.
- spaga care exista in sistemul medical nu e cultivata de pacienti ci de personalul sistemului medical (nu dau bani fara a fi obligat decat la cersetori, daca mi-e mila de ei).
- nu sunteti singurii din tara care iau spaga, dar pozitia voastra e una dintre cele mai critice.
- nu fugiti de malpraxis ca de dracu, trebuie sa fiti responsabilizati intr-un mod.

Mai sunt si alte pucte de vedere pe care le v-oi expune daca v-oi avea ocazia si timpul necesar, dar as vrea sa va spun de ce am deschis aceasta discutie.
Sunt angajat la o companie si nu am posibilitatea de a alege cun sa-mi platesc asigurarea de sanatate(asa ca-mi este luata direct din salariu). Castig binisor si cam 5 mil merg lunar la Sanatate. Am avut destule probleme medicale si toate medicamentele prescrise le-am cumparat pe banii mei, cam 2->3 mil / luna uneori. In urma cu ceva timp datorita unor dureri in diferite zone ale corpului an dorit sa-mi fac un examen RMN. Mi s-a spus de la medicul de familie(care va deveni fostul medic) ca pot sa-l fac pe banii mei (era clar ca astepta ceva dar sunt satul de KKT-ri de astea, wiskey pt un concediu medical la care aveam tot dreptul si tot felul de atentii), si m-am saturat sa fiu prostul lumii si sa dau lunar bani de un test RMN si o data la 5 ani sa nu pot sa-mi fac unul. Inteleg ca sunt si alti bolnavi care au nevoie mai mare decat mine de tratamente, dar vreau si eu un amarat de test de 4.5 mil de lei cand platesc 5 mil lunar.

Stiu ca topicul e cam lung dar astept opinii de la cei interesati.



Nu, nu ti-ai facut topic, parerile tale stau linistite si aici.

sfat: invata sa scrii "voi" si "ati' (asta la prima vedere, or mai fi si altele).

Edited by mianna, 20 January 2007 - 22:56.


#106
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Factorul uman e supus greselii. Sau pacatului, daca preferi un ton religios. Nu conteaza ca esti medic, preot, politician. O profesie nu e nobila in sine, si nici nu confera noblete, doar omul  poate alege sa fie nobil.
Critici pe "medicii din Romania" si ce rezolvi? Whats the point ?

#107
Marius Hood

Marius Hood

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.01.2007

View PostFranco222, on Jan 20 2007, 22:47, said:

Factorul uman e supus greselii. Sau pacatului, daca preferi un ton religios. Nu conteaza ca esti medic, preot, politician. O profesie nu e nobila in sine, si nici nu confera noblete, doar omul  poate alege sa fie nobil.
Critici pe "medicii din Romania" si ce rezolvi? Whats the point ?
M-as astepta la mai mult din noua generatie, as vrea sa vada si ei realitatea(majoritatea medicilor nu sunt OK) si as vrea ca cei care citesc acest topic si sunt sau vor deveni medici sa-si trateze pacientii cu respect si omenie (cu mai multa decat se intampla acum). In rest pot sa spun ca eu sunt un produs al medicinei romanesti(am fost foarte bolnav si am avut foarte putine sanse de supravietuire) dar am avut norocul sa dau peste o crenguta de aia verde, care a pus suflet, si nu m-a tratat rau, nu mi-a cerut nici un ban si se vedea pe ea ca nici nu astepta(a luat un buchet de flori ). Nu am mai vazut un medic de acel tip de peste 10 ani. E un pic dureros avand o persoana apropiata din familie, destul de bolnava. Nu astept nimic in plus si eu ma refer la medici din Romania, si nu la toti medicii din Romania.

View PostMarius Hood, on Jan 20 2007, 21:27, said:


Nu, nu ti-ai facut topic, parerile tale stau linistite si aici.

sfat: invata sa scrii "voi" si "ati' (asta la prima vedere, or mai fi si altele).

Multumesc pentru corecturile gramaticale. Cred ca ai fi o profesoara de romana excelenta, probabil ca in alte domenii nu prea te descurci din moment ce mi-am exprimat o opinie despre anumiti medici din Romania si tu te apuci sa-mi corectezi greselile gramaticale.

#108
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostMarius Hood, on Jan 20 2007, 23:13, said:

Multumesc pentru corecturile gramaticale. Cred ca ai fi o profesoara de romana excelenta, probabil ca in alte domenii nu prea te descurci din moment ce mi-am exprimat o opinie despre anumiti medici din Romania si tu te apuci sa-mi corectezi greselile gramaticale.

cu mult prea multe generalizari (chit ca sustii ca tu nu faci), si pe moment imi scapa legatura intre spitalul de stat si clinica particulara - si anume de ce ar baga un medic banii in spital. restul cand oi avea timp, e lung intr-adevar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate