Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#4429
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 23.12.2019

Vizualizare mesajADRYAN1992, pe 10 aprilie 2024 - 20:52, a scris:

Am scos azi 6 plante ofilite complet,oare sa fie caderea plantelor? ori faptul ca am bagat balegar cam mult,viermi nu am gasit pe tulpina,radacinile sunt dezvoltate destul de bine si nematozi nu au.Ce am observat tulpina neagra la baza solului.
Ce inseamna "am bagat balegar cam mult''?
Balegar proaspat sau mranita?

#4430
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 08.01.2015
Bună ziua. Este mana de sol. Aplicați fie varianta eco cu Athos care va remedia problema, fie cu ceva de sinteză deja aplicat din ce am văzut, Previcur.

Vizualizare mesajADRYAN1992, pe 10 aprilie 2024 - 20:52, a scris:

Am scos azi 6 plante ofilite complet,oare sa fie caderea plantelor? ori faptul ca am bagat balegar cam mult,viermi nu am gasit pe tulpina,radacinile sunt dezvoltate destul de bine si nematozi nu au.Ce am observat tulpina neagra la baza solului.

Însă Previcur are lacune câteodată.

Edited by Solar-1, 11 April 2024 - 13:34.


#4431
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 29.09.2013
Solarul are 24m lungime pe 6 latime si am bagat aproximativ 2 carute de balegar de cal vechi de 1-2 ani.Merpanul nu este bun contra manei de sol?as putea sa bag pe picurare ca am bazin sau direct la radacina cu pompa.

#4432
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
Am cumparat cateva rasaduri de tomate.
Sunt curios cum se procedeaza?
Las cateva frunze? Ca planta este mare si nu cred ca tine sa o plantez cu toate frunzele.

#4433
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Ce ai cu frunzele,  ce rău ți-au făcut?

#4434
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 14.11.2006
le plantezi mai adanc si rupi frunzele care sunt sub nivelul solului.

#4435
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,725
  • Înscris: 30.07.2003
Iar daca e foarte mare si locul iti permite, faci o groapa lunga, ca un sant, pui planta culcata si cu varful in sus (2-3 frunze + varful). Atentie sa nu o rupi.

Bine, probabil deja le-ai plantat. Cum ai facut?

P.S. Are you THE MindArchitect .ro? Banuiesc ca nu, pentru ca nu ai logo-ul lor.

#4436
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
Le-am plantat in 2 ghivece mari.

Momentan este pamantul bogat.
Daca vreau sa plantez si anul viitor cu ce pot sa-l imbunatatesc?
Ingrasamant de care trebuie sa cumpar de prin supermarket?

#4437
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,613
  • Înscris: 27.01.2012
Mai binele e dușmanul binelui!

#4438
Boatac72

Boatac72

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2020

View Postfane52, on 08 aprilie 2024 - 19:43, said:

Pe forum,cu succes a fost practicata imbaierea in solutie de Topsin.Acum,ca este interzis,se recomanda Beltanol-vezi Marcoser.Eu il voi folosi prin fertirigare dupa plantare.Pentru bolile vasculare,alta solutie nu stiu...dar daca este,as fi bucuros sa scap de o ingrijoratoare problema.
Salutare, în ce ce doza se foloseste Beltanol prin fertirigare. Anul trecut am folosit 0.3 ml/ plata repetat la 2 săptămâni și nu văzut mare schimbare. Legumele sunt cultivate afara sub plasa de umbrire.
Am avut 3 plante din 300 cu uscare vasculara. Ma gândesc ca am pus o doza prea mica.
Mulțumesc anticipat

#4439
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 28.12.2010
3 din 300 eu zic ca e onorabil. Inseamna 1%

#4440
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,212
  • Înscris: 15.05.2008
Sper sa nu regret, am vrut musai sa plantez cateva inainte de Paste

Attached Files


Edited by ceanu1980, 03 May 2024 - 17:04.


#4441
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 21.11.2021
Cei de la Marcoser folosesc1,3l Beltanol la 3000 mp,in 250 l apa.Se poate calcula stiind ca se recomanda 2,7 plante la mp ca densitate.Ei recomanda combinarea cu pikalin in scopul imunizarii.Eu amsa folosesc 10 l solutie cu Beltanol 5oml,in care voi scufunda fiecare plantuta in momentul plantarii dupa ce,in prealabil am imersat tavitele cu alveole.Este adevarat ca doza ar fi 40 ml la 10 l de apa-4l/ha-dar merg pe mana celor de la Marcoser.Oricum,se pare ca nu exista alta solutie.
Preventiv voi bilona si voi gestiona cat pot eu mai bine necesarul de apa la irigare prin picatura.

#4442
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 21.11.2021
Pt ca nu a intervenit nimeni,am sa ma incumet eu sa dau raspunsui,punctual la intrebare.Plecand de la Topsin care presupunea 0,7l/ha dar si 0,07 pana la 0,14% adica 1ml/l apa in medie,s-a dozat 1ml(sau 1g) la mp.Cu cana,250-500 ml solutie de planta.Beltanol-ul,4l /ha prin comparatie rezulta 4 ml/mp.Din vasul cu solutia preparata,injectezi in coloana  la peste 10 minute dupa inceperea irigarii,solutia de Beltanol care e bine sa fie dozata pe tot parcursul irigarii sau,sa dureze macar 10 min.Ideal ar fi si Pikolin-ul.
In ce ma priveste,nu stiu de ce credeam ca vor stranuta plantele daca ultima imersie am s-o fac direct in solutia preparata,cu una-2 zile inainte de transplantare.Asa insa voi si proceda,repetand la 14-21 zile cu cana sau cu inst de fertirigare daca se va finaliza.
Poate modul meu de prezentare pare dubios,zic unii,dar eu asa cer ajutorul celor care vad ceva incorect in ce rationez si carora le multumesc anticipat.

#4443
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.01.2012
@fane52
Cred ca este o greseala la calculul necesarului de Beltanol. 4l / ha inseamna 4ml / 10mp.

#4444
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu înțeleg de ce va agktati cu toate mizeriile.

În primul rand ce dovezi aveți ca metodele astea cu fungicide aplicate radicular chiar au eficienta?
Voi ati apucat pe vremuri sa folosiți tiofanatul și ați observat în mod clar eficienta?
Nu prea cred, de fspt sunt convins.. Poate unii ști folosit dar eficienta e greu sa o fi putut observa, eu știu și grădinaru și pasionați amatori cu multa stiinta în "ghiozdan" care nu prea ar outea sa bage mana in foc pt eficienta asta...

Era mai mult decât nimic, era tot ce o puteai face ca să încerci ceva..dar majoritatea constatau ca și cu si fără e cam același drac.

Mergând mai departe, acum ca lumea baga în prostie tiofanatul și a fost interzis, a apărut nevoia de un înlocuitor....
Ce va face sa credeți ca înlocuitorul a ceva ce era în sine mai degrabă un placebo, sau sa zicem ca era mult suoraapreciat, chiar e demn de atenție?

Ca a venit un producător jmecheras, sau un importator vânzător local, dracu știe cine a inventat "beltanol", și va spune ca e eficient?

E eficient, pt ei, sa facă în continuare bani..

Atâta timp cât "originalul" era cel mult ceva sa zici ca încerci, practic fix pix, ce va face sa credeți ca o porcărie fără clare atribute antifungice ar fi măcar la fel de eficient?



De ce nu încercați, daca tot vreți sa înlocuiți, cu un fungicid care în mod clar măcar e fungicid și nu abureala?

Cam asta ar trebui sa fie pasul dacă vrei musai și ai cât de cât nițel creier.

Ca fapt divers, eficienta unor soluții pt diverse probleme o afli nu din povesti și vrăjeli ale unora în interesați, sau our și simplu unii căldare vorbesc ca să se audă vorbind, lucruri relevante afli din zona cercetării, din studii...


Aceste studii exista, nu stau acum sa caut pt ca sincer nu ma interesează, eu sunt lămurit cu eficienta haaat, de când topsonul era și mult și ieftin, ce îmi amintesc sigur este ca exista și unii care cu asta se ocupa, cercetare, spun ca dacă e ceva care "ar putea" avea efect, în principiu relativ similare, este asa cum era de așteptat un fungicid, nu se găsește pe piața și nu se cheamă, dacă memoria nu îmi joaca feste, tebuconazol...

Nu știu sa va soun produse cu tebuconazol pe dinafara, știu doar tebustarul ca eu din ala am folosit, parca... Mai căutați și voi..

Ideea este ca toată zbaterea asta și calculele astea, parerologia fondata pe zero informație serioasa, filosofii plecând de la aberațiile sau jmecherii le unor samsari de prafuri și alte imputuri... Este absolut contraproductiva.

Sau, dacă voi, unii, chiar vreți sa fiți pionieri, sa faceți voi cercetări și teste, întâi faceți, notați tot, prezentați rezultatele, chiar dacă evident ca experimentele vor fi din multe puncte de vedere irelevante.... Dar măcar e ceva...

Asa, umpleți forumul cu lucruri care pt un habarnist mai mare decat voi par opera unui inițiat... Si uite asa numele lu beltanol o sa apară din ce în ce mai mukt și din ce în ce mai mulți la o banala căutare o sa ajungă sa trăiască cu impresia ca porcăria e chiar o soluție pt problema respectiva...

Soluția la bolile vasculare de sol este rotația culturii, irigarea corecta și mai degrabă la limita inferioara sau ușor sub, folosirea unui răsad sănătos la bun inceput, tratat corect pt a rămâne sănătos, hrănit corect pt a nu deveni vulnerabil...

Puteți sa dați și cu mama mare a lu beltanol ca e fix zero. Puteți sa dați și cu tebuconazol, puteți sa dați și cu mama lu topsin(găsiți dacă vreți musai sa va educați făcând un experiment)... Va garantez ca e fix pix.



#4445
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019
Eu am folosit topsin la rosii care aveau deja jumatate din sectiune la nivelul pamantului afectata si le-am salvat. Au ramas cicatrici pe ele dat au mers mai departe pana a dat inghetul. Iar tiofanatul nu a fost interzis pt ca avea vreo problema ci pt ca producatorul nu a mai dorit sa completeze studiile si asa a pierdut autorizare acesta nemaifiind prelungita.

Edited by AlexD2, 04 May 2024 - 22:10.


#4446
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
4 rosiare plantate, 1 sta sa moara 3 o duc bine.
Sa o scot sa o plantez din nou, sa o las in pace.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate