Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Sediul sufletului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbarbu78, on 09 februarie 2017 - 18:41, said:

Tu nu prea faci diferenta intre casa si proprietarul casei. Posted Image

„Casa”, respectiv ”clădirea” sau ”cortul” este trupul carnal pe care-l avem, în prezent. Și în Ceruri ne așteaptă o altă clădire, de tip ceresc, spiritual.
Eu sunt sufletul, nu am un suflet. Când mor, se cheamă că moare sufletul. Duhul, adică suflarea de viață de la Dumnezeu, iese din mine și se duce la Dumnezeu, care a dat-o.

#20
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 10 februarie 2017 - 11:20, said:

Eu sunt sufletul, nu am un suflet.
ei, dark, Pavel te contrazice (si nu doar el):
Dar Pavel s-a coborat, s-a repezit spre el, l-a luat in brate si a zis: "Nu va tulburati, caci sufletul lui este in el." (Fapt.20:10)
Dar Dumnezeu i-a zis: "Nebunule! Chiar in noaptea aceasta ti se va cere inapoi sufletul; si lucrurile pe care le-ai pregatit ale cui vor fi?" (Luc.12:20)
si din VT:
Iata, i s-a ingamfat sufletul, nu este fara prihana in el; dar cel neprihanit va trai prin credinta lui. (Hab.2:4)

Oricum, sa stii ca e o afirmatie adevarata ca unii, desi au suflet, n-au suflet. Inseamna ca nu sunt altruisti.

Edited by dapix, 10 February 2017 - 12:53.


#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Este adevărat că sunt texte biblice care prezintă sufletul ca și cum ar fi o entitate în trup, și în general, Biblia este destul de confuză încât o separare clară între ”suflet” și ”duh” este destul de greu de făcut, totuși, NU EXISTĂ NICIUNDE ÎN SCRIPTURI ÎNVĂȚĂTURA CĂ DUPĂ MOARTEA OMULUI, SUFLETUL LUI IESE PENTRU A MERGE ÎN RAI SAU ÎN IAD. Dacă lucrurile ar sta așa, ar fi scris, cu siguranță!

Sunt texte care prezintă individul ca suflet (om sau animal), dar și texte care prezintă sufletul ca fiind ”ceva” în om.

Nu ar fi corect să prezentăm doar acele texte care ne convin nouă, ci să le prezentăm pe toate.

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Dapix, eu îți pot arăta ție din Biblie că sufletul celui drept se duce la groapă când moare, dar tu nu îmi poți arăta mie din Biblie că sufletul celui drept se duce în Cer cu Cristos.

#23
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Nu e nevoie sa-mi arati nimic deoarece mi-a aratat deja Hristos:

Isus a raspuns: "Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu Mine in rai." (Luc.23:43)

Edited by dapix, 11 February 2017 - 16:24.


#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Păi așa știi tu, că Isus s-a dus în Ceruri fix în acea zi? Nu a stat 3 zile în Hades și apoi 40 pe Pământ!?
Slab ești, omule. Chiar și un ignorant precum barbu78 cunoaște Biblia mai bine decât tine!

#25
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Ce vorbesti mataluta? In Imparatia Tatalui sunt multe locasuri pentru ca e mare si nu e doar unul singur. Si unde spune ca a stat 3 zile in Hades?

Edited by dapix, 11 February 2017 - 16:37.


#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
În Biblie, domnule ! În Biblie! De ce nu o citești???

Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului. (Mat.12:40)

#27
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 11 februarie 2017 - 16:38, said:

În Biblie, domnule ! În Biblie! De ce nu o citești???

Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului. (Mat.12:40)
Se refera ca a stat in mormant trupul Sau.

Edited by dapix, 11 February 2017 - 16:39.


#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 11 februarie 2017 - 16:39, said:

Se refera ca a stat in mormant trupul Sau.

Sufletul lui Isus a stat acolo, nu doar trupul. De fapt, sufletul este persoana cu totul.

CITEȘTE !!!!!!!!!!

caci nu-mi vei lasa sufletul in Locuinta mortilor si nu vei ingadui ca sfantul Tau sa vada putrezirea. (Fapt.2:27)

Sufletul a fost 3 zile în Sheol și de acolo L-a scos Dumnezeu prin înviere.

#29
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
locuinta mortilor nu este mormantul trupului care se intoarce in tarana din care a fost luat nu in alta parte. Omul este un intreg format din trup si suflet (vezi toata Biblia).

Edited by dapix, 13 February 2017 - 16:38.


#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 13 februarie 2017 - 16:35, said:

Omul este un intreg format din trup si suflet (vezi toata Biblia).

Asta zic și eu, să citești toată Biblia și să compari versetele. Omul este suflet. Sufletul este când duhul penetrează materia (țărâna).
Așa, vreis să-ți arăt, biblic, că ”locuința morților” este respectiv, groapa, deci mormântul, dar și Iadul ?

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 11 februarie 2017 - 16:23, said:

Nu e nevoie sa-mi arati nimic deoarece mi-a aratat deja Hristos:

Isus a raspuns: "Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu Mine in rai." (Luc.23:43)

Dacă citim Scripturile, aflăm că atunci când Isus era mort, respectiv ziua de Sabat mare, tâlharii erau încă vii, fiindcă a trebuit ca romanii să zdrobească fluierele piciorelor acestora, ceea ce nu a fost cazul la Isus, Acesta deja murise.
Prin urmare, talharul nu a ajuns cu Isus în Rai, în ziua în care Biblia ta tradusă greșit, menționează textual: ”astăzi vei fi cu Mine în Rai”.

Edited by dark, 10 January 2018 - 00:07.


#32
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 10 ianuarie 2018 - 00:06, said:

Dacă citim Scripturile, aflăm că atunci când Isus era mort, respectiv ziua de Sabat mare, tâlharii erau încă vii, fiindcă a trebuit ca romanii să zdrobească fluierele piciorelor acestora, ceea ce nu a fost cazul la Isus, Acesta deja murise.
Prin urmare, talharul nu a ajuns cu Isus în Rai, în ziua în care Biblia ta tradusă greșit, menționează textual: ”astăzi vei fi cu Mine în Rai”.

Apropo, înțelegi sabat ”mare” fiindcă a fost 15 nisan sau fiindcă s-a suprapus cu sabatul săptămânal?

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 10 ianuarie 2018 - 22:42, said:


Apropo, înțelegi sabat ”mare” fiindcă a fost 15 nisan sau fiindcă s-a suprapus cu sabatul săptămânal?

Prima variantă din moment ce am scris că cel mai probabil Isus a fost răstignit miercuri.

#34
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 10 ianuarie 2018 - 00:06, said:

Dacă citim Scripturile, aflăm că atunci când Isus era mort, respectiv ziua de Sabat mare, tâlharii erau încă vii, fiindcă a trebuit ca romanii să zdrobească fluierele piciorelor acestora, ceea ce nu a fost cazul la Isus, Acesta deja murise.
Prin urmare, talharul nu a ajuns cu Isus în Rai, în ziua în care Biblia ta tradusă greșit, menționează textual: ”astăzi vei fi cu Mine în Rai”.
corect, dar, conform Bibliei, stim ca a fost dus de ingeri in Rai imediat dupa moarte.

View Postdark, on 11 ianuarie 2018 - 09:15, said:

Prima variantă din moment ce am scris că cel mai probabil Isus a fost răstignit miercuri.
si a inviat ... vineri? Posted Image

Edited by dapix, 11 January 2018 - 13:23.


#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 11 ianuarie 2018 - 13:23, said:

corect, dar, conform Bibliei, stim ca a fost dus de ingeri in Rai imediat dupa moarte.

Cine?

View Postdapix, on 11 ianuarie 2018 - 13:23, said:

si a inviat ... vineri?

Nu, sâmbătă seara.

#36
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 11 ianuarie 2018 - 13:53, said:

Cine?
cel despre care discutai.

View Postdark, on 11 ianuarie 2018 - 13:53, said:

Nu, sâmbătă seara.
deci in ultima noapte a saptamanii? Si a inviat noaptea pe racoare. Posted Image

Edited by dapix, 11 January 2018 - 14:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate