Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Canabis in scopuri medicale

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postadisz, on 05 martie 2018 - 14:21, said:



Intr-o alta ordine de idei,parerea mea este sa se dea liber la tot,nu doar la canabis sau marijuana.Tot ce-i interzis,ar trebui permis.
Prin faptul ca ceva este prohibit,nu s-a rezolvat niciodata si nici nu se va rezolva vreodata produsul sau consumul acelui ceva.Din contra.

     Si cand vor incepe drogatii sa-ti puna cutitu la gat ca sa-ti ia banii si telefonul sa nu plangi.
     Astfel de oameni se comporta ca niste animale. Tot ce conteaza pentru ei este urmatoarea doza.
      Si ce conteaza cel mai mult: nu exista tratament contra dependentei.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hai sa fiu nenea rau: suntem (cultural vorbind) pregatiti sa legalizam rautatea (in cazul de fata droguri) pentru scopuri umanitare? Stiu ca in SUA e legala treaba asta, dar la noi, cu o spaga anuala, legalizam droguri de mare risc.

Ar fi indicata o analiza a modului in care s-ar face distribuirea si consumul. Imi sta pe cap birocratia (in sensul ca, daca as fi eu decident, te-as pune sa faci cateva drumuri inainte de a-ti ofera substanta respectiva). Din moment ce un om cu un handicap irecuperabil (un membru amputat, diabet, cancer, etc) trebuie sa treaca anual printr-o comisie medicala... si tot se gasesc sanatosi care sa aiba handicap, sigur se vor gasi "binevoitori" care sa le comercializeze pe sub mana, dar luate legal.

Sunt de acord cu ajutorul pentru cei aflati la nevoie, dar trebuie sa dezbatem si consecintele derivate.

#21
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postcspot, on 05 martie 2018 - 15:15, said:

Si cand vor incepe drogatii sa-ti puna cutitu la gat ca sa-ti ia banii si telefonul sa nu plangi.
Astfel de oameni se comporta ca niste animale. Tot ce conteaza pentru ei este urmatoarea doza.
  Si ce conteaza cel mai mult: nu exista tratament contra dependentei.
Eu unul, intr-o asemenea situatie mi-as rezerva dreptul sa lichidez drogatul, e autoaparare in cel mai pur inteles.Posted Image

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu prea exista un "tratament" cu marijuana nici in tarile care permit asa ceva. In sensul ca nu exista prea multe studii publicate sau dozaje.
Si nici nu face minuni. Dar se pare ca ajuta in unele cazuri, in special de cancer - ptr asta se dau in US prescriptii. Dar ajuta in sensul ca nu vindeca ci permite pacientilor sa suporte mai usor durerile - le usureaza viata in cele cateva luni care le mai au.
Nu stiu cat ar ajuta la Parkinson. Acolo sunt probleme locomotorii, iar cineva care fumeaza marijuana cam poate avea probleme similare dupa ce fumeaza. Am vazut in Amsterdam destui fumatori.

#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
gata au început să apară ci cutitarii care taie bolnavii drogati..
de morfina puteti face rost?, daca tot spuneti ca o sa facă rost de droguri orisicine cu spaga?..

#24
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postadisz, on 05 martie 2018 - 14:23, said:

Poti conta pe votul a milioane de oameni,sunt convins.
Dar acele voturi au vreo valoare?
Stii tu vreo petitie care sa fi fost macar acceptata pentru dezbateri?
Aici poate sa ne povesteasca Petre mai multe! ;)
https://forum.softpe...jutorul-vostru/

#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postalthea, on 05 martie 2018 - 14:42, said:

Foarte bună gluma, vai ce-am râs.
Și continui... tu chiar n-ai nicio urmă de bun simț sau nu realizezi pe ce temă faci glume nesărate?



eee na...chiar asa sensibili suntem?..a fost o gluma nevinovata..si am continuat pentru ca am vazut ca a gustat-o initiatorul...

si ca sa  fiu on topic..si eu sunt de acord cu folosirea cannabisului în scopuri medicinale;)

#26
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
In scopuri medicale, da, la recomandarea medicului. Ma indoiesc ca vreun medic va recomanda asa ceva...

#27
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View Postdygey, on 05 martie 2018 - 14:30, said:

si daca-i fumata, ce-are? trebuie numai intravenos sau sub forma de comprimate??? orice metoda de administrare e buna, numai sa nu se mai c*ce astia atata pe ei ca e drog, ca da dependenta, ca draci la tava. am vazut unu' saracu' bolnav de parkinson, da' rau, nu asa...nici pe picioare nu se mai tinea. si-a pus sub limba niste ulei obtinut din mari jana si s-a potolit instant. era foarte fericit ca a putut dormi linistit doua-trei ore...se bucura ca un copil. Ploiestene, esti de-al meu. sanatate maxima iti doresc si iarba buna. Posted Image LE: precis o sa se gaseasca unii (p-aci sau prin tara) sa caraie, sa protesteze, sa urle, sa se c*ce (imprastiat chiar) pe ei, ca da dependenta, ca vai, ca sariti, ca murim, ca nu ne mai mantuiesc popii, ca etc. ma gandesc daca sa-i astept sa inceapa miorlaiala sau sa-i trimit la dracu' de pe-acum.
Chiar da dependenta. Tu daca esti dependent, nu ai recunosti niciodata.

Mi se pare o idee buna sa se legalizeze DOAR MEDICINAL. Am vazut si eu multe filmulete despre efectele ei si sunt surprinzatoare.

#28
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
O poveste interesanta despre moralitate, legalitate si tratamentul cu canabis


http://www.imdb.com/title/tt0338135/

View Posteiffel, on 05 martie 2018 - 15:28, said:

Nu stiu cat ar ajuta la Parkinson. Acolo sunt probleme locomotorii, iar cineva care fumeaza marijuana cam poate avea probleme similare dupa ce fumeaza. Am vazut in Amsterdam destui fumatori.

For PD, marijuana is thought to provide numerous benefits, including:
pain relief
reduced tremors
better quality of sleep
improved overall mood
more ease in movement

https://www.healthli...ijuana#benefits

PS lumea confunda adeseori canabisul medicinal cu cel recreativ. NU este acelasi lucru si NU au aceleasi efecte

Although the FDA has not recognized the marijuana plant as medicine, there are two main cannabinoids from the plant that are used for treatment: cannabidiol (CBD) and delta-9-tetrahydrocannabinol (THC).
CBD contains active ingredients from the Cannabis plant minus the THC, which is the part that makes people “high.” These compounds have the potential to decrease inflammation and reduce pain without the psychoactive effects of THC. CBD can be used to treat a variety of chronic illnesses, including Parkinson’s disease. Cannabidiol also doesn’t carry the risks of traditional marijuana smoke.
CBD may come in the form of:
oils
food products, such as candies and brownies
teas
extracts
waxes
pills

Edited by iladi, 05 March 2018 - 16:11.


#29
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mie mi se pare foarte ok sa se vanda.


Daca cineva bolnav grav i-ar fi mai ușor cu așa ceva de sa ii se interzică.





#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sare acum BOR si incepe campania împotriva legalizarii pe motiv ca intra dracii in sufletul bolnavilor.. si cum turma de pupatori de moaste este net majoritara celor cu capul pe umeri slabe sanse de reusita..

#31
cevaflood

cevaflood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2018

View Postdygey, on 05 martie 2018 - 14:30, said:

si daca-i fumata, ce-are? trebuie numai intravenos sau sub forma de comprimate??? orice metoda de administrare e buna, numai sa nu se mai c*ce astia atata pe ei ca e drog, ca da dependenta, ca draci la tava. am vazut unu' saracu' bolnav de parkinson, da' rau, nu asa...nici pe picioare nu se mai tinea. si-a pus sub limba niste ulei obtinut din mari jana si s-a potolit instant. era foarte fericit ca a putut dormi linistit doua-trei ore...se bucura ca un copil. Ploiestene, esti de-al meu. sanatate maxima iti doresc si iarba buna. Posted Image LE: precis o sa se gaseasca unii (p-aci sau prin tara) sa caraie, sa protesteze, sa urle, sa se c*ce (imprastiat chiar) pe ei, ca da dependenta, ca vai, ca sariti, ca murim, ca nu ne mai mantuiesc popii, ca etc. ma gandesc daca sa-i astept sa inceapa miorlaiala sau sa-i trimit la dracu' de pe-acum.

Uite de aia ma duc eu in fiecare an In Amsterdam in concediu ca sa fumez si sa va fac voua in ciuda !!!!

#32
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostYourFan, on 05 martie 2018 - 14:17, said:

Cat timp aceasta planta nu este fumata, nu vad unde este problema Posted Image
au fumat-o stramosii fo' 5000 de ani ! ... s-amu vi tu cu "educatia" ! ... Posted Image

View PostPloiesteanul2015, on 05 martie 2018 - 14:07, said:

Ştie deja toată comunitatea Softpedia că în urma celor 3 (TREI) intervenţii chirurgicale pe creier, tumoră 1987, chist 1996 şi hemtom 1996, pe care le-am suferit m-am pricopsit (de vreo 5 ani), cu Parkinson. Am citit FOARTE MULTE materiale cum că tratamentul cu marijuana ar face minuni. DE vreo lună profesorul, neurochirurgul şi senatorul Leon Dănăilă face lobby pentru folosirea cannabisului în scopuri medicale. http://greatnews.ro/...juana-farmacii/ Posted Image http://jurnalul.ro/s...cii-765313.html Posted Image http://www.tribuna.r...ani-132528.html Posted Image am deschis acest topic pentru a afla părerea sinceră a comunităţii Softpedia Posted Image !!!
hai la mine pe insula ! ... intr-o vacanta ! ...este un zbor de 4,5 ore de la Bucuresti ! ... Posted Image
insula, se  numeste Tenerife, si este permis consumul PERSONAL de THC ! ...
THC care este substanta activa a Cannabis Sativa (denumirea botanica a plantei) ! ...
daca astepti pana vom vota noi cativa nevlegi ptr legalizare ... nu stiu, zau !

Edited by realduc, 05 March 2018 - 16:43.


#33
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Exista si pe piata din Ro ulei de canabis cu diferite concentratii de CBD de la 5-30%,TCH este sub 0,2% deci nu da nici dependenta nici halucinatii.
Folosesc de cateva luni.Singurul impediment il gasesc in pretul mare la care se comercializeaza-e drept nu numai la noi.

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
De ce nu cultivi tu? Cat timp cresti doar pentru tine nu ai treaba cu Politia.

#35
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postdanwd, on 05 martie 2018 - 16:41, said:

Exista si pe piata din Ro ulei de canabis cu diferite concentratii de CBD de la 5-30%,TCH este sub 0,2% deci nu da nici dependenta nici halucinatii.
Folosesc de cateva luni.Singurul impediment il gasesc in pretul mare la care se comercializeaza-e drept nu numai la noi.
fain ! ... bravo tie !
te-ai inregistrat azi doar ca sa raspunzi la topic ! ...
hai sa-ti spun o "chestie" ! ...  cand ai baut ultima data ulei de usturoi ? ...
care este una din cele mai eficace plante medicinale de pe planeta ! ...
deasemeni daca crezi ca uleiul de varza sau rosii ne ajuta sa ne mentim "in forma" ?
uitati-va la voi ! ... ce am ajuns din cauza banilor, societatii de consum si a "legilor" !
stiu multi dintre voi spuneti ca sunt nebun ! ... da' este doar o chestiune de timp pana cand fiecare dintre
noi vom fi consumatori "de sanatate" !
deoarece orice ban dat pe medici sau medicamente insemna ca esti consumator de sanatate !
care este de altfel, o himera ! ...

Edited by realduc, 05 March 2018 - 16:57.


#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAssur, on 05 martie 2018 - 15:39, said:

In scopuri medicale, da, la recomandarea medicului. Ma indoiesc ca vreun medic va recomanda asa ceva...
in america ti se da pe loc o prescrictie si iti cumperi de la magazinul de langa...

View Postiladi, on 05 martie 2018 - 16:12, said:

PS lumea confunda adeseori canabisul medicinal cu cel recreativ. NU este acelasi lucru si NU au aceleasi efecte

Although the FDA has not recognized the marijuana plant as medicine, there are two main cannabinoids from the plant that are used for treatment: cannabidiol (CBD) and delta-9-tetrahydrocannabinol (THC).
CBD contains active ingredients from the Cannabis plant minus the THC, which is the part that makes people “high.”
eu unul nu stiam chestia asta si nu stiu de ce am impresia ca 90% nu stiu...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate