Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Angajare in domeniul militar.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Va salut,

Asa cum spune si titlul, ma bate gandul sa ma angajez in armata.
As vrea sa stiu:
Ce functii exista?
Ce "ramuri" din domeniul acesta exista? (armata de front sau alte ramuri)
Ce salarii sunt?  (de baza, sporuri etc - de inceput)
Cum ma pot inscrie? (NU AM STUDII IN DOMENIUL ACESTA)
Cum este afectata viata personala? (timpul cu familia, mentalitatea modelata in urma jobului etc)
Ce inseamna sa lucrezi in armata?
Ce riscuri sunt in armata/ramura respectiva?
merita?
Ce avantaje ai?
Ce dezavantaje ai?

Si multe alte intrebari care va vin in minte :)

Ma intereseaza in principiu cum ajung acolo, de la virgula la punct. Unde trebuie sa umblu, ce probe sunt etc etc.
As dori raspunsuri exacte (nu auzite, ci din surse sigure - si oficiale si neoficiale, dar confirmate).
Nu stiu detalii legate de acest domeniu, pur si simplu ma simt atras de asta si vreau sa stiu cat mai multe inainte de a ma arunca in asa ceva.

Multumesc,

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
https://dmru.mapn.ro/pages/view/98

&

http://www.mapn.ro/c...ri-in-anul-2018

cel sigur, te duci si intrebi...

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/Unclesamwantyou.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 10 August 2018 - 09:28.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Cum se poate sa fi atras de un job si sa nu stii nimic despre el?Posted Image  Viata personala nu prea o sa mai ai, o sa fi la dispozitiia lor 24/24. Intra pe siteul MAPN pentru a te lamuri si daca te atrage ceva de acolo, te duci la un comisariat de la tine din oras unde o sa obtii detalii.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Armata reprezinta o mare cantitate de " necunoscut " . Tu chiar vrei sa stii totul despre armata ? Trebuie sa fii apt fizic si psihologic . Trebuie sa treci niste probe fizice care pentru un cetatean sedentar sunt greu de trecut dar pentru un sportiv sunt floare la ureche , trebuie sa nu ai probleme de subordonare ( la psihologic se insista pe partea aceasta ) , trebuie sa fii destul de echilibrat ca sa ti se incredintele o arma cu munitie de razboi , functii sunt o gramada , de la dele administrative la vidanjat WC-uri sau condus tancuri ... conteaza cat de mult vrei sa urci in ierarhie . Salariile sunt bunicele comparativ cu media salariilor din Romania , Cariera de militar merge cand esti tanar , este greu sa vii cu talente de ceatean liber si autonom in armata unde gasesti un mic sefulet si la dusuri. Exista unele restrictii , trebuie sa se stie permanent unde esti , chiar si in timpul liber . In rest este o meserie ca oriucare alta . Cand esti sef , si vidanjarea de toalete pare misto , cand esti subaltern , nimic nu este .

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Cristi-jxt, on 10 august 2018 - 09:19, said:

As dori raspunsuri exacte (nu auzite, ci din surse sigure - si oficiale si neoficiale, dar confirmate).

Raspunsuri mai exacte decat aici,nu vei primi niciunde:
http://www.mapn.ro/
cu subaria
http://www.mapn.ro/cariera/index.php

#6
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Nu stiu cum sa explic faza cu "ma simt atras de domeniul aceste", pur si simplu imi place "sistemul" militar. Cu organizarea cu tot..
Legat de fizic, am 1.75, 70kg, si ma adaptez usor la solicitari fizice (probleme medicale nu am). Pana la probele fizice ma pot pregati lejer cu o luna inainte. iar cu psihicul sunt destul de bine Posted Image)) , nu sunt nebun, adica nu sunt o persoana vulcanica, pana acum la joburile de la activ am fost si sunt o persoana dedicate profesional.  

Si ma interesau si avantajele, ca asta urmareste fiecare la un job. Normal ca odata cu avantaje mari vin si dezavantaje pe masura, nu contest asta.

Vreau sa ma documentez bine inainte de a face pasul asta Posted Image de asta poate ca am adresat niste intrebari cu o oarecare confuzie pe alocuri. Nu prea as vrea sa fac academia, din cate stiu dureaza mai mult decat daca as avansa cu examenele "fara studii".
Legat de curatat WC uri, nu mi-e rusine sa o fac, cum nu le este si celor care lucreaza la vindaja. Am lucrat si la McDonald's Posted Image)) stiu ce inseamna (ca prim job). Nu ma feresc de munca corecta.

Multumesc pentru link-uri. Le voi urmari.
Daca mai sunt povesti sau persoane care stiu detalii (cu atat mai bine care vin din domeniul acesta - bineinteles stiu de secretele jobului, dar nu cred ca ating vreun subiect din categoria asta) le astept cu drag.
In sensul ca ma simt mai bine si inteleg mai bine cand am o discutie deschisa decat sa citesc detaliile standard de la mapn :))

Edited by Cristi-jxt, 10 August 2018 - 09:59.


#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 Cristi-jxt, on 10 august 2018 - 09:51, said:

am 1.75, 70kg,
Ești cam gras, soldat!

#8
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Glumesti sau vorbesti serios? :))

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
ai uitat sa spui varsta
daca ai vreun ghidaj de logica in viata,in armata va trebui sa renunti la el
ordinele nu se discuta,chiar daca tie ti se par absurde,in rest rabdare si subordonare,toata viata

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Vezi ca mai sunt cateva servicii militarizate... SRI, SIE, SPP, STS, Jandarmeria...

#11
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
@ceanu1980
Scuze, 25ani.

@baribalu
Da,  si catre acestea ma arat interesat. Sunt aceleasi reguli ca in Armata Romana?

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Fa o plimbare prin oras la fiecare centru de recrutare. Gandeste-te ca la o misiune primita de la superior, in care trebuie sa cercetezi ceva.
N-o sa primesti aici toate raspunsurile. Si poate nici nu o sa primesti raspunsuri corecte si iti creezi o imagine distorsionata. Du-te la fiecare, sunt probabil recrutori care iti explica ca lumea.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Cristi-jxt, on 10 august 2018 - 09:51, said:

Nu prea as vrea sa fac academia, din cate stiu dureaza mai mult decat daca as avansa cu examenele "fara studii".
Pai in civil ai drept de semnatura pe o hartie fara sa ai studii superioare in domeniu? Adica poti munci o viata in constructii dar niciodata nu vei da cu batul pe hartie cand e vorba de planul unei cladiri oricat de amarate o fi daca nu esti inginer constructii civile. Asa si in armata, poti incepe de jos, bibanu' (MAC Militar Angajat  cu Contract parca ii zice), apoi in timp, desul de indelungat o sa ajungi gradat. Subofiter trebuie scoala de subofiteri. Ofiter trebuie studii superioare. Atat de simplu e in cadrul structurilor militare. Cine crede ca ajunge ofiter intr-o structura militara fara studii cred ca are impresia ca Romania e in razboi si va fi avansat pe baza faptelor de "vitrejie" din razboi. Plus ca ai niste reguli, adica odata soldat devii fruntas dupa X timp si tot asa pentru fiecare grad in parte.

Bine cei cu pile ajung in grade ce nu le merita / nu sunt apti / competenti pentru acel grad e partea a doua.

#14
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
@kagaroth

Stiu ce spui, eu ma refer la inceput. In timp voi avansa pentru fiecare grad, ideea e sa intru. Nici nu vreau sa fac studiile si sa ma bage direct ofiter, ipotetic vorbind. Vreau sa incep de jos, mai ales ca imi este un domeniu necunoscut. Ma ambitioneaza mai mult. Ca in job-urile actuale, am inceput de jos, nu am avut pretentia sa ma puna in frunte din a doua zi, imi place intai sa vad partea ascunsa a jobului, ca sa stiu cum sa gestionez activitatea.

#15
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017

 MembruAnonim, on 10 august 2018 - 10:29, said:

Pai in civil ai drept de semnatura pe o hartie fara sa ai studii superioare in domeniu? Adica poti munci o viata in constructii dar niciodata nu vei da cu batul pe hartie cand e vorba de planul unei cladiri oricat de amarate o fi daca nu esti inginer constructii civile. Asa si in armata, poti incepe de jos, bibanu' (MAC Militar Angajat  cu Contract parca ii zice), apoi in timp, desul de indelungat o sa ajungi gradat. Subofiter trebuie scoala de subofiteri. Ofiter trebuie studii superioare. Atat de simplu e in cadrul structurilor militare. Cine crede ca ajunge ofiter intr-o structura militara fara studii cred ca are impresia ca Romania e in razboi si va fi avansat pe baza faptelor de "vitrejie" din razboi. Plus ca ai niste reguli, adica odata soldat devii fruntas dupa X timp si tot asa pentru fiecare grad in parte.

Bine cei cu pile ajung in grade ce nu le merita / nu sunt apti / competenti pentru acel grad e partea a doua.

^This!...Plafonul nu este acelasi la cei cu studii si la cei fara studii. Deci daca te intereseaza asta ca o cariera pentru toata viata, investeste timpul necesar in academie...vei invata mult mai bine cu ce se mananca tot. Si daca nu-ti place, poti renunta...Dupa ce ai semnat contractul, e mai greu de renuntat (nu imposibil). Depinde si in ce localitate esti si ce fel de structuri gasesti in zona ta...aviatie, marina, terestru, etc.

#16
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
@stefanCBV
Legat de studii, din cercetarile mele am inteles ca pentru cei fara studii (in domeniul militar) sunt 3-4 luni de recrutare (unde ai 2 zile pe luna liber, sau ceva de genul) dupa care in timp poti face alte studii/da alte examene pentru avansare.
In principiu vreau sa lucrez in domeniul acesta, ma atrage odata sistemul organizat dar, de ce nu, si avantajele, stabilitatea.
Imi este greu sa renunt acum la jobul actual, avand si un credit ma retine foarte mult. De asta vreau sa ma documentez din toate sursele posibile.

In celelalte ramuri de servicii militare cum par lucrurile?

Edited by Cristi-jxt, 10 August 2018 - 10:46.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In primul rand ce vrei? Armata terestra (infanterie, parasutisti, geniu, transmisiuni, blindate)? Aviatie (utilitara, combatanti (nu stiu titlul exact pentru cei care zbor pe avioane de interceptie ca bombardiere cam greu in RO in afara de MIG-urile obosite folosite de aviatia noastra))? Marina (aici as pune si submarinisti dar din cate stiu avem una bucata submarin diesel folosit pentru antrenament / invatat, cred ca are 60 de ani jucaria aia, marinar)?

Exemplu: Eu daca eram okay din punct de vedere fizic as fi vrut la Aviatie sau poate Marina cu infanterie / parasutisti ca ultima alegere.

Apoi contractul nu stiu pe cati ani se face, mi-a zis cineva odata dar nu mai tin minte. Dupa un ciclu depinde cu ce grad termini. Apoi mai bagi un ciclu e si ajungi sa zicem in 10 ani sa fie nevoie de scoala de subofiteri. Aia se face repede ca e mai scurta, cateva luni cred nu sunt sigur trebuie sa intreb pe cineva care stie exact. Apoi te vei lovi de:
B Pentru maiştri militari şi subofiţeri:
a) maistru militar clasa a IV-a şi sergent major - 4 ani
B) maistru militar clasa a III-a şi plutonier - 5 ani
c) maistru militar clasa a II-a şi plutonier major - 7 ani
d) maistru militar clasa I şi plutonier adjutant - 6 ani.

Anii reprezinta perioada minima in gradul respectiv pana ai dreptul sa fii inaintat in grad Posted Image

Apoi ca si soldat sa nu crezi ca faci ceva ca la noi armata e neglijata. Nici trageri nu se mai fac, cred, cum ar trebui, instructia nici atat. Deci orice e sub gradat sau chiar subofiter nu cred ca s-ar merita.

Ce am uitat sa spun. Mai sunt am vorbit doar de grade ca in afara de ele mai ai si functii exemplu furier, bucatar, sofer (pentru ofiteri), etc.

Edited by MembruAnonim, 10 August 2018 - 10:53.


#18
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
@karagoth

Multumesc pentru detaliile acestea. Acum vreau sa ma documentez de fiecare ramura sau serviciu (armata romana, sri, spp, jandarmerie etc) pentru a sti exact si sigur ce mi se potriveste.
De asta insist cu detaliile acestea, fac o cercetare de piata Posted Image)

Mai in gluma, ma pricep destul de bine cu arma Posted Image) am tras cu arma cu aer comprimat si chiar m-am descurcat... bine, nu asta e motivatia principala.

Pe langa acestea sa stiu cu ce sa incep, care este primul pas (dupa alegerea optima a departamentului). Chiar si la Office pentru inceput ar fi ok. Acolo ma gandesc ca am si posibilitatea de a ma informa mai bine de fiecare posibilitate. Presupun ca e greu sa ajungi la 'birouri' fara pile? Posted Image

Edited by Cristi-jxt, 10 August 2018 - 11:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate