Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Angajare in domeniul militar.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
In servicii ( SRI, SIE, SPP etc) se pune un pic mai putin accentul pe militaria clasica, dar mai mult pe activitatatea specifica fiecaruia si mult mai putin timp liber fata de MAPN, e posibil sa ajungi acasa doar sa te speli si sa dormi, zile la rand,.asta in functie de misiunile avute si daca esti sau nu in serviciu operativ.

Edited by baribalu, 10 August 2018 - 11:32.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In Jandarmerie stiu ca se face-au angajari acum cativa ani sau voiau sa faca angajari ca aveau nevoie de oameni. La Jandarmerie depinde si ce nimeresti, fie la brigada care se ocupa de evenimente (meciuri, manifestatii, proteste (cred)), paza si protectie obiective speciale, etc (nu stiu exact fiecare ramura a jandarmeriei). In Politie nu merita, decat daca vrei sa fii injurat de toata lumea, plus ca paranteza daca ma intreaba pe mine cineva recunosc ca as alege MApN fara sa ezit, apoi SRI / SIE  si abia la urma SPP, Jandarmerie si Politie. La STS e destul de greu de intrat, oricum e mai mult pe parte de telecomunicatii si poti intra si ca civil nu doar ca militar deci nu stiu daca e o solutie pe care ti-o doresti.

De SRI / SIE nu stiu nimic, bine vorbim de serviciile de informatii din Romania si ca orice serviciu de informatii scopul lor nu e sa fie in "gura tuturor" adica sa se stie diverse detalii despre aceste servicii ca si structura, numar de angajati, functii sau mai stiu eu ce. Pentru aceste 2 servicii cred ca aflii mai multe detalii de pe siteul lor si poate un contact ceva care sa iti ofere informatiile necesare. Desi SRI si SIE nu cred ca angajeaza din extern, cel mai probabil recruteaza din MAI / MApN asta  fiind mersul firesc al lucrurilor. Adica stiu de caz in care cineva a ajuns la SRI dupa armata, isi dorea sa faca cariera in MApN insa a fost recrutat dupa terminarea celor 11 luni de aramata de baietii veseli de la SRI.

SPP, astia-s niste paznici angajati la stat. Ca SPP-ist poate merita daca o faci pe soferul pentru un ambasador / consul printr-o tara mai exotica. In rest o sa stai dupa curul bosorogilor din Casa Poporului. Aici nu sunt sigur dar nu cred ca ai grad militar, nu stiu daca asta te intereseaza sau nu. Oricum umblii in civil ca si la SIE / SRI / STS.

#21
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Cel mai simplu, mergi la un centru militar zonal și afli toate detaliile. Nu găsești pe site-ul mapn toate detaliile. Acolo te îndrumă exact unde dorești, în funcție de vârstă, zona unde locuiești, unde vei face școală durată, cursuri și multe altele. Ai variante: soldat gradat profesionist, scoala de maiștrii militari (marina sau terestru, sau aviație), ofițeri... Sau salariat civil (dar sunt posturile blocate)...
Succes.

#22
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Vezi-ti de viata, tinerete si rate, armata nu mai este o afacere. Mai ales daca vrei s-o iei de jos. Vei munci mult si fara rost pe bani putini, si mai ales neplatit pentru orele suplimentare prestate. Daca ai varsta si studiile necesare si tii mortis sa te faci militar, incearca direct la maistri militari sau ofiteri. Te poti orienta spre specializari mai tehnice, gen transmisiuni, geniu, chimie, ori combatante, cum le zici, gen infanterie, vanatori de munte, eventual de suport, precum financiar, intendenta sau care or mai fi. Important sa te documentezi sa vezi daca ti-ar place.
Daca vrei adrenalina, mergi la pompieri, si aia sunt tot militari.
Daca ai permis B+C, eventual D, ar fi un avantaj.
Ca si salarizare sunt sub politia locala. Orientativ, vezi ce solde primesc - https://www.cugetlib...iterilor-323935 Vezi ca alea sunt solde brute, scade 45% darile catre stat, dar mai si adauga tot felul de sporuri, inclusiv norma de hrana de vreo 960 lei/luna.
Ca avantaje ar fi o indemnizatie de chirie daca in localitatea unde ai unitatea nu ai locuinta personala, proportional cu solda primita, adica pentru un SGP ceva pe la vreo 6-700 lei/luna, plus incadrarea in conditii de munca, altele decat cele normale, fapt pentru care poti iesi la pensie cu cel mult 12 ani fata de varsta standard.  
Ca dezavantaje, ti se cere sa faci multe, dar nu ti se dau cele necesare, de multe ori trebuind sa aduci tu de acasa, pe banii tai, sa-ti faci treaba. Plus posibilitatea sa nimeresti un sefulet cretin, dar de care trebuie sa asculti, si care poate sa-ti faca viata un calvar.

Si armata, si cei din MAI, au deficite mari, si nu numai pe motiv de pensionari, ci si pentru ca sistemul nu mai este motivant pentru cei tineri, si mai ales pentru SGP.

Daca stai intr-un orasel uitat de lume si mort din punct de vedere economic este o solutie, acuma depinde si ce vrei de la viata.

PS - exclude visele erotice cu SRI, SIE, STS sau SPP daca nu ai pe cineva in sistem.

Edited by claudiu1, 10 August 2018 - 11:49.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Cristi-jxt, on 10 august 2018 - 11:17, said:

Mai in gluma, ma pricep destul de bine cu arma Posted Image) am tras cu arma cu aer comprimat si chiar m-am descurcat... bine, nu asta e motivatia principala.
Mai in gluma mai in serios e o difenta intre a te pricepe si a sti. Si eu ma pricep sa trag cu arma, ma pricep cum sa pilotez un elicopter / avion dar asta nu inseamna ca stiu sa fac aceste lucruri. Nu cunosc comportamentul unei arme cu aer comprimat, nu am practicat, insa am tras cu arma cu glont (9mm Glock 17 Mk 4) si toata teoria mea s-a dus dracu' si am ajuns si la oftalmolog sa ma controlez la ochi sa aflu daca mai sunt in stare sa vad sau timpul petrecut in fata calculatorului mi-a nenorocit vederea. Asa ca a te pricepe si a sti e un pic mai mult decat diferit.

#24
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Ai sanse si in servicii, dar nu in posturile caldute... La carca o sa aiba intotdeauna nevoie de oameni...

#25
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Vezi ca e un user pe forum (cu username de capetenie mongola) care e militar.

#26
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 Cristi-jxt, on 10 august 2018 - 09:57, said:

Glumesti sau vorbesti serios? Posted Image)
glumesc. Posted Image

#27
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
La cite intrebari pui e clar ca nu e de tine.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 MembruAnonim, on 10 august 2018 - 10:57, said:

Aviatie (utilitara, [...]
Ca fapt divers, aviata utilitara e civila si nu militara.

Edited by neagu_laurentiu, 10 August 2018 - 15:02.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 neagu_laurentiu, on 10 august 2018 - 15:01, said:

Ca fapt divers, aviata utilitara e civila si nu militara.
Adica jucaria aia Hercules pe care am luat-o de la americanii e pilotata si intretinuta la sol de civili? Acum ce alte aeronave care transporta chestii pentru armata nu stiu ce are Romania dar nu stiu de ce am tendinta sa nu cred ca e civila. Nu zic ca nu ai dreptate sau ca eu am dreptate dar ma cam indoiesc ca aceste aeronave plus echipajele care le deservesc sunt civile.

#30
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Hercules e aeronava militara de transport .Aviatia utilitara e altceva .

Edited by althea, 10 August 2018 - 15:55.
se adresează unui mesaj cu continut eronat, sters din acest motiv


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dap ai dreptate, am gresit eu termenii. Dupa cum am specificat nu prea cunosc termenii exacti pentru ramurile din aviatie.

#32
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
http://www.ncoacademy.ro/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate