Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

chiparos indoit de vant, se poate salva?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.358
  • Înscris: 07.05.2007
salut
Am un chiparos, blue arrow, cam 3 m inaltime si care mi-e tare drag, rupt (indoit mai exact) de vant acum 10 zile. Are o fisura (despicatura) longitudinala pe tulpina cam de vreo 20 cm lungime + indoitura efectiva la 90 de grade. Momentan l-am legat de un arac in pozitia lui fireasca . Sunt sanse sa-l salvez? Un sfat legat de ce ar trebui sa fac mai departe?
Chiparosul va multumeste! :-)


rog un moderator sa-mi corecteze titlul.....cu se in loc de de. multumesc

Editat de alexpet, 05 decembrie 2018 - 05:44.


#2
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.392
  • Înscris: 16.09.2003
Nu ma pricep, dar iti spun ce am vazut acum 3 ani. Din cauza greutatii zapezii  o serie de chiparosi de 1,5 m erau culcati complet la pamant, s-a topit zapada si dupa un timp i-am vazut in pozitie normal, isi revenisera. Iar referitor la crapatura, poate ar fi bine sa o legi ca sa nu se mai mareasca, poate asa il poti salva. Eu am legat o creanga de visin rupta partial de la tulpina de un "culegator". Si am ramas uimit ca in anul urmator facuse flori si pe urma visine.

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.870
  • Înscris: 26.02.2010
Sa legi creanga rupta si sa-i dai si cu balega de vaca, ca sa se sudeze mai repede.

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.358
  • Înscris: 07.05.2007
asta cu balega este la misto?

#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
NU . ...si acoperit cu o punga , ceva ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate