Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Perioada de acomodare ochelari?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostGingisHan2015, on 21 mai 2019 - 19:12, said:

Nu .Sunt ochelari pentru distanta- miopie, nu de citit .De aproape nu am nevoie .Doar de distanta .Si am si astigmatism .Ma opresc ca nu e despre mine si Spider sta cu mana pe reclamatie .Sufera alaturi de carmaci .Nu-i e usor zilele astea .

Hanule, o știu pe Yseult de multă vreme și chiar își știe meseria. Eu port ochelari de peste trei decenii și uite că am avut nevoie de acomodare de vreo 2 ori. Ultima oară acum vreo 10 ani când am trecut de la o pereche de ochelari cu o lentilă dreptunghiulară aproape pătrată la una mai îngustă și alungită, am avut nevoie de câteva ore, țin minte pentru că trebuia să conduc noaptea și nu știam dacă pot sau nu.

Nu a fost greșită rețeta, eram în aceeași parametri de vreo 15 ani, și nici ochelarii, la fiecare consultație periodică mi se verificau și ochelarii ca dioptrii și distanță focala și ce se mai verifica. Și e foarte posibil să fi nimerit din când în când la același doctor ca Dorin sau Radu, suntem din aceeași zonă.

#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu cand o fi /daca o fi sa port ochelari, pe yseult o aleg nu pe ofitereasa ta  !

#39
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Referitor la o meserie, întotdeauna merg pe cel ce o practică, nicidecum pe amatori ce au doar tangențe cu domeniul. Nu cred că te-ai simți confortabil dacă ți-aș explica cum și când să schimbi bolțurile la şenilele de tanc...

#40
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cine a pus la indoiala meseria lui yseult, ca initiatorul nu vorbea despre faptul ca a fost la consultatie la ea la cabinet .Esti militar in rezerva parca, ai mers tu vreodata la optometrist ?
Nu aveai in unitate medic care te punea la tabel si la aparate ? Eu n-am auzit de meseria asta pana acum .Stiu ca ma duceam cu reteta la atelier si aia faceau dupa ea ochelarii.
Poate ca erau optometristi, nu aveau ecuson .

#41
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostGingisHan2015, on 21 mai 2019 - 20:20, said:

.. .Esti militar in rezerva parca, ai mers tu vreodata la optometrist ?
...

Cei ce fac ochelari și te pun să citești tabele în magazinele ce fac ochelari sunt optometristi. Consultația o face medicul oftalmolog.

E ca la stomatologie, medicul îți face tratamentul dar dintele de implant îl face tehnicianul (am dat exemplul acesta pentru că cred că ești la vârsta în care ai cel puțin o coroană pusă)...

https://medicaloptic...-si-oftalmolog/

Edited by Bogdansv1, 21 May 2019 - 20:29.


#42
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Boss, da eu nu ma duc vere la magazine .Asa stiu ca oftalmologul e cu astea .La atelier, magazin,  cum ziceti voi, merg dupa, cu reteta in mana .S-o fi schimbat acum tarasenia asta, eu reteta o am de la oftalmolog- sectia oftalmologie si  traumatologie oculara .

Ui si tu cine trebuie  sa consulte si sa prescrie ochelari.Citeste cu ochii tai, ca sa fiu la tema ! Medicul oftalmolog ! Dintotdeauna !
https://www.reginama...mologic-complet

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilesax, on 21 mai 2019 - 20:17, said:

eu cand o fi /daca o fi sa port ochelari, pe yseult o aleg nu pe ofitereasa ta  !

Mulțumesc. :lol: Optometriștii învață 4 ani pt asta, medicii dacă fac 10 determinări de dioptrii în 6 ani de facultate. :)


#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Cam aberați pe aici. Nus ce opto-topometristi mecanici sunteți, dar cam pe lângă. Am făcut și eu mecanica dar nika de optometrie. Însă am 3 operații pe retina, astigmatism miopic compus și altele de aproape 50 de ani, dar voi aberați puternic.
Medicul oftalmolog știe ce și cum, nu inginerul mecanic. Ca asa, ma operam singur..

Peste o luna urmează alta operație pe retina la mine și nu o fac la atelierul mecanic sigur.

#45
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu le-am zis .Da cica medicii fac determinari putine .

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
De se învațăa la mecanica, ma operam singur și eram boss. Însă las oftalmologi sa își facă meseria. Nu, nici măcar optometristii.

Edited by dorin_2k, 21 May 2019 - 21:35.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păi ai fi învățat dacă ți ai fi ales specializarea de optometrie. Bineînțeles că dacă te operezi, medicul oftalmolog îți dă rețetă că el știe ce a făcut acolo.

#48
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am incercat la 6 cabinete întâi . La toate au  refuzat opticienii când au auzit că e vorba de miopie .In corpore mi-au spus că trebuie să vin  când vine medicul .
La unii  aveau peste o lună, la alții peste o săptămână,  dar la nici un magazin nu s-au prins nici unul .
Toți au  spus că la ochelarii cu minus nu se baga și trebuie că medicul sa consulte . Poate in București  e alta situație .


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Miopia e un viciu de refracție. N au avut chef de tine sau sunt f prost pregătiți. Eu nu mă bag atunci când ochii au și probleme de patologie. Pt că mă depășește. Și îi fac omului programare la medic.
În Anglia, spre exemplu, optometristul este un fel de medic. Stă numai în cabinet și face ceva mai mult decât determinare de dioptrie. În Ro, eu fac numai determinare de dioptrie și pot face și montaj.

#50
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Deci ? Era mai ușor așa, chiar n-avem chef de mers la S M . AM pierdut o zi așa .In provincie nu se baga la miopii .Nu in acest oraș cel puțin .
Dacă era pentru citit da, erau de acord cu toții .��

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă aș fi fost angajatorul alora i as fi dat afară. Simplu.

Edited by MembruAnonim, 22 May 2019 - 06:50.


#52
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostMembruAnonim, on 22 mai 2019 - 05:27, said:

Miopia e un viciu de refracție. N au avut chef de tine sau sunt f prost pregătiți. Eu nu mă bag atunci când ochii au și probleme de patologie. Pt că mă depășește. Și Ă®i fac omului programare la medic.
ĂŽn Anglia, spre exemplu, optometristul este un fel de medic. Stă numai Ă®n cabinet și face ceva mai mult decât determinare de dioptrie. ĂŽn Ro, eu fac numai determinare de dioptrie și pot face și montaj.

Off Confirm. Specsavers, visionExpress, Asda, Tesco opticians s.a au in schema de persoanal de la receptioneri pana la medici oftalmologi. Daca nu sunt identificate de probleme patologice ale sistemului vizual, prescriptiile le scriu optometristii acolo in cabinet.

Divagam de la subiectul threadului doar pentru a demosntra contrariul unora ce refuza cu obstinatie sa 8nteleaga ca nu le stiu chiar pe toate,dar posteaza peste tot.

Eu zic ca nu merita efortul.

Edited by radu2014, 22 May 2019 - 07:53.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am insistat pe subiect pt că s foarte mulți oameni neinformați. Lentilele progresive sunt fff scumpe și chiar dacă vii cu rețetă de la medic, este obligatoriu sa fie verificată în optica unde dai comanda. Pt că dacă s diferențe, clar vei merge pe mana optometristului. În caz că s probleme, optometristul își asumă și se refac lentilele. Nu pe cheltuiala clientului. Altfel, dacă rețeta medicului este greșită, ce faci? Mergi la ușa lui și îi ceri banii? :)

#54
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Tocmai pentru că nu le știu pe toate am expus problema respectivă . Noi nu avem capacitatea intelectuală multi disciplinară cum au cablistii, bunăoară .
Apelăm la medici, la cei in măsura și calificați .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate