Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Luxare de glezna

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.274
  • Înscris: 26.02.2005
Azi, in timpul unui meci de baschet mi-am luxat glezna. Acelasi lucru ca si in urma cu 6 luni.
Laba piciorului umflata, dureri.

Stie cineva vreun remediu, nu conteaza cat de costisitor, care sa dea rezultate mai rapide decat creme de diclofenac, pastile si gheata?

Am stat 3 saptamani cu piciorul stang distrus, nu mai vreau inca trei si la dreptul :(

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
Daca intr-adevar e luxata, diclofenacul si gheata nu ajuta. Inseamna ca suprafetele articulare nu mai sunt in contact, si ligamentele sunt rupte sau intinse. E nevoie de radiografie, reducere si imobilizare cateva saptamani in aparat gipsat. Si daca s-a redus singura, tot e nevoie de imobilizare, pentru ca altfel nu rezista si poate sa se luxeze din nou (glezna are de suportat o greutate destul de mare). Se considera ca o luxatie poate fi mai grava decat o fractura.

Daca vrei sa spui altceva, si de fapt nu e luxata, ci entorsata, nu e asa grav, dar nici multe nu se pot face. Exista formula mnemotehnica RICE: Rest, Ice, Compression, Elevation (odihna, gheata (cam 20-30 minute la 2-3 ore), compresie si ridicarea piciorului drept).

Apoi Diclofenac (eventual gel), Ibuprofen sau alt antiinflamator.

Apropo, glezna e deformata?

Si menajeaza-te, nu forta.

Succes

#3
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.274
  • Înscris: 26.02.2005

View Postantigen, on Aug 14 2006, 21:39, said:

Daca intr-adevar e luxata, diclofenacul si gheata nu ajuta. Inseamna ca suprafetele articulare nu mai sunt in contact, si ligamentele sunt rupte sau intinse. E nevoie de radiografie, reducere si imobilizare cateva saptamani in aparat gipsat. Si daca s-a redus singura, tot e nevoie de imobilizare, pentru ca altfel nu rezista si poate sa se luxeze din nou (glezna are de suportat o greutate destul de mare). Se considera ca o luxatie poate fi mai grava decat o fractura.

Daca vrei sa spui altceva, si de fapt nu e luxata, ci entorsata, nu e asa grav, dar nici multe nu se pot face. Exista formula mnemotehnica RICE: Rest, Ice, Compression, Elevation (odihna, gheata (cam 20-30 minute la 2-3 ore), compresie si ridicarea piciorului drept).

Apoi Diclofenac (eventual gel), Ibuprofen sau alt antiinflamator.

Apropo, glezna e deformata?

Si menajeaza-te, nu forta.

Succes

Ma scuzi, eu am fost stupid, e vorba de o entorsa.
Mi-a ramas in cap de cand ma intrebau prietenii prin parc.

Ms mult pentru sfaturi.

LE : Nu este deformata, insa s-a umflat laba piciorului. Exact cum am patit si la stangul. Dar exact, tras la indigo. Numai ca acolo jucam volei cu prietena cand era ea la antrenamente :P

Editat de Ossiriss, 14 august 2006 - 23:50.


#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
Pai nu cred ca ti-am spus ceva ce nu stiai deja. Ai deja experienta, dar ai cam terminat gleznele... Poate ar trebui sa schimbi incaltamintea.

#5
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.274
  • Înscris: 26.02.2005

View Postantigen, on Aug 14 2006, 21:57, said:

Pai nu cred ca ti-am spus ceva ce nu stiai deja. Ai deja experienta, dar ai cam terminat gleznele... Poate ar trebui sa schimbi incaltamintea.

Pai nu a fost de la incaltaminte ca am adidasi "profesionali" daca se poate spune asa. A fost o ridicatura pe teren si cand am aterizat dintr-o saritura mi-a alunecat piciorul si am picat fix pe exteriorul lui.

#6
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.167
  • Înscris: 27.06.2006
de fiecare data cand mi-am scrantit piciorul la baschet n-am avut de ales, decat sa iau o pauza...

#7
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.274
  • Înscris: 26.02.2005

View Postcrst_g, on Aug 15 2006, 05:42, said:

de fiecare data cand mi-am scrantit piciorul la baschet n-am avut de ales, decat sa iau o pauza...

E bine ca tu doar ti l-ai scarantit.

#8
edicraciun

edicraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 19.05.2005
Ar trebui sa faci si o radiografie, mai ales daca s-a invinetit.

#9
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.274
  • Înscris: 26.02.2005
De maine ma apuc de scoala de soferi...Sa vad cat ma tine picioru :D sau cati o sa omor pe trecerea de pietoni. Daca sunteti din Pitesti nu iesiti maine dupa 6 pe strada!!!E spre binele vostru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate