Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Cheita lipsa la protectia saltea IKEA

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Buna,

azi am vrut sa scot protectia de saltea la o canapea IKEA  ca sa o curat,  dar am constat ca are ambele cheite lipsa -acul de siguranta a fost pus de mine incercand sa trag de ceva. Fermoarul e blocat. E vreo ezolvare - gen parca n-as crede ca ambele cheite erau defect din fabrica?

Arunc protectia? ce sa fac?

Attached Files


Edited by cineva80, 16 February 2019 - 12:57.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007
Nu ai destula dexteritate sa deschizi un fermoar blocat?
Si cum ar putea sa te ajute careva pe forum?

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 30.04.2007
discutam pe poza prezentata.
daca ai sa te uiti in partea stinga a cheitei, vei observa ca exista o "limba" care intra intre dintii fermoarului si care o impiedica sa gliseze. trage de ac in sus si apoi lateral, si va functiona ;)

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006
asa sunt toate (daca nu cumva doar 3 sunt defecte, doua la tine si una la mine) :)

ideea e ca protectia asta trebuie scoasa rar, asa ca au preferat sa elimine de tot "cheita" fermoarului. pastreaza acul de siguranta ;)

#5
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 _Smiley_, on 16 februarie 2019 - 13:43, said:

asa sunt toate (daca nu cumva doar 3 sunt defecte, doua la tine si una la mine) Posted Image

ideea e ca protectia asta trebuie scoasa rar, asa ca au preferat sa elimine de tot "cheita" fermoarului. pastreaza acul de siguranta Posted Image

Acul de siguranta l-am pus eu. Totusi e blocat trag de el degeaba.

Murphy, auzisem eu de o limba dar aici desi am tras de el in diverse unghiuri n-am reusit. Ma gandeam ca poate are cineva vreo idee :)

#6
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 17.11.2013
Iti faci cheita din colier din plastic, model mai mic si ingust ca sa iti incapa acolo.
https://www.total-sh.../44-500x500.jpg

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 30.04.2007

 cineva80, on 16 februarie 2019 - 13:48, said:

Murphy, auzisem eu de o limba dar aici desi am tras de el in diverse unghiuri n-am reusit.

sa stii ca nu am glumit, iar de tras trebuie mai intai in sus, si dupa aia in lateral in directia de deschidere, nu "alte unghiuri".
limba de care spuneam, este o prelungire a tablitei pe sub care ai bagat acul, vezi la care cap al cheitei se observa o miscare, cind tragi de ac in directie perpendiculara pe planul fermoarului, pentru ca din poza, sus poate fi in oricare directie ...;)

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

 cineva80, on 16 februarie 2019 - 12:57, said:

Arunc protectia? ce sa fac?
Dechizi fermoarul cu blocator....simplu

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006

 cineva80, on 16 februarie 2019 - 13:48, said:

Acul de siguranta l-am pus eu. Totusi e blocat trag de el degeaba.

daca te uiti cu atentie in gaura din fermoar in care ai bagat acul de siguranta ai sa vezi o bucatica mica de tabla. trebuie sa apesi cu acul pe ea si apoi sa tragi.
sau cauta ceva mai gros decat acul se siguranta, care sa actioneze automat si mecanismuld e blocare.

daca tot nu reusesti, pune o poza cu fermoarul din lateral (eventual fara acul de siguranta)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate