Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31449 replies to this topic

#30907
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,600
  • Înscris: 16.03.2004

 radurus, on 30 iunie 2022 - 12:00, said:

Pastorul nu e omologul prezbiterului din antichitate ci al levitilor din Israel.

Posted Image

#30908
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 radurus, on 30 iunie 2022 - 11:40, said:

Ce vrei sa demonstrezi?
Nu mai lua literal si compara modul in care era organizata biserica primara cu forma de organizare actuala a adventistilor.

Din cea ce scrii reiese concluzia ca funtcia/slujba de pastor nu e biblica.

Asa poti contesta organizarea pe comu utati/conferinte/uniuni-diviziuni sau comitetele organizate in fiecare astfel de unitate organizationala.
Dragule, tu ai demonstrat prin ce ai descris despre organizatiile religioase si forma de organizare ca nu are de-a face cum slujirea divina, ci a devenit ca un sistem, care nu are altceva decat promovari, castiguri, preferinte . . . .  nu e de mirare ca iacob Coman a reactionat astfel. i se parea ca totul i se cuvine si nu i se poate lua. De aceea am spus cxa "slujirea" e temporara,  findca ei nu slujesc ci odata cu rcarea in ierarhie felul in care "lucreaza"  e sa isi faca faima, sa-si stranga cati mai multi adepti si la o adica cand calca in strachini si e coborat, sa aiba armata de retarzi struniti de el ca suport de aparare si atac. Asa a procedat iacob Coman si asa va proceda orice pastor care face parte din acest sistem satanic.
Si nu are nimic de-a face cu spusele lu8i Hristos "cel ce vrea sa fie mai mare sa priveasca pe ceilalti ca fiind mai de pret in ochii lui ", deci acesti pastori si pot spune cu convingere ca sunt majoritatea covarsitoare sunt aroganti, orgoliosi si in unele cazuri nesimtiti, findca ei nu inteleg pe Hristos ca spirit ci sunt ca cei doi  frati ai tunetului care isi cauta pret prin proprii ochi si propriile merite, care usor  spus, sunt scopuri nascute din vanitate.

Si mai e o problema, o biserica institutionalizata are de luptat pe parcursul existentei cu doctrine facute din necunoastere, inventate de orgoliosi, si odata acceptata una devine imposibil de renuntat la ea chiar daca se vede de la o posta ca e fabricata pe temelie subreda.
Da, in unele lucruri trebuie sa spui ori e alba, ri neagra, nu se accepta tonalitati. Ori e da, ori ba, nu poti fi in doua luntre incercand sa impaci minciuna si adevarul. De aceea la varf lucrurile trebuiesc transate intotdeauna cu mai multa duritate, chiar daca prin cernere nu mai ramane nimic. Altfel din dorinta de a avea numar mare de pastori, veti face greseala sa promovati lepre si lichele care vor corupe si pe cei inca neatinsi. Si daca nu crezi asta priveste la celalalte doua mari religii catolica si ortodoxa si vei descoperi ce inseamna jeg sfant. sI se apropie de aceasi calitate vertiginos de repede biserica penticostala.
Findca in ele Hristos isus e doar o imagine statica, ca o statuie neinsufletita, si care imagine transforma pe oricine priveste spre ea intr-un viitor cadavru . Pentru ca preocuparea bisericii nu e oferirea zilnica a "painii din cer"  ci cum vrea "pastorul" sau cum vrea Satana care conduce bisericile .

Faptul ca sustii si aperi "biserica " arata ceva, ca esti interesat de functionarea ei, nu de rezultatele ei. Cumva iti place locul pe care il ai in marea familie adventista ? Esti multumit de sine, si nu vrei sa deranjezi, si zici "fiecare sa-si cunoasca locul", ca in armata, tavalim putregaiul pana se termina razboiul.

#30909
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Eu te respect Paco.
fr. Butoi pe care il lauzi si il recomanzi face parte si e platit de institutia pe care incerci sa o blamezi.
De ce pe Butoi il accepti si pe altii (adica pastori din conducere) ii arunci direct la gunoi inainte de a-i auzi sau cunoaste?
Pleci de la prejudecata ca aia au ajuns acolo facand mismasuri deci nu sunt de la Dumnezeu.

Opinia pe care o ai pare ti-a fost influentata de Coman se pare care a devenit anti-"sistem".
Ai grija ca omul este foarte abil in a manipula oamenii. Nici nu iti dai seama.
Eu l-am ascultat si nu mi-a lasat o impresie buna de la inceput (prea mult teatru si umor la el)
Deci nu am o afinitate pentru el insa sustinatorii lui au devenit agresivi si pe grupul lui de fb.
Nu puteai nici sa ii temperezi ca te blocau imediat si te dadeau afara. (ajunsesera sa faca planuri sa-i linseze pe cei din conducere ci IC nici nu ii tempera, atunci mi-am dat seama cde directia in care mergeau lucrurile)

Nu generaliza.
Institutionalizarea nu e nimic satanic.
Trebuie ca biserica sa fie o organizatie pentru ca asa functioneaza lucrurile in lumea asta, asa are putere sa influenteze lucrurile (pentru Dumnezeu).
Ce facea ADRA daca nu era o organizatie ca biserica care sa o sustina?
De unde crezi ca vin banii pentru proiecte misionare? (nu visa ca sunt indivizi bogati care doneaza dezinteresat, banii vin cate putin de la multi).

Sunt de acord ca o organizatie e predispusa la coruptie si asta vrea satan ca credem e situatia si nu e cale de intoarcere.
Insa atunci cand lucrurile o iau pe alte directii exista reforma.

Nu compara situatia actuala a organizatiei cu bisericile istorice (catolica/ortodoxa)
Sunt o multime de diferente si tu le stii.

Edited by radurus, 30 June 2022 - 15:18.


#30910
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,600
  • Înscris: 16.03.2004
Da, dar trebuie să respectăm ce scrie în Biblie, dacă prezbiterul păstorește și episcopul supraveghează, de ce să mai plătim pastorii?

#30911
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 radurus, on 30 iunie 2022 - 15:05, said:

Eu te respect Paco.
fr. Butoi pe care il lauzi si il recomanzi face parte si e platit de institutia pe care incerci sa o blamezi.

institutia aia e platita de enoriasi. Oamenii vin la Nicu Butoi, nu la regulile aberante inventate de mai marii bisericii.
Retine un lucru, biserica nu e fabrica de bani ci trebuie sa convinga pe cineva sa vina la ei si sa le dea zeciuiala.
Eu unul nu voi adera la vreo asemenea organizatie. Vreau sa fac bine cuiva il fac direct. Vrea cineva sa pastoreasca naivi/creduli ca sa le ia banii, problema lor. Religia sau biserica devine o institutie toxica ce nu isi intelege rolul adevarat. Acela de a transmite Evanghelia , sa convinga omul sa devina credincios adevarat. Dar Evanghelia nu poate fi transmisa de trepadusi, findca in gura lor ea devina gunoi. Eu nu pot crede pe Petrica care striga "vine lupul", findca nu mai am inredere n el. Deci cu cat o denominatiune vrea sa fie mai placuta statului, sa functioneze dupa regulile lor, cu atat se dilueaza calitatea.
Eram la inceput interesat sa ader la penticostali, mi-au conditionat botezul, am fugit de ei , am inteles ca ei nu  trebuie sa ma incurc cu astfel de specimene, am vizitat cateva adunari adventiste, din pacate pastorii sunt super scolarizati, alesi pe "spranceana" , sa fie bine pregatiti intelectuali, nimic de zis pana aici, dar nu au chemare pentru slujire divna. Cred ca de fapt ei nici nu inteleg ce inseamna.
Eu zic sa urmaresti cateva pledoarii ale lui Andrei Plesu, sa vezi ca omul e mult mai pregatit pe teme religioase decat multi din pastori. De fapt nici Nicu Butoi nu exceleaza , asta findca uneori e preocupat de alte lucruri familiale, sau pur si simplu e coplesit. Uneori te epuizezi sau epuizezi subiectele si incepi fabulatiille. Pastorul nu e medic psihiatru si nici instructor de viata. El intotdeauna sa ramana la modul in care ar face Evanghelia inteleasa de cat mai multi. De exemplu mantuirea e prin CREDINTA, insa vine altul si zice  "isus e mantuitorul " . Pai mai frate, e mantuirea prin credinta sau nu ?
Incercarea pastorilor de a rezolva problemele cotidiene a oamenilor face ca ei sa devina una cu lumea. Omul trebuie smuls din lume prin slavirea lui Dumnezeu. Insa pastorii nu au aceleasi "puteri" ca ale lui isus in ce priveste vindecari, invieri, inmultiri de paine si pesti sau vin, asa ca ei trebuie sa se limiteze la ceea ce pot sa ofere.
Dar ce te faci daca pastorul e lumesc ? Adica e preocupat de bunastarea materiala a familiei lui ? Un om ce nu se leapada pe sine nu trebuie pus pastor. Si nu faci pe nimeni pastor permanent, acela va stagna , se va crede deja "bogat" spiritual.

 dark, on 30 iunie 2022 - 15:08, said:

Da, dar trebuie să respectăm ce scrie în Biblie, dacă prezbiterul păstorește și episcopul supraveghează, de ce să mai plătim pastorii?
Cei din  varf sunt deja strapunsi de spiritul lacomiei si incep diverse politici de extindere.
Spunea Butoi un lucru, ca enoriasii platesc zeciuieli , banii se duc prin tot felul de gauri stiute doar de marii conducatori iar unii din biserica se afunda in saracie crunta si nu sunt luati in seama.  Asta se petrece la penticostali, sunt platiti cantaretii, pastorii, administrarea cladirilor  , si sunt ignorati sarcii. Am adus un caz aici a unui penticostal abandonat, om slab de minte, a avut nefericirea sa prinda vremurile tulburi din tara asta si acum la 74 ani nu are pensie, insa nici sprijin din partea bisericii penticostale si a ajuns la mila trecatorilor. Ei bine, Nicu Butoi a observat, liderii din varf ori nu stiu, ori nu sunt interesati sa intervina in asemenea situatii, si tot ce fac e sa trambitzeze cate un act de caritate pe la televiziuni ca sa fie in competitie cu bisericile traditionale .

#30912
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 26.01.2007

 Paco_ste1, on 30 iunie 2022 - 16:08, said:

Cei din  varf sunt deja strapunsi de spiritul lacomiei si incep diverse politici de extindere.
Spunea Butoi un lucru.
Butoi e la vârful vârfurilor adventiste.
După delirurile tale, omul e străpuns total.

 dark, on 30 iunie 2022 - 15:08, said:

Da, dar trebuie să respectăm ce scrie în Biblie, dacă prezbiterul păstorește și episcopul supraveghează, de ce să mai plătim pastorii?
Nu prezbiterul păstorește ci păstorul.
Prezbiter este și apostolul și prorocul și evanghelistul și păstorul și învățătorul. Ei toți sunt prezbiteri.
Unii misionează, alții prorocesc, alții evanghelizează, alții păstoresc, alții învață. Dar toți sunt presbiteri.

#30913
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 Sfantul Jakob, on 30 iunie 2022 - 18:05, said:

Butoi e la vârful vârfurilor adventiste.
După delirurile tale, omul e străpuns total.
Nicu Butoi e doar pastor predicator, si am inteles ca se supune stapanirilor mai mari din cadrul bisericilor.

Nu am inteles de ce trebuie sa procedezi sa ma ataci astfel daca ceva nu iti convine ?
Ti-ar conveni sa-ti spun ca tu esti dement ?
Omule renunta la atitudinea asta. Numai nazistii au o astfel de atitudine fata de cei care au alta opinie decat a lor.

#30914
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Paco

Nu trebuie sa aderi la nici o organizatie.

Citesti Biblia, intelegi ce vrea Dumnezeu de la tine, cele zece porunci etc.
Practici ce ai inteles.
Asta e important.
Dumnezeu nu ii lasa in nestiinta pe cei sinceri care cauta sa faca voia lui.

Ai inteles ca trebuie sa dai zecimea dar nu vrei sa o dai la o institutie "corupta", gaseste o cauza nobila si da-o acolo.
Iti spun din proprie experienta, cine este constiincios in returnarea zecimii, este binecuvantat (la propriu, material)

Pe masura ce practici astea o sa ti se clarifice mai multe lucruri treptat.
Vei intelege si necesitatea botezului.
Cand vei gasi o biserica care se potriveste cu convingerile tale, atunci te lipesti de ea.

Cand esti doritor sa respecti ceea ce Dumnezeu a zis sa faci sau sa nu faci (adica sa faci voia Lui) vei fi binecuvantat si vei vedea asta.
Stiu ca pare ciudat.
Vei fi ferit de tepe si de decizii proaste (sa cumperi o masina cu defecte ascunse sau chestii de pe olx care sunt "scam", sa cheltiuesti banii pe chestii inutile stricacioase, sa faci imprumuturi la Provident, sa faci explozie pe fata pentru ca ai amanat sa cumperi alte anvelope si ai mers cu ele pana la sarma).

E vorba ca capeti un fel de intuitie sa faci lucrurile la timp si sa identifici problemele inainte sa apara. Si intuitia asta nu e altceva decat Duhul Sfant.

Edited by radurus, 30 June 2022 - 22:14.


#30915
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 26.01.2007

 Paco_ste1, on 30 iunie 2022 - 21:12, said:

Nicu Butoi e doar pastor predicator, si am inteles ca se supune stapanirilor mai mari din cadrul bisericilor.
Pastor predicator înseamnă stăpânirile cele mai înalte.
Iar el este unul dintre cele mai cunoscute și mai respectate voci din mișcarea adventistă.
Deci stăpânire la maximum!

 Paco_ste1, on 30 iunie 2022 - 21:12, said:

Nu am inteles de ce trebuie sa procedezi sa ma ataci astfel daca ceva nu iti convine ?
Omule renunta la atitudinea asta.
Numai nazistii au o astfel de atitudine fata de cei care au alta opinie decat a lor.
Dacă ceva nu-mi convine, îți scriu.
Și îți arăt ce cred eu că ai greșit.

Nu o mai tot face pe fata mare și nu te mai victimiza atât!
Că nu te-am gazat, nu te-am împușcat, nu te-am băgat la crematoriu, ce naziști visezi?

Tu îți spui opinia, eu mi-o spun pe a mea, care-i problema?
Vrei să te aplaud când delirezi? Îți spun direct, bărbătește, ceea ce cred eu.

Edited by Sfantul Jakob, 30 June 2022 - 22:25.


#30916
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,600
  • Înscris: 16.03.2004

 radurus, on 30 iunie 2022 - 22:02, said:

Citesti Biblia, intelegi ce vrea Dumnezeu de la tine, cele zece porunci etc.
Practici ce ai inteles.

Cele 10 porunci au fost date evreilor! :habarnam:
Isus șterge ”zapisul”...Col 2:14

#30917
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 01 iulie 2022 - 06:27, said:

Cele 10 porunci au fost date evreilor! Posted Image
Isus șterge ”zapisul”...Col 2:14
A sters condamnarile pe baza celor 10 porunci prin pironirea sa pe cruce.

#30918
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,600
  • Înscris: 16.03.2004
Nu așa scrie! Recitește! Posted Image

#30919
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Argument prea vechi deja demontat de multe ori.

Continua sa repeti in gand asta cu zapisul cand furi, minti, comiti adulter, etc sau altul te fura... si sa completezi "nu e nici o problema, poruncile astea sunt pentru evrei".

Toata crestinatatea (cu exceptia unor minoritati) e de acord cu cele 10 porunci dar obiecteaza (ilogic) doar impotriva poruncii referitoare la ziua de odihna.
Catolicii (Constantin) au modificat chiar lista celor 10 ca sa nu mai fie motiv de discutii.(au scos porunca referitoare la chipuri cioplite - idoli si au modificat "ziua de odihna" cu "sarbatorile bisericii"... ramanand doar 9 porunci astfel au impartit in 2 ultima porunca referitoare la poftit ca sa dea la numar)

Edited by radurus, 01 July 2022 - 09:13.


#30920
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 01 iulie 2022 - 08:51, said:

Nu așa scrie! Recitește! Posted Image
Deci spune ca a sters zapisul, nu ca ar fi anulat/sters poruncile.
Dumnezeu spune ca v-a pune in inima noastra duhul sau, si duhul lui Dumnezeu nu e al nelegiuirii ci al dragostei.

Numai un psihopat isi poate imagina ca isus a anulat poruncile. El a anulat condamnarile celor care ii "mananca trupul si sangele".

Are Nicu Butoi o pledoarie despre ziua de odihna, foarte frumoasa, nu despre a 7-a zi ci despre odihna, odihna in cineva. Te odihnesti cu cineva in gand. Insa marea majoritate a adventistilor ca dealtfel toti cei ce pazesc ziua a 7-a, ei inca nu au intrat in odihna Domnului.

#30921
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,600
  • Înscris: 16.03.2004

 radurus, on 01 iulie 2022 - 09:10, said:

Argument prea vechi deja demontat de multe ori.

Nu știu ce ați demontat voi, dar scrie clar:

si, in trupul Lui, a inlaturat vrajmasia dintre ei, Legea poruncilor, in oranduirile ei, ca sa faca pe cei doi sa fie in El insusi un singur om nou, facand astfel pace; (Efes.2:15)

Acum, dar, nu este nicio osandire pentru cei ce sunt in Hristos Isus, care nu traiesc dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului. (Rom.8:1)

deci nu „după Lege” !!!

#30922
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 01 iulie 2022 - 09:34, said:

Nu știu ce ați demontat voi, dar scrie clar:

si, in trupul Lui, a inlaturat vrajmasia dintre ei, Legea poruncilor, in oranduirile ei, ca sa faca pe cei doi sa fie in El insusi un singur om nou, facand astfel pace; (Efes.2:15)

Acum, dar, nu este nicio osandire pentru cei ce sunt in Hristos Isus, care nu traiesc dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului. (Rom.8:1)

deci nu „după Lege” !!!
Care sunt dupa intelegerea ta indemnurile Duhului ?
Si o spune chiar fariseul Simon "sa iubesti pe domnul Dumnezeu tau din toata inima, cu toata puterea si cu tot cugetul, si sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine ". Avand constinta noua, aceea a dragostei pentru Dumnezeu, cat si pentru aproapele, poruncile raman valabile doar pentru cei care nu aceasta noua constinta.

#30923
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,600
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 01 iulie 2022 - 10:29, said:

Care sunt dupa intelegerea ta indemnurile Duhului ?

Exact ce norme morale se învață la martorii lui Iehova, religia creștină autentică, singura care împlinește Biblia.
Fără curvie, adulter, hoție, beție, fumat, dar... nu există interdicții cu privire la: celebrarea Sabatului, confecționarea de imagini...

#30924
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Auuuu...
"religia crestina autentica,... " care il considera pe Isus creatura nu persoana prexistenta a Dumnezeirii... (pentru ca daca ar accepta faptul ca Isus era Dumnezeu inainde de intrupare, ar trebui sa accepte ca Dumnezeu e mai multe persoane, aka trinitate ceea ce e interpretat ca erezie - politeism venind de la curentele apostaziate ortodox-catolic)
gresesc?

Ai gresit topicul.
Laudele se aduc acolo.

Edited by radurus, 01 July 2022 - 11:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate