Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 

Masina urmarita pentru executare silita

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#19
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.015
  • Înscris: 01.11.2005
Deocamdata nu a ajuns nimic la procuror,in Be va ajunge miercuri iar in Ro inca nu stiu,dat fiind faptul ca la noi nimic nu e normal iar o programare la Rar inseamna 3 luni,in tara s-a prezentat un prieten cu masina si a trecut printr-o situatie putin placuta.
Procurorul din Ro nu poate elibera masina pana nu discuta "institutional" cu cel din Be si sa ajunga la un acord.

Editat de bolo, 06 ianuarie 2018 - 18:24.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.912
  • Înscris: 25.01.2007
cum sa nu fie la procuror? politia deschide un dosar, primul pas e la procuratura, se aloca numar si dosarul unui procuror, apoi politistii incep cercetarile. procurorul e cel care coordoneaza cercetarile. nu exista dosar penal fara procuror. acel procuror iti poate da masina in custodie, cand vrea.

#21
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.214
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbolo, on 06 ianuarie 2018 - 17:05, said:

La RAR au interogat Eucaris si mi-au comunicat ca masina e furata...

Am incercat sa-l contactez pe fostul proprietar,am discutat prin sms i-am explicat problema dar mi-a transmis ca nu ma poate ajuta.

Astazi am vizitat postul de politie din raza domiciliului vanzatorului si am aflat ca individul a vandut masina desi era cautata de executori pentru recuperarea unor datorii.
mai bine intrebi cine a declarat-o furata Posted Image

Editat de STARTREK1, 06 ianuarie 2018 - 18:32.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.912
  • Înscris: 25.01.2007
eucaris da o gramada de alerte fara a explica clar situatia.

#23
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.015
  • Înscris: 01.11.2005
In Belgia ,mi-a spus clar ca pana miercuri nu ajunge la procuror,politistul mi-a lasat adresa de email ca sa-i trimit probele pe care le am,print screenuri cu sms-urile,link din anuntul de vanzare,fotografii cu starea masinii la cumparare si tot ce mai consider util.

In Ro politistul mi-a lasat nr de tel pentru a-l contacta si prezenta noutati...nu mi-a spus nimic despre procuror.

Asa o fi cu Eucaris-ul dar cei de aici stiau deja si numele recuperatorului,de fata cu mine au solicitat numarul de telefon dar fiind zi nelucratoare nu l-a contactat...nici nu vreau ma gandesc cat ar dura daca as lucra pe un singur plan.
Am o experienta cu o masina care nu a fost radiata in urma cu vreo 8 ani din Lux desi fusese inmatriculata ultimii 6 ani in Be.Cand am intrebat daca le pot aduce vreo hartie din Lux,mi-au spus ca ei comunica doar institutional... si au comunicat timp de peste 12 luni :)

Editat de bolo, 06 ianuarie 2018 - 19:04.


#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.921
  • Înscris: 15.06.2007

View Postunderb, on 06 ianuarie 2018 - 17:20, said:

Inselaciune in toata regura, adica si penal, pe langa partea civila. Asta pe langa invinuirile care i s-au adus deja. Banii nu stiu cand ii vei recupera dar o plangere penala merita facuta. Ajuta macar putin la sfarea ta viitoare emotionala. Adica un mic win, nu doar un mare fail.  

Trist e ca nu puteai sa faci absolit nimic ca sa previi situatia si i se putea intampla absolut oricui. A fost ceva cat se poate de random.
Pai cum adica?  
A cumparat sau nu, un bun furat?
Masina a devenit "furata" dupa ce a intrat el in posesie?
Si daca el dadea foc masinii acolo inainte sa fie pe platforma politiei?  Cu ce il puteau incrimina? La o adica era masina lui, a dat banii pe ea?  

Urata treaba. Adta e un fel de avertisment.. dar cum sa te poti feri de asa ceva?  In ziua in care intentionezi sa mergi la RAR, verifici masina in baza de date a masinilor furate? Si daca o gasesti acolo,  decat sa o pierzi, mai bine o dezmembrezi.

#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.336
  • Înscris: 24.06.2006

View Postbolo, on 06 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Observ multa rautate chiar usoara bucurie la unii si nu inteleg de ce !
asa-i romanul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wy3EjgTC0aw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ma mir ca belgienii n-au un sistem unde platesti si te informeaza daca masina este furata, girata, tamponata, finante etc ca si englezii

#26
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.015
  • Înscris: 01.11.2005
Nu te poti feri si nu inteleg de ce nu e publica baza de date.Cum nu sunt publice nici bazele de date cu istoricul km sau service.

Daca as fi luat-o de la un intermediar sau garaj as fi fost mai complicat,dar am platit-o in casa la proprietar,am avut cartea lui de identitate in mana.Si era belgian 100% :)

Cand am facut programare la Rar am introdus seria de sasiu,nu m-a contactat nimeni.
Cand am cumparat-o am cautat-o pe saitul ministerului transporturilor,nicio alerta,niciun mesaj sa fug sau sa anunt politia.

#27
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.214
  • Înscris: 27.06.2007
poate a fost declarata dupa ce ai cumparat-o

#28
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.015
  • Înscris: 01.11.2005
In niciun caz,intre data introducerii in sistem si data cumpararii au trecut 9 luni ! In care proprietarul a primit citatii dar nu a predat masina !Daca era destept o vindea a doua zi dupa citatie si scria o data anterioara.Dar el a ascuns masina si a vandut-o dupa 9 luni in cunostinta de cauza .

#29
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Urata situatie dar totusi exista ceva sanse sa o recuperezi avand in vedere ca ai cumparat-o legal de la proprietar.

Aia ar fi putut recupera banii pe care i-ai platit tu pe masina de la fostul proprietar cand au aflat ca e vanduta.

Editat de A-d-r-i-a-n, 06 ianuarie 2018 - 21:26.


#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Stiu un caz care a patit la fel cu un Audi A4, destul de scump si super misto la vremurile alea. I-au confiscat masina si nu i-au mai dat nimic.
Maica-sa era notar.

#31
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.015
  • Înscris: 01.11.2005
Am recuperat masina,multumesc Politiei belgiene !In 6 zile au scos masina din sistem.
Politstii romani mi-au demonstrat ca sunt incompetenti,ca nu au proceduri clare,ca nu se implica,m-au pus aiurea pe drumuri,ce vorbeam azi nu mai era valabil maine,au vrut traduceri dupa declaratia mea de aici etc. Apoi au sustinut ca nu-mi pot returna masina pana nu primesc ei pe cale oficila un raspuns desi masina nu mai apare cautata...

Prietenul care a ridicat masina a fost pus sa semneze un PV prin care a luat la cunostinata despre dispozitiile ordonantei de restituire respectiv de " obligatia de pastrare a bunului pana la solutionarea definitiva a cazului " in conditiile in care el nu a pretins niciodata ca masina ii apartine.
E legala aceasta "obligativitate" data de un agent de politie?

Editat de bolo, 17 ianuarie 2018 - 14:00.


#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
Asta nu imi place.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate