Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Nelamurire in legatura cu actele solicitate de curierul TNT

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Salut,

am primit un colet din UK de la o persoana fizica si transportatorul TNT m-a avizat in vederea procedurii de import.

practic trebuie sa le trimit:

-copie CI
- comanda completa/ dovada platii produsului si a transportului (va informam ca in lipsa valorii costului de transport mentionata pe documente, in baza de calcul a drepturilor vamale se va folosi valoarea statistica de transport)
-completarea Declaratiei pe proprie raspundere cu traducerea produselor in limba romana si nr de awb

transportul a fost platit de expeditor, iar continutul, cateva placute electronice. Cel care a trimis a declarat ca este cadou, dar ca valoreaza 200 GBP.

Intrebarea mea este: ce trec in declaratie si la ce sume trebuie sa ma astept sa fiu vamuit?

transportul a fost 31gbp platit de el.


Subsemnatul..........................................................declar pe propria raspundere ca in coletul
sosit cu AWB(tracking number) se afla(denumire produsului in limba romana si nr
bucati.........................................................................................................................................................
Valoarea acestori bunuri................................................valoarea de transport fiind de
.................................................... (suma +moneda)
Mentionez ca aceste bunuri sunt folosite in scop personal si nu sunt pentru comercializare.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica ce scrii ?
Exact ce ne-ai scris si noua
Valoare 200 £
Transport 31 £
Cat despre vama
Tot ce depaseste 150 euro va fi taxat cu TVA si taxa vamala
TVA = Pretul produsului x 19 % /100
Taxa Vamala - va fi stabilita de vames

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,567
  • Înscris: 15.06.2004
Posibil sa nu platesti nimic daca produsele sunt made in UK.

E noul acord intre UK si EU.

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
La care adaugi serviciile TNT de comisionare vamala, care n-ar trebui sa depaseasca 75-100 de lei. Probabil ti-au si scris in avizare cat.

#5
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
E aiurea ca ala a trecut valoarea complet din burta.
Nu valoreaza atata continutul, poate nici jumatate. nu stiu ce a fost in capul lui.
Ma gandeam ca, fiind cadou nu ar trebui supus acelorasi proceduri vamale precum importul de bunuri de la comercianti.

daca venea cu el in bagaj nu era nicio problema...

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu mai conteaza
Daca el deja a declarat valoare 200£ tu nu ai cum sa treci nici mai mult, nici mai putin
Asta e

#7
iulianv

iulianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2008
Poti sa treci mai mult decat valoarea declarata de expeditor. Si calculele vamale se vor face dupa valoarea mai mare.
Spun in cunostinta de cauza.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 26.06.2009

 Bumble Bee, on 08 ianuarie 2021 - 14:38, said:

E aiurea ca ala a trecut valoarea complet din burta.
Nu valoreaza atata continutul, poate nici jumatate. nu stiu ce a fost in capul lui.
Ma gandeam ca, fiind cadou nu ar trebui supus acelorasi proceduri vamale precum importul de bunuri de la comercianti.

daca venea cu el in bagaj nu era nicio problema...
Atunci poti sa refuzi coletul si sa il retrimita ulterior cu o valoare declarata mai mica. Sau discuti cu el ca sa iti plateasca diferenta (care va fi o valoare frumoasa).

Din curiozitate: e cadou pe bune sau ai cumparat produsele de la el?

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pe asta nu o inteleg
De ce sa trec mai mult decat valoarea declarata de expeditor ?
Nici daca ma lovesc la cap nu fac asta Posted Image

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Pe viitor sa scrie: value for custom purposes 1 gbp sau no commercial value sau sample, without commercial value.  Cateodata nu accepta vama valoare zero, d'aia am boldat.

 Naijax, on 08 ianuarie 2021 - 15:02, said:

Pe asta nu o inteleg
De ce sa trec mai mult decat valoarea declarata de expeditor ?

E utila in cazul in care se pierde coletul si este asigurat la valoarea declarata. Altcum n-ai de ce sa declari mai mult.

#11
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Mi-a trimis un PCB, este sample. Eu trebuie sa studiez daca pot realiza o interfata pentru el. Nu am platit nimic pentru acest serviciu.

 lucianburjuiul, on 08 ianuarie 2021 - 15:04, said:

Pe viitor sa scrie: value for custom purposes 1 gbp sau no commercial value sau sample, without commercial value.  Cateodata nu accepta vama valoare zero, d'aia am boldat.



E utila in cazul in care se pierde coletul si este asigurat la valoarea declarata. Altcum n-ai de ce sa declari mai mult.

La drept vorbind exact asta este, un sample. Dar el a declarat:
Commercial Invoice
Purpose of Export: Gift
pc parts country of manufacture: uk
total value: 200 GBP

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Te-a incaltat cand a scris total value 200 gbp. Daca punea 1 sau 10 gbp asta era valoarea de referinta + transportul + asigurarea.
Evident poti sa scrii alta valoare in declaratia pe proprie raspundere, dar daca comisionarul da de un vames neodihnit si zelos, tocmai ai comis o infractiune.

Edited by lucianburjuiul, 08 January 2021 - 15:19.


#13
iulianv

iulianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2008

 Naijax, on 08 ianuarie 2021 - 15:02, said:

Pe asta nu o inteleg
De ce sa trec mai mult decat valoarea declarata de expeditor ?
Nici daca ma lovesc la cap nu fac asta Posted Image

Faci asta cand esti firma si trebuie sa platesti valoarea reala a marfurilor catre expeditor

#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
pe mine au incercat sa ma arda TNT-ul dar n-au reusit...au venit cu un rahat de taxa de transport, le-am demonstrat ca transportul a fost FREE...au cerut print de pe comanda (aliexpress) le-am dat printul si au luat-o in barba, nu le-am platit nimic, ca valoarea totala era 50$ cum trecuse chinezul, am dat vreo 30 de lei parca tva la suma respectiva, dar au incercat sa ma arda cu transport de 60$ ca vezi-doamne atat costa transportul la ei, n-au reusit :)

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 26.06.2009

 lucianburjuiul, on 08 ianuarie 2021 - 15:10, said:

tocmai ai comis o infractiune.
A comis o infractiune daca acea piesa chiar este 200 GBP. Daca este 20 GBP si a trecut un "0" din gresala, daca poate demonstra cat costa PCB-ul atunci isi asuma prin semnatura.

#16
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 Xman_ghio, on 08 ianuarie 2021 - 15:36, said:

A comis o infractiune daca acea piesa chiar este 200 GBP. Daca este 20 GBP si a trecut un "0" din gresala, daca poate demonstra cat costa PCB-ul atunci isi asuma prin semnatura.

Voi merge pe declaratia lui si o sa inghit galusca... E o suma prea mica sa-mi risc probleme de natura penala sau orice alta natura.
Iar daca se va mai naste nevoia ii fac instructajul de rigoare.
Mama lor de populisti cu brexitul lor...

Daca ii fac retur, expeditorul mai trebuie sa achite ceva?

Totusi, nu este cam greu de dovedit falsul? Adica cum pot dovedi ca tu, ca destinatar ai stiut valoarea continutului. In primul rand ca nu ai fost prezent cand coletul a fost expediat, in al 2-lea rand ca valoarea unor lucruri este subiectiva. Poti sa le iei cu discount de ex... si tot asa.

Nu inteleg cum legea ma poate face pe mine raspunzator pentu actiunea unui individ oarecare.

Edited by Bumble Bee, 08 January 2021 - 15:54.


#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,583
  • Înscris: 13.03.2005
Eu stiu ca daca e cadou, nu platesti taxe vamale. Stiu pe cineva care asa a evitat sa platesca taxe vamale pentru niste hardiskuri comandate din Rusia. Vamesul i-a zis de portita aceasta... ca mai comandase si in trecut de la aceeasi persoana.

#18
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 wertyck, on 08 ianuarie 2021 - 16:09, said:

Eu stiu ca daca e cadou, nu platesti taxe vamale. Stiu pe cineva care asa a evitat sa platesca taxe vamale pentru niste hardiskuri comandate din Rusia. Vamesul i-a zis de portita aceasta... ca mai comandase si in trecut de la aceeasi persoana.

am citit legea si nu e chiar asa. Chiar si cadourilor li se aplica TVA + Taxa vamala daca valoarea depaseste 45 euro, pentru diferenta de la 45 in sus.
Un cadou este gratuit dar are o valoare, iar acea valoare vamesii o pot calcula in functie de niste nomenclatoare interne.

Edited by Bumble Bee, 08 January 2021 - 16:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate