Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Luxare de glezna

  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Azi, in timpul unui meci de baschet mi-am luxat glezna. Acelasi lucru ca si in urma cu 6 luni.
Laba piciorului umflata, dureri.

Stie cineva vreun remediu, nu conteaza cat de costisitor, care sa dea rezultate mai rapide decat creme de diclofenac, pastile si gheata?

Am stat 3 saptamani cu piciorul stang distrus, nu mai vreau inca trei si la dreptul :(

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Daca intr-adevar e luxata, diclofenacul si gheata nu ajuta. Inseamna ca suprafetele articulare nu mai sunt in contact, si ligamentele sunt rupte sau intinse. E nevoie de radiografie, reducere si imobilizare cateva saptamani in aparat gipsat. Si daca s-a redus singura, tot e nevoie de imobilizare, pentru ca altfel nu rezista si poate sa se luxeze din nou (glezna are de suportat o greutate destul de mare). Se considera ca o luxatie poate fi mai grava decat o fractura.

Daca vrei sa spui altceva, si de fapt nu e luxata, ci entorsata, nu e asa grav, dar nici multe nu se pot face. Exista formula mnemotehnica RICE: Rest, Ice, Compression, Elevation (odihna, gheata (cam 20-30 minute la 2-3 ore), compresie si ridicarea piciorului drept).

Apoi Diclofenac (eventual gel), Ibuprofen sau alt antiinflamator.

Apropo, glezna e deformata?

Si menajeaza-te, nu forta.

Succes

#3
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005

View Postantigen, on Aug 14 2006, 21:39, said:

Daca intr-adevar e luxata, diclofenacul si gheata nu ajuta. Inseamna ca suprafetele articulare nu mai sunt in contact, si ligamentele sunt rupte sau intinse. E nevoie de radiografie, reducere si imobilizare cateva saptamani in aparat gipsat. Si daca s-a redus singura, tot e nevoie de imobilizare, pentru ca altfel nu rezista si poate sa se luxeze din nou (glezna are de suportat o greutate destul de mare). Se considera ca o luxatie poate fi mai grava decat o fractura.

Daca vrei sa spui altceva, si de fapt nu e luxata, ci entorsata, nu e asa grav, dar nici multe nu se pot face. Exista formula mnemotehnica RICE: Rest, Ice, Compression, Elevation (odihna, gheata (cam 20-30 minute la 2-3 ore), compresie si ridicarea piciorului drept).

Apoi Diclofenac (eventual gel), Ibuprofen sau alt antiinflamator.

Apropo, glezna e deformata?

Si menajeaza-te, nu forta.

Succes

Ma scuzi, eu am fost stupid, e vorba de o entorsa.
Mi-a ramas in cap de cand ma intrebau prietenii prin parc.

Ms mult pentru sfaturi.

LE : Nu este deformata, insa s-a umflat laba piciorului. Exact cum am patit si la stangul. Dar exact, tras la indigo. Numai ca acolo jucam volei cu prietena cand era ea la antrenamente :P

Edited by Ossiriss, 14 August 2006 - 23:50.


#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Pai nu cred ca ti-am spus ceva ce nu stiai deja. Ai deja experienta, dar ai cam terminat gleznele... Poate ar trebui sa schimbi incaltamintea.

#5
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005

View Postantigen, on Aug 14 2006, 21:57, said:

Pai nu cred ca ti-am spus ceva ce nu stiai deja. Ai deja experienta, dar ai cam terminat gleznele... Poate ar trebui sa schimbi incaltamintea.

Pai nu a fost de la incaltaminte ca am adidasi "profesionali" daca se poate spune asa. A fost o ridicatura pe teren si cand am aterizat dintr-o saritura mi-a alunecat piciorul si am picat fix pe exteriorul lui.

#6
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
de fiecare data cand mi-am scrantit piciorul la baschet n-am avut de ales, decat sa iau o pauza...

#7
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005

View Postcrst_g, on Aug 15 2006, 05:42, said:

de fiecare data cand mi-am scrantit piciorul la baschet n-am avut de ales, decat sa iau o pauza...

E bine ca tu doar ti l-ai scarantit.

#8
edicraciun

edicraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.05.2005
Ar trebui sa faci si o radiografie, mai ales daca s-a invinetit.

#9
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
De maine ma apuc de scoala de soferi...Sa vad cat ma tine picioru :D sau cati o sa omor pe trecerea de pietoni. Daca sunteti din Pitesti nu iesiti maine dupa 6 pe strada!!!E spre binele vostru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate