Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Perioada de acomodare ochelari?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Optometristul este mult mai calificat în determinări de dioptrii. Dacă este ceva care îl depășește, cu siguranță te va îndruma către medic.

#56
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Păi medic nu găsești . Iar opometristul mă trimite la medic . Asta e situația . București e un caz fericit . Degringoladă  pe nervii și timpul pacientului .

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din punctul asta de vedere, ai dreptate. Daca gasesti un optometrist sau medic profesionist, ramai la el.

#58
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

 LeNoR, on 23 aprilie 2019 - 15:52, said:

Salut,

Vin si eu cu o intrebare. Recent mi-am facut o pereche de ochelari de vedere, pe care ii tot port de 5 zile incoace. Insa de fiecare data cand ii port, dupa o perioada mai indelungata, am o senzatie de tensiune in ochi, senzatie care persista si dupa ce ii dau jos, o perioada. Imi simt ochii obositi si cateodata am o senzatie foarte usoara de ameteala cand merg, nimic foarte accentuat. Am impresia ca ar fi puternici, chit ca vad clar cu ei, adica vad foarte clar, niciun fel de problema din acest punct de vedere. Unde i-am facut mi-au zis ca fiind vorba de o reteta noua si de anumite modificari fata de reteta precedenta ar fi nevoie de o perioada de acomodare.

Asta e reteta actuala
OD
SF: -0.75
Cyl: -2.00
Ax: 180

OS
SF: -0.75
Cyl: -2.25
Ax: 180

DP: 68

Perechea precedenta pe care am purtat-o nu mi-a dat batai de cap. De vazut vad bine si cu acea pereche; intr-adevar, cu cei noi e mai multa claritate la distante mai mari dar am impresia ca mi se obosesc ochii, se tensioneaza.

Pe cei noi i-am facut pentru ca vroiam sa imi schimb rama, nu pentru ca nu eram multumit de cum vedeam, dar avand in vedere ca au trecut 2 ani jumate de la ultimul consult, de la ultima reteta, am zis sa vad daca m-am mai damblagit.

Reteta precedenta:
OD
SF: -0.50
Cyl: -0.75
Ax: 0

OS
SF: -0.75
Cyl: -0.75
Ax: 0

E normal sa fie nevoie de o perioada atat de mare de acomodare de la ochelarii vechi la cei noi? Ma rog, de 5 zile incoace. Am zis ca ii mai las saptamana asta si daca tot asa e, saptamana viitoare am sa ma duc inapoi cu ei.

La ce ora ai făcut controlul cand ti sa pus dioptria ?

#59
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Îți dai seama că nu aveam eu chef de dus pentru asta la mama gaia pe drumuri . Asta e situația . Tinerii  pleacă afara sau în orașe mari după facultate .
Nici cardiologi nu sunt de ajuns .Se stă pe lista luni de zile aici .

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wolfydRg, on 22 mai 2019 - 11:11, said:

La ce ora ai făcut controlul cand ti sa pus dioptria ?

Asta i un mit. Intr adevar, pe autorefractometru posibil sa ti iasa masuratoarea mai mare, dar un profesionist stie ce si cum cand face acuitatea la panou. Plus ca exista si metoda cetei pe care o poate folosi si dupa 3 zile de nesomn.

Edited by MembruAnonim, 22 May 2019 - 11:20.


#61
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Nu-i un mit, asa mi-au busit mie ochii cu ceva masuratoare in plus. La vremea aceea nu stiam.

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E mit. Ai dat peste un neprofesionist. Peste unul care nu stie meserie. Fac determinari de dioptrie si la 9 seara, fara probleme.

Edited by MembruAnonim, 22 May 2019 - 11:23.


#63
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Posibil, dar se pot intampla si accidente de genul , așa prefer ochii odihniti.

#64
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu nu am avut probleme cu acomodarea Yseult .Tii minte că am avut cu acomodarea lentilelor in ramă că sarea una.
Și acum stă cât de cât, da îi șterg cu mare grija .

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wolfydRg, on 22 mai 2019 - 11:25, said:

Posibil, dar se pot intampla si accidente de genul , așa prefer ochii odihniti.

E de preferat sa preferi profesionisti. :lol: Masuratoarea de pe autorefractometru este doar un punct de plecare, nu consultul in sine. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate