Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nelamurire in legatura cu actele solicitate de curierul TNT

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostNaijax, on 08 ianuarie 2021 - 14:28, said:

Taxa Vamala - va fi stabilita de vames
Se stabileste automat, in sistemul de completare a DVI, conform taric.
DVI-ul il completeaza declarantul vamal, angajat (banuiesc) al TNT.

View Postlucianburjuiul, on 08 ianuarie 2021 - 15:10, said:

Te-a incaltat cand a scris total value 200 gbp. Daca punea 1 sau 10 gbp asta era valoarea de referinta + transportul + asigurarea.
Evident poti sa scrii alta valoare in declaratia pe proprie raspundere, dar daca comisionarul da de un vames neodihnit si zelos, tocmai ai comis o infractiune.
Nu poti, ca nu ti-o accepta comisionarul (declarantul vamal), fiindca in fata legii raspunde si el impreuna cu tine. ;)

View PostBumble Bee, on 08 ianuarie 2021 - 15:58, said:

Voi merge pe declaratia lui si o sa inghit galusca... E o suma prea mica sa-mi risc probleme de natura penala sau orice alta natura.
Iar daca se va mai naste nevoia ii fac instructajul de rigoare.
Mama lor de populisti cu brexitul lor...
Da' populistu' care ti-o trimis pachetu', nu putea sa puna si el o proforma in loc de commercial invoice, sa zica ca-i "sample without any commercial value" si sa-i puna 1 GBP "only for custom purposes" ?
Ii batut in cap ?
Sau nu s-o trezit dupa revelion ?

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postlucianburjuiul, on 08 ianuarie 2021 - 15:04, said:

Pe viitor sa scrie: value for custom purposes 1 gbp sau no commercial value sau sample, without commercial value.  Cateodata nu accepta vama valoare zero, d'aia am boldat.



E utila in cazul in care se pierde coletul si este asigurat la valoarea declarata. Altcum n-ai de ce sa declari mai mult.
Asa credeam si eu, pina s-a intimplat! si atunci am afla ca valoarea asigurata reprezinta suma maxima pe care o poti pretinde, dar vei fi despagubit la valoare sumei pe care o poti dovedi! deci se ia in seama continutul declarat, cantitatea si pretul rrespectiv! se tine cont de uzura daca au fost bunuri mai vechi, folosite la care nu exista documente de cumparare! dar personal tot valori mari am declarat, sperind ca ii va face mai atenti pe cei care le manipuleaza/transporta. dar deja nu mai prezinta interes achizitiile din UK!

#21
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

View Posteiffel, on 08 ianuarie 2021 - 14:37, said:

Posibil sa nu platesti nimic daca produsele sunt made in UK.

E noul acord intre UK si EU.

Produsul cel mai valoros din pachet este fabricat in uk.

poti sa ma indrumi spre legislatie, te rog? nu prea sunt link-uri cum informatia e destul de proaspata.

#22
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Revin cu detalii, dupa ce am primit coletul.

Am fost incaltat cu tva pe suma declarata + transport, dar fara taxa vamala sau vreun comision din partea TNT.
La minus pot adauga ca persoana cu care am relationat de la TNT a fost o femeie plictisita si indiferenta care m-a ajutat putin sau de loc. Cred ca relationam mai bine cu un bot.
Am platit soferului.

Iar asta coincide cu parerea generala despre TNT: ok la servicii, dezastru cu oamenii.

In clocluzie, atentie la ce declara expeditorul.

Edited by Bumble Bee, 13 January 2021 - 12:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate