Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Conectare imprimanta la retea fara cabluri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna seara.
Am o mica problema la care nu stiu daca exista vreo rezolvare.
Vreau sa-mi conectez cateva imprimante la retea intr-o alta camera decat cea in care este router-ul.

Varianta simpla e trasul unui fir pana la ele si conectat un switch, ca mai apoi sa le conectez pe toate la acel switch. Ceea ce e mai complicat decat poate parea din mai multe circumstante. Nu merita sa intru in detalii.

M-ar interesa o varianta de "switch" wireless. Adica unul pe care il conectez la retea prin wireless iar apoi leg imprimantele la el, imprimante pe care ulterior le vad pe retea. Ceva de genul, il bag in priza, leg imprimantele la el si  gata, le vad pe retea. Fara inca un cablu pe care  acel switch sa primeasca semnalul.

Exista asa ceva?

Range extender-ul pica, acesta extinde raza de semnal wireless. iar pe mine nu wireless-ul ma intereseaza. Ci conectarea imprimantelor la retea, (prin fir pana la acel aparat) fara a trage un switch langa ele.

Subliniez, imprimantele NU AU Wireless.

Multumesc anticipat.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.079
  • Înscris: 28.10.2006
Daca imprimantele sunt toate intr-o singura camera, au porturi de retea (LAN, RJ45), le conectezi prin cablu la un router Wireless( care are maxim 4 porturi LAN)
Routerul Wireless il "pupi" cu routerul wireless la care sunt legate PC-urile.
Eu asa vad rezolvarea, in conditiile date de tine.
Daca PC-urile nu sunt legate intr-o retea wireless, atunci nu vad cum ai putea lega o retea pe sarma cu o retea fara sarma!

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.677
  • Înscris: 03.12.2014
imprimantele au port de ethernet?
Dacă da, soluția e simplă, cumperi un router WiFi, legi imprimantele la el și integrezi ruterul în rețeaua WiFi deja existentă.

Dacă imprimantele nu au port de Ethernet, e mai complicat. Există niște printservere care fac o trecere de la USB la Ethernet dar nu prea merg cu orice imprimantă.

O altă variantă ar fi să pui un calculator pe post de server de imprimare în camera cu imprimantele și să-l legi la rețeaua WiFi.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008
Solutia e simpla si a fost descrisa mai sus dar, in practica, apar probleme de comunicatie WIFI intre routerul din camera, configurat ca print server,  si routerul central - acestea nu sunt facute de fabricant sa comunice in acest fel, mai ales la bloc unde sunt si alte routere concurente.. De aceea s-ar recomanda ceva testare....

Stiu ca au fost colegi de forum care au reusit sa configureze o imprimanta legata la un router wifi, in alta camera... dar sa aiba legate mai multe imprimante la acelasi router, iar acela sa faca un bridge eficient pe WIFI cu routerul central, n-am auzit.  Dar trebuie incercat.. de ce nu?

Si eu am problema asta... o imprimanta HP 2055DN in alta camera decat routerul, pe care deocamdata o tin offline, legata pe USB la calculator. Nu m-am apucat sa fac experimente de genul celor de mai sus.. nu am asa volum mare de printare in casa incat sa nu-mi permit sa ma misc cu un stick USB de colo colo sau sa le pun in folderul comun de Dropbox si sa dau print de acolo...

Editat de rosix, 05 ianuarie 2018 - 22:53.


#5
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View PostDaculScoril0, on 05 ianuarie 2018 - 22:34, said:

imprimantele au port de ethernet?
Dacă da, soluția e simplă, cumperi un router WiFi, legi imprimantele la el și integrezi ruterul în rețeaua WiFi deja existentă.

Dacă imprimantele nu au port de Ethernet, e mai complicat. Există niște printservere care fac o trecere de la USB la Ethernet dar nu prea merg cu orice imprimantă.

O altă variantă ar fi să pui un calculator pe post de server de imprimare în camera cu imprimantele și să-l legi la rețeaua WiFi.
Au port Ethernet, dar acel router wireless nu e nevoie sa primeasca semnalul prin portul wan de la router-ul de baza? Poate sa primeasca  si wireless semnalul? Eu asta si incercam sa fac, sa conectez un router la wireless fara a folosi portul wan, in schimb la el sa pot conecta alte dispozitive (precum imprimantele).
Am gasit si alta solutie, pe care mi-as fi dorit-o, dar la pretul ala mai bine dau jos zidurile dintre camere decat sa dau atatia bani.
http://www.tp-link.r...A8630P-KIT.html

View Postrosix, on 05 ianuarie 2018 - 22:49, said:

Solutia e simpla si a fost descrisa mai sus dar, in practica, apar probleme de comunicatie WIFI intre routerul din camera, configurat ca print server,  si routerul central - acestea nu sunt facute de fabricant sa comunice in acest fel, mai ales la bloc unde sunt si alte routere concurente.. De aceea s-ar recomanda ceva testare....

Stiu ca au fost colegi de forum care au reusit sa configureze o imprimanta legata la un router wifi, in alta camera... dar sa aiba legate mai multe imprimante la acelasi router, iar acela sa faca un bridge eficient pe WIFI cu routerul central, n-am auzit.  Dar trebuie incercat.. de ce nu?

Si eu am problema asta... o imprimanta HP 2055DN in alta camera decat routerul, pe care deocamdata o tin offline, legata pe USB la calculator. Nu m-am apucat sa fac experimente de genul celor de mai sus.. nu am asa volum mare de printare in casa incat sa nu-mi permit sa ma misc cu un stick USB de colo colo sau sa le pun in folderul comun de Dropbox si sa dau print de acolo...
Problema e ca eu am volum. Tocmai despre o tipografie digitala vorbim in care am imprimante in 3 camere cu ziduri de 80 cm grosime intre ele. Si nu vreau sa vad cabluri trase pe pereti, mai ales pe langa usi si asa mai departe.


Pana la urma se pare ca ma complic aiurea. Mi bine imi fac niste burghie de 90 si fac gaurile propuse decat sa dau o caruta de bani sau sa ma bag in niste probleme/setari sau incompatibilitati care sa ma sufoce apoi.

Editat de mihai_costea, 05 ianuarie 2018 - 23:18.


#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.400
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am rezolvat-o printr-un range extender cu un port RJ-45 pus langa imprimanta
https://gyazo.com/82...5580bf897b28556
Dupa cum vezi, am dezactivat functia de range-extender(vezi numele in poza) ca nu m-a interesat, imprimanta e in aceiasi camera cu routerul principal, dar nu am avut pe unde baga cablul.
Atat extenderului cat si imprimantei i-am dat IP static, de aia arata 0 la clienti(DHCP).

LE: Aa, sory, am citit integral, ai imprimante multe, tipografie.
Atunci.. baga burghiul sau sai cu banul gros pentru echipamente mai scumpe. Solutia asta ofera un 50Mbps maxim teoretic, deoarece routerul tre sa comunice wireless si cu extenderul, si cu leptopul de pe care printezi.
Posted Image

Editat de maccip, 05 ianuarie 2018 - 23:37.


#7
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Da, e vorba de echipamente de zeci de mii de euro. Si ma zgarcesc la 200 euro :)). Dar totusi, nu vad rostul banilor aruncati. Asa ca mai bine bag burghiul in pereti. Multumesc frumos!

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.926
  • Înscris: 10.05.2006
Poti incerca cu un router sau AP setate in mod wireless client dar nu garantez ca,conexiunea va fi stabila si redundanta.
Iar daca acolo ai si plotter in care incarci imagini de rezolutii foarte mari care ocupa de ordinul GB nu va functiona deloc corespunzator.
Ramai la cablu ca e sfant.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.677
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmihai_costea, on 05 ianuarie 2018 - 23:17, said:

Au port Ethernet, dar acel router wireless nu e nevoie sa primeasca semnalul prin portul wan de la router-ul de baza? Poate sa primeasca  si wireless semnalul?

Da. Se cheamă WDS.

View Postmihai_costea, on 05 ianuarie 2018 - 23:17, said:

Au port Ethernet, dar acel router wireless nu e nevoie sa primeasca semnalul prin portul wan de la router-ul de baza? Poate sa primeasca  si wireless semnalul? Eu asta si incercam sa fac, sa conectez un router la wireless fara a folosi portul wan, in schimb la el sa pot conecta alte dispozitive (precum imprimantele).
Am gasit si alta solutie, pe care mi-as fi dorit-o, dar la pretul ala mai bine dau jos zidurile dintre camere decat sa dau atatia bani.
http://www.tp-link.r...A8630P-KIT.html


Problema e ca eu am volum. Tocmai despre o tipografie digitala vorbim in care am imprimante in 3 camere cu ziduri de 80 cm grosime intre ele. Si nu vreau sa vad cabluri trase pe pereti, mai ales pe langa usi si asa mai departe.


Pana la urma se pare ca ma complic aiurea. Mi bine imi fac niste burghie de 90 si fac gaurile propuse decat sa dau o caruta de bani sau sa ma bag in niste probleme/setari sau incompatibilitati care sa ma sufoce apoi.
dacă ai volum mare probabil că sârma e cea mai bună soluție. Poate poți trage un cablu (de exterior, protejat corespunzător) prin exteriorul clădirii ca să reduci numărul de străpungeri?

Ziduri de 80 cm grosime mă duc cu gândul la o clădire care are un serviciu/birou tehnic. Dacă este așa pune-le o întrebare, s-ar putea să afli că există niște conducte libere prin care poți trage un cablu. Oricum ar fi, nu cred că vrei să dai găuri în pereții ăia fără aprobare de la autoritatea competentă (proprietar, primărie, e de datoria ta să afli care e aia)

Editat de DaculScoril0, 06 ianuarie 2018 - 01:54.


#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.368
  • Înscris: 21.04.2005
Fiecare imprimanta are nevoie de AP-ul ei . Altfel nu ai cum sa accesezi o anume imprimanta . Daca o sa legi toate imprimantele la un singur router atunci toate vor merge ca una singura .

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Cumperi un router wifi cu 3-4 porturi si il legi pe wifi la routerul principal ca AP. In el bagi cablurile de la imprimante. In routerul principal aloci ip-uri fixe la imprimante. Trebuie sa instalezi imprimantele pe calculatoare ca network printer.
Eu asa am 2 imprimante si una e la vreo 30 metri de routerul principal (bine aici am si 2 nanostation loco m2 care duc semnalul wifi acolo).

#12
monellu

monellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 18.03.2007
eu am achizitionat un programel care rezolva toate problemele
USB Network Gate

(https://www.eltima.c...-over-ethernet/)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate