Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Negrul

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006
Salut sunt Burzum si m-am gandit sa-mi arat talentul in ale fotografiei, motiv pentru care postez aici ultimile mele poze.

Prezentare
~~~~~~~

Dominanta in pozele mele este negru (dupa cum lesne se poate observa) pentru ca este culoarea mea favorita.

Tema
~~~~

Tema principala este negrul (lesne de inteles) dar si rosul (pe alocuri)
Am incercat sa ma inspir din romanul lui Stendhal.

Astept laudele cuvenite dar si criticile celor care nu apreciaza poza bruta (la propriu).

Multumesc.

Attached Files


Edited by Burzum, 18 June 2006 - 00:51.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Esti viitorul Ilfoveanu. Tu nici macar nu rotesti pozele. :D

Edited by AlexIP, 18 June 2006 - 01:13.


#3
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006

View PostAlexIP, on Jun 18 2006, 01:51, said:

Esti viitorul Ilfoveanu. Tu nici macar nu rotesti pozele. :D

Ma jignesti cu "anonimitatea" de care vorbesti.

Nu vad de ce as roti pozele, astfel userii pot face muschi la maini daca au CRTuri cu diagonala mare.

Referitor la poze, alte comentarii?

Thanks.

Edited by Burzum, 18 June 2006 - 00:55.


#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Da, prima seamana fenomenal de mult cu celebrul tablou "Parisul prin ochii unui mort".

#5
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003
Mai oamenilor, dar voi nu aveti somn? Primele 3 sunt atat de "in the subject" incat cu greu observ ceva (exceptand-o pe prima unde cred ca nu ai scos capacul de pe obiectiv). La ultima, daca nu era asa de intunecata si cu nuanta aia de rosu si ava mai putin zgomot era interesanta ca fotografie de concert. Si ar fi trebuit postate la o rezolutie mai mica (asa zice dom' regulament)

#6
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005
iar un thread suspect de :yawn:

#7
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006

View Postlogatul, on Jun 18 2006, 02:32, said:

Mai oamenilor, dar voi nu aveti somn? Primele 3 sunt atat de "in the subject" incat cu greu observ ceva (exceptand-o pe prima unde cred ca nu ai scos capacul de pe obiectiv). La ultima, daca nu era asa de intunecata si cu nuanta aia de rosu si ava mai putin zgomot era interesanta ca fotografie de concert. Si ar fi trebuit postate la o rezolutie mai mica (asa zice dom' regulament)

Multumesc pentru post maestre, in sfarsit ceva ontopic.

Tin sa lamuresc un lucru: zgomotul prezent in poza este de fapt un zgomot social, un freamat local. N-avea cum sa nu apara in poza, pentru mine el este totul. Iar rosul? Rosul este basic, face parte din tema mai sus amintita.

In legatura cu rezolutia: m-am gandit sa o micsorez, dar s-ar fi pierdut din autenticitate.
Consider ca artistul trebuie sa-si prezinte opera exact asa cum reiese ea din generatorul de opere.Orice regulament tinde sa ingradeasca atributele artistului.

View Postsantorini, on Jun 18 2006, 02:36, said:

iar un thread suspect de :yawn:

Dormi in pace.

#8
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
si cica eu aveam poze prea intunecate :confuzzled:

bai, ce sa zic ... sunt sigur ca au povestea lor, da pe mine ma depasesc

#9
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006

View Postshobi, on Jun 18 2006, 03:14, said:

si cica eu aveam poze prea intunecate :confuzzled:

bai, ce sa zic ... sunt sigur ca au povestea lor, da pe mine ma depasesc

Nu exista poze prea intunecate shobi, exista oameni prea putin luminati ;)

:cheers:

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Da, in sfarsit niste fotografii care macar incearca sa fie  artistice !

...zic incearca, ca sa nu se uite lumea f. ciudat si la mine.... :)

Tema propusa, si mai ales imaginile in sine, nu sunt o cautare exagerata, care sa depaseasca justificarea plastica; asta e f. bine - faptul ca exista o masura a lucrurilor !

Subiectele, mai putin evidente, se potrivesc misterului emanat de intreg; de asemenea, subiectele sunt dominate de tema, astfel incat se pastreaza continuitatea seriei de imagini;
Subiectul, poate fi si perceput ca fiind unul si acelasi cu tema - asta se potriveste ideii de mister amintite.
Privitorul este atras in cautarea subiectului; faptul ca acesta nu este izbitor de evident, este in masura sa sustina atractivitatea imaginilor.

Contrastul simultan intre culoarea rosu si nonculoarea negru, reuseste sa "tina bine in mana culoarea", prin distributia masurata a celor doua in compozitie; astfel este realizata armonia; culoarea nu este stridenta, lucru care denota o anumita maiestrie, sau cel putin un ochi format.
Este prezent si contrastul de clar-obscur, pricipalul sustinator al misterului, si care poate provoca interes pt. imagine, atractivitate, dorinta de apropiere de fotografie pt. examinare, pt. descifrare si intelegere.

Cromatica si contrastele folosite, sunt strans legate de compozitie, aceasta din urma fiind suficient de bine echilibrata.
Plasarea eventualelor subiecte sau forme prezente in imagini, in locuri sau orientari aparent nepotrivite la prima vedere, se potriveste de asemenea f. bine imaginilor expuse, si se creeaza un tot unitar, care induce inca odata si prin aceasta metoda, nevoia de descifrare, de examinare, de apropiere de imagine, de contemplare a ei.

Textura prezenta, eventul zgomotul de imagine, nu face nota discordanta - se potriveste si el f. bine grafismului imaginilor si misterului amintit, contribuind evident si el la impresia artistica.

Prezenta fotografiilor sub forma unei serii de imagini, intareste impactul acestora si topeste elegant nevoia de prezentare a unui subiect sau subiecte comune, care sa micsoreze forta de detasare a privitorului de cotidian.

Se simte nevoia de a descoperii in continuare o serie mai mare, care sa sustina mai departe tema propusa, sa contureze mai puternic ideile si trairile transmise, eventual sa introduca mai profund in atmosfera lor, si de asemenea sa justifice deplin prima imagine din serie  :)

Edited by loock, 18 June 2006 - 08:50.


#11
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Burzum, nu pot sa comentez fotografiile din seria ta. Imi depasesc cu mult calitatiile si talentul si n-as putea. In schimb daca oferi cursuri, as dori sa ma inscriu la unul cat se poate de repede.

Aveam nevoie de un artist bun pe aici. Se simtea nevoia. Iti multumesc.

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ce mister bre? singurul mister e ce'ai baut...

#13
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
loock, imi place ce iei. Poti sa-mi dai si mie sursa, mi-ar place si mie din cand in cand.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View Postarty, on Jun 18 2006, 10:06, said:

ce mister bre? singurul mister e ce'ai baut...

Ceva made in Romania !
.....vrei si tu ?.... :lol:

Edited by loock, 18 June 2006 - 09:21.


#15
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Important e sa iti place tzie, fratzie! Restul nu mai conteaza. Nici macar nu trebuia sa te deranjezi sa ni le arati si noua, niste diletanti.

#16
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Pozele astea ma umple de melancolie, ma fac sa ma gandesc la picturile alea, care infatisau hidranti si capturi de la eurosport si discovery. Ma depasesc complet. Singura rezonabila e prima. E profunda...

#17
void

void

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.03.2006
Burzum (sau nenea negru de respira greu) thread-ul creat de tine ori are carater de bataie de joc, ori esti un avantgardist.  :naughty:
Cum a zis si Rigid, nu trebuia sa te deranjezi, sa ne onorezi pe noi cu arta ta, ca oricum nu o intelegem.
ps: ce zici, a mea e mai buna ca a ta?  :rolleyes:
Attached File  point.JPG   5.75K   271 downloads

#18
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006

View Postvoid, on Jun 18 2006, 16:53, said:

Burzum (sau nenea negru de respira greu) thread-ul creat de tine ori are carater de bataie de joc, ori esti un avantgardist.  :naughty:
Cum a zis si Rigid, nu trebuia sa te deranjezi, sa ne onorezi pe noi cu arta ta, ca oricum nu o intelegem.
ps: ce zici, a mea e mai buna ca a ta?  :rolleyes:

Maestre Doctor Voidberg,

Mi-a placut cum ai pus problema, lavina armadei creationale incepe cu linia intai- antegarda.

Ma bucur ca imi apreciati munca (tin cu ocazia aceasta sa-l salut si pe aurel- si el, ca si mine unul din pionierii fotografiei. Foarte talentat om, btw).

Pot sa va asigur ca imediat ce voi mai realiza spectre luminoase demne de postat, le voi imparti fara jena unui esec cu voi pentru ca ati demonstrat maturitate in gandire si in tot ceea ce inseamna acceptiuni noi.

Va multumesc.

Edited by Burzum, 18 June 2006 - 16:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate