Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandari Seminee 2018+

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#73
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
In cazul asta ale mele sunt cam "verzi". Nu-i bai, ard din ele 1/3 iarna asta si restul pun la pastrare pt sezonul urmator.

#74
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
18 - 24 de luni la uscare.

#75
USH84

USH84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.10.2013
A fost într.adevar ciudata mișcarea cu blocarea topicului pe șeminee. Cele 158 pagini dau greutate și importanta discuției... Dar ne vom descurca și aici. Pentru un sfat se găsește mereu sprijin, iar pt documentare exista discuțiile vechi. Oricât de deplasat ar părea, când am avut nevoie am citit de la pagina 1 TOATE postările d.lor Mugur (mmtsdc) și Andrei Lesan. Nota 20. Am înțeles ce înseamnă calitate și siguranță (Am lucrat - în Iasi- cu. Codrin din Bacău). Nu am avut bani de nave spatiale, asa ca am luat probabil cel mai ieftin focar de la Spartherm (Mini S). Dar Spartherm + cos Metaloterm. Și pot pleca liniștit din localitate după ce fac focul.
Bineînțeles, am rămas sa ma gândesc cum ar fi fost cu un Nordpeis😁......
În concluzie recomand oricui sa apeleze cu încrederea. Profesioniștii de aici, în special la cei doi anterior menționați. 🤗

#76
USH84

USH84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.10.2013

Vizualizare mesajcamsonat, pe 11 ianuarie 2019 - 17:21, a scris:

Am vazut filmuletul ala de la inceput. Am cumparat lemne in iunie si tot atunci am facut si sopron pt depozitare si uscare. Nu am habar in cate sezoane se usuca fagul. Lamele de care spun eu sunt si pt plitele de sticla, nu zgarie sticla deloc.
Ce mica e lumea! Super multumit de semineu pana la urma.

LE. Detaliati putin metoda cu cenusa. Merci.

La în eput am folosit și eu o soluție speciala pt sticle șemineu. Dar metoda cu cenușă este pana la urma cea mai buna!! :
https://semineedevis...rea-semineelor/


Edited by USH84, 12 January 2019 - 16:58.


#77
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Geam curatat doar cu apa si prosoape hartie, dupa un foc puternic. Dupa 3 ani de utilizare, tot invat lucruri noi.

Attached Files



#78
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajcristobob, pe 02 ianuarie 2019 - 10:44, a scris:

Vorbim despre șemineu bun și cos de fum metalic izolat. Și vorbim despre o cantitate de circa 4-5 kg ( nu știu exact, doar zic) , în loc de 3 kilograme, băgate o data, nu  de fiecare data. Ca , după ce este jar, doar se poate completa cu 2-3 lemne ce nu ajung la acea greutate.
Precizez ca nu am facut-o, nu am de gand sa o fac, doar sunt curios.
Totuși am facut-o, ca experiment.
Am făcut un foc normal, cam aceeași cantitate ca de obicei, cum se vede în poze. Când a rămas un "jar frumos" , am pus un buștean de fag de vreo 10 kg și încă o bucata de vreo 1-1,5 kg,  ca sa nu fie singur.
Am observat , în condiții normale, adică admisia de aer a șemineului la jumate ,  ca :
-la început , arde cu flacara pana se arde coaja și stratul exterior
- partea ce este în contact cu jarul arde fără flacara, în rest se carbonizeaza doar . Temperatura "măsurată" pe horn , am pus mana pe el, scade. În focar apare puțin fum, nesemnificativ, zic eu. Creste timpul de ardere , busteanul arzând mocnit .
-Am deschis complet ușa câteva minute, fără consecințe semnificative,  credeam ca va arde mai cu flacara, da a dispărut fumul, fiind tras pe horn.
-Dacă deschid puțin ușa,  curentul de aer provoacă o ardere, fără flacara, pe toată suprafata . Evident temperatura creste.

Menționez ca pe toată durata experimentului, focul a fost urmărit îndeaproape.

Dar, cu siguranță,  voi știți toate ăsta.

#79
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

Vizualizare mesajUSH84, pe 12 ianuarie 2019 - 02:25, a scris:

A fost într.adevar ciudata mișcarea cu blocarea topicului pe șeminee. Cele 158 pagini dau greutate și importanta discuției... Dar ne vom descurca și aici. Pentru un sfat se găsește mereu sprijin, iar pt documentare exista discuțiile vechi. Oricât de deplasat ar părea, când am avut nevoie am citit de la pagina 1 TOATE postările d.lor Mugur (mmtsdc) și Andrei Lesan. Nota 20. Am înțeles ce înseamnă calitate și siguranță (Am lucrat - în Iasi- cu. Codrin din Bacău). Nu am avut bani de nave spatiale, asa ca am luat probabil cel mai ieftin focar de la Spartherm (Mini S). Dar Spartherm + cos Metaloterm. Și pot pleca liniștit din localitate după ce fac focul.
Bineînțeles, am rămas sa ma gândesc cum ar fi fost cu un Nordpeis��......
În concluzie recomand oricui sa apeleze cu încrederea. Profesioniștii de aici, în special la cei doi anterior menționați. ��

Puteti posta si 2-3 poze cu lucrarea?

#80
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna ziua tuturor. Trebuie sa iau o decizie cat mai repede cu privire la un focar de semineu. Intre Nordpeis 20F si Hajduk Volcano 1V. Volcano are sticla mai mare si am nevoie de o sticla cat mai mare. semineul fiind intr-un living deschis pe doua nivele. Dar pe de alta parte Nordpeis sunt mai bune in mintea mea de necunoscator. Deci ce aleg? Multumesc pt eventuale raspunsuri :)

#81
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

Vizualizare mesajpuisor, pe 16 ianuarie 2019 - 11:12, a scris:

Buna ziua tuturor. Trebuie sa iau o decizie cat mai repede cu privire la un focar de semineu. Intre Nordpeis 20F si Hajduk Volcano 1V. Volcano are sticla mai mare si am nevoie de o sticla cat mai mare. semineul fiind intr-un living deschis pe doua nivele. Dar pe de alta parte Nordpeis sunt mai bune in mintea mea de necunoscator. Deci ce aleg? Multumesc pt eventuale raspunsuri Posted image

N20 e un focar mic, foarte eficient, un focar care trebuie folosit de oameni pasionati de foc, atenti la ardere, cu eficienta buna(82%), autonomie //etc. (otel+termota)-stut evacuare 150mm.7kw
*cel mai vandut focar Nordpeis in tarile scandinave.
1V e un focar mai mare, mai usor de folosit, focar ce poate fi folosit pentru suprafete mai mari, cu cca 100 kg mai greu.(otel+samota).84% eficienta.-Stut evacuare 200mm.11kw
*cel mai vandut focar Hajduk in Germania si Polonia

totul depinde de gust si suprafata pe care doriti sa o incalziti.Ambele au certificari foarte serioase fiind testate in Germania.

Edited by mmtsdc, 16 January 2019 - 13:27.


#82
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Multumesc domnule Mugur :) Hajduk sa fie atunci. Asta e si recomandarea d-lui care se va ocupa de montaj. E mai scump decat Nordpeis dar pare mai potrivit pt noi. Zile frumoase!

#83
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Pe langa detaliile lui Mugur eu asi cauta sa le vad live pe ambele cum ard, sau le video. Asi dori detalii despre cat tine flacara, jarul.

#84
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Conteaza mult lemnul folosit (calitate-cantitate), montajul, cosul, racordarea si utilizatorul. Cu cat focarul este mai mic, cu atat poti "controla" arderea mai bine, este evident, mai ales din teste. Este motivul pentru care Nordpeis vrea doar o mica parte din nisa, neavand pretentia lui Hajduk de a fi sau de a ajunge in top5/ Europa. Hajduk a schimbat mult, a produs si produce si pentru altii, mai ales la partile metalice(au 3 fabrici, una gigant, in comparatie cu cei care se considera mai buni si tehnologie de productie peste orice am vazut ). Consider arderea in Nordpeis unica si inconfundabila, nu am vazut un alt produs sa arda asa. Din teste si certificari, culmea, Hajduk sta cel putin la fel de bine. Am facut focul in cateva Hajduk, e diferenta foarte mica intre ele. Cca 2-2,5 ore exista ardere, cca 4-4,5 ore caldura degajata si 8-10 ore jar fierbinte in ele.
Tatal meu are Nordpeis, sora Hajduk, ambele sunt surse principale de caldura in casele lor, duduie 8 luni/an, fara pauza si "neiertate" de supra-alimentare si lemn bun si mai putin bun. In afara de 3 termote la Nordpeis si o samota la Hajduk(dupa 4 sezoane*8luni), nu am schimbat nimic. Am recomandat Nordpeis sau Hajduk doar din cauza diferentei de spatiu, 90mp vs 145mp.

O sa postez si niste filmulete cu arderea, dar luate de pe net, sa nu fiu acuzat(din nou).

asta e preferatul meu de la Hajduk(de pe net)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HLjocLilkew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mmtsdc, 16 January 2019 - 15:03.


#85
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Eu nu stiu cine te poate acuza si de ce. Te rog sa postezi cat mai multe video-uri, preferinta mea fiind cele la care ai participat live, nu cele de reclama.

#86
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Eu am Nordpeis N20, si sunt de acord cu domnul de mai sus ca pentru sala ta N20 este prea mic. Eu am un spatiu direct in jurul semineului de 50mp si acestia se incalzesc in timp nu instant la primul foc. Pentru ce ai tu este mult prea mic. Eu am vrut mic si din lipsa de spatiu, adica si semnineul in sine ocupa spatiu.

#87
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

Vizualizare mesajdanfizesan, pe 16 ianuarie 2019 - 15:52, a scris:

.
Eu am Nordpeis N20, si sunt de acord cu domnul de mai sus ca pentru sala ta N20 este prea mic. Eu am un spatiu direct in jurul semineului de 50mp si acestia se incalzesc in timp nu instant la primul foc. Pentru ce ai tu este mult prea mic. Eu am vrut mic si din lipsa de spatiu, adica si semnineul in sine ocupa spatiu.
Mersi Dane de feedback :) Chiar la tine ma gandeam ca stiam ca ai N20. Noi nici nu suntem mari "fochisti" si atunci ne ajuta un semineu mai usor de exploatat. La noi intr-adevar volumul de aer e foarte mare si chiar si estetic e nevoie de o usa mare.

#88
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
In seara asta am incercat curatarea sticlei cu cenusa. Incredibil cat de usor si curat s-a rezolvat. Credeam ca voi freca pana imi dezlipesc unghiile dar a fost floare la ureche. Am avut nevoie de 4 bucati prosoape de hartie (de sters mainile) la 2 geamuri. Nu cred ca merge cu servetele normale sau hartie igienica, se destrama usor la umezeala. Cu 2 am frecat si cu 2 am lustruit. Multumesc pt solutie.

Edited by camsonat, 18 January 2019 - 20:33.


#89
USH84

USH84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.10.2013

Vizualizare mesajmmtsdc, pe 14 ianuarie 2019 - 13:04, a scris:



Puteti posta si 2-3 poze cu lucrarea?

Vizualizare mesajmmtsdc, pe 14 ianuarie 2019 - 13:04, a scris:



Puteti posta si 2-3 poze cu lucrarea?


#90
USH84

USH84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.10.2013

Vizualizare mesajmmtsdc, pe 14 ianuarie 2019 - 13:04, a scris:



Puteti posta si 2-3 poze cu lucrarea?

Primii 4 metri de horn sunt neizolati. Hornul dublu cu izolatie începe înainte de planșeul de la pod. Se recuperează căldură, mai ales pt gura de evacuare de la etaj. Cam jumatate din căldura șemineului incalzeste etajul.
Pe horn nici nu se vede când iese fum... Poate doar la aprindere. După 2 ani am curățat hornul și... O mana de cenușă. Atât. Mai mult praf se pune în casa pe mobila decât depuneri pe coș.
Precizez ca îl folosesc aproape zilnic.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate