Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Decriptare fisier *.dll

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 01.11.2005
Salut,
Vin si eu cu o intrebare in legatura cu un proiect care l-am facut.
Pe scurt: Am facut o comanda cu 4 functii speciale in VB.NET pentru softul Siemens NX. Am postat si un filmulet. Suportul a fost NX Open pentru mediul de programare iar pentru a rula comanda se acceseaza un fisier DLL.
La 3 zile dupa postare cei de la Siemens mi-au trimis mail ( culmea, privat  ) si mi-au spus ca ar fi interesati de codul sursa pentru a-l implementa in pachetul lor original standard. Pentru ca eu am lucrat totul la munca, adica am facut calcule, development si toate cele pe banii firmei si cu acordul firmei in principiu nu am nici un drept asupra codului sursa iar firma nu stiu in ce masura ar fi de acord sa le dea acest cod doar daca nu vor avea niste beneficii
De mentionat firma la care lucrez nu are nici o treaba cu programarea, are alt domeniu de activitate.

Firma mai are si un sediu in Polonia si acolo colegii mei folosesc acea functie la fel de bine ca noi si ma gandesc ca posibil Siemens daca nu vor avea succes cu firma noastra din Norvegia sa ia legatura in privat cu unul din baieti si sa le dea fisierul DLL, pentru ca doar eu am codul sursa, ceilalti folosesc doar fisierul DLL.
Cei de la Siemens in principiu sunt interesati de metodele de calcul, idee, aplicarea lor etc, nu de codul sursa in sine, pentru ca au si ei programatorii lor.

Intrebare: Daca cei de la Siemens pun mana pe acel DLL, ce sanse au sa il poata decripta si sa vada clar continutul mai ales ca a fost compilat cu NX Open, adica dupa SDK-ul lor. ?

In principiu nu m-ar interesa prea mult dar parca nu vreau sa pic de fraier pentru ca firma noastra a batut apa-n piua cu cei de la Siemens si chiar au insistat de multe ori sa introduca acele functii in pachetul de standard si de fiecare data Siemens au zis nu sau au dat-o cotita asa ca le-am creat eu. Acum cand au vazut ca se poate si mai ales ce poate sa faca acele functii ( adica iti usureaza munca in modelarea tevilor ) hop s-au trezit ca vor codul sursa.

L.E. Cred ca titlul e un pic gresit. Ar fi trebuti sa scriu "Decompilare" in loc de "Decriptare". Un moderator poate schimba titlul

Edited by tehnics, 29 November 2016 - 11:46.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
daca n-ai folosit o unealta de tip "obfuscator", atunci codul din DLL poate fi foarte usor "decriptat". pe vremuri asta era "unealta" folosita de toti pentru asa ceva: https://en.wikipedia.../.NET_Reflector . daca vrei sa vezi ce stie sa faca trebuie sa cauti versiunea 6, pentru ca de la 7 incolo e pe bani.

problema e ca o firma serioasa si importanta (si Siemens cam intra in categoria asta) nu-si va permite sa "fure" asa ceva si va prefera sa cumpere codul sursa.
daca tu crezi ca drepturile de proprietate intelectuala asupra codului apartin firmei la care lucrezi (si apropo, felicitari pentru modul asta de gandire), atunci spune-le celor din firma de mailul primit de la Siemens si lasa-i pe ei sa decida ce vor sa faca mai departe.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 tehnics, on 29 noiembrie 2016 - 11:34, said:

Intrebare: Daca cei de la Siemens pun mana pe acel DLL, ce sanse au sa il poata decripta si sa vada clar continutul mai ales ca a fost compilat cu NX Open, adica dupa SDK-ul lor. ?
In principal, se poate cam orice. Depinde cine, ce si cat vrea sa investeasca.

Dar zici ca ar fi o problema daca ar face Siemens o "clona" (adica asa ceva)? :)

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

 tehnics, on 29 noiembrie 2016 - 11:34, said:

[...]adica am facut calcule, development si toate cele pe banii firmei si cu acordul firmei in principiu nu am nici un drept asupra codului sursa iar firma nu stiu in ce masura ar fi de acord sa le dea acest cod doar daca nu vor avea niste beneficii[...]
Eu cred ca trebuie sa decida managerii firmei. Fie il publica ca open source (sa le fie pomenit numele in veci) fie il licentiaza celor de la Siemens sau chiar il vand lor. Acum pe cati bani - decizia lor.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 01.11.2005

 _Smiley_, on 29 noiembrie 2016 - 11:53, said:

daca n-ai folosit o unealta de tip "obfuscator", atunci codul din DLL poate fi foarte usor "decriptat". pe vremuri asta era "unealta" folosita de toti pentru asa ceva: https://en.wikipedia.../.NET_Reflector . daca vrei sa vezi ce stie sa faca trebuie sa cauti versiunea 6, pentru ca de la 7 incolo e pe bani.
Mda, mi-era teama ca eixsta si astfel de lucruri.

Quote

problema e ca o firma serioasa si importanta (si Siemens cam intra in categoria asta) nu-si va permite sa "fure" asa ceva si va prefera sa cumpere codul sursa.
daca tu crezi ca drepturile de proprietate intelectuala asupra codului apartin firmei la care lucrezi (si apropo, felicitari pentru modul asta de gandire), atunci spune-le celor din firma de mailul primit de la Siemens si lasa-i pe ei sa decida ce vor sa faca mai departe.
problema e ca daca vroiau cu adevarat codul sursa puteau sa dea un "reply to all" si sa il ceara, nu doar mie. Adica prima data au dat reply to all si m-au felicitat pentru realizare si dupa 5 minute da doar reply la mailul meu si ma intreaba daca nu cumva doresc sa il implementeze ei in pachetul standard...adica stai, cum vine asta.
Eu in principiu imi place sa fiu corect si sa joc corect si am forwardat mailul catre manageri si de acolo e treaba lor. Pe de alta parte am dat reply la mailul originald e la Siemens si am adaugat si manageri in copy si le-am raspuns ca drepturile apartin firmei si nu mie.
Daca voriam sa joc murdar, sunt sigur ca puteam si posibil ma alegeam cu banuti frumosi ori alte beneficii dar nu sunt genul care alearga dupa bani. Am zis si aici si aici ce conteaza pentru mine.

Doar ca din toate astea nu imi place nici eu si nici firma sa pice de fraieri..adica sa ne trezim in urmatorul update pack ca fix au introdus acele functii care vor semana izbitor cu ce am facut eu desi pana acum au sustinut clar si tare ca nu le vor introduce

 dexterash, on 29 noiembrie 2016 - 11:59, said:

Dar zici ca ar fi o problema daca ar face Siemens o "clona" (adica asa ceva)? Posted Image
Daca ai sa citesti in continuare subiectul acela cu clona e o alta mancare de peste...dar nah, fiecare crede si judeca cum vrea. Mai degraba ii trimiti mesajul ala lu chinezul care a facut clona, Posted Image. Eu am cumparat un produs. Si am tot dreptul sa il cumpar de unde vreau.

 shiva, on 29 noiembrie 2016 - 12:01, said:

Eu cred ca trebuie sa decida managerii firmei. Fie il publica ca open source (sa le fie pomenit numele in veci) fie il licentiaza celor de la Siemens sau chiar il vand lor. Acum pe cati bani - decizia lor.

Eu astazi am discutat cu unul din ei si mi-a spus ca in principiu vor discuta cu cei de la Siemens sa aiba niste beneficii, posibil vre-o 2-3 liceente in plus etc. Dar deocamdata managerul principal nu e pe la munca asa ca nu se stie exact ce si cum vor face.

Eu doar eram curios daca se poate sa nu "desface" acel fisier DLL....deci se poate.

Edited by tehnics, 29 November 2016 - 12:15.


#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 01.11.2005
La sugestia lui @balauru69 am cautat pe net si am gasit Phoenix Protector. Din ce am citit acesta modifica stringurile din DLL astfel incat sa nu fie recunoscute de vre-un decompilator.
Am criptat DLL-ul si l-am probat si functioneaza. Antivirusul nu zice nimic.
Pana acum ma simt un pic mai safe. Nu cu mult...doar un pic :)

 shiva, on 29 noiembrie 2016 - 12:01, said:

Fie il publica ca open source (sa le fie pomenit numele in veci)
N-ai sa vezi mocangeala la firmele norvegiene. Totul e pe bani sau schimb pe schimb.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Pana la urma in ce limbaj e scris? VB.NET? VB6? Altceva?

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 01.11.2005
Am scris in primul post ca este VB.NET cu NX Open API.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Decompilarea e, in acest caz, triviala.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 01.11.2005

 _Smiley_, on 29 noiembrie 2016 - 11:53, said:

daca n-ai folosit o unealta de tip "obfuscator", atunci codul din DLL poate fi foarte usor "decriptat". pe vremuri asta era "unealta" folosita de toti pentru asa ceva: https://en.wikipedia.../.NET_Reflector . daca vrei sa vezi ce stie sa faca trebuie sa cauti versiunea 6, pentru ca de la 7 incolo e pe bani.

problema e ca o firma serioasa si importanta (si Siemens cam intra in categoria asta) nu-si va permite sa "fure" asa ceva si va prefera sa cumpere codul sursa.
daca tu crezi ca drepturile de proprietate intelectuala asupra codului apartin firmei la care lucrezi (si apropo, felicitari pentru modul asta de gandire), atunci spune-le celor din firma de mailul primit de la Siemens si lasa-i pe ei sa decida ce vor sa faca mai departe.

M-ai facut curios si am instalat .NET Reflector. Am ramas Posted Imagecum dintr-un singur *.dll a decompilat tot proiectul cu tot cu fisiere, cod sursa exact cum l-am scris...fix exact cum il am eu un VB.NET.
Culmea e ca astazi am avut o sedinta cu un reprezentant de la Siemens si chiar mi-a cerut acel fisier *.dll "doar pentru teste, nimic altceva, ca sa ne convingem ca programul tau lucreaza corect si fara buguri" desi colegii mei l-au tot testat si merge fara probleme.
Eu le-am zis ca daca vor sa il testeze singura solutie este via TeamViewer direct pe calculatorul meu si pot sa il testeze cat vor si cum vor dar nu vor vedea nici un fisier dll. Pentru siguranta am si criptat dll-ul.
Mda, se pare ca exact firma aia serioasa de care ziceai chiar vrea sa fure. Mi-au spus ca defapt nu au nevoie de cod pentru ca ei folosesc C++ si nu se pupa cu ce am facut eu ( alta vrajeala doar ca sa le dau fisierul respectiv )  dar eu le-am spus ca defapt ei au nevoie de ideea din spatele codului si o pot afla simplu daca il decompileaza. Pana la urma au zis ca vor discuta cu managerii.
Miercuri avem sedinta si vedem ce anume putem cere in schimb pentru ca se pare ca vor sa il dea mai departe catre Siemens...dar nu degeaba.

L.E. Am incercat sa decompilez si dll-ul criptat si intr-adevar nu a iesit ceva util sau care poate fi folosit.

Mersi de ajutor.

Edited by tehnics, 01 December 2016 - 18:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate