Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Problema cu monitor LCD Samsung 930BF

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
i_am_altus

i_am_altus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.09.2005
Am cumparat ieri monitorul Samsung 930BF si azi dupa niste reglari a inceput sa bazaie. Am facut niste teste si se pare ca e de la Birghtness, daca il cobor sub 75, incepe sa bazaie, devenind foarte stresant de la 70 in jos.

S-a mai intamplat cuiva pe aici? E defect de fabricatie? Garantia acopera?

Edited by i_am_altus, 18 March 2006 - 19:17.


#2
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

View Posti_am_altus, on Mar 18 2006, 19:16, said:

Am cumparat ieri monitorul Samsung 930BF si azi dupa niste reglari a inceput sa bazaie. Am facut niste teste si se pare ca e de la Birghtness, daca il cobor sub 75, incepe sa bazaie, devenind foarte stresant de la 70 in jos.

S-a mai intamplat cuiva pe aici? E defect de fabricatie? Garantia acopera?
Salut.L-ai montat cum trebuie?Asa a facut de la inceput?Cand l-ai deschis prima data era cu 100 Brightness si 100 la contrast.Se auzea?S-au dupa niste "reglaje" ?

#3
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Nu stiu ce cauti cu luminozitatea la 75. Vezi ca are niste utilitare, instaleaza-le. Utilizeza conectarea pe DVI.

#4
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

View Postdcr, on Mar 18 2006, 23:50, said:

Nu stiu ce cauti cu luminozitatea la 75. Vezi ca are niste utilitare, instaleaza-le. Utilizeza conectarea pe DVI.
Omul a zis clar ca sub 75 ii bazaie.Cum adica ce cauta la 75? <_< Vrei sa spui sa o lase peste 75? :lol: pai te rupe la ochi :console:.Cel putin eu noaptea il las la 0 brightness si contrast;cu becul inchis

Edited by razzvann, 18 March 2006 - 23:59.


#5
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Cred ca nu m-am exprimat clar. 75 mi se pare o luminozitate cam prea mare pt un LCD. Totusi, dupa cum ai zis, ar fi bine daca am stii daca a facut de la inceput sau in urma reglajelor.  :)

#6
i_am_altus

i_am_altus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.09.2005
@razzvann, l-a montat chiar profesionistul de la cel.ro, nu pentru ca nu ma descurcam ci pentru ca facea parte din procesul de testare. Nu mai tin minte daca era cu 100-100 la Br si Con dar atunci nu am auzit bazaitul... era in timpul zilei cand e mai mult zgomot prin casa. Reglaje=crestere/scadere nivele Br si Con, nimic altceva.

@dcr, cu luminozitatea acum stau chiar la 80, ca sa nu bazaie, dar am adaptat restul parametrilor si e tolerabila imaginea. Am instalat utilitarele, adica Natural Color, dar problema e clara: cu luminozitate peste 75 BAZAIE. Si nu am DVI la placa video, sunt pe analog, dar asta nu e un motiv.

Dupa un research pe google am aflat ca mai multe modele de monitoare LCD si LCDTV-uri au problema asta. Pe site-ul samsung am gasit asta:

Quote

There are many things that can cause a high pitch sound.  The power supply is one.  

    * Be sure that you are using only a three prong adapter.  For example, if you're using an adapter to connect your monitor to a two prong outlet, this may cause a high pitched noise.  
    * If the brightness is up too high, this can result in noise also.
    * Straighten out all Audio and Power cables and try not to cross or overlap them.  This can cause a slight hum as well.

If your problem persists, the monitor may need to be serviced.  To set up a service appointment, all Samsung Customer Care Center at 1-800-SAMSUNG (1-800-726-7864). Have the model number and serial number of your monitor on hand when you call.

Se refera la high pitch sound, care difera de buzzing noise-ul meu dar luminozitatea e clar ca are legatura cu problemele...

Luni cer schimbarea monitorului.

Inca o intrebare pentru fratii de 930BF: Auziti vreodata orice fel de tiuit la vreun nivel de luminozitate?

@dcr, reglaje inseamna doar butonare, nimic periculos...

Edited by i_am_altus, 19 March 2006 - 00:24.


#7
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Cred ca este singura solutie :)  Bafta , ca suntem in .ro si nu stie niciodata!

#8
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Nu vreau sa mai deschid un nou topic legat de tft-uti dar am si eu o nedumerire. La un film cind ii dau un stop, imaginea are o miscare "subtila" a pixelilor si parca tremura. Este "normal"?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate