Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#1549
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postanacata09, on 03 ianuarie 2015 - 22:56, said:

1) conteaza asa de mult daca nu dau bacul la geografie?
5) ce nota iti trebuie sau pe ce loc trebuie sa te plasezi pentru a instra la stat?
Fiecare universitate are metodologia proprie de admitere. Asa ca ia si studiaza pe la fiecare ( http://www.edu.ro/in.../articles/c108/ ) sau la cea dorita. Tot pe acolo gasesti si datele din anii anteriori insa e loterie sa presupui ca si anul acesta se vor incadra intre aceleasi limite ! Se ia in ordine descrescatoare pana se ocupa locurile scoase.

View Postanacata09, on 03 ianuarie 2015 - 22:56, said:

3) As avea o meserie buna dupa?
Numai tu stii. Eu nu am nici o atractie fata de domeniul in cauza, nu-i dau sanse prea multe. Dar e irelevant ce cred eu, tu poti sa ai o mare pasiune, sa te atraga, sa faci cu placere totul, sa excelezi, sa fii opusul meu. Ori asta conteaza, omul si dorinta lui, nu parerea altuia.

View Postanacata09, on 03 ianuarie 2015 - 22:56, said:

4) Aveti vreo idee pe unde se face practica?
Tot ca fapt general, facultatea nu-i scoala de meserii ci invatamant superior (cu practica, teorie, materii ce nu-ti vor fi pe plac sau nu le intelegi rostul acum). Stilul din liceu, dadaceala, nu se regaseste aici. Strict cursurile predate sunt introducere in poveste, studiul extrascolar plecand de la bibliografie si nu numai reprezinta calea aflarii finalului povestii si a intelegerii meseriei.

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2015 - 09:30.


#1550
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postanacata09, on 03 ianuarie 2015 - 22:56, said:

  3) As avea o meserie buna dupa?
Intrebarea e daca sunt locuri de munca in domeniu...

View Postneagu_laurentiu, on 04 ianuarie 2015 - 09:22, said:

tu poti sa ai o mare pasiune, sa te atraga, sa faci cu placere totul, sa excelezi, sa fii opusul meu. Ori asta conteaza, omul si dorinta lui, nu parerea altuia.
Pasiune si dorinta a avut si baiatul din poza.
Cred ca i-a trecut:

Attached Files

  • Attached File  abc.jpg   46.61K   21 downloads


#1551
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostKarhu, on 04 ianuarie 2015 - 09:51, said:

Pasiune si dorinta a avut si baiatul din poza.
Cred ca i-a trecut:
Sunt si cazuri cu o diploma, fie ea si de doctorat, care sa nu inteleaga prea bine realitatea si domeniul. Eu cred ca un om bun cu adevarat isi gaseste de lucru in domeniul ales undeva pe planeta asta.

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2015 - 09:57.


#1552
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Totul se invarte in jurul a doua chestii:

a. sunt locuri de munca in domeniul respectiv?
b. salarizarea e la un nivel cel putin acceptabil?

Edited by Karhu, 04 January 2015 - 10:04.


#1553
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postanacata09, on 03 ianuarie 2015 - 22:56, said:

plus ca imi place foarte mult sa calatoresc si am vizitat foarte multe locuri

Lucrul asta il poti face in continuare, in timpul liber, indiferent ce facultate alegi.
Si mie imi place sa calatoresc, sa pozez tot felul de peisaje frumoase, dar de aici pana la a aprofunda de ce sunt lucrurile asa, e cale lunga.

Daca e materia preferata, de ce nu dai nici macar bacul la ea?
Apoi, daca-ti place asa mult, nu te opreste nimeni sa iei vreo carte-doua, sa le citesti cand doresti, si sa aprofundezi ce doresti.

#1554
anacata09

anacata09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2015
multumesc pt raspunsuri. Nu pot sa dau bacul la ea pt ca sunt la mate-info, daca as fi putut as fi dat. si da am si carti :)

#1555
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Am uitat ca s-a scos proba la alegere intre istorie/geografie/sport/etc.

#1556
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013

View PostKarhu, on 04 ianuarie 2015 - 10:04, said:

Totul se invarte in jurul a doua chestii:

a. sunt locuri de munca in domeniul respectiv?
b. salarizarea e la un nivel cel putin acceptabil?
Daca si Tesla, Salvador Dali sau alte mii de genii gandeau asa...Primul om care a pasit afara din pestera, pe teren necunoscut..era un ratat din punctul asta de vedere. Cererea de piata era in pestera, inafara era singur. Dar uite ca a carat o intreaga civilizatie in spate.
Daca esti bun la ceva, realmente bun, in sensul in care nu mai cunosti pe nimeni sa fie mai bun ca tine la chestia respectiva, acel lucru trebuie sa-l perfectionezi si sa-l faci intr-un efort si-un exces continuu. Chiar daca e o inovatie, ceva de care lumea crede ca nu are nevoie...fa-o in asa fel incat lumea sa aiba nevoie.
Banii vin si pleaca, pasiunea si chemarea nu.

#1557
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Doar ca azi terenul e in mare parte cunoscut...
Fiecare insa cu ce-i place.

Edited by dani.user, 04 January 2015 - 22:51.


#1558
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmartoruu, on 04 ianuarie 2015 - 21:28, said:

...
Asa e, se poate excela in multe domenii, insa totusi nu prea cred ca o proaspata absolventa de meteorologie si hidrologie ar avea succes la fel de mare, chiar daca ar spune ''fratilor, sunt betooooooon, rup tot ce misca, matur pe jos cu profii mei de la facultate, sunt cea mai buna din Europa si vreau urgent un job super-super''.
Posibil si sa ma insel...

#1559
Allmenmustdie

Allmenmustdie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2015

View Postanacata09, on 03 ianuarie 2015 - 22:56, said:

Buna!
Sunt in clasa a 11-a profilul mate-info. E cam devreme sa ma gandesc la facultate, dar as vrea sa fiu sigura ce sa urmez. Stiu ca nu prea are nicio legatura cu geografia (profilul mate-info), dar se pare ca asta e materia mea preferata, plus ca imi place foarte mult sa calatoresc si am vizitat foarte multe locuri, mai mult din Romania. Mda  si as fi vrut sa dau la facultatea de geografie (preferabil la stat) si am cateva intrebari. 1) conteaza asa de mult daca nu dau bacul la geografie? 2) as vrea sa intru pe meteorologie si hidrologie. Cum e acolo?  3) As avea o meserie buna dupa?  4) Aveti vreo idee pe unde se face practica? 5) ce nota iti trebuie sau pe ce loc trebuie sa te plasezi pentru a instra la stat? Sunt multe intrebari, scuze, dar nu am pe cine sa intreb si chiar ma intreseaza acest subiect.
Multumesc anticipat!Posted Image

Nu vreau sa te dezamagesc insa ca sa calatoresti iti trebuie bani, nu-ti trebuie o facultate. Ai facut mate-info, nu inteleg de ce vrei geografie. Si mai ales, de ce vrei meteo-hidro?
Mai intai, mentionez ca sunt studenta la Geografie (in an terminal), la Cartografie cu Aplicatii in Cadastru (deci cum s-ar spune prin facultate: "vai cadastru, vai multi bani! vai GIS! Ce bine de voi!").
Ca sa iti raspund la intrebari:
1. Ca sa intri la Facultatea de Geografie poti sa fii si absolvent al unui profil de olarit (nu conteaza!). Ei vor multi studenti sa primeasca multi bani de la stat deci primesc cat mai multi. Vorba unui profesor de la facultate: "Ce bine ca s-a scos examenul de admitere, facultatea asta are nevoie de cat mai multi studenti! Si-asa salariile noastre sunt cam mici."
2. La meteo-hidro ca si la celelalte specializari studiezi tot felul de rahaturi, din carti foarte vechi care nu te vor ajuta cu absolut nimic in viata. Maxim o sa inveti cum se numesc norii de pe cer (lucru ce l-a ajutat pe un coleg de-al meu pasionat de fotografie sa posteze pe facebook poze cu nori si cu descrieri stiintifice - stai linistita, mai multe like-uri primesc la pozele cu pisica mea)
3. De curiozitate, pune-te in situatia unul absolvent al unei facultatii de Geografie, specializarea, meteo-hidro si da o cautare pe site-urile de joburi sa vezi unde ai putea sa te angajezi. Iti spun eu ca cei care lucreaza la statiile meteo sau fac orice legat de domeniul geografiei sunt extrem de putini. Colega mea din liceu, este sefa de promotie si este la specializarea meteo-hidro, in an terminal. (aici ca sa nu bagati argumentul ala cu "dom'le daca nu esti pasionat, normal sa fie asa!") Ei bine colega mea, termina facultatea si desi sustinea ca ii place ceea ce face, si-a luat toate examenele cu 10, nici nu vrea sa mai auda de ea. Vrea sa faca master insa pentru ca nu a avut foarte mult de invatat aici, nici nu are foarte multe optiuni si e total debusolata. Deci ca si meserie as enumera urmatoarele: casiera, vanzatoare, ajutor de bucatar, si orice nu solicita studii superioare sau experienta.
4. ,,Practica" - este unul din motivele pentru care multi aleg Facultatea de Geografie. Practica acestei facultati este pe teren, unde studiati natura si invatati ca niste geografi adevarati ce inseamna aceasta materie. Suna pompos nu? In realitate practica este o excursie obligatorie pe care tot tu o platesti (iti face si facultatea reducere de 10 lei pe zi) unde vizitezi, 2-3 muzee iar restul timpului ti-l petreci dormind in autocar. Seara te imbeti muci cu colegii la hotel si cand ajungi in Bucuresti iti postezi cateva poze pe Facebook ca prietenii tai sa te invideze ca tu te-ai distrat in practica pe cand ei au stat la nu stiu ce firma plictisitoare sa invete. Ha ha, ce prosti...
5. Iti trebuie nota de la bac si acum depinde de cati oameni se inghesuie la admitere. In general se intra cu note mari dar nu se merita.

Si ca o concluzie: doi ani cat am stat in facultate am avut un job part-time de 6 ore cu salariu de aproximativ 1150lei+bonuri de masa. Acolo nu mi-au cerut studii superioare in domeniu. E drept ca la unele joburi iti trebuie o specializare in domeniu dar unii angajatori nici nu tin cont de asta. Am colegi care au terminat cartografia si lucreaza pe GIS (AS-ul din maneca noastra, cum ar spune "geografii") si ii muncesc ca pe niste sclavi mai mult de 8 ore pe zi pe un salariu de 1200 de lei. Nu se merita sa faci facultatea asta ca dupa ce o termini sa aprinzi lumanari la biserica in speranta ca o sa gasesti un job in domeniu iar daca sa spunem printr-o mare minune iti gasesti si esti fericit ca faci ceva pentru care te-ai pregatit 3 ani o sa ai un salariu cu care o sa traiesti de pe o zi pe alta. Iar daca te pasioneaza asa mult GIS-ul poti sa faci o facultate de mate-info si chiar o sa castigi mai bine. GIS-ul se face in mai multe facultati!

#1560
Silviaaaa

Silviaaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2015
Buna! Peste o luna dau bacul si ma gandeam sa aleg dupa Facultatea de geografie din Bucuresti,insa am cateva nelamuriri.As alege turism sau planificare teritoriala,insa eu am fost la filo si am auzit ca la planificare se fac mate si fizica,lucruri pe care eu nu le-am facut in liceu decat 2 ani.In fine,intrebarea e daca se merita sa aleg aceasta facultate?Ce pot face dupa?Cum sunt cursurile,examenele,practica?Astept raspuns.Mersi Posted Image

#1561
Allmenmustdie

Allmenmustdie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2015

View PostSilviaaaa, on 03 iunie 2015 - 11:14, said:

Buna! Peste o luna dau bacul si ma gandeam sa aleg dupa Facultatea de geografie din Bucuresti,insa am cateva nelamuriri.As alege turism sau planificare teritoriala,insa eu am fost la filo si am auzit ca la planificare se fac mate si fizica,lucruri pe care eu nu le-am facut in liceu decat 2 ani.In fine,intrebarea e daca se merita sa aleg aceasta facultate?Ce pot face dupa?Cum sunt cursurile,examenele,practica?Astept raspuns.Mersi Posted Image

Tu ai impresia ca facultatea de geografie e politehnica sau constructii? Nu o sa faci fizica sau mate si in niciun caz ceva extrem de complicat. Maxim o sa iti dea niste calcule simple pentru ponderea populatiei si teorema lui Pitagora pentru a determina o latura a unui teren spre exemplu sau te invata cum sa determini scara hartii (printr-o supermegaextra formula pe care poti sa o deduci singura), lucruri pe care le-ai facut din clasa I pana intr-a VIII-a. Si eu am fost la filo si am dat la cartografie care e cam acelasi lucru cu planificarea teritoriala si nu am avut nicio problema. Deosebirea dintre turism si planificare teritoriala este ca la turism sunt foarte multi pe loc, deci exista sanse destul de mari sa pici la taxa si de camin si bursa nu mai spun iar la planificare sunt sanse cam de 2% sa pici la taxa (doar daca ai multe restante de pe un an pe altul sau ai mai facut o facultate la buget). In principiu faci acelasi lucru la ambele (la toate specializarile de fapt) doar ca la turism spre exemplu conteaza mai mult cursurile de geografie umana (economie, geografie politica, etc) adica multa toceala iar la planificare e uuuuun piiiicut mai putina toceala. Concluzia este ca la planificare este mult mai usor insa indiferent ce specializare faci, pe diploma ta scrie tot GEOGRAF! Deal with it si nu mai umbla dupa cai verzi pe pereti. Am scris mai sus cum sunt cursurile, practica, etc. Se merita sa alegi aceasta facultate? NU! Ce poti face dupa? Am zis mai sus: casier, bucatar, ospatar, etc.

#1562
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAllmenmustdie, on 03 iunie 2015 - 18:37, said:


Tu ai impresia ca facultatea de geografie e politehnica sau constructii? Nu o sa faci fizica sau mate si in niciun caz ceva extrem de complicat. Maxim o sa iti dea niste calcule simple pentru ponderea populatiei si teorema lui Pitagora pentru a determina o latura a unui teren spre exemplu sau te invata cum sa determini scara hartii (printr-o supermegaextra formula pe care poti sa o deduci singura), lucruri pe care le-ai facut din clasa I pana intr-a VIII-a. Si eu am fost la filo si am dat la cartografie care e cam acelasi lucru cu planificarea teritoriala si nu am avut nicio problema. Deosebirea dintre turism si planificare teritoriala este ca la turism sunt foarte multi pe loc, deci exista sanse destul de mari sa pici la taxa si de camin si bursa nu mai spun iar la planificare sunt sanse cam de 2% sa pici la taxa (doar daca ai multe restante de pe un an pe altul sau ai mai facut o facultate la buget). In principiu faci acelasi lucru la ambele (la toate specializarile de fapt) doar ca la turism spre exemplu conteaza mai mult cursurile de geografie umana (economie, geografie politica, etc) adica multa toceala iar la planificare e uuuuun piiiicut mai putina toceala. Concluzia este ca la planificare este mult mai usor insa indiferent ce specializare faci, pe diploma ta scrie tot GEOGRAF! Deal with it si nu mai umbla dupa cai verzi pe pereti. Am scris mai sus cum sunt cursurile, practica, etc. merita sa alegi aceasta facultate? NU! Ce poti face dupa? Am zis mai sus: casier, bucatar, ospatar, etc.
Gata,ai dat tu verdictul imediat.Sigur gasesti sa lucrezi la firme gen Amazon etc.,care ar avea nevoie de angajati in domeniul GIS,gen unde exista potential de extindere etc.,in primarii etc.Normal,ca daca suntem o tara limitata,toti trebuie musai sa fim medici si avocati,ca altfel suntem niste ''ratati.''

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate