Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandari Seminee 2018+

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#37
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Si "taiate destul de gros." curata geamul?
Voi incerca si eu , dar le voi face mai subtirele.

#38
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Geamurile se "curata"  (adica nu se murdaresc) din cauza unei perdele de aer ce nu lasa flacara sa bata pe geam. Sau se pot curata prin piroliza, exact cum se curata de funingine termota, vermiculita, cordieritul sau ce material mai este prin focar.
@Adm asteptam filmuletul cu plasma ta Posted Image

Edited by bobitzaaa, 03 December 2018 - 13:37.


#39
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Ar trebui sa mutam discutia aici. Ce zic este continuare la acesta post: https://forum.softpe...8#entry23903088

Ok, am colturile de jos ale geamului murdare, ce/cum fixez ?

Datele problemei:
  • Lemne uscate de 2 ani, super uscate, pot sa le aprind si fara surcele.
  • Focar Nordpeis N20F.
  • Cos de 160mm, in sync perfect cu dimensiunea de 150mm a iesirii focarului.
  • Aductiunea aerului este deschisa la maxim tot timpul, are o  tubulatura separata de 8cm diametru.

Unde gresesc ? Ieri am facut foc si la un moment dat era murdar un colt foarte mic, dar pana la sfarsitul focului s-a revenit "pata" la dimensiunea originala.

#40
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmmtsdc, on 06 decembrie 2018 - 13:10, said:



Geamurile semineelor NU se curata cu nicio solutie, aceasta poate matui geamul si nu ne dorim asa ceva.  
Curatarea geamului se face cu o carpa umeda si/sau, atunci cand geamul este foarte murdar, putem imbiba carpa umeda in praful de cenusa.

Geam Murdar=lemne ude=ardere slaba/temp la interior prea mica=lipsa arderii curate...

Trebuie actionat asupra cauzei, nu asupra efectului.

Cele bune!
Da, ai dreptate, doar ca mai sunt si (ne)cazuri in care trebuie sa cureti geamul dupa ce ai comis-o.
Cazul meu: am pus ceva lemne mai groase ,precizez uscate, si, efectiv m-am jucat cu admisia, uitand-o pe minim. Acum am un geam super murdar, cleios parca, si nu stiu ce sa-i fac. Am facut foc asa usurel sa se mai curete, dar... inca nu am reusit.

View Postdanfizesan, on 06 decembrie 2018 - 14:15, said:

.
  • Aductiunea aerului ...., are o  tubulatura separata de 8cm diametru.
Cred ca dimensiunea prea mica a tubului de admisie este problema.

#41
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postdanfizesan, on 06 decembrie 2018 - 14:15, said:

Ar trebui sa mutam discutia aici. Ce zic este continuare la acesta post: https://forum.softpe...8#entry23903088

Ok, am colturile de jos ale geamului murdare, ce/cum fixez ?

Datele problemei:
  • Lemne uscate de 2 ani, super uscate, pot sa le aprind si fara surcele.
  • Focar Nordpeis N20F.
  • Cos de 160mm, in sync perfect cu dimensiunea de 150mm a iesirii focarului.
  • Aductiunea aerului este deschisa la maxim tot timpul, are o  tubulatura separata de 8cm diametru.
Unde gresesc ? Ieri am facut foc si la un moment dat era murdar un colt foarte mic, dar pana la sfarsitul focului s-a revenit "pata" la dimensiunea originala.

Daca la ultima ardere veti reduce din clapeta aerul de ardere, atunci e posibil sa apara. In principiu, orice murdarie de pe geam sau termota se autocurata dupa o alimentare corecta. Depinde si cum in alimentati, cat lemn folositi pentru alimentare. La o folosire corecta, cu lemn cu umiditatea sub 22% nu trebuie sa afume. Mai ales ca este montat corect, cosul de fum este profesional...

View Postcristobob, on 06 decembrie 2018 - 14:37, said:

Da, ai dreptate, doar ca mai sunt si (ne)cazuri in care trebuie sa cureti geamul dupa ce ai comis-o.
Cazul meu: am pus ceva lemne mai groase ,precizez uscate, si, efectiv m-am jucat cu admisia, uitand-o pe minim. Acum am un geam super murdar, cleios parca, si nu stiu ce sa-i fac. Am facut foc asa usurel sa se mai curete, dar... inca nu am reusit.


Cred ca dimensiunea prea mica a tubului de admisie este problema.

Ca se murdareste nu ar fi nicio problema, un focar bun se autocurata. Totul este sa folositi lemn uscat. Eu as incerca, macar la prima ardere , in proportie de 50%, brad sau molid. La ultima ardere, daca reglati aerul la minim, atunci e posibil sa se murdareasca, dar se autocurata ulterior, la prima ardere.

Edited by mmtsdc, 06 December 2018 - 14:43.


#42
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cam asa de murdar a ramas:

Daca , dupa focul asta, nu se curata, s-ar putea arde cu arzator de ala mic cu gaz ?

Attached Files


Edited by cristobob, 07 December 2018 - 11:57.


#43
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postcristobob, on 07 decembrie 2018 - 11:55, said:

Cam asa de murdar a ramas:

Daca , dupa focul asta, nu se curata, s-ar putea arde cu arzator de ala mic cu gaz ?

Adevarat, cam murdar. Ceva nu este in regula acolo. Probabil lemnul a fost foarte ud sau s-a folosit lemn cu ceva substante pe el (vopsea-ulei). Ce focar este?
Incercati o alimentare mai puternica cu lemn de brad, daca nici asa nu se curata, atunci trebuie spalat geamul (carpa umeda imbibata in cenusa)

Edited by mmtsdc, 07 December 2018 - 12:37.


#44
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Am folosit tot lemn de fag, uscat . Insa am pus 2 busteni, vorba aia, "ca picioru de grosi" , si, cand erau arsi cam jumatate, am dat admisia la minim. Dimineata, geamul era acoperit parca cu o mazga, din care a ramas ceea ce se vede.

#45
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Pai de asta nu e bine, aer prea putin, ardere incompleta.

#46
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Clar asta este, dar acum ma intereseaza sa curat geamul. Mai nou , merg pe maxim.

#47
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Pai curata-l cum zice Mugur. Merge. Apoi da maxim 1 ora de la apridere, apoi rede catre jumate. Vei gasi tu optimul.

#48
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
azi a fost dnl. Mircea de la Prohornar pentru un "hands on". Ii mulțumesc pe aceasta cale ca și-a făcut timp. A curățat geamul cu o hârtie înmuiată în apa și apoi în cenușă. A ieșit oglinda.
Apoi a aprins focul, 3 lemne mijlocii spre mari și niște surcele.
Dupa ce s-au ars, am ajuns la concluzia ca trebuie sa pun cite 2 lemne mai mari pana când vreau sa. am foc.

#49
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Sa vedem practica.

#50
coaja32

coaja32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2007
Buna ziua am cumparat un termosemineu fornello royal 25kw.Stie cineva daca se poate opri pompa lui la 50 de grade de exemplu? Ea acuma se opreste la 37 de grade. Am termostat ambiental pe el montat. Multumesc

#51
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cine poate sa-mi explice treaba cu aprinsul lemnelor de sus. Ca , oricum, după ce ard cele aprinse primele, următoarele vor arde de jos.
Mulțumesc.

Și,  SARBATORI FERICITE!

#52
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Avantajele sunt doar în faza de aprins a focului
  • Fum mai putin
  • Nu se mai surpa edificiul din lemne după ce au ars cele de jos
  • Energia din flacără este folosita sa se extindă nu sa încălzească sau sa uste nivele superioare
  • Nu ai treaba cu focul pana tot ce ai pus s-a ars.
Dupa ce ai pat de jar business as usual.

#53
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Am auzit la un moment dat despre emiterea unor gaze de către lemn în procesul de ardere,  gaze ce sunt arse în loc sa fie evacuate, ceva cu dubla ardere. Dar nu știu unde am auzit/găsit așa ceva.

Oricum , mai citim:
https://semineedevis...rea-semineelor/

#54
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Am găsit.  Punctul 10:

https://casasidesign...emne-iarna.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate