Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Instalare Windows 10 pe SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Nu trebuie, dar tot trebuie sa-i dai un nume, adica sa faci o partitie chiar daca partitia e tot hdd-ul/ssd-ul. Posted Image
Dar apropo de ce se tot discuta pe aici despre profile si chestii, intotdeauna datele importante se tin pe alt hdd, eu asa am invatat din batrani. Pe C sistemul de operare, indiferent ca-ti ofera folder dedicat pentru documente sau nu stiu ce, si pe D datele datele importante.
Din 1001 de motive, altfel degeaba ne plangem ca nu e bun 1809, asta indiferent de faptul ca Microsoft spune ca e bun.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Recomand sa faci o partitie C de 200 Gb. Lasi restul ptr OP. Datele le ti pe un Hdd.
Windows-ul probabil va mai face si el 1-2 partitii "speciale" pe-acolo.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci la instalare este mai bine sa partitionez SSD-ul in doua partitii de 200 si 50 GB? Iar in cea de 50 GB sa nu salvez/instalez absolut nimic, nici macar temporar, sa o las intacta?
Programele sa le instalez exclusiv in partitia de 200 GB?
Si inca o problema: inainte de instalare in bios trebuie sa activez modul uefi /ahci si sa dezactivez fast boot?

Edited by MembruAnonim, 30 January 2019 - 21:58.


#22
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Activeaza AHCI, dar ca partitii... Pareri impartite. Eu unul prefer partitie separata pentru sistemul de operare si alta pentru date.

Pe un laptop am un SSD asemanator cu 80-90GB pentru sistem si restul o alta partitie pentru date, fara partitia goala/ascunsa pentru OP (over provisioning) cum zice @eiffel.
Acea partitie iti va "lua" din spatiu pentru a lasa SSDului spatiu liber mereu, ceea ce poate inseamna performanta mai buna cand e plin sau rezistenta in timp.

Dar sunt rezistente si rapide oricum, cel putin eu am decis sa las tot spatiul disponibil in sistem, SSD-ul nu e plin, la nevoie il pot folosi linistit. Tu decizi, sau te mai poti documenta. :)

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc pentru raspunsuri.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Deci la instalare este mai bine sa partitionez SSD-ul in doua partitii de 200 si 50 GB? Iar in cea de 50 GB sa nu salvez/instalez absolut nimic, nici macar temporar, sa o las intacta?
Ce-am zis eu si ce ai inteles tu... :D
Am zis sa faci o partitie de 200 Gb.
Nu am zis sa mai faci inca una de 50.
Over Provizioning-ul se face lasand spatiu nepartitionat. Doar ala e folosit intern. Daca faci partitie, nu ajuta cu nimic - firmware-ul nu se va atinge de ea.

SSD-ul are OP din fabrica, dar mai mic. Viteza maxima - aia care e mentionata de producatori se obtine cand ai un OP de 20%.
Vezi si topicul - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/ - ai niste link-uri in primul post.

Fast Boot de dezactiveaza doar pe perioada instalarii windows-ului.
Dupa ce ai terminat il poti reactiva.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Merci pt lamuriri.

#26
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Salutari tuturor. Am decis sa cumpar si eu un ssd de 240 gb pentru sistemul meu. Hdd-ul calculatorului este de 3 tb , in 2 partitii : C si D. C-UL are in jur de 200gb , restul fiind alocati D-ului. Eu detin windows 10 cu licenta primit cand am cumparat sistemul. Acum intrebarea mea este : as putea trece acest windows pe ssd fara sa pierd licenta ? Care ar fi cea mai usoara metoda ? Imi zicea persoana la care trebuie sa duc calcul sa faca ceva clona ? Se poate face asa ceva ?

#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu pierzi licenta nici daca faci clonarea pe SSD a partitiilor de pe HDD cu sistemul (nu este vorba doar de C:, ci si de una sau mai multe partitii ascunse) si nici daca faci clean install direct pe SSD. Recomandabil este sa faci clean install.
Pentru clonare recomand Acronis True Image.

#28
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posteiffel, on 31 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Ce-am zis eu si ce ai inteles tu... Posted Image
Am zis sa faci o partitie de 200 Gb.
Nu am zis sa mai faci inca una de 50.
Over Provizioning-ul se face lasand spatiu nepartitionat. Doar ala e folosit intern. Daca faci partitie, nu ajuta cu nimic - firmware-ul nu se va atinge de ea.

SSD-ul are OP din fabrica, dar mai mic. Viteza maxima - aia care e mentionata de producatori se obtine cand ai un OP de 20%.
Vezi si topicul - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/ - ai niste link-uri in primul post.

Fast Boot de dezactiveaza doar pe perioada instalarii windows-ului.
Dupa ce ai terminat il poti reactiva.
La un SSD de 1TB ma cam doare inima sa las 20% liberi :D. Citeam pe forumuri ca 10% ar fi suficienti pentru OP....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate