Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Mai merită să mergi în Anglia?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#145
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postrealduc, on 31 decembrie 2017 - 02:23, said:

ehh, tu ca roman egocentric, care nu-si paraseste "tara lui", nu poti intelege economia de piata sau piata muncii ! ...
Nu era vorba de cei care pleaca sau de beneficiile lor asupra economiei. Era vorba de bastinasii nativi. Le place sa vada negri, asiatici, arabi in tara lor ? Le place sau ar dori sa plece dar ii accepta pt ca ... beneficii economice ?

E ca si cum te-as intreba daca preferi un partener de viata bogat care iti asigura tot confortul dar nu iti place de fizionomia si modul lui de gandire sau pur si simplu nu iti place de el, dar pt ca are bani il accepti. Nativilor chiar le plac acesti imigaranti, sunt chiar atat de frumosi si simpatici ? Cred ca ai inteles ideea. Conationalilor nu ai ce sa le faci, s-au nascut acolo, e ca si cum ar fi membrii de familie, astia sunt, nu ii poti alege. Dar partenerul (prin comparatie, imigrantul) il poti alege sau respinge.

Nu e vorba despre patronul care angajeaza pe cine este mai ieftin si mai bun, e vorba de cetatenii de pe strada, nativii, bastinasii. Merita sa am un trai mai bun dar cu oameni de care nu imi place (sau poate le place, nu stiu) ?

Edited by PlatonX, 03 January 2018 - 13:46.


#146
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ce zici matale acolo cam suna a rasism și superioritate.
Gândește altfel, dacă poți, ești mai bun ca emigranții sau ... ?

PS. Ca idee, unde lucrez eu au fost respinși "băștinași" de ai lor. Și nu din prisma calificării. Simt nevoia sa completez că, deasemenea, nici din pricina faptului că lucrez mai ieftin. Toți avem aceeași salarizare în funcție de departamentul in care lucram, aceleași drepturi la concedii, fond de pensii, etc.


#147
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostSuper Chief, on 03 ianuarie 2018 - 16:04, said:

Ce zici matale acolo cam suna a rasism și superioritate.
Gândește altfel, dacă poți, ești mai bun ca emigranții sau ... ?
Unii negrii, asiatici sau musulmani pot fi mai buni decat mine in domeniul lor, dar daca un investitor chiar isi doreste sa lucreze cu ei, are alternativa sa isi faca afacerile in tara lor. Daca noi europenii nu imigram masiv in Africa, ei de ce vin la noi ? Daca si noua ne-ar fi drag de ei am emigra in Africa. Este vina europenilor ca le dau apa la moara: ii angajeaza, ii primesc in chirie, le dau rezidenta, etc. Daca nu vrem rasism, de ce nu desfiintam granitele ? De ce sa nu primim toti saracii planetei, fara viza in UE ?

Edited by PlatonX, 03 January 2018 - 16:15.


#148
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
buna intrebare.

#149
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Granițele nu țin de populația "băștinașă". În schimb circulația forței de muncă da.
Cunosc englez care lucrează în Africa de Sud, pe mălai foarte mult. Australian ce muncește cot la cot cu mine, alaturi de indieni, filipinezi și bulgari.

Munca nu recunoaște granitele.

#150
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostSuper Chief, on 03 ianuarie 2018 - 21:25, said:

Granițele nu țin de populația "băștinașă". În schimb circulația forței de muncă da.
Atunci de ce nu desfiintam granitele ? Lasam forta de munca sa circule liber in toata lumea.

View PostSuper Chief, on 03 ianuarie 2018 - 21:25, said:

Cunosc englez care lucrează în Africa de Sud, pe mălai foarte mult. Australian ce muncește cot la cot cu mine, alaturi de indieni, filipinezi și bulgari.
Munca nu recunoaște granitele.
Problema este ca amestecul acesta este tot mai mare si imi pun si eu intrebarea: ce tara este aceea in care populatia nativa este minoritara ? Daca nu mai ai identitate, atunci vei accepta orice: anexari de teritorii, vanzari de terenuri la straini, si daca se pune problema de o invazie straina esti primul care te predai pt ca oricum ideea este ca toti sa se amestece si sa devina un mare imperiu.
Ce sens mai are ideea de natiune ?

#151
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Hmmm...

Nu te cunosc dar suni a psd-ist.

Tu ai idee ce înseamnă la nivel macro ce am zis eu mai sus și tu subliniezi cu îndârjire de parcă ar fi un lucru rău?

#152
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nenea Platonx,astia faceau revolutia industriala cand noi ...ce? Au papat si papa si acum ,da azi sant consecinte-aia avut imperiu- suporta consecintele. La fel franta.

#153
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPlatonX, on 03 ianuarie 2018 - 21:52, said:

ce tara este aceea in care populatia nativa este minoritara ?
SUA?
Canada?
Australia?
etc etc

#154
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Depinde ce intelegi prin merita, daca-ti place sa traiesti de azi pe miine, la comun cu o gramada de circopiteci, merita.

Motivul pentru care vezi pe net "atit de multi" care o duc bine "dincolo" este ca aia mult mai multi care o duc ca vai de ei n-au chef de internet si forumuri, deci nu le poti auzi parerea :w00t:

#155
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
De azi pe maine nu cred,Si la comun trai, toti schimba locatia dupa o perioada.Asta doar daca nu-s pirati sezonieri.Daca vii oriunde compromisuri faci,dar dupa o perioada stai-scuze-pe pauola ta.SI MERGI INAINTE.

#156
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postrealduc, on 28 decembrie 2017 - 15:57, said:

yo am terminat 1988 facultatea COMUNISTA de Geologie, Babes-Bolyai din Cluj-Napoca ! ...
mi-au recunoscut Licenta tari precum Elvetia, Austria, Germania, Anglia, Spania, Croatia ! ...


Si ai ajuns in Baleare sa speli vase la restaurante si hoteluri.

#157
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010
In Iukei e viata si acordeoane... Aud mai multa romana decat engleza(de obicei de la bastinasi, ceilalti o pocesc rau, in mod deosebit romanii - putinii care vorbesc engleza).
Acum... la modul serios - in Iukei nu s-a meritat niciodata sa vii daca aveai casa in Romania, nu traiai in Bucuresti si castigai un salariu de 5-600 euro net/luna. Salariile aici sunt cam de 4 ori mai mari... iar preturile la cazare si diverse servicii sunt de ... multe ori mai mari. 5-600 de lire pe o camera, de exemplu. Cei mai multi muncesc 50-80 ore/saptamana ca sa sara de 2000 de lire pe luna, exceptand perioada de iarna cand totul se reduce... inclusiv orele si salariul daca e platit per ora - exista si pe luna. Sunt oameni care traiesc 4-6-8-10 in casa si povestesc despre cat de bine le merge in Anglia si eventual spun ca se inteleg bine cu aia din casa. Nu, nu le merge bine, nici cu aia din casa nu se inteleg, dar nu au de ales. In opinia lor nu se poate face nimic in Romania. Poate au dreptate, poate ei nu pot face nimic acolo ca nu au capacitatea.
merita sa stai p-aici daca sari binisor de 2000 lire/luna fara sa fie necesar sa faci 50 de ore pe saptamana sau sa ai munca fizica. Sau daca nu ai casa in Romania. Altfel NU.

#158
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostScorpionul_Negru, on 28 august 2019 - 01:48, said:

In Iukei e viata si acordeoane... Aud mai multa romana decat engleza(de obicei de la bastinasi, ceilalti o pocesc rau, in mod deosebit romanii - putinii care vorbesc engleza).
Acum... la modul serios - in Iukei nu s-a meritat niciodata sa vii daca aveai casa in Romania, nu traiai in Bucuresti si castigai un salariu de 5-600 euro net/luna. Salariile aici sunt cam de 4 ori mai mari... iar preturile la cazare si diverse servicii sunt de ... multe ori mai mari. 5-600 de lire pe o camera, de exemplu. Cei mai multi muncesc 50-80 ore/saptamana ca sa sara de 2000 de lire pe luna, exceptand perioada de iarna cand totul se reduce... inclusiv orele si salariul daca e platit per ora - exista si pe luna. Sunt oameni care traiesc 4-6-8-10 in casa si povestesc despre cat de bine le merge in Anglia si eventual spun ca se inteleg bine cu aia din casa. Nu, nu le merge bine, nici cu aia din casa nu se inteleg, dar nu au de ales. In opinia lor nu se poate face nimic in Romania. Poate au dreptate, poate ei nu pot face nimic acolo ca nu au capacitatea.
merita sa stai p-aici daca sari binisor de 2000 lire/luna fara sa fie necesar sa faci 50 de ore pe saptamana sau sa ai munca fizica. Sau daca nu ai casa in Romania. Altfel NU.

La tine, 600 euro in Romania e mai bine decat 2000 lire in UK din care scazi 500 lire camera = 1500 lire.

Edited by AdiTwism, 04 September 2019 - 11:14.


#159
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postbobyploiesti, on 27 decembrie 2017 - 13:50, said:

Sfatul meu este sa pleci unde vezi cu ochi,ca este Anglia sau altă tară europeană dute....esti tinăr nu ai obligatii,nu copi nu nevesta mai tirziu o sa ti pară rău,la noi in tara vremuri bune nu o sa mai fie.
du-te
copii
punctuatie

vremurile bune vor veni. sigur. uita-te la greci. asa va fi si Romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate