Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nelamurire in legatura cu actele solicitate de curierul TNT

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostNaijax, on 08 ianuarie 2021 - 14:28, said:

Taxa Vamala - va fi stabilita de vames
Se stabileste automat, in sistemul de completare a DVI, conform taric.
DVI-ul il completeaza declarantul vamal, angajat (banuiesc) al TNT.

View Postlucianburjuiul, on 08 ianuarie 2021 - 15:10, said:

Te-a incaltat cand a scris total value 200 gbp. Daca punea 1 sau 10 gbp asta era valoarea de referinta + transportul + asigurarea.
Evident poti sa scrii alta valoare in declaratia pe proprie raspundere, dar daca comisionarul da de un vames neodihnit si zelos, tocmai ai comis o infractiune.
Nu poti, ca nu ti-o accepta comisionarul (declarantul vamal), fiindca in fata legii raspunde si el impreuna cu tine. ;)

View PostBumble Bee, on 08 ianuarie 2021 - 15:58, said:

Voi merge pe declaratia lui si o sa inghit galusca... E o suma prea mica sa-mi risc probleme de natura penala sau orice alta natura.
Iar daca se va mai naste nevoia ii fac instructajul de rigoare.
Mama lor de populisti cu brexitul lor...
Da' populistu' care ti-o trimis pachetu', nu putea sa puna si el o proforma in loc de commercial invoice, sa zica ca-i "sample without any commercial value" si sa-i puna 1 GBP "only for custom purposes" ?
Ii batut in cap ?
Sau nu s-o trezit dupa revelion ?

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View Postlucianburjuiul, on 08 ianuarie 2021 - 15:04, said:

Pe viitor sa scrie: value for custom purposes 1 gbp sau no commercial value sau sample, without commercial value.  Cateodata nu accepta vama valoare zero, d'aia am boldat.



E utila in cazul in care se pierde coletul si este asigurat la valoarea declarata. Altcum n-ai de ce sa declari mai mult.
Asa credeam si eu, pina s-a intimplat! si atunci am afla ca valoarea asigurata reprezinta suma maxima pe care o poti pretinde, dar vei fi despagubit la valoare sumei pe care o poti dovedi! deci se ia in seama continutul declarat, cantitatea si pretul rrespectiv! se tine cont de uzura daca au fost bunuri mai vechi, folosite la care nu exista documente de cumparare! dar personal tot valori mari am declarat, sperind ca ii va face mai atenti pe cei care le manipuleaza/transporta. dar deja nu mai prezinta interes achizitiile din UK!

#21
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

View Posteiffel, on 08 ianuarie 2021 - 14:37, said:

Posibil sa nu platesti nimic daca produsele sunt made in UK.

E noul acord intre UK si EU.

Produsul cel mai valoros din pachet este fabricat in uk.

poti sa ma indrumi spre legislatie, te rog? nu prea sunt link-uri cum informatia e destul de proaspata.

#22
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Revin cu detalii, dupa ce am primit coletul.

Am fost incaltat cu tva pe suma declarata + transport, dar fara taxa vamala sau vreun comision din partea TNT.
La minus pot adauga ca persoana cu care am relationat de la TNT a fost o femeie plictisita si indiferenta care m-a ajutat putin sau de loc. Cred ca relationam mai bine cu un bot.
Am platit soferului.

Iar asta coincide cu parerea generala despre TNT: ok la servicii, dezastru cu oamenii.

In clocluzie, atentie la ce declara expeditorul.

Edited by Bumble Bee, 13 January 2021 - 12:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate