Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Buna ziua.

Detin boxele: Heco Victa Prime 702
Amplificatorul: Cambridge audio SR-20
Placa audio: Creative Sound Blaster SBX pe usb conectate printr-un cablu QED digital.

Doresc sa achizitionez un subwoofer.( BUGET 3000 LEI ) dar nu stiu ce sa aleg...incinta inchisa sau bass reflex.
Ma gandeam sa iau ceva de la SVS.

- https://www.avstore....xe/svs-sb-1000/
- https://www.avstore....xe/svs-pb-1000/
Mentionez ca ascult muzica mai de club cu bass profund.😂

Multumesc.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
MENTIONEZ ca au preturi total nesimtite.

Ia un bass-reflex,  poti sa iei si de la ei daca ai discount Posted Image

Edited by keta, 08 November 2018 - 02:17.


#3
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016

 keta, on 08 noiembrie 2018 - 02:14, said:

MENTIONEZ ca au preturi total nesimtite.

Ia un bass-reflex,  poti sa iei si de la ei daca ai discount Posted Image

E pret nesimtit 2800 lei la un svs ?
E calitate nu e magnat 😂

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
SVS SB-2000 pret 2849 lei la AVstore, daca folosesti cursorul ala cu ghiceste pretul... am cumparat acum 2 zile unul, foarte bun si pentru multicanal in filme si concerte si pentru ascultat muzica stereo 2.1

#5
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ai ascultat si varianta PB inainte? Poti face o comparatie? Ce dimensiuni are camera de auditie?

#6
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
SI eu cred ca PB este mai bun pentru tine, vrei bas mai profund, SB este pentru muzica mai fina.

Inainte de toate citeste aici, stiu ca este complicat sa integrezi un sub cu boxe de podea, ai multe de invatat din topicul acela
https://forum.softpe...upreme-2002-51/

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

 Bylly00, on 08 noiembrie 2018 - 08:24, said:

Ai ascultat si varianta PB inainte? Poti face o comparatie? Ce dimensiuni are camera de auditie?
Nu am ascultat varianta cu port bass reflex, camera are 20 mp cu 3 m inaltime, ziduri din caramida, parchet masiv pe jos si destule troace in camera... covor, bibiloteca..etc... receiver Onkyo 626.

#8
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Vine black friday, la bugetul tau ai acces la seria 2000 de la SVS. Eu cand mi-am luat PB-2000 l-am ascultat inainte in paralel cu SB-2000. Impactul initial al tobei bass la cel sealed este mai mare, insa cand e cazul sa sustina ceva mai mult timp o nota joasa varianta ported iese in fata, celalalt parca n-are vlaga.

Deci depinde de gusturi aici, eu l-am ales pe cel cu port de bass reflex pentru ca ala mi-a placut mie cum suna, desi pentru muzica se recomanda de obicei incinta inchisa, fara port. Primul e semnificativ mai puternic, dar si mai mare, cam cat jumatate de aragaz, deci ai nevoie de spatiu in camera. Ai norocul ca e in jur de 3200 ron de black friday daca il vrei.

Deci daca esti un bass head ca mine, mergi pe varianta ported, o sa ai bass mai mult decat profund, si tu si toti vecinii din blocul tau, deci sper ca stai la casa, (eu am mare noroc ca stau la parter si cel de deasupra mea accepta cand mai fac club in camera pentru ca si el are copii mici care fac o gramada de zgomot pe gresie). SVS-urile coboara pana in 20 Hz liniar, insa muzica incepe de pe la vreo 40 Hz in sus, deci e cam inutil ca se duc asa jos (exceptand in filme), dar exista si muzica rebassed cu frecvente in zona 20-30-40 Kz dca vrei sa probezi ce sub cat de bine se comporta acolo: https://www.youtube....vs3VocvQ/videos

Aaaa, si ca sa integezi subul in sistem e necesar un minidsp gen https://www.minidsp....box/minidsp-2x4 De asta am si eu, nu-ti trebuie mai mult. Succes.

Edited by BG_183, 08 November 2018 - 21:00.


#9
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Eu recomand closed (bas inchis), este mai rapid, punchy, si suna bine si pe muzica.
Pentru filme merge poate mai bine bas reflex.

#10
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016

 baribalu, on 08 noiembrie 2018 - 06:11, said:

SVS SB-2000 pret 2849 lei la AVstore, daca folosesti cursorul ala cu ghiceste pretul... am cumparat acum 2 zile unul, foarte bun si pentru multicanal in filme si concerte si pentru ascultat muzica stereo 2.1

SB-2000 costa 3800...de unde 2849 😂

 BG_183, on 08 noiembrie 2018 - 20:56, said:

Vine black friday, la bugetul tau ai acces la seria 2000 de la SVS. Eu cand mi-am luat PB-2000 l-am ascultat inainte in paralel cu SB-2000. Impactul initial al tobei bass la cel sealed este mai mare, insa cand e cazul sa sustina ceva mai mult timp o nota joasa varianta ported iese in fata, celalalt parca n-are vlaga.

Deci depinde de gusturi aici, eu l-am ales pe cel cu port de bass reflex pentru ca ala mi-a placut mie cum suna, desi pentru muzica se recomanda de obicei incinta inchisa, fara port. Primul e semnificativ mai puternic, dar si mai mare, cam cat jumatate de aragaz, deci ai nevoie de spatiu in camera. Ai norocul ca e in jur de 3200 ron de black friday daca il vrei.

Deci daca esti un bass head ca mine, mergi pe varianta ported, o sa ai bass mai mult decat profund, si tu si toti vecinii din blocul tau, deci sper ca stai la casa, (eu am mare noroc ca stau la parter si cel de deasupra mea accepta cand mai fac club in camera pentru ca si el are copii mici care fac o gramada de zgomot pe gresie). SVS-urile coboara pana in 20 Hz liniar, insa muzica incepe de pe la vreo 40 Hz in sus, deci e cam inutil ca se duc asa jos (exceptand in filme), dar exista si muzica rebassed cu frecvente in zona 20-30-40 Kz dca vrei sa probezi ce sub cat de bine se comporta acolo: https://www.youtube....vs3VocvQ/videos

Aaaa, si ca sa integezi subul in sistem e necesar un minidsp gen https://www.minidsp....box/minidsp-2x4 De asta am si eu, nu-ti trebuie mai mult. Succes.

Stau la bloc..etajul 4 😂 (ultimul)
Am vazut acum ...black friday.
Nu cred ca am nevoie de mini dsp din moment ce amplificatorul are mufa pentru conectare subwoofer nu ?
Si da, mai ascult si muzica ,,decaf rebassed " ..stiu cum e sa faca usa de la intrare de parca ar da cineva cu bormasina 😂

Edited by TheScumbag, 09 November 2018 - 01:08.


#11
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Este diferenta mare intre seria 1000 si seria 2000 ? M-as fi limitat si la seria 1000 sa ies putin mai ieftin.
SB-1000 ar reda bass-ul profund mai bine ca PB-1000 ?

Uitati cam ce gen de muzica ascult :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y5U-I5wk1uo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2IH8tNQAzSs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NHffhGkpgFA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gdf5XaHU11U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#12
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 TheScumbag, on 09 noiembrie 2018 - 00:54, said:

Nu cred ca am nevoie de mini dsp din moment ce amplificatorul are mufa pentru conectare subwoofer nu ?

Ai nevoie de ceva cu care sa poti seta un crossover, sa setezi pantele de taiere: sa duci frecventele joase numai spre subwoofer, si mediile si inaltele numai spre sateliti (exemplu: vezi screenshotul de la minidsp - cu portocaliu subwooferul, cu verde boxele). Imbunatateste calitatea basului, altfel iti iese o varza pe joase.

Attached Files



#13
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016

 BG_183, on 09 noiembrie 2018 - 04:40, said:



Ai nevoie de ceva cu care sa poti seta un crossover, sa setezi pantele de taiere: sa duci frecventele joase numai spre subwoofer, si mediile si inaltele numai spre sateliti (exemplu: vezi screenshotul de la minidsp - cu portocaliu subwooferul, cu verde boxele). Imbunatateste calitatea basului, altfel iti iese o varza pe joase.

Ala il voi cumpara ulterior daca e nevoie.
Multumesc. 😁

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 TheScumbag, on 09 noiembrie 2018 - 02:35, said:

Uitati cam ce gen de muzica ascult :

Astea au bass mult nu neaparat profund. Bubuielile alea pe care le auzi tu acolo sunt la o frecventa de 60-80 hz in cea mai mare parte, asa ca nu te ajuta faptul ca sub-ul o sa coboare liniar pana la 20 hz.

In locul tau as tine cont de recomandarea facuta de Piratul.

Edited by razor01, 09 November 2018 - 10:57.


#15
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016

 razor01, on 09 noiembrie 2018 - 10:55, said:



Astea au bass mult nu neaparat profund. Bubuielile alea pe care le auzi tu acolo sunt la o frecventa de 60-80 hz in cea mai mare parte, asa ca nu te ajuta faptul ca sub-ul o sa coboare liniar pana la 20 hz.

In locul tau as tine cont de recomandarea facuta de Piratul.

Am inteles dar am citit undeva ca subwooferele cu incinta inchisa si care suna si bine au preturi mult mai mari. Si ca ar ceda mai repede membrana din cauza presiunii. Asa o fi ?

#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Stai linistit, n-o sa cedeze SVS-urile de la ascultat muzica.

#17
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Nu poți integra un subwoofer cu rezultate bune, Cambridge Audio Topaz SR20 nu are bass management.
Basul redat de boxele Heco Victa Prime 702 (boxe pe 3 căi) coboară suficient pentru muzică, un subwoofer doar va încurca fără bass management.

#18
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016

 razor01, on 09 noiembrie 2018 - 12:48, said:

Stai linistit, n-o sa cedeze SVS-urile de la ascultat muzica.
Asta suna bine 😎😁. Multumesc.

 eddy_teer, on 09 noiembrie 2018 - 13:04, said:

Nu poți integra un subwoofer cu rezultate bune, Cambridge Audio Topaz SR20 nu are bass management.
Basul redat de boxele Heco Victa Prime 702 (boxe pe 3 căi) coboară suficient pentru muzică, un subwoofer doar va Ă®ncurca fără bass management.

Pai da ..din ce stiu amplificatoarele nu au management de bass dar ma gandeam ca mufa aia pentru subwoofer e pentru asa ceva 😂. O sa cumpar un mini dsp nu-i problema 😂. Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate