Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#1531
oanaliana

oanaliana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2013
Buna, as vrea si eu sa stiu daca am o restanta pot sa intru in anul 2 la buget??? care este nr min de credite pt a putea intra la buget? astept un raspuns va roog

#1532
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postoanaliana, on 20 mai 2013 - 09:49, said:

astept un raspuns va roog
Mai repede afli de la secretariatul facultatii...

#1533
Andrei1094

Andrei1094

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2013
Salut! As vrea sa dau si eu la geografie la o specializare exacta nu m-am gandit si cam asta ar fi intrebarea mea:daca se poate sa-mi spuneti si mie in mare materiile facute la toate specializarile(adica chestii de baza)-din cate am inteles la cartografie se face matematica.Eu la liceu sunt clasa a 12-a la profil de uman deci matematica nu m-a interesat decat in clasa a 7-a si a 8-a cand am dat tezele cu subiect unic;de atunci nici cea mai mica legatura cu matematica.

#1534
loveistheway

loveistheway

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2013
as dori sa stiu si eu cum este la Facultatea de Geografia UB

#1535
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ca la scoala. Inveti, treci examene, absolvi. Sau nu. Restul e cancan.

#1536
xxnukxx

xxnukxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2007
Poate da cineva care a terminat mai multe detalii despre cum decurge examenul de licenta (eventual un model de subiecte)?

#1537
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Vectorizez harti, dupa scanuri, poze etc. Preturi avantajoase, variabile in functie de durata de timp si complexitatea proiectului. Exemple aici:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.142352249296026.1073741829.141935992670985&type=1&l=1497b75f5b.

#1538
simo975

simo975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2014
Buna!

Rog studentii din anii terminali sau , eventual absolventii, sa-mi raspunda.

Cat de greu este la forma ID? Cat de exigenti sunt profesorii? Cum sunt examenele in sesiune?
Cam cat poate face fata cineva care are un full job  (07.00-20.00) de luni pana vineri ?

Multumesc anticipat !

#1539
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsimo975, on 24 iulie 2014 - 08:20, said:

Cat de greu este
Desi intelegem ce vrei sa intrebi, e tare nefericita formularea. Greutatea e relativa, tine de conostintele fiecaruia, de perceptiie sale s.a.m.d., e irelevanta parerea cuiva pentru ca nu ti se aplica.

View Postsimo975, on 24 iulie 2014 - 08:20, said:

Cat de exigenti sunt profesorii? Cum sunt examenele in sesiune?
Tu urmaresti sa obtii o diploma ori sa acumulezi cunostinte profesionale ?

View Postsimo975, on 24 iulie 2014 - 08:20, said:

Cam cat poate face fata cineva care are un full job  (07.00-20.00) de luni pana vineri ?
Iarasi ţine de tine cat timp aloci studiului.

Edited by neagu_laurentiu, 24 July 2014 - 08:44.


#1540
simo975

simo975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2014
Multumesc pentru raspuns.
Nu se pune problema de "o diploma", dar trebuie sa fim realisti. Se poate sau nu?
Cine are un program de lucru "zi lumina", stie la ce ma refer.
Am auzit ca sunt 10 examene pe semestru, la fiecare materie trebuie facut cate un proiect.....
Asta presupune un timp relativ mare, alocat studiului.
Sunt persoane care, oricat si-ar dorii, pur si simpul nu le permite timpul.

#1541
Petrica_Mihai11

Petrica_Mihai11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.07.2014
Din nou cea mai cautata facultate este cea de geografie.Poate ca materia asta  e cea mai usoara, dar in anii de facultate se aprofundeaza materia(unii poate cred ca va fi la fel de usor ca in liceu) . In top 10 se mai afla si Administrarea afacerilor. :)) pe bune ?te invata despre afaceri, cum sa-ti deschizi o afacere, cum sa ai succes :)) Eu (personal) citesc unele din cele mai bune carti despre cum sa ai succes etc si oricine poate face acest lucru fara aceasta facultate... Din nou in topul preferintelor tinerilor sunt facultati care chiar is inutile (dupa parerea mea, pierzi timpul degeaba in loc sa citesti cum sa ai succes cu adevarat)! Ps: asta e parerea mea

#1542
simo975

simo975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2014
Si, in alta ordine de idei, eu am cerut ajutorul cuiva care stie despre ce este vorba si este dispus sa ofere cateva informatii.
Nu am nevoie de ironii.....

Multumesc!

#1543
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPetrica_Mihai11, on 24 iulie 2014 - 10:05, said:

Din nou in topul preferintelor tinerilor sunt facultati care chiar is inutile (dupa parerea mea, pierzi timpul degeaba in loc sa citesti cum sa ai succes cu adevarat)! Ps: asta e parerea mea
Si a mea...

#1544
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
Caut urgent cartea Octavian COCOS (2004) Dictionar de termeni geografici, englez – român si român – englez, Editura Ars Docendi, Bucuresti, 165 pagini. I.S.B.N. 973 5581558, in orice stare, chiar si copie xerox. doresc sa o cumpar sau sa o impumut, conditii negociabile
Mersi

#1545
georgiana966

georgiana966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.10.2014
vreau sa dau si eu la aceasta facultate, pe specializarea geografia turismului.
vreau cateva sfaturi. ce iesi dupa terminarea ei? daca gasesti loc de munca? va rog frumos :* :* ♥♥♥♥♡★

#1546
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
Chelnerita,  barmanita, vanzatoare, etc.

#1547
Silvia0024

Silvia0024

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2014
Buna,

Este cineva student la Master la planificare teritoriala si managementul asezarilor urbane si rurale? Ma interesa cate cursurivse fac si care este atmosfera..eu sunt din Ploiesti si nu vreau sa stau cu chirie, mai degraba  fac naveta...mi-ar fi de mare folos aceste informatii.

Multumesc!

#1548
anacata09

anacata09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2015
Buna!
Sunt in clasa a 11-a profilul mate-info. E cam devreme sa ma gandesc la facultate, dar as vrea sa fiu sigura ce sa urmez. Stiu ca nu prea are nicio legatura cu geografia (profilul mate-info), dar se pare ca asta e materia mea preferata, plus ca imi place foarte mult sa calatoresc si am vizitat foarte multe locuri, mai mult din Romania. Mda  si as fi vrut sa dau la facultatea de geografie (preferabil la stat) si am cateva intrebari. 1) conteaza asa de mult daca nu dau bacul la geografie? 2) as vrea sa intru pe meteorologie si hidrologie. Cum e acolo?  3) As avea o meserie buna dupa?  4) Aveti vreo idee pe unde se face practica? 5) ce nota iti trebuie sau pe ce loc trebuie sa te plasezi pentru a instra la stat? Sunt multe intrebari, scuze, dar nu am pe cine sa intreb si chiar ma intreseaza acest subiect.
Multumesc anticipat!Posted Image

Edited by anacata09, 03 January 2015 - 22:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate