Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Perioada de acomodare ochelari?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
LeNoR

LeNoR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.10.2006
Salut,

Vin si eu cu o intrebare. Recent mi-am facut o pereche de ochelari de vedere, pe care ii tot port de 5 zile incoace. Insa de fiecare data cand ii port, dupa o perioada mai indelungata, am o senzatie de tensiune in ochi, senzatie care persista si dupa ce ii dau jos, o perioada. Imi simt ochii obositi si cateodata am o senzatie foarte usoara de ameteala cand merg, nimic foarte accentuat. Am impresia ca ar fi puternici, chit ca vad clar cu ei, adica vad foarte clar, niciun fel de problema din acest punct de vedere. Unde i-am facut mi-au zis ca fiind vorba de o reteta noua si de anumite modificari fata de reteta precedenta ar fi nevoie de o perioada de acomodare.

Asta e reteta actuala
OD
SF: -0.75
Cyl: -2.00
Ax: 180

OS
SF: -0.75
Cyl: -2.25
Ax: 180

DP: 68

Perechea precedenta pe care am purtat-o nu mi-a dat batai de cap. De vazut vad bine si cu acea pereche; intr-adevar, cu cei noi e mai multa claritate la distante mai mari dar am impresia ca mi se obosesc ochii, se tensioneaza.

Pe cei noi i-am facut pentru ca vroiam sa imi schimb rama, nu pentru ca nu eram multumit de cum vedeam, dar avand in vedere ca au trecut 2 ani jumate de la ultimul consult, de la ultima reteta, am zis sa vad daca m-am mai damblagit.

Reteta precedenta:
OD
SF: -0.50
Cyl: -0.75
Ax: 0

OS
SF: -0.75
Cyl: -0.75
Ax: 0

E normal sa fie nevoie de o perioada atat de mare de acomodare de la ochelarii vechi la cei noi? Ma rog, de 5 zile incoace. Am zis ca ii mai las saptamana asta si daca tot asa e, saptamana viitoare am sa ma duc inapoi cu ei.

#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu cred ca e normala .Eu nu ii mai schimbasem de mult .Peste 12 ani .M-am dus doar pentru ca vedeam tot mai rau la distanta si m-am imbogatit cu o dioptrie intreaga dintr-un foc .
N-am avut absolut nici o jena .Si trecusem de la - 1,5  la - 2,5 .

Edited by GingisHan2015, 23 April 2019 - 15:59.


#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De regula daca adaptarea dureaza sau nu se face , exista doua motive .
1. Ochelari gresiti . ( poti reface controlul si verificarea ochelarilor )
2. Probleme cu capul ..( dar aici de regula se intimpla la cei cu progresivi )
Urmeaza pct 1 in prima instanta .

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ai miopie cu astigmatism...Nu stim varsta. Intre cele 2 retete singura mare diferenta e la cilindru,unde a sarit brusc de la -0.75 la -2.00 si la -2.25...Un salt foarte mare! N-avem de unde sa stim daca e corect sau nu.Poate era bine sa mai faci inca o consultatie la alta clinica.
Ax 0 = Ax 180 (nicio diferenta)
Sferic: de la -0.5 la -0.75 (OD) e o diferenta nesemnificativa,iar la OS a ramas la fel -0.75.
Daca sunt situatii cand vezi unele obiecte cu dublura (scrisul la TV,stele,luna noaptea,etc),atunci sigur nu e bun cilindrul.
...Da,dar acum ai rama pe care ti-ai dorit-o :)... chiar daca nu sunt dioptriile corecte (foarte posibil).

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Nu trebuie nicio perioada de adaptare. Ai fost la doctor sau la optometrist?
Vezi ce scrie pe parafa.

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Si mie mi-a sarit in ochi cilindrul. De acolo vine, cred, si problema de acomodare. Second opinion, musai. La oftalmo m-am dus doar la examen

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 86-APP, on 23 aprilie 2019 - 16:31, said:

1. Ochelari gresiti . ( poti reface controlul si verificarea ochelarilor )
Dar in niciun caz la acelasi cabinet!!!

#8
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Poate sa mearga la cati oftalmologi vrea, o sa aibe dioptrii diferite.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 danpet, on 23 aprilie 2019 - 16:36, said:

Dar in niciun caz la acelasi cabinet!!!
Evident , desi au am facut si la acelasi cabinet , si am gasit greseala la ochelari ...

#10
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
la hipermetropie am schimbat vo 4 perechi si nici una nu i-am suportat

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu i-ai suportat pentru ca ti-au dat retete gresite!...Si eu am tot hipermetropie,dar nu asta conteaza.Din pacate,e tragedie in sistem. Sunt o gramada de cabinete,axate doar pe profit,fara sa aiba personal bine pregatit si fara sa respecte reguli de baza in optometrie!...Eu am fost consultat intr-un astfel de "cabinet".in care OPTOMETRISTA m-a pus sa privesc optotipurile de la 2 m pentru ochelari de distanta...stiut fiind ca pentru distanta trebuie sa fie 6m...se accepta minim 5m.
...Trei medici  (2 medici si o optometrista) mi-au dat aceeasi reteta (aproximativ),dar cu aceeasi eroare: lipsa cilindrului,pentru ca...n-au reusit sa gasesca cilindrul potrivit pentru mine,au zis: "mai bine fara cilindru"!

PS: ba mai mult am facut 2 ochelari la optici diferite,cu lentilele montate gresit.N-au respectat distanta pupilara din reteta si una din lentile era montata stramb (la ochelari bifocali)...I-am refuzat,nu i-am platit si...n-au comentat (stiau ca am dreptate).

Edited by danpet, 23 April 2019 - 19:57.


#12
LeNoR

LeNoR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.10.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

 danpet, on 23 aprilie 2019 - 16:33, said:

Ai miopie cu astigmatism...Nu stim varsta. Intre cele 2 retete singura mare diferenta e la cilindru,unde a sarit brusc de la -0.75 la -2.00 si la -2.25...Un salt foarte mare! N-avem de unde sa stim daca e corect sau nu.Poate era bine sa mai faci inca o consultatie la alta clinica.
Ax 0 = Ax 180 (nicio diferenta)
Sferic: de la -0.5 la -0.75 (OD) e o diferenta nesemnificativa,iar la OS a ramas la fel -0.75.
Daca sunt situatii cand vezi unele obiecte cu dublura (scrisul la TV,stele,luna noaptea,etc),atunci sigur nu e bun cilindrul.
...Da,dar acum ai rama pe care ti-ai dorit-o Posted Image... chiar daca nu sunt dioptriile corecte (foarte posibil).

Intr-adevar, mi se pare si mie mare saltul cand vine vorba de valoarea cilindrului. Cat despre varsta, am 29 de ani. Ideea e ca ii pun pe ochi si am impresia ca se forteaza ochii, chit ca vad clar prin ei. Am impresia ca uneori ochii se forteaza sa nu dedubleze imaginea, asta cand vine vorba de text, citit, etc. O alta chestie pe care am observat-o e ca daca ma uit fix la un obiect/imagine si misc capul stanga-dreapta, parca obiectul/imaginea se unduieste, ma rog, ceva de genul. E o chestie foarte usoara, sesizabila doar daca ii acord atentie. La ceilalti ochelari nu am intampinat lucrurile astea, nici macar la inceput, avand in vedere ca aceia au fost primii mei ochelari de vedere si spre surprinderea mea (atunci) nu a fost nevoie de acomodare, au venit ca turnati pe ochii mei, daca ma pot exprima in felul asta.

In fine, probabil am sa merg la vreo 2 consultatii in perioada urmatoare, in doua locuri diferite, si am sa verific si ochelarii cu aceasta ocazie. Nu mi se pare normal sa existe acest disconfort, sa imi simt ochii tensionati, obositi si sa mai am si cate o migrena dupa ce ii dau jos.

#13
smariansilviu

smariansilviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.12.2010
Buna ziua!
De o saptamana mi am facut si eu ochelari si intampin urmatoarele probleme!
Ameteli
Mers nesigur
Dificultati in a observa treptele scarilor

Reteta este urmatoarea:

OD
Cyl. -0.75
Ax.  170


OS
Cyl. -0.50
Ax. 10

Distanta pupilara 62


A trecut o saptamana si simptomele au ramas aceleasi. Am zis sa treaca o perioada de acomodare dar nu s a schimbat nimic.
Este normal sa fie asa?
Multumesc!


#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu . Ochelarii n-au nici o perioada de acomodare .

#15
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Evident, ochii si creierul se acomodeaza nu ochelarii.

Varifocalii necesita perioade mai scurte sau mai lungi de acomodare functie de tipul lentilei si campul vizual. Cu cat e mai mare "soft focus-ul" cu atat creste perioada de acomodare.

Edited by radu2014, 21 May 2019 - 00:29.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Citește mesajul #5
Dacă sunt prescrisi si executați corect, nu trebuie nicio perioada de acomodare.

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu exista nici o acomodare nimic daca sunt facuti si prescripti corect .daca ii iei din raf de la Carrefour normal ca iei stalpii in brate pe strada .Port de o viata ochelari .
Nici un bai n-am avut niciodata .

#18
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Varifocal lenses work by offering a gradual change in lens strength from the top of the lens to the bottom. Unlike bifocals, varifocal glasses have no specific area of lens strength, but progressive lens zones.

The lack of a dividing line make varifocals more visually appealing and remove the need for multiple pairs of glasses.

The way to look through varifocals depends on what you want to look at. If you’re looking into the distance, you look through the top of the lens. As what you’re looking at gets closer, gradually move your eyes lower to keep the object in focus. For the best close-up focus, you need to look through the bottom of the lens.

While you’re getting used to your varifocal glasses, you may encounter a few problems. These are all completely normal and disappear quickly, as you get used to using them.

How long does it take to get used to varifocal glasses?
Whenever you buy any new pair of spectacles, you will have to get used to them. Some people only need a couple of days to get accustomed to new glasses, while others need up to two weeks.

So it’s completely normal if you can only see the frame rim of your glasses when you first put them on. The reason for this lies in the brain’s visual centre. It first needs to adapt to the new, greatly improved visual conditions.

This also affects people who have been prescribed lenses that are different than before, such as varifocals. Again, you need to take the time to allow your brain to adjust to your new view of the world. This process varies across individuals, but most people get used to varifocal glasses after two weeks. This is why it’s so important to continue to wear your varifocal glasses consistently so that your eyes can adjust to them.

Edited by radu2014, 21 May 2019 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate