Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Cumparare statie incarcare masina electrica

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1398 răspunsuri în acest subiect

#1387
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.204
  • Înscris: 22.05.2003
Nu, nu stie sa faca acest lucru.

Cele care stiu ar fi:
  • Fronius Wattpilot
  • Statiile Huawei
  • Go-E Charger
  • Alfen EVE
  • OpenWB

Vezi aici

Cauti dupa 1P/3P

#1388
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.684
  • Înscris: 26.11.2001
"Za maching of"
Crearea unui prototip de stalp pentru suport statie de incarcare EV.

- prins in beton cu 4 Conexpanduri de 10mm
- gauri spate/fata pentru tragere cablu interior/exterior
- gauri pentru acces usor la piulite
- suport cablu rotunjit
- gaura pentru a prinde optional si o priza trifazata aplicata. Ea poate fi folosita pt alti consumatori trifazati sau pt a lega un generator dc nu e curent de la retea.
- placa de prindere statie va fi ceva dreptunghiular, pentru ca dimensiunile si formele statiilor sunt infinite => prindere cu autoforant.
Placa din poze e pt o statie specifica: Pracht Alpha Mono XT
- vopsita in camp electrostatic on orice culoare, atata timp cat e gri antracit.

Fișiere atașate



#1389
necko1976

necko1976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 25.01.2021
Între stația Ampevo Solaris (22 KW) și stația go-e charger Gemini flex (22 KW) care ar fi recomandarea de achiziție din perspectiva integrării într-un sistem fotovoltaic? Pe site-ul ev-mag.ro am citit ca stația Ampevo ar dispune de un modul inteligent de balansare a energiei electrice, permițând astfel încărcarea mașinii electrice din producția de energie a fotovoltaicelor. Merci!

#1390
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.163
  • Înscris: 11.01.2009
Si go-e se poate integra, dar are nevoie de un modul separat, cumparat de la ei, sau instalarea EVCC (pe un Raspberry Pi, de exemplu).
In plus, suporta trecerea automata de la mono la trifazat si invers.

#1391
necko1976

necko1976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 25.01.2021
Mulțumesc frumos!

#1392
mihaipg

mihaipg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 21.07.2006
Buna ziua. Incarc, in acest moment, cu incarcatorul mobil care a venit cu masina - BMW i3. Adica 3.5Kw, 16A. Pentru asta am tras un circuit direct din panou, cu fire de 6. Atasez poza cu siguranta (cea din dreapta). As vrea sa stiu daca pot sa fac un upgrade si sa inlocuiesc priza exterioara si incarcatorul cu o statie iHunt EV Power 7KW, 220V/32A. Si, evident, daca are rost (daca chiar ar micsora la jumatate timpul de incarcare). Mai mult nu mi-ar trebui - pentru asta nu m-am orientat pentru o statie cu alimentare trifazica. Multumesc anticipat.

Fișiere atașate


Editat de mihaipg, Ieri, 14:25.


#1393
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.163
  • Înscris: 11.01.2009
Nu vad nicio problema tehnica. Cat timp circuitul e dimensionat corect (si este), statia este legata direct in tablou sau o priza monofazata industriala.
Iti mai trebuie o siguranta macar tip A, daca nu B, nu AC cum este acum.

Problema este de capacitate pe faza respectiva, pentru ca nu prea mai ramane loc pentru niciun consumator, daca ai bransament de 40A, dar aici stii tu mai bine.

#1394
mihaipg

mihaipg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 21.07.2006
Mutumesc frumos pentru ajutor. Am folosit pentru circuitul acesta faza care merge la etaj, unde nu avem deloc consumatori mari. Avem cuptor electric, dar este monofazic, pe faza dedicata bucatariei. As lega direct la panou. Din ce inteleg, ar trebui sa schimb siguranta pe care o am acum (cea de 32A), cu una tip A sau B. Corect? Ce ma ingrijora in primul rand era acel 32A maxim al statiei - sa nu fie prea la limita...

#1395
mihaipg

mihaipg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 21.07.2006
Cred ca am inteles...Tip A sau B va referiti la diferentiala. Deci am nevoie sa inlocuiesc siguranta diferentiala de 40A cu una tip B (sau A). Adica cam asa..

Fișiere atașate


Editat de mihaipg, Ieri, 15:38.


#1396
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.272
  • Înscris: 24.05.2022
Da, colegul se referea la diferentiala. Posibil ca statia sa aiba deja protectii atat pe AC cat si pe DC, trebuie verificat. Totusi nu strica inlocuita macar cu una tip A.
Tipurile de protectii diferentiale mai jos.

https://www.doepke.c.../Techpub-08.pdf

Fișiere atașate



#1397
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.272
  • Înscris: 24.05.2022

View Postmihaipg, on 11 mai 2024 - 14:51, said:

Din ce inteleg, ar trebui sa schimb siguranta pe care o am acum (cea de 32A), cu una tip A sau B. Corect? Ce ma ingrijora in primul rand era acel 32A maxim al statiei - sa nu fie prea la limita...
Din cum arata tabloul probabil ca nu ar strica sa inlocuiesti tot. Moeller au fost multe contrafacute. Generala de langa contorul bransamentului trifazic este de 32A sau mai mare?
Nu inteleg de ce nu ai pune o statie de incarcare trifazica avand bransament trifazic?

#1398
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.183
  • Înscris: 16.05.2012
"ar micsora la jumatate timpul de incarcare). Mai mult nu mi-ar trebui - pentru asta nu m-am orientat pentru o statie cu alimentare trifazica"
Probabil si pret...
https://www.ihunt.ro...dhoCGwUQAvD_BwE

Editat de raven75, Azi, 15:52.


#1399
mihaipg

mihaipg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 21.07.2006
Masina se incarca cu 11 kW maxim. Chiar nu am nevoie sa incarc rapid. 7 mi se pare mai mult decat de ajuns. Ca pret, diferenta intre varianta 7 si cea de 22 este destul de mica. Nu asta mi-a influentat decizia.

Cat despre "din cum arata tabloul probabil ca nu ar strica sa inlocuiesti tot. Moeller au fost multe contrafacute.", panoul functioneaza in parametrii de ceva anisori. Si este 100% Moeller (inclusiv cutia). Sa ma apuc sa il schimb pe tot, pentru ca au fost multe contrafacute?

PS - Am 14KWh de la Enel (PPC whatever..)

Fișiere atașate


Editat de mihaipg, cu 27 minute în urmă.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate