Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Masina urmarita pentru executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Toamna trecuta am cumparat un autoturism din Belgia,de la proprietar,toate actele in regula,nimic suspicios.

La RAR au interogat Eucaris si mi-au comunicat ca masina e furata iar in scurt timp a aparut Politia cu platforma si au ridicat-o.Am primit un PV iar politistii au sustinut ca masina a fost furata,ceea ce mie imi parea imposibil.

Am incercat sa-l contactez pe fostul proprietar,am discutat prin sms i-am explicat problema dar mi-a transmis ca nu ma poate ajuta.

Astazi am vizitat postul de politie din raza domiciliului vanzatorului si am aflat ca individul a vandut masina desi era cautata de executori pentru recuperarea unor datorii.

Intrucat masina e in Ro,procedurile se vor desfasura prin Europol si vor dura foarte mult,numarul persoanelor implicate fiind foarte mare,mi s-a explicatvca traseul este politie,procuror,executor,decizie judecatoreasca ,in Blegia.Si bineinteles,vor comunica instititional cu partea romana.La o problema mult mai lejera am asteptat mai mult de un an!

Cunoastesi asemenea situatii si modul in care s-au solutionat ?

Procesul civil nu ma incanta deloc,un avocat probabil ma va duce la 1000 E iar apoi voi ajunge tot la un executor care nu va avea ce executa intrucat omul e divortat si are 2 copii din cate  am vazut pe FB,deci venitul minim de trai +pensie alimentara pentru 2 copii+ datoriile mai vechi...am de asteptat mult si bine pana imi vine randul...

Edited by bolo, 06 January 2018 - 17:07.


#2
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
daca legea belgiana e ca in Romania masina va fi vanduta pentru a recupera banii datorati ,tu vei fi parte vatamată, si dupa 2,3 ani vei primi, daca ai noroc, 200 euro.

Se cheama teapa si contrar pretentiilor de cinste si onestitate se practica si in ultra civilizata Europa de Vest.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Inselaciune in toata regura, adica si penal, pe langa partea civila. Asta pe langa invinuirile care i s-au adus deja. Banii nu stiu cand ii vei recupera dar o plangere penala merita facuta. Ajuta macar putin la sfarea ta viitoare emotionala. Adica un mic win, nu doar un mare fail.  

Trist e ca nu puteai sa faci absolit nimic ca sa previi situatia si i se putea intampla absolut oricui. A fost ceva cat se poate de random.

Edited by althea, 06 January 2018 - 17:57.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Ți-au luat-o fără să-ți arate nicio hârtie, nimic? Ori era furată, ori era sechestrată, nu se poate amândouă.
În plus, mașina trebuia să aibă instituit sechestrul ca să poată fi ridicată.

Caută un avocat care să meargă la poliție să dezlege misterul ăsta, nu te costă o avere și măcar știi ce ai de făcut mai departe.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
A, trimite-le si prietenilor lui de pe facebook toate informatiile pe care ni le-ai spus noua (chiar si scanuri dupa documente). Daca macar unul nu-i va mai raspunde la tel si tot e mai mult decat nimic.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
vorbeste cu un avocat. de regula ai primi masina in custodie.

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 bolo, on 06 ianuarie 2018 - 17:05, said:

Toamna trecuta am cumparat un autoturism din Belgia,de la proprietar,toate actele in regula,nimic suspicios.

La RAR au interogat Eucaris si mi-au comunicat ca masina e furata iar in scurt timp a aparut Politia cu platforma si au ridicat-o.Am primit un PV iar politistii au sustinut ca masina a fost furata,ceea ce mie imi parea imposibil.

Am incercat sa-l contactez pe fostul proprietar,am discutat prin sms i-am explicat problema dar mi-a transmis ca nu ma poate ajuta.

Astazi am vizitat postul de politie din raza domiciliului vanzatorului si am aflat ca individul a vandut masina desi era cautata de executori pentru recuperarea unor datorii.

Intrucat masina e in Ro,procedurile se vor desfasura prin Europol si vor dura foarte mult,numarul persoanelor implicate fiind foarte mare,mi s-a explicatvca traseul este politie,procuror,executor,decizie judecatoreasca ,in Blegia.Si bineinteles,vor comunica instititional cu partea romana.La o problema mult mai lejera am asteptat mai mult de un an!

Cunoastesi asemenea situatii si modul in care s-au solutionat ?

Procesul civil nu ma incanta deloc,un avocat probabil ma va duce la 1000 E iar apoi voi ajunge tot la un executor care nu va avea ce executa intrucat omul e divortat si are 2 copii din cate  am vazut pe FB,deci venitul minim de trai +pensie alimentara pentru 2 copii+ datoriile mai vechi...am de asteptat mult si bine pana imi vine randul...
Mai bine iti cumparai un "cazan" din Romania,ca sunt "hectare" de masini second-hand si terminai balamucul! Asa... ai cam luato-n... nervi varsati,drumuri,avocati...
Eu,in locul tau, dadeam foc la harbul ala! N-are rost sa-ti faci nervi,mai bine ia-ti o masina de pe la noi.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In toate cazurile , statul are prioritate. Statul belgian va valorifica masina iar tu nu poti decat sa dai vanzatorul in judecata. Conteaza ce statul are el in tara. Daca este tata de 7 copii ...ai avut ghinion. Daca are cate ceva , vei fi despagubit , cu tot cu cheltuieli de judecata , de deplasare , daune morale , etc. Importanta este ca ala sa nu fie vreun caz social ca atunci exista legi care il protejeaza . La astia , protectia sociala este foarte tare . Smecheria este cum ai luat tu masina . Daca ai luat masina cu toate actele in regula , cu radiere , cu numere provizorii si asigurare , poti sa dai in judecata statul Belgian . Este vina lor ca au dat liber la vanzare unei masini care era garantie pentru vreo autoritate . In cazul asta ai avea noroc . Poti scoate bani frumosi. Daca ai plecat cu numerele lui ...ai luat teapa .

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Legat de partea legala din Romania, au dreptate colegii cu avocatul. Tu esti cumparator de buna credinta si de multe ori se ramane cu bunul doar ca ai nostri se kka pe ei cand aud de ieuropa, ieuropol si alte lucruri din astea.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 JurasikMan, on 06 ianuarie 2018 - 17:37, said:

Daca are cate ceva , vei fi despagubit , cu tot cu cheltuieli de judecata , de deplasare , daune morale , etc.  
Nu cred asta.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Tehnicianul1970, on 06 ianuarie 2018 - 17:33, said:

Mai bine iti cumparai un "cazan" din Romania,ca sunt "hectare" de masini second-hand si terminai balamucul! Asa... ai cam luato-n... nervi varsati,drumuri,avocati...
Eu,in locul tau, dadeam foc la harbul ala! N-are rost sa-ti faci nervi,mai bine ia-ti o masina de pe la noi.
Din ciclul daca stiam dinainte...
In situatii din astea nu exista "mai bine faceai nu stiu cum". A fost ceva absolut random. Inselaciuni exista si in Romania, ba chiar mai multe.

Haideti sa nu mai dam vina pe pagubit. E cea mai proasta abordare in astfel de situatii. O sa ajungem la discutii ca ala era sarac si nu avea cu ce sa-si hraneasca copilasii si mi-e ca se va ajunge si la asta pe acolo la felul in care sunt protejate interesele copiilor in Belgia.

Edited by underb, 06 January 2018 - 17:43.


#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cat a costat masina?

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Putea sa coste si 1 leu. Nu are nicio relevanta.
Singura sansa e sa recupereze masina in Romania indiferent de valoare si sa'l ardă pe ala cum poate mai bine si cat poate de mult in orice fel.

Edited by althea, 06 January 2018 - 17:56.
sunt si alte cuvinte, mai putin explicite, care descriu actiunea


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Conteaza cum a cuparat masina. Eu nu cred ca a plecat de acolo cu radiere , asa cum trebuie. Cred ca a plecat cu numerele vanzatorului , caz in care nu mai vede nimic. Eu stiu cum se aduc masinile din UE. Numerele si asigurarea costa si cumparatorul vrea sa nu mai plateasca si sa vina pe numerele vanzatorului , pe asigurarea lui ( sunt cateva sute de euro ) si dupa aceea trimite numerele prin curier si asteapta actele cu radierea . Daca s-a facut acolo radiere legala , va fi despagubit pentru ca este vina statului care nu a verificat daca masina sau persoana sunt urmarite fiscal.

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
A vrut sa se scoata ieftin si a reusit.... Chestiile sunt explicate cu jumatate de gura.... Sigur stia aranjamentul si spera ca nimeni sa nu se prinda, dar n-a avut noroc...

Edited by keta, 06 January 2018 - 18:02.


#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu mi-a lasat impresia asta din prima postare.

 keta, on 06 ianuarie 2018 - 18:01, said:

A vrut sa se scoata ieftin si a reusit.... Chestiile sunt explicate cu jumatate de gura.... Sigur stia aranjamentul si spera ca nimeni sa nu se prinda, dar n-a avut noroc...


#17
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Am cumparat zeci de masini,nu aveam cum preveni situatia.

Cand am spus sechestrat,m-am referit ca Politia Romana a ridicat masina.Din moment ce exista alerta in Eucaris din 2016,la fel s-ar fi procedat si in Belgia,mi-au confirmat alerta Eucaris doar ca nu e pentru furt.

Statul belgian nu valorofica nimic poate nici nu are de recuperat vreo datorie,aici si pentru o factura neplatita,vin executorii peste tine in casa sau te trezesti cu proprire pe salariu,iti lasa doar bani pentru a putea trai,e asemanator insolventei.

Inselaciunea e clara dat fiind ca de la data alertei si pana la vanzare au trecut aproape 9 luni in care nu a predat masina.Partea penala nu ma ajuta prea mult dar daca se autosesizeaza organele de cercetare e bine primit.

Cazanul a costat 7000 si am mai cheltuit vreo 1500 cu el,l-am luat din Belgia pentru ca aici sunt rezident si l-am dus in Ro,nu trebuie sa ma justific nimanui.

Topicul nu e pentru moralisti,e un exemplu clasic de teapa aproape imposibil de prevenit din moment ce nu exista vreo baza de date cu masini problematice si care sa fie publica.

Am intrebat doar de situatii asemanatoare,pentru ca am mai auzit si varianta ca voi ramane cu masina fara a avea drept sa o vand.Iar politistii mi-au spus ca vor face tot posibilul sa o recuperez dar cel mai mult conteaza ce decide procurorul in urma consultarii cu executorul.

In Blegia masinile se radiaza cel mai usor trimitand prin posta numarul spate care are un element de siguranta dar nu e obigatoriu,il poti pastra 4 luni pentru a-l folosi pe alta masina,fara a fi obligatoriu ca prima sa fie deja vanduta.Masina respectiva avea ambele placi desi a fost radiata din oficiu,inca un argument pentru inselaciune.

Am transportat-o pe platforma,daca aveam blat cu el in niciun caz nu deschideam topicul,fugeam direct la avocat.


Observ multa rautate chiar usoara bucurie la unii si nu inteleg de ce !

Edited by bolo, 06 January 2018 - 18:17.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
nu e valoare asa mare sa faca belgienii efortturi sa vina dupa masina.
cel care iti da masina inapoi e procurorul, nu politistul. te du si discuta cu el, lasa-i pe politisti in pace, cu ei nu rezolvi decat timp pierdut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate