Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Masina urmarita pentru executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Deocamdata nu a ajuns nimic la procuror,in Be va ajunge miercuri iar in Ro inca nu stiu,dat fiind faptul ca la noi nimic nu e normal iar o programare la Rar inseamna 3 luni,in tara s-a prezentat un prieten cu masina si a trecut printr-o situatie putin placuta.
Procurorul din Ro nu poate elibera masina pana nu discuta "institutional" cu cel din Be si sa ajunga la un acord.

Edited by bolo, 06 January 2018 - 18:24.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
cum sa nu fie la procuror? politia deschide un dosar, primul pas e la procuratura, se aloca numar si dosarul unui procuror, apoi politistii incep cercetarile. procurorul e cel care coordoneaza cercetarile. nu exista dosar penal fara procuror. acel procuror iti poate da masina in custodie, cand vrea.

#21
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,173
  • Înscris: 27.06.2007

 bolo, on 06 ianuarie 2018 - 17:05, said:

La RAR au interogat Eucaris si mi-au comunicat ca masina e furata...

Am incercat sa-l contactez pe fostul proprietar,am discutat prin sms i-am explicat problema dar mi-a transmis ca nu ma poate ajuta.

Astazi am vizitat postul de politie din raza domiciliului vanzatorului si am aflat ca individul a vandut masina desi era cautata de executori pentru recuperarea unor datorii.
mai bine intrebi cine a declarat-o furata Posted Image

Edited by STARTREK1, 06 January 2018 - 18:32.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
eucaris da o gramada de alerte fara a explica clar situatia.

#23
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
In Belgia ,mi-a spus clar ca pana miercuri nu ajunge la procuror,politistul mi-a lasat adresa de email ca sa-i trimit probele pe care le am,print screenuri cu sms-urile,link din anuntul de vanzare,fotografii cu starea masinii la cumparare si tot ce mai consider util.

In Ro politistul mi-a lasat nr de tel pentru a-l contacta si prezenta noutati...nu mi-a spus nimic despre procuror.

Asa o fi cu Eucaris-ul dar cei de aici stiau deja si numele recuperatorului,de fata cu mine au solicitat numarul de telefon dar fiind zi nelucratoare nu l-a contactat...nici nu vreau ma gandesc cat ar dura daca as lucra pe un singur plan.
Am o experienta cu o masina care nu a fost radiata in urma cu vreo 8 ani din Lux desi fusese inmatriculata ultimii 6 ani in Be.Cand am intrebat daca le pot aduce vreo hartie din Lux,mi-au spus ca ei comunica doar institutional... si au comunicat timp de peste 12 luni :)

Edited by bolo, 06 January 2018 - 19:04.


#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,475
  • Înscris: 15.06.2007

 underb, on 06 ianuarie 2018 - 17:20, said:

Inselaciune in toata regura, adica si penal, pe langa partea civila. Asta pe langa invinuirile care i s-au adus deja. Banii nu stiu cand ii vei recupera dar o plangere penala merita facuta. Ajuta macar putin la sfarea ta viitoare emotionala. Adica un mic win, nu doar un mare fail.  

Trist e ca nu puteai sa faci absolit nimic ca sa previi situatia si i se putea intampla absolut oricui. A fost ceva cat se poate de random.
Pai cum adica?  
A cumparat sau nu, un bun furat?
Masina a devenit "furata" dupa ce a intrat el in posesie?
Si daca el dadea foc masinii acolo inainte sa fie pe platforma politiei?  Cu ce il puteau incrimina? La o adica era masina lui, a dat banii pe ea?  

Urata treaba. Adta e un fel de avertisment.. dar cum sa te poti feri de asa ceva?  In ziua in care intentionezi sa mergi la RAR, verifici masina in baza de date a masinilor furate? Si daca o gasesti acolo,  decat sa o pierzi, mai bine o dezmembrezi.

#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,239
  • Înscris: 24.06.2006

 bolo, on 06 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Observ multa rautate chiar usoara bucurie la unii si nu inteleg de ce !
asa-i romanul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wy3EjgTC0aw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ma mir ca belgienii n-au un sistem unde platesti si te informeaza daca masina este furata, girata, tamponata, finante etc ca si englezii

#26
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Nu te poti feri si nu inteleg de ce nu e publica baza de date.Cum nu sunt publice nici bazele de date cu istoricul km sau service.

Daca as fi luat-o de la un intermediar sau garaj as fi fost mai complicat,dar am platit-o in casa la proprietar,am avut cartea lui de identitate in mana.Si era belgian 100% :)

Cand am facut programare la Rar am introdus seria de sasiu,nu m-a contactat nimeni.
Cand am cumparat-o am cautat-o pe saitul ministerului transporturilor,nicio alerta,niciun mesaj sa fug sau sa anunt politia.

#27
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,173
  • Înscris: 27.06.2007
poate a fost declarata dupa ce ai cumparat-o

#28
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
In niciun caz,intre data introducerii in sistem si data cumpararii au trecut 9 luni ! In care proprietarul a primit citatii dar nu a predat masina !Daca era destept o vindea a doua zi dupa citatie si scria o data anterioara.Dar el a ascuns masina si a vandut-o dupa 9 luni in cunostinta de cauza .

#29
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Urata situatie dar totusi exista ceva sanse sa o recuperezi avand in vedere ca ai cumparat-o legal de la proprietar.

Aia ar fi putut recupera banii pe care i-ai platit tu pe masina de la fostul proprietar cand au aflat ca e vanduta.

Edited by A-d-r-i-a-n, 06 January 2018 - 21:26.


#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Stiu un caz care a patit la fel cu un Audi A4, destul de scump si super misto la vremurile alea. I-au confiscat masina si nu i-au mai dat nimic.
Maica-sa era notar.

#31
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Am recuperat masina,multumesc Politiei belgiene !In 6 zile au scos masina din sistem.
Politstii romani mi-au demonstrat ca sunt incompetenti,ca nu au proceduri clare,ca nu se implica,m-au pus aiurea pe drumuri,ce vorbeam azi nu mai era valabil maine,au vrut traduceri dupa declaratia mea de aici etc. Apoi au sustinut ca nu-mi pot returna masina pana nu primesc ei pe cale oficila un raspuns desi masina nu mai apare cautata...

Prietenul care a ridicat masina a fost pus sa semneze un PV prin care a luat la cunostinata despre dispozitiile ordonantei de restituire respectiv de " obligatia de pastrare a bunului pana la solutionarea definitiva a cazului " in conditiile in care el nu a pretins niciodata ca masina ii apartine.
E legala aceasta "obligativitate" data de un agent de politie?

Edited by bolo, 17 January 2018 - 14:00.


#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asta nu imi place.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate