Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Problema cu monitor LCD Samsung 930BF

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
i_am_altus

i_am_altus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.09.2005
Am cumparat ieri monitorul Samsung 930BF si azi dupa niste reglari a inceput sa bazaie. Am facut niste teste si se pare ca e de la Birghtness, daca il cobor sub 75, incepe sa bazaie, devenind foarte stresant de la 70 in jos.

S-a mai intamplat cuiva pe aici? E defect de fabricatie? Garantia acopera?

Edited by i_am_altus, 18 March 2006 - 19:17.


#2
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

View Posti_am_altus, on Mar 18 2006, 19:16, said:

Am cumparat ieri monitorul Samsung 930BF si azi dupa niste reglari a inceput sa bazaie. Am facut niste teste si se pare ca e de la Birghtness, daca il cobor sub 75, incepe sa bazaie, devenind foarte stresant de la 70 in jos.

S-a mai intamplat cuiva pe aici? E defect de fabricatie? Garantia acopera?
Salut.L-ai montat cum trebuie?Asa a facut de la inceput?Cand l-ai deschis prima data era cu 100 Brightness si 100 la contrast.Se auzea?S-au dupa niste "reglaje" ?

#3
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Nu stiu ce cauti cu luminozitatea la 75. Vezi ca are niste utilitare, instaleaza-le. Utilizeza conectarea pe DVI.

#4
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

View Postdcr, on Mar 18 2006, 23:50, said:

Nu stiu ce cauti cu luminozitatea la 75. Vezi ca are niste utilitare, instaleaza-le. Utilizeza conectarea pe DVI.
Omul a zis clar ca sub 75 ii bazaie.Cum adica ce cauta la 75? <_< Vrei sa spui sa o lase peste 75? :lol: pai te rupe la ochi :console:.Cel putin eu noaptea il las la 0 brightness si contrast;cu becul inchis

Edited by razzvann, 18 March 2006 - 23:59.


#5
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Cred ca nu m-am exprimat clar. 75 mi se pare o luminozitate cam prea mare pt un LCD. Totusi, dupa cum ai zis, ar fi bine daca am stii daca a facut de la inceput sau in urma reglajelor.  :)

#6
i_am_altus

i_am_altus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.09.2005
@razzvann, l-a montat chiar profesionistul de la cel.ro, nu pentru ca nu ma descurcam ci pentru ca facea parte din procesul de testare. Nu mai tin minte daca era cu 100-100 la Br si Con dar atunci nu am auzit bazaitul... era in timpul zilei cand e mai mult zgomot prin casa. Reglaje=crestere/scadere nivele Br si Con, nimic altceva.

@dcr, cu luminozitatea acum stau chiar la 80, ca sa nu bazaie, dar am adaptat restul parametrilor si e tolerabila imaginea. Am instalat utilitarele, adica Natural Color, dar problema e clara: cu luminozitate peste 75 BAZAIE. Si nu am DVI la placa video, sunt pe analog, dar asta nu e un motiv.

Dupa un research pe google am aflat ca mai multe modele de monitoare LCD si LCDTV-uri au problema asta. Pe site-ul samsung am gasit asta:

Quote

There are many things that can cause a high pitch sound.  The power supply is one.  

    * Be sure that you are using only a three prong adapter.  For example, if you're using an adapter to connect your monitor to a two prong outlet, this may cause a high pitched noise.  
    * If the brightness is up too high, this can result in noise also.
    * Straighten out all Audio and Power cables and try not to cross or overlap them.  This can cause a slight hum as well.

If your problem persists, the monitor may need to be serviced.  To set up a service appointment, all Samsung Customer Care Center at 1-800-SAMSUNG (1-800-726-7864). Have the model number and serial number of your monitor on hand when you call.

Se refera la high pitch sound, care difera de buzzing noise-ul meu dar luminozitatea e clar ca are legatura cu problemele...

Luni cer schimbarea monitorului.

Inca o intrebare pentru fratii de 930BF: Auziti vreodata orice fel de tiuit la vreun nivel de luminozitate?

@dcr, reglaje inseamna doar butonare, nimic periculos...

Edited by i_am_altus, 19 March 2006 - 00:24.


#7
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Cred ca este singura solutie :)  Bafta , ca suntem in .ro si nu stie niciodata!

#8
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Nu vreau sa mai deschid un nou topic legat de tft-uti dar am si eu o nedumerire. La un film cind ii dau un stop, imaginea are o miscare "subtila" a pixelilor si parca tremura. Este "normal"?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate