Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Existã contraindicații specifice vaccinului anti-covid?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2021 - 13:40, said:



Măcar că vreo 90% din decese au loc la nevaccinați ai aflat?

#56
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Wow, șocant, de necrezut. S-a simțit rău după vaccin. A luat covid după doza 3. Clar la ATI cu covid e mult mai bine decât acasă cu vaccin.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, la aia cu BATRANI SI CU COMORBIDITATI. Cum la mine la munca majoritatea suntem tineri si fara boli, e de PREFERAT sa treci prin boala decat sa faci o tromboza din asta care iti poate pune infinit mai tare viata in pericol.

View Postgeorge_alexandru, on 20 octombrie 2021 - 13:43, said:

Wow, șocant, de necrezut. S-a simțit rău după vaccin. A luat covid după doza 3. Clar la ATI cu covid e mult mai bine decât acasă cu vaccin.
Tu nu vezi ce circ ilar se intampla??? DUPA DOZA 3 SA TE INFECTEZI. Da, este absolut HALUCINANT. Din partea mea sa faceti si cate 54646543153655 de doze.

#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postgiuliani, on 20 octombrie 2021 - 10:14, said:

Oricum ar fi, un medic anti vaccin se discrediteaza din start din punctul meu de vedere. Adica eu n-as merge la el.
sunt doua mari categorii de medici antivaccinisti: o categorie mai mica, cam tolomaci, care cu toate ca au absolvit n-au inteles pre bine manualul de utilizare a stiintei si o a doua categorie, religiosi, care folosesc stiinta doar pt a cauta argumente care confirma convingerile preexistente. astia inteleg de cele mai multe ori stiinta, dar nu o folosesc conform manualului. or mai fi si cazuri particulare, dar eu tipologiile astea le-am identificat pana acu.

Edited by Fane, 20 October 2021 - 14:03.


#59
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Cunostinta unei prietene de la munca e pe anticoagulante dupa pfizer din cauza unei tromboze la nivelul gambei,
Post hoc, ergo propter hoc?
https://en.wikipedia...rgo_propter_hoc

Ce bine ar fi sa fie asa de simplu... tot asa a tras concluzia si ala dinainte ca stroke-ul lui e de la 'climate change'.

Quote

e de PREFERAT sa treci prin boala decat sa faci o tromboza din asta care iti poate pune infinit mai tare viata in pericol.
Mda. Asa e cand nu realizezi ca daca treci prin boala tot risti tromboza. Doar ca mult mai nasol.

Edited by parabellum, 20 October 2021 - 14:39.


#60
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

View PostKarhu, on 20 octombrie 2021 - 13:29, said:

Oricum corelație nu înseamnă cauzalitate, și nici invers.
:o
:)

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postparabellum, on 20 octombrie 2021 - 14:37, said:

Mda. Asa e cand nu realizezi ca daca treci prin boala tot risti tromboza. Doar ca mult mai nasol.
Arata-mi, te rog, TINERI trecuti prin boala care sunt de saptamani intregi pe heparinoterapie.

*si cu injectii anticoagulante facute in burta.

#62
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Incerci cumva vreun apel la ignoranta ta pe mine?

https://en.wikipedia..._from_ignorance

Uite ce-am gasit rapid cu google: https://thrombosisjo...959-021-00284-9

Cat despre cazurile individuale, nu ma obosesc cu evidenta anecdotica. Anecdotele le las pe seama celor care 'stiu ei' un caz si sunt siguri ca e exact de la vaccin, pentru ca s-a intamplat dupa aia.

Exact cum daca le trece pisica neagra prin fata, daca ii loveste masina ca au fost boi si-au trecut pe rosu, e de la pisica neagra, aia e clar de vina.

Edited by parabellum, 20 October 2021 - 15:55.


#63
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2021 - 13:40, said:

Da, nu sunt relevante in cacat. Cunostinta unei prietene de la munca e pe anticoagulante dupa pfizer din cauza unei tromboze la nivelul gambei, acum urmeaza sa isi faca din nou eco doppler. Statisticile alea nu sunt reale, in realitate numarul celor cu efecte adverse post-vaccin este mult mai mare. Tot azi discutam cu niste colegi care si-au facut doza 3, unul e in carantina ca e pozitiv, celalalt se simte oribil si nu poate veni la munca.
Caca-te-ai pe ele de vaccinuri.

au trecut 14 zile dupa doza 3?
Iar faptul ca se simte rau nu e ceva care sa trebuie sa te sperie.

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2021 - 15:15, said:

Arata-mi, te rog, TINERI trecuti prin boala care sunt de saptamani intregi pe heparinoterapie.

*si cu injectii anticoagulante facute in burta.

Si eu pot sa spun ca daca colegul ala cu anticoagulantele ar fi facut covid acum era mult mai rau.
Ca sa intelegi ce vreau sa spun cauta un prospect de la Paracetamol sau Ibuprofen, vezi cate efecte adverse apar acolo. Mult mai multe decat la vaccinurile astea. Asa e la orice medicament, unii fac urat, majoritatea nu. De-aia cand iei un medicament de la farmacie te intreaba daca ai alergii, sa stie sa te avertizeze macar sa citesti prosspectul ala.

Edited by giuliani, 20 October 2021 - 17:06.


#64
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postmichael78, on 19 octombrie 2021 - 21:31, said:

Daca exista...care sunt?

Dacă traiesti este contraindicat vaccinul.

#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postgiuliani, on 20 octombrie 2021 - 16:58, said:




Si eu pot sa spun ca daca colegul ala cu anticoagulantele ar fi facut covid acum era mult mai rau.

Daca se infecta de covid si nu era vaccinat, era pe lumea cealalta. Eu am o tendinta sa fac tromboflebite deci am conditie preexistenta si totusi cele 2 doze de Pfizer nu mi-au provocat nici macar un inceput de tromboflebita. Poate fiindca folosesc frecvent ghimbir?!

#66
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Avand in vedere sursa, eu cred ca merita macar sa fie citita stirea .
https://www.ncbi.nlm...les/PMC8538446/

Desi s-ar putea sa existe si " contre " , inainte sa le postati , analizati sursele din care vin. Asta este o organizatie stiintifica recunoscuta , nu un ziar de scandal care are anumiti favoriti de pupat in dos.

Edited by JurasikMan, 16 December 2021 - 13:45.


#67
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFreddy12, on 20 octombrie 2021 - 22:03, said:

Daca se infecta de covid si nu era vaccinat, era pe lumea cealalta.

Sa facem totusi diferenta intre o campanie (necesara) pro vaccinare si o afirmatie referitoare la o situatie individuala care nu poate fi sustinuta cu date stiintifice.A
Asta e din categoria lui Teodosie cu impartasania din aceeasi lingurita care niciodata nu a imbonavit pe nimeni.
In logica se numeste non-falsifiable.

Am 2 veri, nevaccinati, tara UE, lucreaza nas in nas. Unul a facut Covid, caz grav, tratament exhaustiv spital (inclusiv anticorpi monoclonali), celalalt negativ la orice test si fara simptome.

View PostJurasikMan, on 16 decembrie 2021 - 13:44, said:

Avand in vedere sursa, eu cred ca merita macar sa fie citita stirea .
https://www.ncbi.nlm...les/PMC8538446/

Desi s-ar putea sa existe si " contre " , inainte sa le postati , analizati sursele din care vin. Asta este o organizatie stiintifica recunoscuta , nu un ziar de scandal care are anumiti favoriti de pupat in dos.

Am dat si eu linkul mai demult. Am studiat de vreo 4 ori articolul in engleza, desi nu sunt de specialitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate